Ako a kedy potrebujete transplantovať dracaenu doma?

Transplantácia je vážnym stresom pre všetky kvety v interiéri, takže mnohí pestovatelia kvetov nie sú bezdôvodne opatrní.

Problém je však v tom, že v zemi, ktorej množstvo je obmedzené objemom hrnca, nemôže koreňový systém rastliny existovať dlho, a preto nie je možné vykonávať bez pravidelných transplantácií. Zistite, kedy a ako transplantovať dracaena spôsobiť jej minimálnu úzkosť.

Keď potrebujete transplantovať dracaena

Existujú tri hlavné dôvody potreby transplantácie izbových rastlín:

 • vyčerpanie pôdy v dôsledku neschopnosti jej prirodzenej obnovy;
 • nedostatočný objem hrnca, kde sa vyvíja koreňový systém kvetu;
 • rozvoj koreňovej hniloby a iných nebezpečných chorôb, ktoré vyžadujú okamžitú a úplnú náhradu kontaminovanej pôdy.

Ak však prvé dva z uvedených dôvodov určujú plánovanú transplantáciu, tretia si vyžaduje okamžitú reakciu bez ohľadu na ročné obdobie, vegetatívnu fázu vývoja kvetov a ďalšie súvisiace faktory.

Okrem ochorenia existuje aj ďalší prípad, keď sa kvet musí presadiť a čo najskôr sa musí pridať do novej zmesi pôdy. Mnohí začínajúci pestovatelia o tomto pravidle nevedia, a preto čelia skutočnosti, že novo získaná rastlina sa najskôr zdá byť dobre aklimatizovaná na novom mieste, ale potom začne chradnúť a zastaví sa.

Faktom je, že v kvetinárňach sa rastliny predávajú v špeciálnom transportnom substráte. Obsahuje vysoký obsah živín a umožňuje lepšie udržanie dekoratívnych vlastností kvetu v krátkodobom horizonte, ale pre trvalé zistenie nie je absolútne nevhodné. Z tohto dôvodu by sa mal dracenum po nákupe presadiť a je lepšie to urobiť hneď, aby sa proces adaptácie falošnej dlane uskutočnil v novom hrnci.

Prečítajte si tiež, ako si vybrať drazenas pre dom.

Pokiaľ ide o plánované transplantácie, je najlepšie ich vykonávať koncom zimy alebo skoro na jar. Počas tohto obdobia sa začína deň zvyšovať a kvet opúšťa stav odpočinku, ale ešte nevstúpil do aktívnej vegetačnej fázy, čo znamená, že pre neho bude ľahšie prežiť stres z nevyhnutného poškodenia koreňového systému ako v lete alebo na jeseň.

Odpoveď na otázku, ako často je potrebné vykonať podobný postup, závisí priamo od veku rastliny. V mladých rastlinách sa koreňový systém vyvíja veľmi intenzívne, takže kapacita pre nich sa musí každoročne zvyšovať. Postačuje transplantovať dospelú dračiu kvetinu nie viac ako raz za 2-3 roky av intervaloch medzi transplantáciami je potrebné každý rok obnoviť vrchnú vrstvu pôdy v hrnci.

Príprava na transplantáciu

Transplantácia Dracaeny - postup nie je tak zložitý. Aby sa však tento proces stal pre kvet ako najťažší, je nevyhnutné, aby sa k prípravným prácam pristupovalo zodpovedne.

Výber hrnca

Z hrnca, v ktorom bude rastlina presadená, závisí čas potrebný na prispôsobenie sa kvetu do značnej miery. Vzhľadom k tomu, že túžba zachrániť, dostať najlacnejšie nádrže, a dekoratívne vlastnosti kvetináč, čo vám umožní, aby sa zmestili do vnútra miestnosti čo najviac, by nemali byť rozhodujúce pri výbere vhodnej nádrže.

Je to dôležité! Nádoba by mala byť vybraná na základe potrieb konkrétnej prevádzky. Osobný vkus majiteľa - kritérium je nevyhnutné, ale nie prvoradé.

Existujúci názor, že kapacita prírodného materiálu (ílu, keramiky) má v porovnaní s plastmi významné výhody, je v skutočnosti značne prehnaný. Oba tieto materiály majú svoje výhody a nevýhody. Pri výbere by sa mali vziať do úvahy tieto úvahy: t

Druh materiáludôstojnosť nedostatky
plastický
 • veľký výber;
 • primeranú cenu;
 • zmierniť;
 • žiadne nebezpečenstvo podchladenia
 • nízka priedušnosť;
 • nízka stabilita
hlina
 • prirodzenosť;
 • pórovitosť;
 • dekoratívne
 • krehkosť;
 • vysoká cena;
 • pravdepodobnosť falšovania (omietky);
 • nízka priepustnosť vzduchu (ak je potiahnutá glazúrou);
 • nebezpečenstvo nadmerného chladenia koreňového systému;
 • komplikovanejší transplantačný zákrok (korene sú pripojené na steny);
 • zvýšená akumulácia soľných usadenín na povrchu

V mnohých prípadoch teda plastový hrniec nie je nielen horší vo svojich vlastnostiach ako keramika, ale je ešte výhodnejší. Všeobecne možno povedať, že pre pestovanie dracaenov nemá materiál, z ktorého sa hrniec vyrába, rozhodujúci význam.

Hlavné požiadavky, ktoré musia nevyhnutne spĺňať požiadavky na kanvicu:

 1. Mať dobrý drenážny systém vo forme dier na dne nádrže, cez ktoré prebytočná vlhkosť odteká.
 2. Formulár. Koreňový systém dracaeny môže byť opísaný ako povrchný, ale pre stabilitu falošnej dlane je potrebná kapacita, ktorá je dosť vysoká ako široká.
 3. Rozmery. Nikdy by ste nemali presúvať dracaenu do príliš veľkej nádoby: to spomalí a skomplikuje proces adaptácie rastlín a tiež zvýši pravdepodobnosť stagnácie vody v koreňoch. Nádoba by sa mala vyberať tak, aby jej priemer a výška boli iba o 2-3 cm väčšie ako predchádzajúce, ak si myslíme, že každý koreňový proces zvyšuje svoju dĺžku o 1-2 cm v priebehu roka, nová veľkosť nádoby zabezpečí normálny vývoj rastliny počas nasledujúcich 2-3 rokov na ďalší transplantát.

Viete? Na ostrove Socotra v Indickom oceáne rastie veľmi vzácna cinakbar-červená dracaena (Dracaena cinnabari), ktorú domorodci nazývajú Dragon Tree. Míza rastliny je jasne červená a má silné antiseptické vlastnosti, preto ju miestni pastieri, rybári a poľnohospodári spájajú s krvou draka.

Príprava pôdy

Dracaena nie je príliš náročná na zloženie pôdy, ale najlepšie sa hodí na substrát, ktorý má nasledujúce vlastnosti:

 • zmierniť;
 • uvoľnenie;
 • vysoká priepustnosť;
 • neutrálne, blízko neutrálnej alebo slabo kyslej reakcie (pH hodnota v rozmedzí 6,0-6,5).

Pôda na presádzanie rastlín sa môže pripraviť nezávisle, napríklad s použitím jedného z nasledujúcich receptov:

 1. Trávnik, riečny piesok, humus v rovnakých častiach.
 2. Sodná alebo listová pôda, humus, rašelina v rovnakých častiach s malým prídavkom dreveného uhlia.
 3. Trávnik, zemina, humus, rašelina, riečny piesok v rovnakých častiach.
 4. Záhradná pôda a riečny piesok v pomere 2: 1.
 5. Trávnik, listová pôda, kompost a rašelina v pomere 2: 2: 1: 1.

Bez ohľadu na pripravený substrát, musí nevyhnutne obsahovať drenážny komponent - piesok, vermikulit, kokosové vlákno, zlomené orechy, atď. V pôde by však nemalo byť príliš veľa rašeliny, pretože tento materiál zadržiava vodu veľmi dlho, ktorý nie je vhodný pre dracaena.

Zmes pôdy získaná v špecializovanom sklade sa môže použiť na transplantáciu rastlín ihneď po nákupe. Ak však bola zem pripravená sama, musí sa najprv moriť (dezinfikovať).

Je to dôležité! Pri nákupe hotového substrátu v kvetinárstve by ste sa mali zamerať na pôdne zmesi pre palmy, fikusy alebo yucu, ktoré majú podobné požiadavky na zloženie pôdy.

To možno vykonať niekoľkými spôsobmi, napríklad:

 • vložiť do nádoby s nízkymi stranami a zalejeme veľkým množstvom vriacej vody alebo slabého roztoku manganistanu draselného;
 • rozprestretý na plech a poslať do rúry, zahriaty na + 70 ° C na 2-3 hodiny;
 • namočte v mrazničke (alebo vyberte na balkón, ak teplota vzduchu nie je vyššia ako -10 ° C) po dobu 12 hodín, potom ho nechajte ohriať na izbovú teplotu v rovnakom čase a znova umiestnite do mrazu.
Nakoniec, pred začatím transplantácie je okrem zmesi pôdy potrebné pripraviť materiál na drenážnu vrstvu, ktorá musí byť aspoň 2 cm vysoká od hrnca. V tejto funkcii sa zvyčajne používa hliník predávaný v kvetinárňach, ale štrk, kamienky, preosievanie, piesok, obyčajné kamienky alebo tehly, ktoré boli rozdrvené na malú frakciu, môžu ľahko vykonávať tú istú funkciu.

Spracovanie draka

Ak hovoríme o plánovanej transplantácii, nie je potrebné vykonávať všetky prípravné činnosti so samotným stromom. Jediným odporúčaním nie je zalievať zariadenie niekoľko dní pred zákrokom, takže je ľahšie odstrániť zemnú guľu z nádoby bez poškodenia koreňového systému.

Avšak v prípadoch, keď je účelom transplantácie úplne nahradiť pôdu (napríklad po nákupe) a liečiť prípadné infekcie, ktoré zasiahli kvetinu, sa technológia na prípravu prípravy na takúto manipuláciu trochu zmení, pretože v takejto situácii je dôležité nielen presunúť kvet na novú kapacitu, ale a uistite sa, že jeho koreňový systém je zdravý a životaschopný. Aby sa mohli skúmať korene, musí byť pôda v nádobe pred presadením dostatočne vlhká.

Opatrne vytiahnite hlinenú guľôčku z hrnca, mierne odtrhnite pôdu od koreňov a pozorne preštudujte ich stav. Dobrým znamením je absencia zahusťovania a deformácií koreňových procesov, ich hladká štruktúra a žiarivo žltá farba. Všetky poškodené, vysušené alebo hnilobné fragmenty sa musia odstrániť. Ak sa ich počet javí ako významný, rastlina by sa mala dezinfikovať umiestnením koreňového systému do nasýteného roztoku manganistanu draselného počas 30 minút.

Odporúčame si prečítať, ako pestovať vnútorné dracenum.

Po umytí koreňov sa semená draka veľmi starostlivo skúmajú, tentoraz sa má študovať stav trupu. Plesňové infekcie sa často prejavujú prítomnosťou zhnitých náplastí na stonke. Je dôležité odstrániť tieto ložiská ochorenia na zdravé tkanivo a posypať miesta, kde sa prerezávanie vykonáva pomocou bušeného aktívneho uhlia, drevného popola alebo iného dezinfekčného prostriedku, inak ochorenie postupuje a rastlina nakoniec zomrie.

Ak postihnuté oblasti pokrývajú celú dolnú časť kmeňa, je vhodnejšie vyhodiť kvet tak, aby sa infekcia nerozšírila do iných izbových rastlín, a dokonca aj so zdravými odrezkami v takejto situácii je bezpečnejšie zanedbávať bez toho, aby sa ich pokúšali zakoreniť, pretože pravdepodobnosť, že budú infikované, je veľmi je vysoká.

Ako transplantovať dracaena doma: inštrukcie krok za krokom

Po ukončení všetkých prípravných prác môžete pokračovať priamo k samotnému transplantátu.

Okrem toho okrem hrnca, zmesi pôdy a drenážneho materiálu budete potrebovať:

 • gumené rukavice;
 • mydlový roztok na spracovanie nádoby;
 • alkohol alebo peroxid vodíka a vatové tampóny na dezinfekciu nádob;
 • lyžica na prácu so zemou;
 • nádrž naplnená usadenou vodou sprejom.

Postup krok za krokom je nasledovný:

 1. Ak má byť draková kvetina transplantovaná do nádoby, ktorá sa už používa, nádoba by sa mala úplne uvoľniť zo zeme, umyť mydlom a dôkladne otrieť vatovým tampónom namočeným v alkohole alebo peroxidu vodíka.
 2. Umiestnite čistý hrniec do panvice, nalejte drenážny materiál na dno tak, aby jeho vrstva trvala asi 20-25% výšky hrnca.
 3. Nalejte malú, až 1 cm vrstvu zeminy cez drenáž. V prípade prekládky (presadenie rastliny s hlinenou hrudkou) by mala byť plochá, v prípade klasického transplantátu musí byť v strede postavená malá vyvýšenina, na ktorej stranách je vhodné umiestniť korene.
 4. Ak bol koreňový systém dracaeny holý, je potrebné ju opatrne postriekať vodou zo spreja.
 5. Nastavte rastlinu v strede hrnca a vyrovnajte korene po obvode.
 6. Zvyšný priestor opatrne vyplňte zemou tak, aby koreňový krk dracaeny bol v jednej rovine s povrchom (s nadmernou hĺbkou, vývoj rastliny sa veľa spomaľuje).
 7. Povrchovú vrstvu pôdy dôkladne utrite, aby ste predišli prítomnosti dutín okolo koreňov, ale zároveň zabránili ich mechanickému poškodeniu, a nie aby sa zemina stala príliš hustou.
 8. Liberálne vylejte pôdu trochu teplou mäkkou vodou (v tomto štádiu je lepšie použiť dážď alebo rozmraziť), aby sa zlepšil kontakt medzi pôdou a koreňmi.
 9. Po zalievaní pridajte na povrch viac voľnej zeminy alebo, ak je to žiaduce, vrstvu expandovaného ílu alebo dekoratívnych kameňov na zachovanie vlhkosti v pôde.

Video: prenos konceptov

Ďalšia starostlivosť

V prvých dvoch týždňoch po transplantácii zvyčajne nenáročný dracaena potrebuje obzvlášť šetrný režim údržby.

Počas tohto obdobia zariadenie nemôže:

 • presun z miesta na miesto;
 • dotýkať sa rukami alebo inými predmetmi;
 • vystaviť návrhy;
 • prehriatie alebo prehriatie (pri optimálnych teplotných podmienkach + 18 ... + 25 ° С, ktoré vyžaduje dracaena, po presadení musia byť spodné a horné tyče špecifikovaného rozsahu posunuté o 2-3 stupne navzájom);
 • opätovné zvlhčovanie a vysychanie (zalievanie vyžaduje hojnosť, ale dávkovanie, je tiež dôležité neustále rozprašovať horúcu časť kvetu teplou vodou);
 • opustiť pod vplyvom príliš svetlej slnečnej farby (ideálne miesto pre hrnce - okná smerom na východ);
 • krmivo (hnojenie môže spáliť korene rastliny, ktorá nemala čas stvrdnúť).

Viete? Stará legenda spojená s drakom hovorí, že na jednom z indických ostrovov kedysi žil zlý drak, ktorého obľúbenou pochúťkou bola krv slonov. Jeden z ich slonov, ktorý chcel zachrániť svojich príbuzných, bol schopný zabiť monštrum, ale on sám zomrel v nerovnom boji, a keď sa krv predátora a jeho obetí zmiešala a pokropila zem, z tohto miesta vyrástli rastliny podobné palmám nazývané dracenes.

Po prvom, najťažšom období adaptácie sa skončí, dracaenum by malo byť kŕmené minerálnymi hnojivami obsahujúcimi draslík a fosfor a postupne prevedené do zvyčajného spôsobu údržby.

Možné chyby počas transplantácie

Pozorovanie všetkých vyššie uvedených odporúčaní môže dokonca aj začínajúci záhradník očakávať, že transplantácia dracaenas nebude viesť k strate rastliny a bude mať priaznivý vplyv na jej ďalší rast.

Ale musíte sa vyhnúť predovšetkým najcharakteristickejším chybám:

 1. Nedodržiavanie odporúčanej pravidelnosti transplantácií: raz ročne u mladých a každé 2-3 roky u dospelých rastlín.
 2. Nesprávne zvolený čas procedúry: plánovaný presun do väčšieho hrnca by sa mal uskutočniť na konci zimy alebo na začiatku jari, ale vôbec nie v lete a nie na jeseň.
 3. Príliš veľký hrniec: nádrž musí byť zvolená tak, aby koreňový systém bol schopný rýchlo získať oporu. Pravidlom je, že objem hrnca by mal byť iba 2-3 cm väčší ako hlinená miestnosť.
 4. Nevhodné pôdy: ťažká a hlinitá pôda, príliš kyslá alebo zásaditá pôda a záhradná pôda presýtená minerálmi a organickou hmotou (táto pôda sa môže použiť ako základ, ale do nej sa musia pridať ďalšie zložky) nie sú vhodné pre dracenum.
 5. Ignorovanie požiadavky na dezinfekciu pôdy pred jej umiestnením do nádoby, ako aj samotnej nádrže.
 6. Neprítomnosť drenážnych otvorov v nádobe a hrubá drenážna vrstva umiestnená na dne pod zmesou pôdy.
 7. Expozícia a v dôsledku toho poškodenie koreňov rastliny pred presadením bez osobitnej potreby (najbezpečnejší spôsob, ako presunúť rastlinu do nového hrnca je prekládka, korene by mali byť vystavené iba vo výnimočných prípadoch, keď je rastlina v zlej pôde pre ňu, nakazená chorobami alebo škodcami) ,
 8. Transplantácia chorých rastlín bez predchádzajúceho odstránenia poškodených koreňov.
 9. Nadmerná penetrácia falošnej dlane do pôdy.
 10. Nadmerné podbíjanie zeme alebo naopak zanechávanie medzier medzi koreňmi.
 11. Porušenie režimu následnej starostlivosti o transplantovanú dragonzu vrátane predčasného zavedenia obväzov.

Na rozdiel od niektorých iných okrasných izbových rastlín, dracaena toleruje transplantáciu pomerne ľahko. Ak vykonávate postup pravidelne a nedovoľujete najhoršie chyby, falošná palma sa rýchlo obnoví a obnoví svoj rast novou silou.

Pozrite si video: ŠPECIALISTI - Všetko čo potrebujete vedieť o transplantácii srdca 12 (Február 2020).

Loading...