Plemenné kozy

Kozy sa dlhodobo usadili na našich hospodárskych dvoroch. Tieto zvieratá sú cenené pre svoje mlieko, pretože nie každý má možnosť kúpiť a udržiavať kravu, ale koza stojí menej a nevyžaduje veľa miesta. Ale, rovnako ako kravy, kozy prichádzajú v rôznych smeroch: mlieko, mäso, vlna a zmiešané.

Čítajte Viac

Alpské kozie plemeno je veľmi starobylé plemeno. Bol stiahnutý v kantónoch Švajčiarska. Tieto kozy dlhodobo žili len na alpských pastvinách (odkiaľ pochádza etymológia názvu). V dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia sa toto plemeno rozšírilo na územie Talianska, Francúzska a Spojených štátov, kde v skutočnosti získalo vysokú popularitu.

Čítajte Viac

Na začiatku dvadsiateho storočia, z provincie La Mancha - Španielsko, boli do Mexika privezené kozy s krátkym vlasom. Už v roku 1930 žili v Spojených štátoch, v Oregone. V nasledujúcich rokoch chovatelia začali pracovať s cieľom prinášať nové plemená mlieka. V priebehu kríženia krátkosrstých kôz so švajčiarskymi, núbijskými a inými plemenami dostali vedci nový jedinečný druh, ktorý bol pomenovaný La Mancha.

Čítajte Viac

Chov kôz za účelom získania mlieka nie je v našich zemepisných šírkach veľmi populárnym povolaním, čo je spôsobené predovšetkým nízkou prevalenciou plemien, ktoré dávajú bohaté výnosy mlieka. Postupom času však rozvoj vedeckého a technologického pokroku a integrácia rôznych systémov poľnohospodárskych metód zárobkov prijatých v rôznych krajinách, každý z moderných poľnohospodárov, začal mať možnosť diverzifikovať svoje skupiny hospodárskych zvierat vrátane kôz, ktoré sú dobre a hojne dojené.

Čítajte Viac

Nubian kozy môžu vyprodukovať až jednu tonu mlieka ročne, preto je toto plemeno vysoko hodnotené medzi kozími plemenami. Dokonca aj veľmi skúsený pastier si ju môže udržať. Hlavnou vecou je poznať zvláštnosti údržby a výživy zvieraťa. Poďme sa zoznámiť s plemenom bližšie. História pôvodu Toto plemeno bolo chované anglickými chovateľmi, z ktorých prišiel oficiálny názov - anglo-núbijské kozy.

Čítajte Viac

Najcennejším predstaviteľom kozy s vysokým obsahom mlieka je švajčiarsky Zaanen, ktorého rodiskom je mesto Zaanen nachádzajúce sa v Alpách. Zviera sa líši od ostatných kôz svojou vysokou produktivitou, dobrou plodnosťou a vynikajúcou prispôsobivosťou voči drsným klimatickým podmienkam.

Čítajte Viac

Trpasličí zvieratá sú nielen obyvateľmi zoologických záhrad. Poľnohospodári dlhodobo a úspešne chovali takéto plemená zvierat na rôzne účely: ako domáce zvieratá, pre poľnohospodársky cestovný ruch atď. V tomto prehľade sa zameriame na kameronské trpasličí kozy a ich vlastnosti. Všeobecné informácie Kompaktné kamerunské kozy sa v posledných dvoch storočiach rozšírili po celom svete.

Čítajte Viac

Dnes nie je chov kôz na pozemkoch pre domácnosť o nič menej populárny ako predtým. A so vznikom nových moderných plemien chovaných na špecifické účely, získavajúcich mlieko, mäso, vlnu a berúc do úvahy malú veľkosť zvieraťa, aj začínajúci pestovatelia kôz, podľa jednoduchých pravidiel chovu, dostanú v prosperite zdravé, hypoalergénne kozie mlieko.

Čítajte Viac