Jemnosti plumeria sa starajú doma

Plumeria strom patrí do rodiny Kutrovye, rastie na tropických ostrovoch Tichého oceánu. Kvety Plumeria vyžarujú sladkú vôňu, ktorá obsahuje tóny citrusov, jazmínu a gardénie. Dnes sa dozvieme, ako pestovať doma starostlivosť o plumeriu.

Vytvorte ideálne podmienky pre plumeriu v dome

Prvá vec, o ktorú sa postaráme po kúpe stromu, sú optimálne podmienky, na ktorých priamo závisí rast, vývoj a celkový stav rastliny.

osvetlenie

Na rozdiel od väčšiny farieb, miestnosť plumeria dokonale toleruje priame slnečné svetlo. Rastlina je taká rada svetla, že ju možno presunúť na slnečné miesto a nechať 5-6 hodín.

Je to dôležité! Po zakúpení kvetu budete potrebovať niekoľko dní na prispôsobenie, preto, pokiaľ si plumeria zvykne na nové podmienky, neodporúča sa umiestniť ju na slnečnú stranu.
Ak chcete dosiahnuť kvitnutie, potom plumeria by mala byť umiestnená len na južnej strane. Aj v poludňajších hodinách, táto rastlina nevyžaduje tienenie, takže sa nemôžete starať o spálenie slnkom. Pri umiestňovaní kvetu na západnej alebo východnej strane sa uistite, že rastlina dostane dostatočné množstvo svetla, inak bude kvitnutie veľmi zriedkavé a nie je tak hojné.

Viete? Extrakty z plumeria oleja sú široko používané v kozmetike a majú protizápalové, antioxidačné a regeneračné účinky na pokožku.

Odpoveďou na otázku, prečo plumeria nekvitne, stojí za to povedať, že keď je rastlina umiestnená na severnej strane alebo ďaleko od okna, úplne prestane kvitnúť, pretože sa domnieva, že neexistujú vhodné podmienky na kvitnutie.

teplota

Teplota by sa mala báť len vtedy, ak žijete v severných regiónoch. Domáce plumeria sa cíti dobre pri štandardnej teplote miestnosti + 17-25 ° C. V lete je možné závod vyviezť na ulicu, ale malo by sa vybrať tiché miesto, pretože plumeria veľmi trpí prievanmi.

Tipy pre domácu starostlivosť

Po vysporiadaní sa s hlavnými podmienkami stromu, poďme hovoriť o tom, ako pestovať plumeria a čo rastlina potrebuje pre kvitnutie.

Monstera, tradescania, dracaena, yucca, gumovník, zimostráz, zamiokulkas, coleus, sansevieria, špargľa, benjamina ficus, izba euonymus pomôže vytvoriť domácu pohodu.

zalievanie

Plumeria sa musí pravidelne zavlažovať, aby sa vytvorili tropické podmienky. Stojí za to pripomenúť, že rastlina netoleruje silné vysychanie z pôdy alebo nadmernej vlhkosti, takže zalievanie by malo byť pravidelné, ale nie veľmi hojné.

Zalejte vodu tak, aby bola pôda vlhká a panva suchá. V lete sa častejšie zavlažuje plumeria, ale s menšími objemami vody. V zime sa znižuje množstvo zavlažovania, pričom pôda je vlhká.

Vlhkosť vzduchu

Plumeria v procese pestovania vyžaduje vysokú vlhkosť, ktorá sa dosahuje striekaním listov zo striekacej fľaše. Je potrebné sprej ráno a večer tak, aby slnečné lúče nespálili listy stromu.

Je to dôležité! Akonáhle plumeria začne kvitnúť, postrek z rozprašovača sa nahradí iným typom vlhkosti (umiestnenej v nádrži s vlhkým machom alebo expandovaným ílom), pretože kvety neznášajú vlhkosť.

Top dressing

Rastlina potrebuje ďalšie kŕmenie, pretože aj najživšia pôda je časom vyčerpaná. Strom môžete oplodniť dvoma spôsobmi: zapustením vrchného obväzu do zeme alebo zalievaním pridaním potrebných hnojív. Krmivo plumeria začína po odpočinku.

Hneď ako sa na liste začnú objavovať prvé listy, kŕmte ich komplexnými hnojivami na kvety. Potom, čo strom zhromaždil zelenú hmotu, začať robiť fosfor-obsahujúce hnojivá pre kvitnúce rastliny. Vrchné obväzy sa vyrábajú každé dva týždne.

Je to dôležité! Pozorne monitorujte množstvo dusíka v hnojive, pretože jeho nadbytok môže nepriaznivo ovplyvniť kvitnutie.
Na jeseň sa znižuje počet obväzov a v zime nie je potrebné aplikovať žiadne hnojivá.

prerezávanie

Plumeria vyžaduje prestávku po odpočinku. Po prvé, máte možnosť vytvoriť požadovanú korunu a po druhé odstrániť všetky suché, choré a poškodené konáre. Prerezávanie má priamy vplyv na kvitnutie, pretože strom nebude strácať energiu na slabých výhonkoch. Preto opustiť tento postup nestojí za to.

Akonáhle sa na plumeria objavia nové listy, odrežeme všetky vytriedené výhonky do zdravého tkaniva. Verte mi, že nebudete poškodzovať závod, aj keď odrezáte polovicu nadzemnej časti. Avšak, aby sa zapojili do prerezávanie zdravé výhonky nestojí za to, inak plumeria začne bolieť.

Funkcia starostlivosti v spiacom období

Plumeria v zime spadá do druhu „hibernácie“, ktorý v závislosti od druhu trvá tri až šesť týždňov. Rastlina vrhá niektoré staré listy a zanecháva určité množstvo zelene. V tejto dobe, ako je uvedené vyššie, hnojenie sa nevykonáva, a rastlina by mala byť napojená len príležitostne, pričom pôda je mierne vlhká.

Ak chcete vytvoriť originálny dekor pre každú miestnosť, môžete vytvoriť florarium - mini-skleník, výsadba v ňom papraď, fittonia, arrowroot, dieffenbachia, calathea, croton, mach, orchidea, fialová, cyklámen, rododendron, kaktusy, mladý, agáve, aloe , havortiu, Kalanchoe.

Nebojte sa, ak bude plumeria v pokoji viac ako šesť týždňov. Všetko závisí od podmienok rastliny a samotnej rastliny, takže pre každý strom je toto obdobie individuálne. Je potrebné pripomenúť, že v tomto čase sa plumeria nemusia presúvať na tmavé miesto alebo presadiť. Takéto akcie jej len ublížili.

Transplantačné pravidlá

Mladé plumeria stromy vyžadujú presadenie do nového hrnca každý rok, staršie každé dva roky. Tam je malý problém v presádzanie rastlín - závislosť veľkosti koruny na veľkosti koreňového systému. Po každom transplantácii koreňový systém začína rásť vo väčšom hrnci a koruna rastie v pomere k nemu.

A faktom je, že malý strom za desať rokov sa môže premeniť na skutočný strom, ktorý začne "podpierať" strop v dome alebo byte. Ak chcete zastaviť rast plumeria, je potrebné počas nasledujúceho transplantátu jednoducho prerezať podzemok 3-5 cm.

Toto by sa nemalo uskutočniť skôr ako v treťom alebo štvrtom roku, keď je rastlina silná a necíti vážne poškodenie pri prerezávaní. Transplantácia sa vykonáva skoro na jar, potom, čo strom opustí stav odpočinku.

Je to dôležité! Ak ste pestovali plnohodnotný strom, ktorý nemožno presadiť do iného hrnca, potom jednoducho nahraďte hornú časť pôdy.
Čerstvé zeminy pre plumeria sa skladajú z niekoľkých častí: rašelina, rašelina, humus a piesok v pomere 2: 1: 1: 1. Pred naplnením mletej zmesi sa uistite, že ste položili drenáž (ílovitý, kamienkový, jemný drvený kameň).

Možné ťažkosti pri pestovaní: choroby a škodcovia

Našťastie len jeden "populárny" škodca zasiahne plumeriu - roztoč, Pavúk mite je malý pavúk roztoč, ktorý ovplyvňuje len rastliny.

Môže byť natretá v rôznych farbách (biela, zelená, červená a zmesi týchto farieb). Má veľkosť nie viac ako 0,6 mm, takže je dosť ťažké všimnúť si škodcu. "Obsadenie" plumeria s roztočom pavúka môže byť určené nasledujúce funkcie:

  • biele bodky na listoch;
  • tenká sieť na rastline (podobná sieti "domáceho" pavúka);
  • listy začnú bielo.

Spider mite spôsobuje vážne poškodenie rastliny, pretože sa živí obsahom buniek (nasáva šťavu). Ak sa populácia kliešťov zvýši na kritické hodnoty, potom plumeria zomrie.

Plumeria sa môže pestovať dvoma spôsobmi: semenami a odrezkami.

Kontrolné opatrenia:

  1. Opláchnite anténne časti mydlovou vodou (použite mydlo).
  2. Vykonávame hojné zalievanie a kryt s tri dni polyetylénu. Pre tropické plumery sú takéto podmienky len radosťou a kliešťom zomrie z prebytku vlhkosti.
  3. Použitie chemikálií: Apollo, Borneo, Envidor, Oberon, Fitoverm. Použite ich ako poslednú možnosť, pretože každá chémia v dome, predovšetkým poškodí vás a vaše domáce zvieratá.
Na roztoče, ktorý žije na strome, sa udržuje vysoká vlhkosť.

Hovorme teraz o chorobách. Všetky "choroby", ktoré sa môžu objaviť v rastline - dôsledok nesprávnej starostlivosti. To znamená, že akonáhle vytvoríte optimálne podmienky pre plumeriu, problémy zmiznú. Rast plumeria sa zastavil, listy sa zmenili na žlté a stagnovali. Takéto problémy sa objavujú v prípade, že rastlina nemá vlhkosť. Akonáhle začnete zvlhčovať pôdu v čase, strom sa zotaví.

Plumeria sa začala hniť. Ako ste možno hádali, rastlina hnije z preťaženia vlhkosťou. Ak sa proces nezačne, potom stačí zastaviť zalievanie na niekoľko dní. Ak je polovica rastliny už hnijú, potom okamžite vyberte plumeria z hrnca, odrezať zhnité časti koreňov a leteckých častí, vyplňte čerstvú pôdu a rastliny.

Viete? Plumeria kvety priťahuje hmyz, ale sú sklamaní. Opeľujú kvety pri hľadaní nektáru, ktorý nie je v kvetoch plumeria.

Plumeria toxicita: opatrenia

Pri prerezávaní a presúvaní plumeria do nového hrnca stojí za to byť opatrný, pretože rastlinná miazga je jedovatá. V prípade kontaktu so sliznicami (ústami, očami, nosom) alebo pokožkou okamžite opláchnite postihnuté miesto tečúcou vodou.

Sap stromu spôsobuje pálenie, alergie a svrbenie, takže musíte dať kvetinu na miesta neprístupné pre deti a zvieratá.

Je to dôležité! Rastlinná miazga nie je tak toxická, aby vyvolala zvracanie, zlyhanie orgánov alebo iné závažné problémy.

Opis typov plumeria

Dozvedeli sme sa, ako pestovať plumeriu, aký druh rastliny je a ako je toxická. Teraz Vám ponúkame dva spoločné typy stromov a ich opis.

Biele plumeria

Podľa názvu tohto druhu má táto rastlina bielu farbu kvetov. Strom v prírode rastie na 10 m, takže by ste nemali dať koreňový systém viac priestoru. Listy sú lineárneho tvaru, majú dĺžku až 30 cm, kvety nie sú veľké, majú priemer 2,5 cm.

Tento typ plumeria rastie na Antilách, starostlivosť sa nelíši od iných druhov dreva.

Plumeria červená

Rôzne plumeria, ktorá rastie v Mexiku a Venezuele. Nadzemná časť rastie do 5 metrov, čo je výrazne menej ako biela variácia. Listy sú vajcovitého tvaru, rastú do dĺžky 50 cm, šírky do 15 cm, stonky kvetov sa zbierajú v štetcoch, kvety majú priemer do 5 cm, farba môže byť rôzna: od jasne červenej po svetlo ružovú až bielu.

Je to dôležité! Rôzne druhy môžu mať rôzne tvary listov.
Vaša kolekcia izbových rastlín môže byť doplnená plumeriou - ideálnym zariadením, ktoré môže byť umiestnené na južnej strane miestnosti. Strom nie je len ozdobou, ale aj nasýti vzduch kyslíkom. Uistili sme sa, že je ľahké sa starať o plumeria, takže krásny tropický strom nebude trvať veľa času.