Bežný Peacock: ako to vyzerá, kde žije, čo sa živí

Najluxusnejší vták na svete možno považovať za páv, a to všetko vďaka svojmu jedinečnému chvostu. Patrí do podrodiny čeľade Bažantovití čeľade Curonidae, spolu s veľkoplošnými, perličkovými, kačicami a koroptami. Vták sa vyznačuje nielen fanúšikom krásneho peria v hornej časti chvosta, ale aj inými ukazovateľmi, vďaka ktorým došlo k jeho domestikácii.

Ako to vyzerá

Indický páv - najpočetnejšie a najrozšírenejšie druhy týchto nádherných vtákov. Malá hlava na dlhom elegantnom krku, zdobená oblakom, ladí s nadkhvosti. Telo je oválne, podlhovasté, hladko sa mení na elegantný chvost. Perie indického páva je dúhovo modré a zelené, možno bronzové.

Viete? Africké a zelené pávy sa nachádzajú aj vo voľnej prírode.

Čím menšie, v porovnaní s mužom, je páv maľované v odtieňoch hnedej. Predtým, ako vtáky dosiahnu 1,5 - 2 roky, nie je možné určiť pohlavie vizuálne, pretože ope- renie a tvar tela sú u samcov a samičiek rovnaké. Malé krídla neumožňujú vtákom lietať, takže trávia väčšinu času na zemi, hoci v prípade potreby môže vzlietnuť.

"Príbuzní" páva sú divé kurčatá, bažanty, prepelice a jarabice.

Vzhľad a postava

Exteriér indického Peacock:

 1. Torzo oválne, veľké.
 2. Hrudník a chrbát široký, vydutý.
 3. Chvost je malý, nasmerovaný nadol. V druhom roku života má samec dlhé perie horného chvosta. Dĺžka peria je v plnej veľkosti samotného vtáka.
 4. Malá elegantná hlava je zdobená trsom.
 5. Krk je dlhý, primeraný. Krk krku je hustý, dúhovitý s čiernymi, modrými, bielymi a zelenými odtieňmi.
 6. Samice sú viac vyblednuté, ich perie je v sivohnedých tónoch. Hrach nemá taký jedinečný chvost ako samci.
 7. Silné labky nie sú vyletené. Zobák a labky sú sivé.
 8. Oči sú čierne, orámované na oboch stranách bielymi pruhmi.

Hmotnosť a rozmery

Charakteristika formulára:

 • hmotnosť samcov je 3,5-4 kg a samice 3-3,5 kg;
 • dĺžka tela dosahuje 100 cm;
 • chvost - 30 cm;
 • perie nadhvosti môže dosiahnuť dĺžku 120-160 cm;
 • rozpätie krídla samca je 200 - 230 cm a samica je 90 - 100 cm;
 • hmotnosť vajca - 100 g;
 • škrupina - krém;
 • produkcia vajec - 30 vajec počas kladenia vajec;
 • liaheň vajec - 80 - 90%.

Biely páv nie je albín, je to vzácny prirodzený farebný tvar v dôsledku génovej mutácie.

Kde žije a koľko životov

Hlavným biotopom je juhovýchodná Ázia, indický subkontinent, povodie Konga. Nachádza sa aj v iných krajinách. Druhy zavedené do Ameriky sú divoké a teraz sa nachádzajú v americkej džungli. Habitat - ker v podrastu, na brehu riek, na lesných okrajoch, v lesoch. Jesť zrná, často sa usadzujú v blízkosti obrábaných polí. V húštinách sa pohybujú pomerne rýchlo, zatiaľ čo chvost neinterferuje so samcom. V prirodzenom prostredí je priemerná dĺžka života 10-15 rokova domáci chov je až do 23. Podľa zoológov je počet divokých pávov dnes okolo 100 000 jedincov.

Je to dôležité! V Indii sa zaznamenáva škoda spôsobená pávmi kultúrnych plodín, ako aj výhody, ktoré prinášajú, ničenie škodcov. Preto sa pri domácom šľachtení neodporúča uvoľňovať pávy vo voľnom výbehu.

Životný štýl a zvyky

Žijú v malých skupinách - 1 samec a 3 až 5 žien. Hniezda sa nachádzajú na zemi v kríkoch. Tu a krmivo. Trávia noc na vetve stromov, popoludní tam odpočívajú vtáky. Keď si vybrali jeden strom, radšej sa k nemu vracajú každý večer. Veľké cicavce a dravé vtáky ich môžu loviť. Preto, vtáky nejdú ďaleko od kríkov, a slnko oslnenie v chvostovej perie im umožňuje masku úspešne. Pri šľachtení doma treba poznamenať, že pávi spolu s ostatnými obyvateľmi statku nechodia dobre. Preto potrebujú oplotenú vlastnú zónu pobytu.

Vták dokonale znáša chladné podnebie a bezbolestne odoláva zasneženým zimám. Pávi sú odolní voči chorobám.

Je to dôležité! V Indii pávia presne bojovať s hadmi.

Čo sa živí

Zoznámte sa s úsvitom vtáka na zavlažovacom mieste. Potom začne ich pracovný deň. Hlavnou úlohou je hľadať potravu. Základ stravy - vegetácie, bobule, orechy, zrná, hmyz. Taktiež aktívne jedia malé hlodavce, plazy. Všeobecne platí, že pávy jesť všetko, čo je v lístie a trávy kryt. Sú dosť nenároční na výživu a absolútne nie sú selektívne. V domácnosti sú vtáky kŕmené rovnakou potravou ako kurčatá - obilie, zelené krmivo, koreňová zelenina, kaša, zelenina. Tiež môžu pridávať orechy, bobule, sušené ovocie do svojho jedla.

Zistite viac o chove pávov doma.

Reprodukcia a správanie rodičov

Žijú v kŕdľoch - jedného samca a 3-5 samíc, Až 2 roky, muži a ženy rastú a navonok sú úplne odlišné od seba navzájom. V treťom roku života začína zrelosť mláďat, čo sa prejavuje rastom peria u samcov a zmenou farby. Párenie tanca pozostáva z demonštrácie v celej kráse mužského peria. Predpokladá sa, že samica si vyberá muža pre jasnosť peria. Zdravší a produktívnejší vták, jasnejšie jeho perie. Reprodukcia indického páva sa zhoduje s teplou sezónou v tých miestach, kde žije. V Indii je to júl - október, na Srí Lanke, v januári až apríli.

Video: páv pávie tanec

Samica vytvára hniezdo v odľahlých prístreškoch v hustom kríku. Tvar hniezda je diera plná trávy. Pava tam nachádza 4-10 vajec a začne inkubovať spojku. V domácom chove, môžete rozšíriť vajcia, ktorým sa, ak odstránite niektoré vajcia z hniezda. Týmto spôsobom môže páva ležať až 30 vajec. Poklad sa inkubuje - 28 dní. Kŕmenie mláďat samičky. Kurčatá sa stávajú aktívnymi do konca prvého dňa života, takže si dokonca môžu nájsť potravu sami.

Viete? V roku 2015 indická šperkárska spoločnosť Savio Jewelery vytvorila unikátny pávový prsteň v tvare páva. Prsteň je pokrytý 3827 diamantmi. Jeho hmotnosť je 50,42 g - 2 744 525 dolárov.

Ľudia a pávy

Proces domestikácie akýchkoľvek živých tvorov začína na prvom mieste identifikáciou jeho užitočných vlastností. V starovekej Indii, táto vlastnosť bola schopnosť absorbovať jedovaté hady a rastliny bez poškodenia seba. Páv alebo Mayura v sanskrte znamená "vraha hada". Prvé údaje o domestikácii siahajú do roku 1000 pnl.

Vďaka obyvateľstvu vo vzťahu k pávom vyjadreným v početné legendy a symboliku:

 1. Peacock - hora vojnového boha Kartikei. Kartikeya vyhral bitku kráľa démonov Surapadman az jednej časti démona vytvoril jazdeckého páva a od druhej časti kohúta, ktorý zdobí Boží štandard.
 2. Symbolika Budhu má tiež zlatého páva a božstvo samotné je spojené s týmto vtákom.
 3. Gréci zasvätili tieto vtáky bohyni Here za ich schopnosť chrániť dom pred cudzincami a loviť škodcov. Vozidlo Hera neslo pávy po oblohe. Podľa správania týchto vtákov predpovedal budúcnosť. Gréci verili, že mäso páva sa po jeho smrti nezrútilo, práve s touto symbolikou sa páv sťahoval do kresťanstva. Oči v opeření ocasu symbolizujú vševidiace oko Boha.
 4. V Peržanoch symbolizoval vesmír a bol symbolom kráľovskej moci.
 5. Čínska dynastia Ming tiež považovala tento vták za svoj symbol.
 6. Prvá veľká dynastia indického Maharaja, Maurya, sa prekladá ako "páv" a kráľovská autorita v Indii sa nazýva "pávový trón".

Vzhľadom k neobvyklému a elegantnému chvostu, ktorý sa podobá chvostu pávov, sa pávi nazývajú plemená holubov.

Video: obyčajný páv

V Európe boli pávy chované na mäso, kým ich perličky a morky nevypustili. Ich mäso je výrazne horšie ako v chuťových vlastnostiach. Šírenie pávov z Ázie do Európy trvalo až do XVIII storočia. Devätnáste storočie bolo poznačené šírením týchto vtákov na všetkých kontinentoch, vrátane Austrálie a Ameriky. Dnes zdobia parky a záhrady po celom svete.

Loading...