Prečo spathiphyllum môže znížiť listy, ako vyriešiť problém a čo robiť, aby sa nevrátil?

Spathiphyllum je vytrvalá izbová rastlina. Kvetinárstva lákajú bohaté zelené listy a nezvyčajné kvety pripomínajúce biele plachty.

Spathiphyllum je nenáročný, ale niekedy jeho listy náhle vädnú. Ak chcete uložiť obľúbenú kvetinu, musíte poznať príčiny takýchto problémov a ako ich odstrániť. Toto je téma článku nižšie.

Prečo opúšťa kvet "ženského šťastia"?

Zelené časti rastliny môžu uschnúť v dôsledku zníženia množstva tekutiny v tkanivách. Hlavným príznakom ochorenia - zvädnuté listy. Škvrny sa môžu objaviť na rastline a plesni na pôde. Problém vzniká v rozpore s pravidlami pestovania a starostlivosti o spathiphyllum.

Kohútik môže vyvolať takéto dôvody.:

 • nevhodný hrniec;
 • podchladenie;
 • nesprávne zloženie pôdy;
 • nedostatočné alebo nadmerné zalievanie;
 • nadmerná norma vrchných obväzov;
 • bakteriálne alebo plesňové ochorenia;
 • hmyzí škodcovia.

Ak chcete pochopiť, prečo sa kvet objavil klesajúce listy, môžete podľa vzhľadu rastliny:

 1. Ak sa listy začínajú žltnúť, stávajú sa pomalé a na povrchu pôdy sa objavuje suchá kôra, to znamená, že rastlina nemá vlhkosť. V tomto prípade staré listy vysychajú a mladí strácajú svoj prirodzený lesk.
 2. Uvoľnené listy so suchými hrotmi indikujú nedostatočnú vlhkosť vzduchu.
 3. Listy sa môžu ohnúť a stať sa tmavozelenou v dôsledku podchladenia.
 4. Výskyt tmavých plôch pokrytých šedou chlpatou doskou na stonkách, listových listoch a pôde je znakom vývoja plesňovej infekcie.
 5. Listy sa stočia, zvrhnú a zakryjú tenkou sieťovinou v prípade porážky spathiphyllum so škodlivým hmyzom.

Aká je hrozba?

Dôvody uschnutia spathiphyllum sú mnohé, ale väčšina z nich je ľahko odstrániteľná. Je dôležité zistiť ochorenie čo najskôr., V pokročilých prípadoch, keď sa korene hnijú, najčastejšie sa rastlina nedá zachrániť. Listy postupne vysychajú a odpadávajú a korene vymiznú.

Čo robiť, keď sú klesajúce listy?

Ak spathiphyllum znížil listy a už ich nezdvíha, musíte zistiť príčinu čo najskôr a začať liečbu.

S problémom s koreňmi

Zvislé listy spathiphyllum často naznačujú hnilobu koreňov, ktorá sa vyskytuje s hojným a častým zavlažovaním. Ak je rastlina ľahko odstránená z hrnca, musíte vykonať nasledujúce opatrenia:

 1. Kvetina sa jemne vyberie a kontroluje korene. Poškodené diely sa odstránia ostrým nožom. Rezy sa spracujú s bušeným aktívnym uhlím, sušia sa 3 až 4 hodiny.
 2. Na zničenie huby sa korene ošetrujú fungicídom:

  • Maxim.
  • Fitosporin.
  • Topsin alebo Fundazole.

  Liek, rozpustený vo vode, sa použije okamžite. Bylinné lieky pred použitím trvať 2 hodiny.

 3. Kvetináč sa vyčistí a premyje roztokom manganistanu draselného. Na spodku sa naleje drenáž a na vrch sa umiestni ľahká pôda.
 4. Rastlina je presadená do substrátu, predtým mierne navlhčená.
 5. Prvýkrát, kvetina je napojená na 2-3 dni.

S nesprávnym zalievaním

Spathiphyllum je považovaný za vlhko-milujúcu rastlinu, ale stále netoleruje stojatú vodu., S bohatým zalievaním sú korene neustále v mokrom teréne, čo vyvoláva vývoj plesňových ochorení. Zhnitie koreňového systému sa odráža v stave listov. V tomto prípade sa rastlina po vhodnej príprave a dezinfekcii presadí do nového substrátu. Ďalej je potrebné korigovať spôsob zavlažovania.

Listy vyblednú, ak spathiphyllum nie je napojená na 1-1,5 týždňa. Nedostatok vlhkosti vedie k ochabnutosti vegetatívnych častí rastliny. Pôda sa musí pravidelne navlhčovať, bez toho, aby sa sušila.

Ak sa kvet v dôsledku slabého zalievania uschne, môže sa mu takto pomôcť.:

 1. Nádoba s rastlinou sa umiestni do hlbokej nádoby napoly naplnenej vodou.
 2. Kvetina sa ponechá 15-20 minút na pôde úplne mokrej.
 3. Listy môžu byť striekané teplou vodou.

Ponúkame vidieť informatívne video o znížených listoch v spathiphyllum kvôli nedostatku zalievania:

Za nesprávnych podmienok

Spathiphyllum sa cíti dobre na svetlom parapete, v tieni zo spalujúcich lúčov slnka. Nemá rád chlad, potrebuje vlhký vzduch. Takéto podmienky sa považujú za nepriaznivé.:

 • parapet studeného okna;
 • zmenky;
 • náhle zmeny teploty;
 • priame slnečné svetlo;
 • Chladič je príliš blízko.

Ak chcete pomôcť zvädnutý Spathiphyllum, musíte vytvoriť vhodné mikroklímu.:

 1. Optimálna teplota v teplej sezóne je + 22 ... + 23 ° С, av zime - od + 16 ° С.
 2. Vnútorné exotické rastie zle v úzkom hrnci, pretože korene nemajú dostatok priestoru pre normálny rast. Kvetina rastie rýchlo a vyžaduje pravidelné transplantácie.
Za nevhodných podmienok sa môžu na kvetine objaviť škodcovia. Spathiphyllum môže uschnúť a vysušiť pri infikovaní hmyzom, ktorý nasáva šťavu z listov.

Ak sú zistené vošky alebo roztoče, urobte to.:

 1. Ak je málo hmyzu, stačí stierať stonky a listy špongiou navlhčenou v roztoku pracieho mydla. Na prípravu nástrojov bude potrebovať 150 g strúhanej tyčinky a 5 litrov teplej vody.
 2. S mnohými škodcami sa kvet rozstrekuje roztokom Actellic, ktorý pokrýva zem filmom. O deň neskôr sa rastlina umyje čistou vodou. V prípade potreby sa opakuje ošetrenie insekticídom.

V prípade nesprávneho uzemnenia

Príčinou klesajúcich listov môže byť zlé zloženie pôdy. Spathiphyllum sa odporúča pestovať vo svetlej, sypkej a výživnej zmesi. Je pripravený z:

 • rašelinisko;
 • riečny piesok;
 • listnatá zem;
 • humus a drevené uhlie.

Pôda by mala byť dobrá na to, aby sa voda a vzduch dostali do koreňov., V ťažkom, kyslom prostredí sa rastlina vyvíja slabo.

Pôda by mala byť vhodná pre všetky parametre, inak by sa mala zmeniť. V spodnej časti vázy sa musí nevyhnutne položiť drenážna vrstva s výškou najmenej 2 cm, Spathiphyllum môže vyblednúť z nadbytočných živín. V tomto prípade zastavte kŕmenie, aby sa kvet zachránil a vyrastal nový list.

Preventívne opatrenia

Aby sa Spathiphyllum vyvinul dobre a nezmizol, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá starostlivosti:

 1. Kvetina je zasadená do vhodnej pôdy a hrnca.
 2. Rastlina je lepšie položiť na parapet na západnej strane, ďaleko od prievanu a studeného vzduchu.
 3. Transplantácia sa vykonáva najmenej 1 krát za 3 roky.
 4. Polievanie by malo byť pravidelné a mierne.
 5. Systematicky robte kŕmenie, dodržiavajte dávkovanie.
 6. V horúčave sa kvet rozprašuje denne teplou vodou. Nádoba sa odporúča umiestniť na vlhkú expandovanú hlinu. Vzduch v miestnosti môže byť zvlhčený špeciálnym zariadením.

Ak listy spathiphyllum vädnú, je potrebné identifikovať príčinu a prijať opatrenia na jej odstránenie. Keď sa korene rozpadajú, existuje len jedna cesta von - urgentný transplantát. Pre kvet musíte neustále sledovať a včas sa zbaviť chorôb a parazitov. Rast krásne a zdravé ker nie je ťažké, ak budete dodržiavať pravidlá starostlivosti.

Loading...