Terpkaya jesenná krása - hruška "Karataevskaya"

Voňavé malé chutné "Karatayevsky" hrušky usadil už dávno na stoloch letných obyvateľov a záhradkárov.

Malé sladkokyslé ovocie sa tiež páči dospelým aj deťom.

A dnes budeme hovoriť o tom, aký druh odrody je, ako sa starať o tento strom, aby vás aj naďalej potešili nielen krásnymi žlto-ružovými hruškami, ale aj nadýchanou korunou a dobrou úrodou.

Aký je to druh?

Karataev hruška liečiť skoré jesenné odrody, Plody sú pripravené na konzumáciu v polovici septembra, ale je dôležité si to pamätať ich skladovateľnosť je veľmi krátka. Vyžaduje si špeciálnu mikroklímu na zachovanie chuti a vonkajších vlastností.

Zrelé "Karatayevskaya" hruška bez riadnych podmienok zadržania môže pokaziť za dva týždne, V chladničke však môže trvať život ovocia. až dva mesiace.

Táto odroda patrí k dezertným hruškám.

Na jeseň hrušky odrody tiež patrí: Tatyana, Talgar krásu, Uralochka, Otradnenskaya a Thumbelina.

Chovná história a chovná oblasť

Hruška "Karatayevskaya" sa objavil v roku 1971 prostredníctvom chovu, ktorý produkoval vedcov Kalinina I.P., Karataeva E.P. a Puchkin I.A.

Pracovali na základni NIIS pomenovaná po Lisavenkovi (Štátny vedecký ústav pre výskum záhradníctva na Sibíri pomenovaný po MA Lisavenkovi). Hybrid, ktorý dostal za štátne skúšky, bol poslaný v roku 1998. Zahrnuté v Štátnom registri regiónu Východ - Sibír predložené v roku 2012.

Hruška bola vyšľachtená v dôsledku aplikácie na farbu odrody "Vnučka peľu" s "Dezert", Výsledný hybrid dokonale kombinuje tie najlepšie strany každého z týchto ovocných stromov.

Hruška "Karataevskaya": popis odrody a fotografií

Tento hruškový liečiť na stredné ovocné stromyktorých výška (v závislosti od klimatických podmienok zadržiavania) sa líši od 2 do 4 metrov.
Podobná štruktúra výhonkov je spôsobená slabým vývojom laterálnych procesov a púčikov (majú uhlový smer a kužeľovitú štruktúru).

Listy majú čistý predĺžený (oválny) tvar s jemne zúbkovanými hranami. Ich farba je tmavo zelená a veľkosť je skôr priemerná.

Dlhé jednotlivé hrubé výhonky, natreté načervenalými a hnedými odtieňmi, s listom, ktoré vytvárajú efekt zeleného okraja na koncoch vetiev, vyžadujú formatívne prerezávanie tak, aby strom nezískal kostrovitý tvar.

Plody majú charakteristickú žlto-ružovú, červenohnedú farbu s červenými rozmazanými stopami. Tvar hrušky je okrúhly: široký pri základni s krátkym chvostom. Stonka je dlhá tenká a tmavá.

Hmotnosť sa pohybuje od 80 do 120 gramov. Majú svetlé výrazná sladkokyslá chuť s ostrými korenistými tónmi.

Konzistencia buničiny je zložitá, husto zrnitá, slonová kosť. Plody sú šťavnaté, chrumkavé s príjemnou dochuťou.

štruktúraPočet
Saharaaž 12,2%
kyselinyaž 0,64%
vitamín Caž 3,3 mg%
P-účinné látkyaž 62,0 mg%

Semená sú usporiadané v uzavretých oválnych kapsulách. Sú malé, svetlohnedej farby a pretiahnuté v tvare kvapky.

Nasledujúce odrody hrušiek sa môžu pochváliť skvelou chuťou: vojvodkyňa, Bere Bosk, Bere Russkaya, január a víla.

Viac informácií o odrode a hruškách "Karataevskaya" nájdete na fotografii nižšie:


charakteristiky

"Karataevskaya" hruška ovocie mierne, ale pravidelne. V závislosti od podmienok (kvalita pôdy, zavlažovanie a teplotné podmienky), v ktorých strom rastie, sa dá odstrániť z 15 až 45 kilogramov ovocia (priemerný výnos 9,3 t / ha).

dôležité: Napriek tomu, že tento hybrid bol vyšľachtený na Sibíri, nemá dobrú odolnosť voči mrazu. Priaznivo rastie v miernom podnebí. Tiež "Karatayevskaya" hruška je veľmi citlivá na nedostatok vlhkosti. Tento strom potrebuje pozornú starostlivosť.

Táto trieda nevyžaduje pristátie ďalšieho opeľovača. Jeho kvety sú bisexuálne. Začne rodenie v štvrtom alebo piatom roku života.

Plody dozrievajú od 12. do 18. septembra. Zároveň sa môžu začať zbierať a skladovať na chladnom tmavom mieste.

Rogneda, Rossoshanskaya krásna, Sverdlovchanka, Chudesnitsa, Tonkovka a Severyanka majú dobrú mrazuvzdornosť.

Výsadba a starostlivosť

Pri výsadbe sadeníc hrušky je potrebné zvážiť, že ide o teplomilnú rastlinu a pokúsiť sa ju umiestniť do najmenej vyfúknutého a tienistého miesta.

V ideálnom prípade by sa malo určiť najviac pristátím južnej alebo juhovýchodnej záhrady, Je to rovnako dobre, ak má toto miesto určitú ochranu pred vetrom (v blízkosti domu môže byť plot alebo múr).

Pre odrody hrušky "Karataevskaya" voľný priestor medzi stromčekmi a ostatnými stromami bude 4-7 metrov.

To umožní hruške získať potrebné množstvo živín z pôdy a vyhnúť sa náhodnému tkaniu koreňov s inými stromami, a ako výsledok - parazitovanie na sebe.

dôležité: Ak bol starý alebo mŕtvy strom nedávno odstránený v záhrade, potom by mal byť na tomto mieste zasadený stromček. Je zaručený dobrý rast a ľahké prežitie mladých hrušiek.

Veľmi dôležitým bodom pred výsadbou je príprava pôdy. Ideálne pre hrušky pieskovito-ílovité médium.

Ale dobrý rast a následná úroda poskytne hnedé, sivé a hnedé lesné pôdy. Zem by mala byť dôkladne navlhčená, uvoľnená a vstreknutá trofejou tak, aby „dýchala“.

Veľkosť jamy by mala byť meter široký a pol metra hlboký, a tiež by mali byť umiestnené na dne mletá s rašelinou a hnojená 18-21 kilogrammi hnoja.

Aby mal stromček čas na to, aby sa stal silnejším, rástol a posilňoval sa pred tvrdými zimnými blizardmi, je potrebné na jar zasadiť hrušku „Karataevskaya“. Na jeseň by sa však mala pripraviť jama na výsadbu. Pri pristávaní v zemi by nemali byť zamrznuté oblasti.

Ak má byť pristátie na jeseň, potom vykopú dieru vopred, za tri týždne.

POZOR: Nestarajte hrušku v období dlhých dažďov! V opačnom prípade sa môže koreňový systém hniť. Ale zároveň vyschnuté korene musia držať nejaký čas vo vode, aby ich oživili. To uľahčí prežitie sadenice.

Pri pristátí Podväzkový kolík sa vháňa do diery v strome. Mal by byť umiestnený na južnej strane a uistiť sa, že nenarušuje rast a vývoj hrušky. Po výsadbe sa semená musia naliať do dvoch vedier s vodou a opatrne sa dotlačí diera.

Zalievanie "Karataevskaya" hruška v prvom roku života stojí za to Množstvo 4-5 krát za sezónu (2-3 lyže). Ďalej by mal byť zrelý strom napojený 1-2 krát za sezónu metódou dažďa.

V nasledujúcom roku po výsadbe by sa mal kmeň bieliť a pôda by mala byť oplodnená. Tieto opatrenia sa musia vykonať v polovici jari (začiatok - polovica marca). Zároveň stojí za to prerezávať strom a tvoriť rozvetvenú korunku.

REFERENČNÉ INFORMÁCIE: V prvom roku výsadby, prerezávanie sa vykonáva štipkou, tvoriť budúce výhonky. V nasledujúcich rokoch sú výhonky úplne orezané, aby vytvorili načechranú, rozvetvenú, bohatú korunku. Pre rez sa vyberú jedno-, silne pestované substitučné vetvy.

Choroby a škodcovia

Hybridný "Karatayevskaya" hruška dobrá odolnosť voči hubovým chorobám.

Rovnaké označenie je iné: Lyra, Ilyinka, Carmen, Vernaya a Noyabrskaya.

Existuje však množstvo infekcií, ku ktorým sú náchylné:

  1. Black Cancer (alebo "Antonov Fire")
  2. //selo.guru/ptitsa/bolezni-p/gribkovye/parsha.html

Čierna rakovina podlieha všetkým častiam stromu okrem koreňov.

Pobočky a kmeň sú pokryté ránami, ktoré sa rozširujú a postupne ničia strom.

Listy padajú a plody sú pokryté čiernou hnilobou, scvrknutím a mumifikáciou.

dôležité: Čierna rakovina musí byť liečená, aby sa zabránilo prenosu na iné ovocné stromy. Musia sa odstrániť červené a hnedé hnedé škvrny, ktoré zachytávajú dva centimetre zdravého dreva. Získané rezy sa musia okamžite ošetriť roztokom síranu meďnatého.

chrasta ak nie je okamžite liečená, môže zničiť hrušku. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, táto choroba môže pokrývať kmeň, výhonky, púčiky, listy, kvety a plody.

To všetko môže tvoriť malé škvrny (od 2-3 mm do 2 cm), ktoré budú postupne rásť a množiť sa. Plody sa stávajú prakticky nepožiteľnými: tvrdé, popraskané a veľmi malé.

Vykonávať preventívne aj terapeutické striekanie hrušky a zeminy okolo nej pomocou 7% roztoku močoviny a zmesi Bordeaux. Vyžadujú sa postihnuté oblasti stromu odstránené a spálené.

Tiež, aby sa zabránilo rozvoju akýchkoľvek chorôb u hrušiek, je potrebné zbierať a spáliť spadané listy každú jeseň.

Vzhľadom k tomu, že môžu byť nielen nosiče vírusových infekcií, ale aj priťahujú škodcov, ktorí môžu spôsobiť, že strom neublíži.

Hlavnými nepriateľmi "Karatajevského" hybridu budú:

  1. Zelená voška.
  2. Hruškový výhonok alebo listový blok.
  3. Hruškový roztoč
  4. Virescens.

Proti týmto škodcom striekanie. Existuje množstvo moderných prípravkov zameraných na ničenie a strašenie hmyzu, ale existujú aj populárne recepty, ktoré sa dokázali v priebehu storočí etablovať.

z Zelená voška najlepšie pomáha pri riešení mydla.

larvy mera zabíja tabakový prach, odvar z riasy alebo farmaceutický harmanček.

pre roztoč letálny roztok koloidnej síry.

proti Tortricidae Môžete použiť strmé cibule alebo cesnak variť.

Na záver by som rád povedal, že „Karataevskaya“ hruška je nádherná vzorka chovaných hybridov, ktoré sa dokázali etablovať ako chutné, šťavnaté, voňavé ovocie naplnené vitamínmi a mikroelementmi, a ako úhľadný krásny strom, ktorý s náležitou starostlivosťou poteší oko a skrášľuje každú letnú chalupu oddiel.

Pozrite sa na video o hruške "Karataevsk" odrody.

Loading...