Ako sa vysporiadať s múčnatkou na jabloni

S výskytom mycélia, ktoré vyvoláva vývoj múčnatky, sa stromy stávajú slabými, strácajú listy a vaječníky, znižuje sa ich výťažok a v silne zanedbávaných prípadoch odumierajú počas zimovania aj mrazuvzdorné odrody. Pozrime sa na hroziace hrozby, ktoré so sebou prináša múčnatka, prvé príznaky na jabloni a povedzte, ako sa s ňou vysporiadať.

Čo je nebezpečné a odkiaľ pochádza

Miernu rosu v záhrade provokujú huby Erysiphales, ktoré sú botanikmi. medzi najnebezpečnejšie pre vegetáciu, Ich parazitické mycélium sa viaže priamo na kŕmnu časť rastliny a vyvíja sa, až kým neschne spolu s takzvaným darcom.

To znamená, že žijú spravidla 1 rok a chradnú s padlým listom bez života alebo vysušenou vetvou. Stáva sa, že patogény ochorenia, ktoré sú na trupe jablka pod kôrou, v zime dobre a naďalej pomaly zabíjať strom. S pomocou konídií sa huba šíri bez prekážok pre nové rastliny, ktoré ovplyvňujú celú záhradu. Inkubačná doba manifestácie ochorenia trvá najviac 2 týždne.

Je to dôležité! Svoj jabloňový sad môžete ochrániť pred práškovým múčnatkom výsadbou najmä odrôd odolných voči chorobám: „Zimný muž Zlaté zlato“, „Renette“, „Borovinka“, „Sary Sinap“ a ďalšie.
Od tam, kde sú choroby spôsobujúce plesne, aj odborníkom je ťažké odpovedať. Podľa nich k vzniku sporu dochádza prostredníctvom faktorov mimo kontroly človeka. Ľudia si to všimli v horúčave stromov sa stávajú náchylnejšími na chorobu, Aj jeho vývoj podporuje zvýšenú vlhkosť vzduchu, nesprávne zavlažovanie a nadmerné množstvo dusíka v pôde.

Viete? Múčnatka je veľmi rozšírená v strednej Ázii, Azerbajdžane, Bielorusku, čiastočne Rusku, Kazachstane, Lotyšsku, Arménsku, Zakaukazsku, Moldavsku, na Ukrajine, v Gruzínsku av pobaltských krajinách. Tu sú rastliny postihnuté nešikovnou hubou o 90 percent.

Známky porážky

Veľa ľudí vie, ako vyzerá múčnatka. Môže sa prejaviť už v polovici jari na púčikov, listov, plodov, kôry a konárov. Zvonka vyzerá mycélium húb biele svetlo kvitnú, Mnohí začínajúci záhradníci nepripisujú tomuto atribútu zvláštnu pozornosť, mylne si ho mýlia za prach.

Postupom času sa belavý odtieň zmení na špinavú žltú a potom sivú. Ukáže jasnú čiernu škvrnu. V počiatočných štádiách vývoja ochorenia sa plaky ľahko odstránia, keď sa prvýkrát dotknete postihnutej časti stromu. V budúcnosti mycelium stvrdne a navždy sa prilepí na rastlinný orgán, kŕmia sa na svoje náklady.

Aktívny vývoj húb múčnatky ovplyvní vegetáciu stromu. Infikované oblasti výrazne zaostáva v rastelisty stratia vitalitu, začnú sa zvlniť a postupne zvädnú, špička postihnutých výhonkov vyschne, vaječník sa predčasne rozpadne. Spolu s obličkami sa huby prebúdzajú v prípadoch, keď mycelium na rastliny zimovalo.

Mierna rosa postihuje mnohé druhy rastlín. Najcitlivejšie na jeho útoky: uhorky, ruže, egreše, maliny, hrach, jahody, ríbezle, viola, orchidea, gorteniziya, fialky.

Kontrolné opatrenia

Mnohí záhradníci, vidieť prvé príznaky choroby v záhrade, pliesť sa s otázkou: ako sa zbaviť múčnatky. Boj sa však musí uskutočniť pred udalosťami. Koniec koncov, aby sa zabránilo problému je oveľa jednoduchšie a lacnejšie, než sa ho zbaviť.

Preventívne a agrotechnické techniky

Pre účely profylaxie odporúčajú skúsení záhradníci pre jarnú sezónu produkovať trojnásobné postrekovanie Koruna a kmeň jabĺk Bordeaux tekutý alebo fungicíd. Pracovný roztok sa tiež pripraví účinným postrekovaním koloidnej síry v pomere 80 g látky na vedro s vodou.

Odporúča sa začať prvú liečbu počas periódy a ďalšia sa má opakovať každých 14 dní. Samotné dezinfekčné opatrenia sú nevyhnutné proti ošetreniu mycélia. V záhrade je potrebné pravidelne čistiť suché listy, čistiť stromy zo starých a chorých konárov. Postihnuté časti jabloní by sa nikdy nemali ponechať na zemi medzi radmi. Musia byť spálené.

Pôda v pristvolnyh kruhy žiaduce včas a mierne zvlhčovať, uvoľňovať a burinu z burín. Po všetkých postupoch je dôležité pôdne pôdy, ustupujúce z kmeňov 5-7 centimetrov. V opačnom prípade pri rozklade mulča hrozí riziko infikovania stromov patogénnymi mikroorganizmami a hubami.

Je to dôležité! Jablone, ktoré dostávajú krmivá fosforu v čase, sú oveľa odolnejšie voči múčnatke. A na stromoch s dusíkmi sa zvyšuje riziko infekcie.

Fungicídne postrekovanie

Medzi mnohými biologickými a chemickými produktmi pre múčnatku patria najobľúbenejšie fungicídy: "Skor", "Topaz", "Khom", "Impact", "Topsin", "Flint Star". Mali by sa pripraviť pracovné riešenia, prísne dodržiavajúce odporúčania výrobcov. Každá daná liek môže byť použitý nie viac ako 3 krát.

Prípravky "Skor", "Topaz" a "Hom" tiež pomôžu chrániť váš jabloň pred takýmto bežným ochorením, ako je chrasta.

To znamená, že ak po trojnásobnom postriekaní problém pretrváva, následné ošetrenie by sa malo vykonať iným spôsobom. Spray stromy s fungicídmi prednostne v kľudnom a suchom počasí ráno alebo večer.

Pred použitím si pozorne prečítajte návod na používanie lieku, prečítajte si dávkovanie, bezpečnostné opatrenia a venujte pozornosť ustanoveniam ochranných opatrení. Tento moment má mimoriadny význam počas obdobia zberu úrody.

Agrochemici zaznamenávajú dynamickú účinnosť fungicídnych činidiel, pretože majú terapeutický a profylaktický účinok. Niektoré lieky majú schopnosť regenerovať postihnuté vlákna.

Viete? Jabloňové sady vysadili asi 5 miliónov hektárov zemegule. To znamená, že každý druhý ovocný strom - jabloň

Ľudové prostriedky

Záhradníci, ktorí sa obávajú toxických účinkov chemikálií, majú vo svojom arzenáli výber ľudových prostriedkov na múčnatku. Najbežnejším receptom je roztok mydlovej sódy. Na jeho prípravu budete potrebovať 25 g sódy, 5 g tekutého mydla a 5 litrov teplej vody. Všetky zložky sa zmiešajú, a keď sa výsledná kvapalina ochladí, rozprašujú drevo a zem v kruhovom oblúku.

Nie je to len ochorenie, ktoré môže zabrániť dobrej úrode jabĺk, ale aj škodcov: jabloň, vošky, mušky, mlyny, mravce.

Ďalším spôsobom je ošetrenie rastlín roztokom vody a séra v pomere 10: 1. Zariadenie hojne dezinfikuje postihnuté miesta - film vytvorený na povrchu listov a výhonkov zablokuje kyslík na mycelium.

Populárne medzi mnohými záhradkármi sa teší odvar z čerstvej trávy prasličky, zriedenej vo vode (100 g / 1 l). Môžete tiež skúsiť skombinovať 5 g síranu meďnatého, 50 g tekutého mydla a 5 litrov vody. Alternatívne sa urobia 2 polievkové lyžice horčičného prášku rozpusteného v vedre s vodou.

Je to dôležité! Zalievanie jabloní by sa malo vykonávať len po čakaní na hornú guľu, aby ľahko vyschla a nevylievala sa cez stonkové studne.
Existuje mnoho rôznych populárnych receptov. Ich hlavnou úlohou je vytvoriť nepriaznivé podmienky pre múčnatky. Preto neváhajte improvizovať a ochráňte svoju záhradu pred škodlivými parazitmi. A nezabudnite na pravidlá pestovania jabĺk.

Loading...