Agave: vlastnosti rastúcich izbových rastlín

agáve - nenáročný a vhodný na pestovanie rastliny. Starostlivosť o neho je jednoduchá, ale množstvo základných pravidiel, ktoré potrebujete vedieť.

Viete? Názov agáve pochádza z názvu dcéry starovekého gréckeho kráľa av preklade znamená: neprekonaný, slávny, ušľachtilý, úžasný, úžasný.

Popis Agave

V prírode je až 300 druhov agáve av kultúre používajú americké odrody tejto rastliny. Táto kvetina má šedozelené alebo modrastozelené mäsité listy. V niektorých odrodách sú zdobené žltkastými alebo bielymi pruhmi. Rovnako ako väčšina sukulentov, aj stonka agávy je krátka, nerozvinutá, preto je prakticky neviditeľná. Listy rastliny sú veľké, zhromaždené v ružici a pokryté voskovým povlakom, a na okrajoch sú zdobené ostrými hrotmi, z ktorých najdlhšia je umiestnená na špičkách. Rastlina agáve v prírodných podmienkach rastie do obrovských veľkostí - 4-5 m v priemere. Doma je jeho veľkosť oveľa menšia - trpasličí druhy môžu rásť až do 3 - 4 cm, tento druh rastlín patrí k dlhoročným pečeniam a môže žiť 50-100 rokov.

Viete? V botanickej záhrade Petrohradu sa nachádza agáve, ktorá prežila obliehanie Leningradu.

V prirodzenom prostredí agáve počas obdobia kvitnutia (spravidla sa vyskytuje vo veku 15-20 rokov) sa objavuje stopka s výškou 3-10 m. Viaceré (až 15 000 kusov) kvetov žltkastého odtieňa sa od neho zbierajú s malými strapcami v kvetenstve. Potom, čo agáve prestane kvitnúť, jeho plody sú tvorené, a samotná rastlina zomiera, zanechávajúc mladé výhonky z odnoží. Doma agáve kvitne veľmi zriedka.

Podmienky pre úspešný rast, kde umiestniť agávu

Tento sukulent, rovnako ako zvyšok rastlín v tejto skupine, je pomerne nenáročný plodín a je príjemné sa s ním vysporiadať - je nenáročný na pôdu a dokonale toleruje sucho. Avšak, ak sa rozhodnete pestovať agáve, mali by ste sa dozvedieť o zložitosti starostlivosti o ňu doma.

Osvetlenie pre agávu

Agáve preferuje svetlé miesta a cíti sa skvele na slnečnom okne, na južnej strane - rastlina netoleruje tmavé oblasti. Avšak, v horúcich dňoch musíte zabezpečiť, aby voda neklesla na listy - to môže spôsobiť popáleniny. V polostrove a na okenných parapetoch na severnej strane sa môže agáve pomaly strácať, ale to nie je okamžite viditeľné. Z nedostatku svetla v zime sa agáve vytiahne a jej listy sa zmrštia (s náležitým osvetlením, listy sedia na stonke pevne sa objímajú).

Je to dôležité! Ak sa rastlina nachádzala v tieni, nedá sa okamžite postaviť na slnko - učiť ju svetlu postupne.

Teplota a vlhkosť vzduchu

Agáve, divoká aj ako izbová rastlina, sa dokonale prispôsobí akémukoľvek teplotnému režimu. Preto sa v lete dá vyviezť na ulicu alebo balkón. Ak nie je možné „chodiť“ agávou, potom je často potrebné vzduch v miestnosti, v ktorej sa nachádza. Vďaka tejto procedúre nespôsobia akékoľvek poklesy teploty žiadne poškodenie zariadenia. Vďaka svojej povahe sa agáve cíti dosť dobre pri teplote +18 ° C a optimálna teplota je + 22 - + 28 ° C.

Je to dôležité! V chladnom počasí by teplota v miestnosti s agávou nemala byť nižšia ako -6 ° C; pri -10 ° C môže rastlina zomrieť.

Agave nevytvára žiadne zvláštne nároky na vlhkosť vzduchu - je to výborné, keď je vlhkosť nízka (40%) a nemusí sa zvyšovať.

Ako zasadiť reprodukciu agáve

Ak si spomeniete, kde agáve rastie vo voľnej prírode (na chudobných piesčito-kamenitých pôdach), potom sa pred výsadbou musíte postarať o vhodnú zmes pôdy. Najlepšia možnosť - zmes humusu, hrubého piesku, listov a zeminy (pomer - 1: 0,5: 1: 2).

Môžete použiť hotové pôdy:

  • pre yucca;
  • pre dlaň;
  • pre dracaena.

Skúsení floristi a vášniví pestovatelia kvetín veria, že vrchná vrstva pôdy, kde rastie kvetina ako agáve, by mala pozostávať z veľkých tehlových triesok, ktoré zvýšia drenážnu funkciu substrátu. Ako nádoba, pre agáve vyberte široké a nízke keramické hrnce s otvormi v spodnej časti. Spodná vrstva (2-3 cm) by mala pozostávať z malých kamienkov alebo štrku.

Je to dôležité! V prvých dňoch po vysadení musí byť agáve chránené pred priamym slnečným svetlom.

Plemeno agáve môže byť semená alebo výhonky.

Semená

Tento spôsob rozmnožovania nemožno nazvať najlepším, pretože rastliny získané zo semien sa vyvíjajú pomaly. Pre pestovanie je potrebné na konci zimy umiestniť semená do mokrého piesku do hĺbky 1 cm, nádobu potom zakryť fóliou alebo sklom. Teplota by sa mala udržiavať medzi 20 - 25 ° C. V 5-7 dňoch sa objavia výhonky. 15-20 dní po objavení sa prvého listu začne druhý list rásť, o ďalších 20 dní neskôr tretí, a po 2 týždňoch bude agáva vysoká 8 cm a priemer 15 cm. Potom rastie tretí koreň rastliny a po ďalších 20 dňoch sa objaví štvrtý list a vytvorí sa ružica.

Reprodukcia rezne odnože

Agáve z kvetov v miestnosti sa môžu pestovať z odrezkov, pri ktorých sa pri transplantácii strihajú.

Je to dôležité! Na každej rukoväti by mala byť aspoň jedna oblička.

Po rezaní sa odrezky sušia 2-3 hodiny. Ak chcete zrýchliť rast, môžete posypať rez drveným dreveným uhlím. Rastliny pripravené rezne treba pripraviť v pripravenej pôde (piesok), potom zalejeme (voda by mala byť pri izbovej teplote). V prvom roku života, mladá rastlina hodí až šesť listov, v druhej - až deväť, av tretej - až dvanásť.

Ako rast agáve z koreňa a kmeňových potomkov

Agáve na izbovú rastlinu sa môžu množiť bočnými a koreňovými prísavkami, presádzanie a ďalšia starostlivosť, o čo tiež nie je ťažké. Keď sa deti objavia, sú opatrne oddelené ostrou čepeľou, sušené počas dňa a umiestnené do samostatnej nádoby s vopred pripravenou zmesou. Pokrytie a striekanie stromčekov nie je potrebné. Prvé zalievanie by nemalo byť skôr ako 3 dni. A pred zakorenením kvetu do vody by to malo byť veľmi zriedkavé.

Je to dôležité! Je potrebné mať na pamäti, že agáve môžu rásť do veľkých veľkostí, takže je lepšie pestovať trpasličí odrody v apartmánoch.

Domov Agave starostlivosti

Rovnako ako u každej rastliny, domáca starostlivosť o agáve sa skladá z riadneho osvetlenia, napájania a kŕmenia. Okrem toho agáve potrebuje pravidelné čistenie listov z prachu - jeho vrstva narúša proces fotosyntézy a narúša normálne fungovanie životne dôležitých procesov rastliny. Mnohí dávajú prednosť pestovaniu doma nenáročných rastlín. A tí, ktorí milujú sukulenty, budú radi rásť agáve, aj keď táto rastlina nie je kaktus (v tradičnom zmysle), nezáleží mu vôbec na tom, či je pravidelné zavlažovanie alebo nie.

Najjednoduchší spôsob, ako sa starať o tieto typy agáv:

  • belavý;
  • nitenosnaya;
  • victoria royal

Správne zalievanie agáve

Zalievanie agáve by malo byť mierne:

  • 1-2 krát za desať dní počas vegetačného obdobia (pred zalievaním, vrchná vrstva by mala byť suchá, ale nie vysušená);
  • v chladnom období sa rastlina zavlažuje raz mesačne.

Nie je možné sprejovať agávu, pretože voda vstupujúca do výstupného centra môže spôsobiť hnilobu.

Kŕmenie agáve

Vedomosti o tom, ako správne sa starať o agáve, budú neúplné bez zohľadnenia pravidiel výživy rastlín. V hnojení, agáve potreby v období svojho aktívneho rastu, v lete. Odporúčame kŕmiť 2-krát mesačne. Na tento účel vyberte hnojivá s nízkym obsahom dusíka. Ideálne špeciálne zmesi pre sukulenty.

Je to dôležité! Agáve je lepšie než podkožná.

Keď potrebujete transplantáciu a ako transplantovať agávu

Mladé rastliny by mali byť transplantované ročne a dospelí - raz za 2-3 roky, alebo keď sa ich kapacita stane pre nich malá. Potom, čo výhonky agáve, ktoré boli kultivované osivovou metódou, trochu vyrastú, sú presadené do samostatných nádob s priemerom 6 cm (8 cm za rok) a ďalšia starostlivosť by mala byť v súlade s vyššie uvedenou schémou. Pri presadení koreňový obojok nemôže byť pochovaný, je lepšie opustiť nad povrchom. Zem okolo transplantovaného kvetu nie je zhutnená, ale vývod je upevnený kameňmi - týmto spôsobom bude kyslík viac voľne prúdiť do koreňov.

Viete? Agáve vo svojej domovine sa považujú za cenný produkt - vlákna sa získavajú z listov, ktoré sa používajú na výrobu povrazov, povrazov, lán, tkanín a iných textílií. Šťava produkuje kyselinu a láka na včely, agávová buničina sa používa pri výrobe mydla a kozmetiky a buničina sa pripravuje z listov agáve. Okrem toho, šťava z tejto rastliny sa používa ako preháňadlo, hojenie rán a liek proti bolesti.

Veľké agáve ochorenia a škodcovia

Agávu zriedkavo postihujú choroby, preto ich popisu nebudeme venovať veľkú pozornosť. Najdôležitejšia vec - rastlina je chorá len so zlou starostlivosťou alebo podmienkami. Agávu najčastejšie postihujú strapce a hnis. Ak nájdete týchto škodcov, umyte listy rastliny roztokom alkoholu, mydla, piva alebo kyseliny boritej. Tento postup sa opakuje každých 4-5 dní až do úplného odstránenia škodcov. V prípade ťažkej infekcie sa majú použiť insekticídy. Ak sa spodné listy kaktusu alebo agávy zmenili na žlto (ako lístie na jesenné stromy), musíte sa o to postarať najmä: znížiť objem a frekvenciu zalievania. Tu, v zásade, všetky jednoduché pravidlá, ktoré pomôžu pestovať takéto exotické kvety doma, ako agáve.

Loading...