Ako sa vysporiadať s divokým ovosom

Divoký ovos je jedným z najhorších burín, ktorý sa dokonale prispôsobuje podmienkam životného prostredia a je príbuzným kultúrneho ovsa. Kvitne na začiatku leta medzi plodinami väčšiny plodín, ale najčastejšie sa vyskytuje tam, kde rastú jarné obilniny. Prešli dlhým procesom evolúcie a divé ovosy dnes prekonávajú mnohé iné buriny. K dnešnému dňu existuje 8 druhov tejto rastliny: obyčajné, severné, dlho-rodené, husto rodené, vousaté, neplodné, južné a chlpaté.

Ako vyzerá burina

Je ťažké rozpoznať tieto rastliny okamžite, pretože táto burina vyzerá veľmi podobne ako obyčajný ovos. Ale na rozdiel od semien pestovaných ovsa, semená ovsa, spojené podkovou na základni, dozrievajú tmavý, takmer čierny odtieň. Kolenný ohyb divokých ovsených tŕňov a tvar špirály, ktoré získavajú otáčaním okolo svojej osi, sú tiež charakteristickým znakom toho, že pred vami je burina a nie plodina. Divoký ovos má dobre vyvinutý, vláknitý koreňový systém, ktorý preniká do pôdy do hĺbky 150 cm, holý kmeň rastliny dosahuje výšku 60 až 120 cm, čo ho odlišuje od kultivovaného ovsa, ktorého stonka je oveľa nižšia. Listy nadrozmerných širokých lineárnych, až 30 cm dlhých, pozdĺž okraja, majú jazyk.

Viete? Zrná z ovseného tuku sú takmer nemožné odlíšiť od zŕn kultivovaného ovsa, pretože majú rovnaký tvar, hmotnosť, veľkosť, farbu šupín. To spôsobuje veľké ťažkosti v boji proti divokému ovsu a oddeleniu jeho zŕn od zberu iných plodín.

V popise obyčajného ovsa je dôležité venovať pozornosť kvetenstvu a zrnám, pomocou ktorých sa rastlina šíri. Kvetenstvo je podlhovasté laloko pozostávajúce z troch guličiek. Semeno divokého ovsa je uzavreté v kvetinových šupinách a odpadáva s nimi. Membránový nosník je v tvare vretena alebo oválneho tvaru. Jedna taká rastlina produkuje až 700 semien. Ovos sa množia iba semenami. Jedna lamela tvorí 2 druhy zŕn:

 • Dno - veľké svetlé zrná, ktoré tvoria 70% z celkového počtu plodov. Neskôr sa odlúpnu a upchajú materiál na výsadbu. Doba odpočinku - 3 mesiace.
 • Hore - tmavé, malé zrná, ktoré majú spiace obdobie až 22 mesiacov a spadnú skôr z hĺbky 10-12 cm.

Zrenie vrstiev latiek sa vyskytuje nerovnomerne a striedavo sa odlupujú: zhora nadol. Takýto mechanizmus spôsobuje stratu periódy - asi mesiac. Preto, aby sa zbavili buriny, len kosenie, je nemožné, pretože určitý počet semien bude stále na zemi.

Naučte sa, ako sa vysporiadať s praslička, bodliak, snyyu, púpava, žihľava, breza, euphorbia, dodder, quinoa, papagáj, purslane na mieste.

Keď sa semená ovsa osprchujú, nevyžadujú určité podmienky, aby mohli začať kopať weevil do zeme. Stačí, aby padol ľahký dážď. Masová reprodukcia ovsa je podporovaná výsadbou pestovaných rastlín tej istej pôdy niekoľko rokov bez prestávky.

škodlivosť

Po určení, čo je ovos a ako to vyzerá, by ste ho mali zdôrazniť škodlivé vlastnosti:

 • Blokovanie a vyčerpanie pôdy. Jedným zo znakov ovsa je rýchle dozrievanie zŕn. Vzhľadom k tomu, jeho semená začínajú rozpadať pred zberom jarného chleba, silne odhadzovanie pôdy a obilia. Stupeň upchania závisí od počtu zŕn, ktoré mali čas do vytvorenia, ich vlastností, času dozrievania a odlupovania. Vzhľadom k tomu, stredné a malé zrná sa naleje do veľkých, upchávajú pôdu. Keďže tento druh buriny absorbuje jeden a pol krát viac vlhkosti ako obilniny, pod jej vplyvom je pôda vyčerpaná, čo môže poškodiť plodiny niekoľko rokov, najmä v suchu.
 • Upchaté úrody. Väčšie zrná zostávajú v kocke dlhšie (30-40 dní), takže pri zbere a mlátení úrody v bunkri av semennom materiáli sa vyskytujú častejšie veľké zrná voľne žijúceho ovsa. Keď počet rastlín divého ovsa prekročí 50 na m2, úroda zrna klesne o 20%. Existujú prípady, keď je počet ovsených zŕn v plodine 20-násobkom množstva semien pšenice. Semená burín je veľmi ťažké oddeliť od semien kultivovaného ovsa alebo jačmeňa. V dôsledku toho malé semená ovsa pokazia pôdu a veľké semená. Kvalita zrna zmiešaného s ovsenými semenami je výrazne znížená: v nemletom zrne divokého ovsa, vďaka jeho tvrdým vlasom a hrubým tŕňom, kŕmenie ich domácich miláčikov môže spôsobiť zápal dýchacích ciest a slizníc; zmiešanie jeho zŕn, divoký ovos znižuje kvalitu obilia použitého na potravinárske účely, znižuje jeho hodnotu na trhu: ovsené zrná, miešanie s pšeničnými zrnami, dávajú múke tmavý odtieň a tart chuť.

Je to dôležité! Divoký ovos je škodlivý pre zvieratá až po vytvorení lamiel. Ovus, kosený pred tvorbou lamiel, produkuje rovnaké seno ako ovos a môže slúžiť ako dobré krmivo pre hospodárske zvieratá.

 • Prilákanie hmyzu (švédske muchy, strapce, smut, háďatká), ktoré poškodzujú pšenicu a iné plodiny.
 • Rezervácia rôznych chorôb.
 • Poškodenie odrôd pšenice. Hybridy alebo hybridy voľne žijúcich ovsa s výberom odrôd, spravidla v prvých rokoch sa nelíšia od obyčajného ovsa, ale v priebehu času sú rozdelené, skutočné oatsuzhnye rastliny sú oddelené, ich zrná rozpadať a vrhu na zem. Takže burina je distribuovaná tam, kde predtým nebola.

Kontrolné opatrenia

Keďže škoda tohto buriny je významná, potreba bojovať proti nej je zrejmá. Aby bolo možné určiť, ako sa vysporiadať s jedným z najškodlivejších burín, je potrebné stanoviť dôvody, pre ktoré sa znásobuje a objavuje v miestach, kde predtým nebol. Faktory prispievajúce k vzniku a šíreniu tejto rastliny: t

 1. Nedodržanie ovocných zmien v striedaní plodín: neprítomnosť protieróznych jednotiek v ňom (ozimná pšenica - cukrová repa - proso), ktorá dlhodobo rastie jeden druh plodín.
 2. Výsev zimnej pôdy po plodinách, ktoré sú zozbierané.
 3. Nedostatok čistej pary.
 4. Nesprávna orba a obrábanie pôdy.
 5. Nedostatok tierrovaniye pri čistení osiva.
 6. Veľké množstvo ovsených semien v pôde.
 7. Nesprávne skladovanie hnoja, ktorý sa používa na hnojenie pôdy.

Existuje niekoľko populárnych osvedčených metód, ktoré sa používajú na zbavenie sa tejto buriny: používajú aj agronomické a chemické metódy.

Viete? Divoký ovos je najnebezpečnejší pre plodiny, ktoré sú zasiate v skorých štádiách. Ekonomický prah jeho škody: t v plodinách pšenice ozimnej - 20 ks / m2, jarné plodiny - 16 ks / m2, pri kontaminácii 50 ks / m2, výnos sa znižuje o 20%, s 300 ks / m2 - štyrikrát, so 450 ks / m2 - päťkrát alebo viac ,

Agrotechnické recepcie

 • Správne striedanie plodín (pentapol). Pestovanie bylín, plodín, ktoré neprispievajú k reprodukcii voľne žijúceho ovsa.
 • Dodržiavanie noriem skladovania a prípravy hnojív pre pôdu.
 • Filtrácia osiva s použitím Oryusovho triméru s rôznymi priemermi buniek pre rôzne plodiny, čistenie strojov a zariadení používaných pri práci v teréne.
 • Zničenie divokých ovsených výhonkov jarným spracovaním pred sejbou s použitím metódy provokácie (zatváranie vlhkosti, aplikácia minerálnych hnojív, výsledkom čoho je, že ovos sa javí skôr a môže byť vykorenený ďalšou predsejbou).

Účinné herbicídy

Chemický spôsob ničenia burín sa používa okrem poľnohospodárskych postupov a je účinný pre zničenie osyuzhnyh rastlín. Je potrebné používať herbicídy opatrne a len vtedy, ak počet burín presahuje mieru, pri ktorej sú použiteľné mechanické techniky.

Pred obrábaním pôdy s plodinami sa oplatí vykonať fytopatologické vyšetrenie polí, ktoré určí, či sa majú použiť chemikálie. To sa robí nielen preto, aby sa zabránilo chemickým účinkom na plodiny, ale aj aby sa zachránili, pretože používanie herbicídov je pomerne drahé a nemá zmysel utrácať peniaze, ak sa môžete vyrovnať s pomocou agrotechnických techník.

Je to dôležité! Na účinnú kontrolu veľkých množstiev ovsených plodín je lepšie použiť prípravky s kontinuálnym účinkom, ktoré obsahujú glyfosát ako základ.

Môžete bojovať proti tejto rastline pomocou takýchto herbicídov:

 • Avantix Extra (postrek plodín v prvých fázach vývoja burín);
 • "Axiálne" (spracovanie na jar z fázy 2 listov a až do konca odnožovania divokého ovsa);
 • "Dope" (jarné postrekovanie v počiatočných fázach vývoja burín);
 • "Extra guma" (spracovanie v raných štádiách vývoja ovsa);
 • "Polgar" (postrek na jar nad vegetatívnymi burinami, počnúc fázou dvoch listov až do konca odnožovania);
 • "Téma" (postrek na jar v počiatočných fázach vývoja burín).
Použitie týchto herbicídov proti ovosu, podobne ako väčšina iných, nie je určené stupňom vývoja kultúry, len stupňom vývoja burín.

Herbicídy sa používajú na reguláciu burín: Roundup, Ground, Prima, Zencor, Agrokiller, Stomp, Lontrel-300.

Škodlivý burina - divý ovos, ktorý vyzerá veľmi podobne ako obyčajný ovos, poškodzuje nielen úrodu plodín, v blízkosti ktorých sa množia, ale aj pôdu, jej sušenie a vyčerpávanie. Je nebezpečný pre zvieratá a priťahuje hmyz, ktorý môže poškodiť iné plodiny. V tomto závode môžete bojovať pomocou agrotechnických techník alebo chemikálií. Pri plánovaní postrekovania plodín herbicídmi je dôležité uistiť sa, že je to naozaj nevyhnutné a mechanické metódy nepomáhajú.

Loading...