Aký je rozdiel medzi zajačikom a zajacom

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rozdiely medzi týmito dvoma druhmi ušných zvierat sú zanedbateľné.

Pokúsme sa zistiť, či je to pravda.

Hlavné rozdiely medzi zvieratami

V prvom rade je potrebné poznamenať, že klan Krolikov a Zaitsev patria do tej istej rodiny Zaitsevov, čo je dôvodom takejto vonkajšej podobnosti. Existuje verzia, že králiky pochádzajú len z divokých zajacov, ale pravdivosť tohto vyhlásenia nebola spoľahlivo stanovená. Napriek tomu sú potomkovia, biotopy, sociálna štruktúra a ľudská interakcia s týmito hlodavcami odlišné.

Zistite si, aké plemená králikov patria k mäsovým králikom, k obrovským králikom, ku králikom a kožušinám králikov, ku králikom brojlerov, k ozdobným plemenám králikov.

Rozmery a vzhľad

Zajíce sú ťažšie (v priemere 2 krát), väčšie, ale ich trup je svalnatý a štíhly. Labky a uši sú dlhšie, často s čiernymi značkami. Vlna mení farbu, keď sa líši z bielej na sivú, v závislosti od ročného obdobia.

Králiky sú menšie, ale viac zaoblené a baculaté. Kožušiny sú dlhé a hodvábne sivé a hnedé odtiene. Pri liatí králikov nemenia farbu. Zadné labky sú tiež dobre vyvinuté, ale predné sú tiež dosť silné, pretože sa používajú na kopanie dier.

Viete? Viera, že zajace sú zbabelí, je veľmi nesprávna. Áno, toto zviera v prípade nebezpečenstva dáva prednosť skrývaniu a stáva sa účastníkom šarvátky len ako posledná možnosť. Avšak, ak idete so zvieraťom do rohu, to dáva veľmi násilné výčitky, pomocou silné zadné nohy a silné pazúry.

Zadné nohy sú jedným z najdôležitejších sľubov prežitia pre oba druhy zvierat. S ich pomocou, zviera utečie pred predátormi, kopne ich na sebaobranu a varuje svojich príbuzných pred nebezpečenstvom. Avšak rozdiel v štruktúre a svalovitosti ovplyvňuje rýchlosť. Maximálna rýchlosť zajaca je teda 80 km / h, zatiaľ čo králik je len 20 km / h.

Vitálna aktivita

Ako zajace, tak králiky sú bylinožravce aktívne za súmraku. Ale toto je miesto, kde končí ich podobnosť.

Je to dôležité! Ak je zub vrzanie pre králiky je úplne prirodzené a dokonca znamená dokonalú náladu zvieratko, potom je tu plač - veľmi zlé znamenie. Tieto uši robia takéto zvuky len v úplne patovej situácii. Ťažká bolesť, strach môže spôsobiť také atypické správanie. V každom prípade nezabudnite, že králiky môžu dostať infarkt zo stresujúcej situácie. Je potrebné okamžite odstrániť príčinu plaču a pokiaľ možno čo najrýchlejšie upokojiť zviera.

  • spoločenskosť, Zajíce - samotári, nie sú v kontakte so zvieratami svojho vlastného alebo iného druhu, s výnimkou párenia. O mláďa je to jedno. Králiky žijú so svojimi rodinami s prísnou hierarchiou. Rodiny majú tendenciu vytvárať kolónie. Starostlivosť o potomkov.
  • Postoj k ľuďom, Zajíci ľudí sa nepáči a nemôžu byť domestikovaní, ale prechádzky naopak nevidia osobu ako hrozbu.
  • sedavý, Prvý z nich nemá osobitné bydlisko. Neustále blúdi, bývanie nie je postavené. Druhé vykopávajú jamy do zeme, vedú sedavý spôsob života a neustále modernizujú svoje domovy. Diví členovia rodiny Zaitsev sú aktívni večer, v noci, ale tichí králiky z dobrého dôvodu radšej nechcú dostať sa z ich dier.
  • Reakcia na hrozbu, Zatiaľ čo zajac uteká v nebezpečenstve (dobré, sú silné nohy a úplná neprítomnosť blízkych), králik zamrzne čo najviac. Ak však zostane nepostrehnuteľný, nevyjde, potom pred útekom zviera začne kričať, búšiť labky na zem a varuje svojich kongenérov pred nebezpečenstvom.
Každodenné správanie a životné priority takýchto podobne viditeľných predstaviteľov majú často len málo spoločného.

Viete? Keďže oba typy zvierat nie sú predátormi, často sa stávajú obeťou niekoho. Okrem toho je populácia zajaca neustále lovená poľovníkmi a pytliakmi kvôli mäsu, vlne. Je to rýchly a pravidelný chov, ktorý umožňuje, aby uši neboli na pokraji zániku. Prítomnosť vidlicovej maternice tiež pomáha v tejto veci. Kvôli takejto nezvyčajnej štruktúre reprodukčného systému môže samica niesť potomstvo dvoch samcov naraz a porodiť v rôznych časoch.

Charakter a zvyky

Králiky sú nielen ľahko prístupné domestikácii, ale majú tiež veľmi jemný, pokojný charakter.

Čo sa nedá povedať o zajacoch. Nie je prístupný domestikácii, nie je náchylný k kolektivizmu. Možno to bola neschopnosť zajaca viesť sedavý život a to bol dôvod, prečo sa im nepomohli domestikovať.

Reprodukcia a postoj k potomstvu

A v tejto intímnej veci sa hlodavce radikálne líšia.

Pre starostlivosť o králiky je dôležité, aby ste vedeli, koľko rokov žiť a ako určiť vek králika, ako správne krížiť králiky, ako si vybudovať kôlňu pre králiky vlastnými rukami, ako udržať králiky vo voliére.

Králiky sa rodia slepí, plešatí, hluchí, spočiatku môžu jesť iba materské mlieko a nie sú schopní samostatného života. Inštinkt materského králika je veľmi výrazný. Samica začína pripravovať norku pri prístupe k pôrode, stará sa o deti, až kým nevyrastú. Zajíci sa rodia s vlnou a plne funkčnými orgánmi zmyslu. Už v prvý deň svojho života sú zajace úplne nezávislé, môžu chodiť, jesť zeleninové jedlo. U zajacských samíc chýba úplne materinský inštinkt, samica opúšťa mláďa, kde porodila, a potom okamžite odíde.

Je to dôležité! Králiky za žiadnych okolností nevezmú do rodiny mláďa akéhokoľvek iného zvieraťa. Výnimka sa môže vyskytnúť, ak novorodenec dostane dieťa do 5 dní. V opačnom prípade môže zajačik zjesť šmykľavku.

Niekedy sa však prejavuje materský inštinkt a iba zajac, ktorý porodil, môže nakŕmiť prvého mláďaťa. Vzhľadom na zaujímavý charakter zajacov spárovať a dávať potomstvo v približne rovnakom čase, takéto správanie môže byť veľmi užitočné.

Čo sa týka obdobia rozmnožovania, je tu aj množstvo rozdielov. Tak, zajace plemeno v teplej sezóne (najčastejšie je od apríla do októbra), len v podmienkach priaznivého počasia. Ložisko trvá 30-32 dní. Ale králiky žijú v teplých hrabiach, z ktorých sa chovajú po celý rok, s potomkami na 45 dní.

Je možné krížiť zajaca s králikom

Nie, je to nemožné. Viaceré pokusy amatérov a učencov prišli k ničomu. Napriek podobnosti sú rozdiely na úrovni genetiky (zajac má 24 chromozómov v králičej DNA a iba 22 v králikoch), ako aj charakter, zvyky, biotopy - to všetko neprispieva k vzniku spoločného potomstva. Okrem toho sa zástupcovia týchto dvoch druhov najčastejšie nepáči a nie sú ani naklonení byť okolo.

Je pravdepodobné, že neschopnosť krížiť niektoré druhy medzi sebou je kľúčom k rozmanitosti fauny.

Loading...