Šťastie odrody zemiakov: skoré, stabilné, plodné

Táto odroda zemiakov sa s hrdosťou nazýva "Veľa šťastia", pretože zosobňuje úspech dlhodobých a namáhavých pokusov vedcov z celého ruského Výskumného ústavu zemiakového poľnohospodárstva pomenovaného po. A. G. Lorkha priniesol ideálnu odrodu tejto zeleniny. Zemiakové "šťastie" je to, čo si mnohí agronómovia, obyvatelia letísk a jednoducho milovníci zemiakov vyberajú pre seba a je na ňom, aby sme venovali náš článok, v ktorom nájdete podrobný opis odrody s fotografiami, charakteristikami a spotrebiteľskými recenziami.

Opis a charakteristiky

Zemiaky "Šťastie" je ľahké odlíšiť od ostatných. jeho charakteristickým rysom je okrúhly alebo oválny tvar ovocia strednej veľkosti (120 - 250 g).

Tenká koža má svetlú, takmer transparentnú béžovú farbu, ktorá sa niekedy môže nasýtiť a dosiahnuť svetlohnedého odtieňa. Hľuzy samotné sú krásne tvarované, hladké na dotyk, majú malý počet malých „očí“, ktoré nepokazia ich vzhľad. Dužina je mäkká, smotanovo zafarbená, v konečnej forme získava chutný žltý odtieň a jemnú textúru. Tento druh je dosť drobivý na to, aby z neho urobil jemnú kašu a zároveň dokonale zachováva svoj tvar počas varenia alebo vyprážania. Z toho môžeme konštatovať, že "šťastie" je univerzálne z hľadiska varenia, a to je ďalšia z jeho dôstojnosti.

Obsahuje 12% -14% škrobu z celkovej hmotnosti zemiakov.

Viete? V prírode existujú dve odrody zemiakov, ktorých koža a dužina má bohatú žiarivo modrú farbu. Zostáva tak aj po príprave. Ich mená sú „Linzer Blaue“ a „Französische Trüffel-Kartoffel“.
Fortune zemiaky sa tiež vyznačujú v procese rastu: čo sa týka vonkajších charakteristík kríkov tejto odrody, zvyčajne zriedka dosahujú veľké veľkosti, ale sú hrubé a zložené. Listy samotné sú matné, maľované v bohatej zelenej farbe. Toto kvitnúce kvety s bielymi kvetmi so silne skrútenými lístkami.

Ďalšou nespornou výhodou tejto odrody je jej všestrannosť pred všetkými druhmi pôdy a prispôsobivosť rôznym klimatickým pásmam.

Ďalšie informácie o odrodách zemiakov: "Gala", "Rosara", "Kiwi".

Pred väčšinou vírusov a chorôb, Luck zemiakov je nezraniteľný alebo má priemernú citlivosť. Je vynikajúci proti takýmto ochoreniam, ako napríklad:

 • chrastavitosť;
 • vlhká hniloba;
 • plášť pleseň;
 • čierna noha;
 • vrásčitá mozaika;
 • priemerná odolnosť voči plesni.

Je to dôležité! Veľké plus, najmä pre tých, ktorí pestujú zemiaky na predaj, je jeho schopnosť udržať si externý estetický vzhľad aj po náhodnom fyzickom poškodení., Plody nie stmavnú a nerobia, zostávajú biele a atraktívne.

Výnos zemiakov "Šťastie" je trvalo vysoký - jeden hektár môže priniesť až jeden a pol tony zemiakov.

Vlastnosti pristátia

Šťastie zemiakov je skorý typ zemiakov, a ak ste spokojní s vonkajším popisom a vlastnosťami tejto odrody, je čas premýšľať o tom, kedy a ako ju správne zasadiť do vašej záhrady.

Výber umiestnenia

Po prvé, pri výbere miesta na výsadbu by sa tento typ zemiakov mal zohľadniť pri striedaní plodín. Vyberte si miesto, kde „rástli“ priatelia „kultúry zemiakov“, teda siderats alebo strukoviny, ako napríklad phacelia, hrach, fazuľa alebo vlčí bôb.

Dôrazne odporúčame, aby ste zemiaky nevysadili ako náhradu paradajok. Tieto rastliny majú slabosť pre rovnaké choroby a vaše nové sadenice budú vystavené riziku, že sa nakazia niečím, čo zostáva z paradajok. S rovnakou opatrnosťou by sa mali prijať aj solanaceous kultúry.

Príbuznými zemiakmi medzi plodinami solanaceus sú paradajky, baklažány, ostružiny, pepino, čierny šalát.

Typ pôdy

Ako už bolo spomenuté vyššie, "šťastie" nie je úplne vybíravý o type pôdy a je pripravený pestovať a prinášať ovocie na piesočnatej aj hustej pôde. Čierna zemina, gaštan, lesná sivá, rašelinová a rašelinovo-podzolová a dokonca slaná močiare - každá z týchto pôd je vhodná na aktívny zdravý rast tohto zemiaka.

Na území Ruska sú najúspešnejšie oblasti:

 • North-West;
 • central;
 • Stredná Čierna Zem;
 • Ďaleký východ.
Je to dôležité! Teplý naOblasť Litt a dobré poveternostné podmienky - to sú oveľa dôležitejšie faktory ovplyvňujúce výnos "Veľa šťastia". S ich dodržiavaním bude úroda neobvykle bohatá na akúkoľvek pôdu.

Výsadba zemiakov

Pred výsadbou zemiakov "Šťastie" uistite sa, že pôda je už dostatočne teplá a vaša oblasť nie je ohrozená náhlym ochladením. Prudký pokles teploty zeme znižuje niekoľkokrát ukazovatele výnosov. Ďalší tip: pred výsadbou by sa mali vyklíčené hľuzy zahrievať. Nemusíte zasadiť sadenice len zdvihol z chladného pivnice: nechať sa vyhrievať na slnku pár dní vopred. To zabezpečí klíčivosť kríkov a tým aj tvorbu plodov o niekoľko týždňov skôr.

Začať pristátie stojí za to po 25. apríli a do 15. májakeď pôda bude mať minimálnu teplotu + 8 ° C. K tomu, na lôžkach pripravených pre zemiaky, vykopať otvory až do hĺbky 10 cm.

Oboznámte sa so zložitosťou holandskej technológie pestovania zemiakov a výsadby pod slamou.

Hlavnou vecou je udržať vzdialenosť medzi nimi. najmenej 20 cm, pretože kríky budú svieži: ak sa navzájom zasahujú - môže to znížiť množstvo úrody. Optimálna pristávacia schéma je 30x60 cm.

Naklíčené zemiaky (alebo ich časť) sa hodia do každej studne a zakryjú sa zemou. Potom napojená, uvoľnite vrchnú vrstvu a čakať na prvé výhonky. Po 60 dňoch od objavenia sa prvej zelene nad úrovňou zeme bude pripravená zrelá úroda. Mladé zemiaky bude možné jesť do 45 dní.

Viete? Je to zložitý spôsob pestovania najskoršej plodiny zemiakov. Na to sú zemiaky pripravené na klíčenie umiestnené v krabici s pilinami alebo rašelinou a hojne napojené. Po niekoľkých týždňoch môže byť v krajine zasadená úplne vytvorená mladá rastlina. Stojí však za to zvážiť, že celý proces je dosť časovo náročný.

Pravidlá starostlivosti o odrodu

Stupeň "Šťastie" nie je dosť vyberavý a nevyžaduje zvláštne podmienky pre rast, ale bude spokojný so základnou pozornosťou.

Celkom starostlivosť o zemiaky v pravidelnom a včasnom plení a uvoľňovaní pôdy.

Zalievanie je najlepšie vykonať počas vzhľadu prvej zelenej nad úrovňou zeme, počas kvitnutia a vždy pár týždňov pred konečnou zrelosťou ovocia. Je lepšie naliať vodu pod krík a medzi lôžka, a nie na vrchole samotnej rastliny. Po zalievaní nezabudnite uvoľniť vrchnú vrstvu zeme, aby sa zabránilo tvoreniu kôry tak, aby zem mohla dýchať a byť nasýtená slnečným svetlom. Pokiaľ ide o kŕmenie, aj pri pestovaní v každej studni, môžete hodiť hŕstka kompostu s popolom. Okrem toho, pri zalievaní lôžok je možné hnojiť dusíkatými hnojivami.

Je to dôležité! U odrôd zemiakov "Veľa šťastia" bude stačiť polovica podielu hnojiva uvedeného v návode. Ak je hnojivo príliš hojné dusíkatými hnojivami, veľké dutiny môžu vytvárať dutiny, ktoré spôsobujú hnilobu.

V časoch dlhých dažďov, aby sa ochránila zemiak od neskorej plesnivej infekcie, stojí za to pripraviť sprej s fungicídmi ako je Maxim, Metaxil, Ridomil Gold a ďalšie.

Z bradaviek Colorado vám pomôže ľudové receptynapríklad:

 1. Práškové listy s kukuričnou múkou, sádrovým práškom alebo cementovým práškom. Táto metóda je účinná aj z lariev chrobákov.
 2. Striekať niekoľkokrát týždenne zmesou jedlej sódy (300 g), kvasníc (300 g) a vody (10 l).
 3. Nastriekanie puzdier močovinou (100 g) zriedenou desiatimi litrami vody. Táto metóda chráni pred larvami a zároveň vyživuje rastlinu.

Alebo použite priemyselné výrobky, ako napríklad "Ivanhoe" alebo "Accord".

Výhody zemiakov

Aby som to zhrnul, chcel by som uviesť zoznam všetky výhody odrôd zemiakov "Luck":

 1. Vysoký výťažok.
 2. Vynikajúci vzhľad hľúz ju odlišuje od ostatných v očiach tých, ktorí pestujú zemiaky na predaj.
 3. Tenká koža umožňuje šúpanie zemiakov s minimálnou stratou objemu, čo charakterizuje odrodu ako ekonomickú.
 4. "Šťastie" sa vzťahuje na skoré odrody zemiakov. Je jedným z prvých, ktorí sa objavujú na pultoch trhov a obchodov.
 5. Schopnosť pestovať a plne sa rozvíjať v rôznych typoch pôdy.
 6. Táto odroda môže byť uskladnená na dlhú dobu v správnych podmienkach (napríklad v suteréne), čo umožňuje kupujúcim alebo letným obyvateľom, aby sa s týmto zemiakom na zimu.
 7. Poslednou a rozhodujúcou výhodou zemiakov "Šťastie" je jeho jednoduchosť v starostlivosti v procese rastu, ako aj odolnosť voči veľkému počtu chorôb a škodcov.

Teraz, poznať všetky vlastnosti a výhody odrôd zemiakov "Šťastie", budete pravdepodobne chcieť, aby sa stal majiteľom niekoľkých lôžok tejto zeleniny na letnej chate. Dovoľte, aby vám jednoduchosť starostlivosti o neho priniesla radosť a úžasne chutná a bohatá úroda poteší celú rodinu.

Loading...