Ako spracovať jabloň po odkvitnutí, hubenie škodcov

Pre stabilnú a bohatú úrodu väčšiny pestovaných plodín je potrebné poskytnúť im včasnú ochranu pred chorobami a škodcami. Výnimkou v tomto ohľade nie sú ovocné stromy pestované v záhrade. Najmä záhradníci sa často zaujímajú o to, čo striekať jablká pred a po odkvitnutí. V skutočnosti existuje mnoho účinných nástrojov, ale musíte vedieť, ako a kedy ich správne používať.

Vlastnosti spracovania jabloní na jar

Včasné spracovanie jabloní na jar je dôležitá udalosť, ktorá pomáha zbaviť sa mnohých chorôb a škodcov stromov. Musíte však tiež vedieť, že vojna proti hmyzu by sa mala uskutočniť v troch etapách.

Prvá - zvyčajne začína v polovici marca (akonáhle teplota vzduchu stabilne zostane na + 5 ° C). V tejto dobe je hlavným účelom liečby jabĺk prevencia chorôb a ničenie zimných preživších, ale stále neaktívnych škodcov. Pred opuchom obličiek sa postrek vykonáva pomocou chemikálií, to znamená špeciálnych fungicídov a insekticídov. Pred priamym ošetrením je nutné korunku skrátiť, vyčistiť kmeň od starej a mŕtvej kôry, vyčistiť poškodené miesta a odstrániť zvyšky z minulého roka.

Viete? Pri používaní chemikálií je veľmi dôležité vziať do úvahy charakteristiky životného cyklu stromu čo je vegetačné obdobie v jabloni a kedy presne prechádza (od začiatku bud rozpadne až k masovému pádu listov). Nemali by ste sa zapojiť do spracovania po odkvitnutí, pretože jablká budú čoskoro dozrievať.
Druhá etapa nastáva na začiatku vegetačného obdobia u jabloní, to znamená, keď púčiky už začínajú kvitnúť, ale jablone ešte kvitnú (približne od konca marca do polovice apríla). V tomto prípade je cieľom liečby, ktorá sa má vykonať, zničenie vošiek, kliešťov, jablkových tsvetoidov, scythora, prasníc a iných malých škodcov, ktorí sa zobudia po hibernácii.

Okrem toho, spracovanie jabĺk v tomto období vám pomôže zbaviť sa chrasty a ovocné hniloby, ktorých problém je tiež veľmi dôležité na jar. Roztok síranu meďnatého, kvapalina Bordeaux, koloidná síra a "Lepidocid" (črevný biologický prípravok, ktorý pomáha vyrovnať sa s hlodajúcim hmyzom) sú vhodné na postrek. A napokon, tretia, posledná fáza spracovania jabloní na jar znamená, že sa táto udalosť koná hneď po kvitnutí stromov. Výber správnych chemikálií, môžete sa zbaviť mol, mravcov, vošiek, morov, kliešťov a nosatcov. Vykonané postreky tiež umožnia účinne eliminovať objavené choroby. Keď kvitnutie jabloní končí, postrek druhého stupňa sa môže opakovať.

Je to dôležité! Vzhľadom k tomu, že počas kvitnutia jabloní, nie je možné vykonať žiadne ošetrenie, je to ideálne obdobie na čistenie burín, ktoré sa objavujú okolo stromov.

Ako spracovať jablko po odkvitnutí

Posledné štádium jarného postrekovania jabloní je tiež rozdelené do dvoch čiastkových etáp: prvá - bezprostredne po odkvitnutí stromov a druhá - 3 týždne po predchádzajúcom ošetrení. Pre každú z nich sa používajú ich vlastné lieky, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

Najobľúbenejšie fondy pre prvé obdobie

Okamžite po odkvitnutí môže byť korunka stromov striekaná sulfátom zinočnatým (pomôže zabrániť vzniku ružice), ako aj iné drogy, medzi ktoré patrí síra a meď - ochránia rastliny pred hrdzou. Ak sa chcete zbaviť chrastavitosti (ochorenia, ktoré sa prejavuje na listoch, stonkách, kvetoch a stopkách), postrekom zmesou Bordeaux, sulfátom meďnatým, polykarbacínom (v pomere 4 g na 1 liter vody) alebo polykhomom.

Starostlivosť o jabloň na jar a konkrétnejšie postrekovanie po odkvitnutí sa môže vykonávať s použitím fungicídnych prípravkov, fosforečnanu sodného (10 g na 1 l vody) alebo prípravku "Skor" (zriedeného podľa priloženého návodu). Na boj proti voškám a kojeniu v tomto období je dokonalá shag alebo tabaková tinktúra v množstve 400 g na 10 litrov vody, po ktorej sa zmes zriedi ďalších 10-krát a pridá sa 40 g mydla. Výsledná infúzia je nevyhnutná na postrek všetkých rastlín.

Ako alternatíva, tinktúry vyrobené z odvar z listov paradajok, paliny, púpava, zemiaky a rebrík môžu byť použité na liečbu jabĺk z škodcov po odkvitnutí.

Viete? Jablone, hrušky, čerešne, čerešne, višne a iné ovocné stromy potrebujú zimnú teplotnú stratu, pretože bez toho sa ich kvety nemôžu vyvíjať normálne. Aj keď niektorí z nich kvitnú, plody ešte nebudú tak chutné ako rastliny, ktoré prirodzene zimovali.

Ako liečiť jabloň z škodcov za 2-3 týždne po odkvitnutí

Niektorí záhradníci robia záhradníctvo s močovinou a síranom meďnatým nie skoro na jar, ale po kvitnúcich jabloňach. Ale ak je v prípade síranu meďnatého taký čas vhodný, potom je lepšie použiť močovinu ihneď po prebudení stromov. Každý nástroj má svoj čas, pretože účinnosť výsledku závisí nielen od zloženia, ale aj od času postreku. Napríklad, keď uvažujete o postrekovaní jabloní druhýkrát po odkvitnutí (2-3 týždne po predchádzajúcej liečbe), potom budete potrebovať nasledujúce prípravky. "Benzofosfat" - Pomerne populárne insekticídne črevné účinky. Je skvelý pre kontrolu listových a sania škodcov. Prípravok pritom prakticky nepoškodzuje včely a larvy mlynčeka. Pracovná tekutina sa pripravuje v množstve 70 g 10% látky a 10 litrov vody, po čom si liečivo zachováva svoj účinok po dobu 15 dní.

Je to dôležité! "Benzofosfát" nemožno použiť viac ako dvakrát za sezónu.
"Malatiónu" - Ďalší známy insekticíd, ktorý dokonale eliminuje roztoče, nosatce, vošky, škvrny, mory a mory. Liek je zároveň nebezpečný pre včely, ktoré sa nedajú ignorovať, ak sa na mieste nachádza včelín. Pracovná kompozícia sa pripraví v množstve 60 g liečiva na 10 litrov vody. Pri spracovaní mladých jabloní by na jeden strom mali spadnúť až dva litre roztoku, pričom postrek dospelej plodiny bude vyžadovať až 10 litrov kompozície.

Roztok Chlorofos - Ďalšie systémové insekticídne črevné účinky. Nie je vysoko účinný v boji s voškami alebo weevil, ale je extrémne jedovatý pre larvy a dospelých komárov, muchy, niektoré druhy chrobákov a kliešťov. Účinok lieku trvá 10 dní. Miera riedenia: 70 g liečiva v 10 litroch vody. Tiež je potrebné vziať do úvahy, že nie je možné pridať Bordeaux kvapalinu do "Chlorofos".

Existuje mnoho ďalších podobných liekov, ale predtým, ako pristúpite k ich používaniu, si prečítajte návod a uveďte, kedy je lepšie ich používať.

Ako sprej jablko po odkvitnutí

Či už sa chystáte na liečbu jabloní Bordeaux tekuté, močoviny, alebo našiel iný účinný prostriedok, ako sa zbaviť stromov zo škodcov na jar, v každom prípade, musíte vedieť, ako sa sprej. Najprv pripravte vybranú kvapalinu (už rozpustenú vo vode), prístroj na vykonávanie postupu (čerpadlo) a vhodné ochranné pomôcky (maska, rukavice a okuliare).

Najjednoduchšie je nastriekať stĺpcovité jablko: všetko, čo sa od vás v tomto prípade vyžaduje, je prejsť rastlinou niekoľkokrát a sprejovať fungicíd po celom jeho povrchu. Nie je potrebné hľadať rebrík a dostať sa von do nepríjemných rastúcich konárov.

Čo sa týka mladých jabloní, potom je všetko trochu zložitejšie. Je dôležité sprejovať roztok úplne po celom povrchu rastliny, počnúc od kmeňa a končiac na samom vrchole (skúste si nenechať ujsť jednu vetvu).

Je to dôležité! Príliš koncentrovaný roztok môže spôsobiť vážne poškodenie mladých ľudí a na tenkej kôre nezrelých výhonkov sa objavia chemické popáleniny.
Aby ste sa vyhli takýmto dôsledkom, vykonajte malý experiment: vyberte jednu rastlinu a aplikujte pripravenú zmes na jej vetvu (iba jednu!). Potom počkajte niekoľko dní (2-3 dni) a skontrolujte ho. Ak rastlina vyzerá zdravo a na mieste spracovania nie sú žiadne zvláštne miesta, znamená to, že kompozíciu môžete bezpečne postriekať na všetky rastliny, ktoré zostali v záhrade.

V prípade, že pre experiment bol vybraný starý jabloň, potom nakoniec dostanete jeden z dvoch možných výsledkov: buď poškodená časť rastliny sa už nemôže zotaviť, alebo chemický prostriedok nebude schopný výrazne poškodiť strom s hustou kožou všetky mladé rastliny, ktoré spadnú na niekoľko dní).

Naučili ste sa, ako sa na jar rozprášili jablone a čo musíte urobiť, teraz zostáva len získať potrebné prostriedky a dostať sa do práce (ak to samozrejme dovoľuje sezóna).

Avšak, čo sa rozhodnete na jar sprej svoje jablone, v každom prípade, nezabudnite na účel, s ktorým sa vykonáva. Ak rastliny vykazujú zreteľne viditeľné príznaky aktivity škodcov alebo chorôb, použitie chemikálií bude plne odôvodnené, ale ak sa nevyskytnú žiadne známky útokov vošiek, listových červov alebo iných votrelcov, je stále možné postupovať bez toho, aby sa s nimi zaobchádzalo. škodcami. Napriek tomu by ste nemali zabúdať na prevenciu, pretože je to práve ona, kto vás môže zachrániť pred inváziou škodlivého hmyzu a vytvoriť vynikajúce podmienky pre úplný rozvoj jabloní v záhrade.

Loading...