Najlepšie plemená kravského mäsa smer

Hovädzie mäso je pre človeka nepostrádateľným zdrojom energie, pretože práve toto mäso najlepšie vyhovuje potrebám tela pre základné stopové prvky a vitamíny.

Kravy a býky mäsových plemien sú spravidla veľmi veľké, rýchlo rastú a ich mäso má vysoký obsah kalórií.

Mäso kravy takmer nedávajú mlieko a pri prírastku hmotnosti viac ako samice mliečnych alebo mäsových a mliečnych oblastí.

Pre pomerne dlhú dobu kultivácie bolo identifikovaných množstvo plemien, ktoré najlepším spôsobom odrážajú cieľ, pre ktorý sú chované a chované.

Popis týchto plemien nájdete v tomto materiáli.

Herefordské plemeno kráv

Plemeno Hereford je jedným z najznámejších a najobľúbenejších plemien mäsa na svete.

Farba týchto zvierat je tmavo červená, ale hlava, kohútik, brucho, lalok, chvostová kefa a dolná polovica končatín sú natreté bielou farbou. Nos týchto kráv je bledoružový.

Zloženie zástupcov tohto plemena je typicky mäso. Zviera dosahuje priemernú výšku 125 cm a dĺžku 150-155 cm, telo má tvar hlavne, je dosť squatové, hlboké a široké.

Fench silne vyčnieva, takže to môže byť jasne vidieť zo strany. Hrudná kosť je široká a hlboká. Chrbát a bedrá sú široké, ale krátke. Rohy sú dosť hrubé, ale malé. Koža je pokrytá malými mäkkými vlasmi, veľmi tenkou, elastickou štruktúrou.

Býci môžu získať hmotnosť od 850 do 1000 kg, a jalovice - od 550 do 650 kg.

Je veľmi ľahké vykrmovať zvieratá tohto plemena, sú veľmi priaznivo ovplyvnené chôdzou na ich pastvine. Mäso z týchto kráv a býkov je veľmi kvalitné, je štandardom mramorového mäsa. Pri porážke asi 58-62% z celkovej hmotnosti zvieraťa bude mäso, pripravené na použitie a spotrebu.

Kravy Hereford nie sú náročné na starostlivosť, môžu pokryť pomerne dlhé vzdialenosti, nie sú vystavené určitým chorobám a sú tiež schopné rýchlej aklimatizácie.

Majú veľmi pokojný temperamentžijú veľmi dlho - 15-18 rokov.

Počas všetkých rokov života zvieratá nestrácajú na váhe a plodnosť zostáva na úrovni.

Na týchto kravách sa uskutočnilo množstvo experimentov. V dôsledku toho sa dospelo k záveru, že zvieratá tohto plemena na pastvine konzumujú takmer všetky druhy trávy bez ohľadu na jej drsnosť. Tieto kravy jedia aj burinu.

Jedinou nevýhodou tohto plemena je, že teľatá sa rodia malé, len 25 kg živej hmotnosti. Ale ich telá sú dosť silné na to, aby neboli choré.

Pre dodatočnú ochranu mláďat na podlahe stodoly musíte dať veľa suchej podstielky. Potom sa teľatá nebudú báť žiadneho chladu. Kravy Hereford nie sú dojené, pretože ich dojivosť je veľmi nízka. Teľatá sa držia na saní, ale počas celého obdobia laktácie sa môžu získať z jednej kravy 1000-1200 kg mlieka, ktorého obsah tuku je približne 4%.

Belgická modrá krava

Belgická modrá krava je právom považovaná za najsľubnejšie plemeno na svete. Bol stiahnutý už dávno, v 19. storočí v otvorených priestoroch Belgicka. Odvtedy sa zvieratá tohto plemena aktívne chovajú na produkciu mäsa vysokej kvality.

Zvieratá tohto plemena sú pomerne veľké, formy sú okrúhle, svaly sú vyjadrené veľmi jasne. Subkutánne svaly sú obzvlášť viditeľné v oblastiach krku, ramien, panvy, chrbta a dolnej časti chrbta.

Zadná strana týchto kráv je rovná, krk je okrúhly, chvost je veľmi zreteľne označený, koža je veľmi elastická a zdravo vyzerajúca. Tieto kravy sú veľmi dobre vyvinuté nohyPreto sa môžu ľahko pohybovať, prekonávať veľké vzdialenosti.

Farbenie môže byť veľmi rôznorodé, ale v rámci farebnej skupiny, vďaka čomu má toto plemeno svoje meno.

Koža môže byť biela, modrastá, čierna alebo majú odtiene všetkých predchádzajúcich farieb. Niekedy tieto modré kravy môžu mať červené škvrny, ale táto farba sa prenáša samostatným genotypom. Tieto zvieratá sú svojou povahou veľmi pokojné.

Býci v prime svojej sily môžu vážiť 1100 - 1250 kg, ale niekedy hmotnosť môže prekročiť 1300 kg. vysoký býk sa môže pohybovať od 145 do 150 cm, kravy dosahujú priemernú hmotnosť 850 - 900 kg a dosahujú výšku 140 cm.

Charakteristickým znakom tohto plemena kráv je vysoký stupeň rozvoja svalov.

Genetici zistili, že DNA zvierat tohto plemena obsahuje gén, ktorý potláča produkciu myostatínového proteínu, ktorý produkuje telo na potlačenie rastu svalov po dosiahnutí určitého bodu.

Je to kvôli prítomnosti tohto génu, že svaly v tomto plemene kráv prakticky neprestávajú rásť. DNA čistokrvných belgických kráv obsahuje dvojitú kópiu tohto génu, vďaka ktorej pri skrížení budú mladí ľudia tiež neustále rásť svalovú hmotu.

Teľatá nemajú vyvinuté svaly od narodenia a začínajú získavať svalovú hmotu 4 až 6 týždňov po pôrode.

Belgické kravy majú vďaka svojej charakteristickej vlastnosti najväčší výnos z mäsa z jatočných tiel - asi 80%. Okrem toho bude toto hovädzie mäso takmer diétne kvôli zníženému množstvu tuku, ktorý sa hromadí v tele tejto kravy.

Auliekol plemeno kráv

Auliekol plemeno kráv bolo chované relatívne nedávno, na konci 20. storočia, na území Kazachstanu. Na získanie tohto plemena chovatelia prešli niekoľkými plemenami, a to Charolais, Aberdeen-Angus a miestne kazašské plemeno.

Už 30 rokov sa špecialistom na chov hospodárskych zvierat podarilo priniesť mäso z týchto kráv na úroveň vysokej kvality, vďaka čomu sa dnes auliekolsky kravy chovajú na veľkých priemyselných farmách.

Väčšina zástupcov tohto plemena (asi 70%) sú komolymi, to znamená, že majú žiadne rohy.

Koža týchto kráv je svetlošedá, konštitúcia je silná, v tvare valca. V zime sa na koži objavuje hustá hromada, ktorá chráni telo kravy pred podchladením. Je to kvôli prítomnosti týchto vlasov, auliekolskie kravy pokojne znášať ťažké mrazy bez výrazného úbytku hmotnosti.

Tieto kravy rastú a vyvíjajú sa veľmi rýchlo. Dospelý býk môže vážiť 950 - 1050 kg a krava môže získať hmotnosť približne 540 - 560 kg.

To sa stáva, že býk môže "jesť" 1500 kg telesnej hmotnosti.

mäso tieto kravy majú vysokú kvalitu, „mramor“, neobsahuje toľko tuku, Keď produkcia jatočného mäsa je 60-63%. Mäso z týchto kráv má osobitný dopyt na trhoch Kazachstanu.

Kravy Auliekol sú veľmi rýchlo sa prispôsobiť poveternostným podmienkam. Zaujímavosťou je, že koža týchto kráv sa môže stratifikovať do 4 až 5 vrstiev, keď ostatné plemená majú maximálny počet vrstiev, ktoré môžu dosiahnuť len 3.

Tieto kravy nevyžadujú špeciálne podmienky na bývanie a na pastvine sa dá jesť takmer akýkoľvek druh vegetácie.

Tiež zaujímavé čítať o vlastnostiach dojenia kravy.

Kian kravy

Kravy Kyan boli chované v údolí Val di Chiana v Taliansku. Toto plemeno je uznávané ako najväčšie na svete.

V SNŠ sa tieto zvieratá objavili relatívne nedávno, na konci minulého storočia. Odvtedy sú kravy plemena Kian viditeľné na mnohých farmách a nielen na priemyselných.

Kravy tohto plemena bielej farby, ale niekedy môžete vidieť zvieratá so svetlosivým odtieňom pleti a v býkoch je hrudník vo všeobecnosti sivý.

Kosti týchto zvierat sú tenké, hlava je stredne veľká, profil je rovný, rohy sú malé. Kohútik je dostatočne vysoký, hrudná kosť je široká, svaly na ňom sú dobre vyvinuté, lalok je stredne vyvinutý, telo je pretiahnuté, bedrá a chrbát sú široké, svaly sú veľmi dobre vyvinuté, sval je hladký a dlhý, nohy sú dlhé a rovné.

Koža týchto kráv je mäkká a tenká.

Napriek farbe dospelých sú teľatá pri narodení sfarbené do červena. Zostávajú tak dlho, kým nie sú 3 mesiace staré.

Býci môžu dosiahnuť výšku 158 cm a jalovice - 172 cm, kravy rastú do 170 cm a býky do 195 cm, kravy môžu získať 720 - 1000 kg živej hmotnosti a býky - 1300 - 1800 kg.

Produkcia mlieka tohto plemena kráv je extrémne nízka. Hmotnosť novorodenca teľa je 42-48 kg.

Šesť mesiacov po narodení, s normálnym vývojom, riadnou údržbou a výživou, môže teľa získať až 220 kg telesnej hmotnosti. Počas dňa získava mladá krava alebo býk priemerne 1 - 1,4 kg. Pri porážke je percentuálny podiel mäsa približne 60-65%.

Bohužiaľ, toto plemeno kráv má množstvo nevýhod. Napríklad zvieratá tohto plemena majú násilný temperamentpreto môže nakopnúť osobu, rovnako ako uhryznúť a udrieť sa rohom. Sú tiež príliš aktívne, takže môžu skákať cez plot, ktorého výška môže dosiahnuť 2 m.

Biele Aquitanian plemeno

Biele plemeno kráv Aquitaine bolo vybrané vo francúzskom Aquitaine. To bolo získané krížením Goransky, White Pyrenean plemien a kráv Querci.

Biele kravy Aquitaine sú považované za jednu z najcennejších, pretože odborníci na chov dobytka počas celého obdobia pestovania zabezpečili, že mäso z týchto kráv spĺňa najprísnejšie kritériá pre výber kvality.

Farba kože kravy sa môže líšiť od červenej po bielu. Najtypickejšie sú zlaté a pšeničné odtiene, zatiaľ čo kruhy okolo očí, vnútorná strana stehna, žalúdka a holennej kosti môžu byť biele.

Tvar hlavy týchto kráv je predĺžený, papuľa a čelo sú široké, tvár má trojuholníkový tvar. Rohy môžu alebo nemusia byť prítomné. Sami sú dosť hrubé, na základni - svetlo a na špičkách - tmavé.

Purebred bieli býci Aquitanian môžu vážiť od 720 do 1200 kg, ale niekedy hmotnosť môže dosiahnuť až 1400 kg. Kravy môžu získať 630 - 820 kg.

Zvieratá tohto plemena sú veľmi odolné, vydržia aj najťažšie mrazy a intenzívne teplo.

svaly ako u býkov, tak u kurčiat rozvíjať veľmi aktívnenajmä v predných a zadných nohách.

Tieto kravy sú v prírode veľmi pokojné, ich údržba nevyžaduje veľa problémov v otázke „vzdelávania“.

Mäso týchto kráv je červené a má nízky obsah tuku. S jedným jatočným telom môžete získať od 65 do 70% skutočne diétneho mäsa.

Plemeno Charolais

Kravy plemena Charolais boli chované vo Francúzsku. Tieto zvieratá sú náchylné na dlhodobé budovanie svalov, čo umožňuje získať veľa mäsa s nízkym obsahom tuku pri porážke.

Šarolské kravy sú pomerne veľké, rýchlo rastú, aktívne získavajú svalovú hmotu, sú schopné rýchlej aklimatizácie. Farba týchto kráv môže mať odtiene od bielej po žltú.

Skalp na pokožke je extrémne slabý. Hlava zvierat je krátka, čelo je široké.

Krk je mäsitý, krátky. Hrudník je nastavený dostatočne hlboko, chrbát takmer nespadá.

V zadnej časti tela sú veľmi dobre vyvinuté svaly. Nohy sú rovné, stredne dlhé, priemerná výška jednej kravy je 135 cm, býk - 143 cm.

Často tieto kravy rozdelia lopatku, chrbát má nepravidelný tvar a zadná časť tela je náchylná k hypertrofii. Preto je veľmi ťažké pre kravy sharolez porodiť teľatá.

Napriek týmto nedostatkom tieto kravy žijú dosť dlho. Počas života sú kravy schopné porodiť teľatá. Býci žijú v priemere 15 rokov, v jaloviciach - 13-14 rokov.

Počas výkrmu sa u kráv vyvíja viac svalového tkaniva, nie tukov, čo robí mäso skutočne nízkokalorickým.

Býci sú schopní získať 1 - 1,2 tony hmotnosti, a jalovice - 0,6 - 0,7 tony Charolais patrí k mäsovým plemenám, ale tieto kravy majú tiež vysoký výnos mlieka, a to nielen počas laktácie.

Ďalej, voľba je vaša. Neváhajte kúpiť kravu, ktorá vám vyhovuje podľa popisu. Po chvíli dostanete veľa kvalitného mramorového hovädzieho mäsa.

Loading...