Ako pestovať a pestovať cibuľu "Stardust"

Cibuľa sa pestuje v takmer každej domácnosti. Je rovnako chutné používať ako v čerstvej forme, tak aj v minulom tepelnom spracovaní. V tomto článku uvažujeme o vlastnostiach pestovania hviezd na vašej stránke.

Popis odrody

Bow Stardust je hybridná odroda pestovaná v Holandsku.

Žiarovky s priemernou hmotnosťou 50 g majú tieto vlastnosti:

 • stredne veľké;
 • guľatý tvar;
 • biela farba;
 • mierka je tiež biela.
Viete? Cibuľa bola povinnou súčasťou pomeru rytierov počas krížových výprav.

Zvláštnosťou je intenzívna tvorba dlhých vzpriamených listov s pomerne silnou ružicou. Perie - bohatá zelená farba s prítomnosťou svetlého voskového náteru. Odroda je milovníkom záhradkárov vďaka vynikajúcemu výnosu, nenáročnej starostlivosti a odolnosti voči väčšine škodcov. Chuť je jemná, dužina má vysoký obsah šťavy. Okrem vynikajúcej chuti je výhodou tejto odrody dlhodobé skladovanie (do polovice zimy).

Charakteristika cibule a výťažku

"Stardust" sa vzťahuje na odrody v polovici sezóny, úrodu možno pozberať 2 mesiace po vylodení. Najčastejšie z 1 námestia. m pôdy zhromaždených 5 kg žiaroviek.

Pozrite sa na popis a nuansy pestovania cibule odrôd, ako je "Exibichen", "Setton", "Centurion", "Hercules", "Cupido", "Corrado", a "Sturon".

Výber sadivového materiálu

Pred výsadbou by sa semená mali skontrolovať na vhodnosť a vybrať najsilnejší a najúplnejší. Sevok si vyberá rovnakým spôsobom. Budúca cibuľa by mala byť hustá, bez zápachu a poškodenia.

Podmienky pestovania

Pre plný rast luku potrebujú určité podmienky:

 • veľa svetla;
 • vlhkosť;
 • teplota vzduchu nad 15 stupňov.

Iba v tomto prípade môžete očakávať, že dostanete požadovaný výnos.

Pôda a hnojivá

Ideálnym miestom na vylodenie je mierne vlhká úrodná pôda.

Bude užitočné, ak si budete prečítať o striedaní plodín zeleniny.

Pre správnu kultiváciu je dôležité pozorovať striedanie plodín: ideálne prekurzory sú akékoľvek rastliny čeľade nočných lesov alebo trvalých tráv. Odporúča sa vykopať pôdu na jeseň, urobiť ju do hĺbky lopaty, zároveň odstrániť burinu a aplikovať organické hnojivo (5 kg na 1 m2). Jarný plot sa uvoľnil.

Odporúčame, aby ste si prečítali, aké typy pôd existujú, ako aj spôsob, ako zlepšiť úrodnosť pôdy.

Pestovanie z osiva na sadenice doma

Táto metóda je časovo náročnejšia, ale zber môže byť zberaný skôr, pretože luk nebude musieť tráviť čas a úsilie na zakorenenie.

Príprava semien

Pred výsadbou semien v otvorenom teréne musia klíčiť v podmienkach miestnosti. Semená, ktoré boli vybrané na kvalitu, zabalené v tenkom materiáli, umiestnené v plytkej nádobe a naplnené teplou vodou.

Nechajte v tomto stave 4 hodiny, po uplynutí času sa dezinfikuje v manganistane draselnom, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť výskytu húb. Za týmto účelom ponorte semená do vopred pripraveného roztoku na 20 minút. Roztok sa pripraví z manganistanu draselného, ​​ktorý sa v množstve 20 g zriedi v 1 litri vody.

Obsah a umiestnenie

Po vykonaní všetkých manipulácií sa semená dôkladne umyjú a vložia do vlhkej utierky. Z vyššie uvedeného je každý pokrytý polyetylénom a nádobu položte na teplé miesto. Teraz musíte počkať, až sa semená rozvinú. V tomto okamihu sa každý deň na 15 minút odoberá film, ktorý sa má odvzdušniť.

Proces výsevu semien

Siatie semien sa uskutočnilo koncom februára. Miera pristátia je 20 g na 1 km štvorcový. Pre vytvorenie priaznivej klímy zhora je nádrž pokrytá polyetylénom a umiestnená na teplom, slnečnom mieste. Na prístup čerstvého vzduchu sa film niekoľko minút zdvíha.

Video: Výsev cibuľových semien Na vylodenie sa používajú malé plastové kontajnery, ktoré sa dnes predávajú v širokom sortimente v každom železiarstve.

Je to dôležité! Aby ste si semená sami, musíte urobiť, aby na niektorých perie sú šípky, ktoré sú kvety. V nich dozrievajú ďalšie semená, ktoré sa po vysušení používajú na siatie.

Starostlivosť o sadenie

Ak chcete pestovať rastliny rýchlejšie a získať silu, musíte sa neustále o ne starať. Zvlhčovanie pôdy v tomto čase je veľmi dôležité: zalievanie by sa malo vykonávať každé 3 dni a teplota v miestnosti by sa mala udržiavať na 20 ° C.

Okrem toho, v tejto dobe sú kalenie. Týždeň pred dátumom výsadby sa odporúča, aby sa výhonky vybrali na čerstvý vzduch denne počas 10 minút.

Presádzanie sadeníc na zem

Replantné sadenice v krajine by mali byť po stanovení priemernej dennej teploty najmenej 12 stupňov. Pred výsadbou sa pôda zbaví burín a pridávajú sa organické hnojivá v množstve 1,25 kg o 0,25 m.

Kultivácia zo sevky v otvorenom teréne

Začiatočníci sú presvedčení, že vysoké výnosy sa dosahujú v dôsledku správneho výberu odrôd cibule, zatiaľ čo proces výsadby a starostlivosti sa umiestňuje na druhom mieste. Ak je však výsadba nesprávna, plodina sa dá získať minimálne alebo vôbec.

Výber lokality a príprava pôdy

Neodporúča sa cibuľa rastlín na tých parcelách, kde sa predtým pestovala mrkva, repa, kukurica a slnečnica. Tiež, aby miesto pre zeleninu vedľa lôžok strukovín a korenené bylinky. Pôda na siatie cibule by mala byť voľná, dobre priepustná pre vzduch a vlhkosť. Pristátie sa vykonáva, keď sa zem ohreje o +10 stupňov a viac.

Príprava semien

Pred výsevom sa musí výsadbový materiál dôkladne skontrolovať, či nie je poškodený. Hlavy by sa mali vysušiť a zahriať, v tomto prípade sa stimulujú rastové procesy.

Prečítajte si viac o tom, čo potrebujete na namočenie luku pred výsadbou.

Bezprostredne pred výsadbou sa cibuľa ošetrí slabým roztokom manganistanu draselného (vezmite 1 g prášku na 1 liter vody). To pomôže chrániť budúce plodiny pred škodcami a chorobami.

Proces výsadby sevka v zemi

Odborníci odporúčajú dodržať vzdialenosť medzi radmi 20 cm a medzi otvormi - 7 cm, hlavy sú zasadené v rade, prehlbujú ich 4 cm do zeme, ktorá je predtým dobre navlhčená.

Video: Sadba cibule

zalievanie

Cibuľa "Stardust" na začiatku rastu potrebujú hojné zalievanie. Po vlhkosti je tiež potrebné, ale pôdu možno navlhčiť raz za dva týždne. Je potrebné minimalizovať zavlažovanie počas daždivého počasia, aby mala pôda čas vyschnúť a cibuľa sa nerozbije. Počas sucha by ste sa mali uistiť, že pôda nie je príliš suchá.

Uvoľňovanie a odstraňovanie pôd

Pred výskytom prvých výhonkov nad zemou je nesmierne dôležité nielen zvlhčiť pôdu, ale aj odstrániť burinu. Takéto manipulácie pomôžu obohatiť pôdu kyslíkom a zabrániť škodlivým rastlinám, aby čerpali živiny a vlhkosť z pôdy.

Odporúča sa robiť burinu každý druhý deň, aby sme odstránili burinu bezprostredne po vzhľade. V tomto čase môžu byť vykorenení bez akýchkoľvek problémov pre budúce úrody. Uvoľňovanie sa vykonáva určitý čas po zalievaní. Je dôležité to robiť opatrne, aby nedošlo k náhodnému vytiahnutiu budúceho luku.

Top dressing

Pre bohatú úrodu je dôležité systematicky vykonávať hnojivo.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, čo potrebujete na oplodnenie cibule.

Cibuľa po výsadbe sa odporúča niekoľkokrát oplodniť:

 1. Dusíkaté hnojivá na tvorbu sviežej zelene na perie. Sú vyrobené 14 dní po pristátí. Roztok sa pripraví na základe 200 ml hnoja zriedeného v vedre s vodou. Toto číslo stačí na 5 metrov štvorcových. m lôžok.
 2. Potaš fosfátové hnojivá na tvorbu repy. Toto kŕmenie sa vykonáva, keď mesiac prešiel po výsadbe. Lacné, ale vynikajúcou možnosťou by bolo pripraviť bylinné kaše. Ak to chcete urobiť, vezmite akékoľvek buriny a 24 hodín ich držte vo vode pod tlakom. Po uplynutí času filtrované. Pre hnojivo 2 štvorcové. m pôdy 200 ml suspenzie sa zriedi v vedre s vodou.
 3. Minerálne hnojivá s veľkým množstvom fosforu na rast banky (superfosfát, dvojitý superfosfát, fosfátová múka).

Škodcovia, choroby a prevencia

Pri správnom nasadení a starostlivosti je cibuľa Stardust odolná voči rôznym parazitom a chorobám. Keď sú dodržané všetky pravidlá výsadby a pôda je systematicky zbavená burín, problémy so škodcami a chorobami by nemali vznikať.

Naučte sa, ako sa vysporiadať s chorobami a škodcami cibule.

Zber a skladovanie

Aby bolo možné cibuľu dlhodobo skladovať a nezhoršovať, je dôležité správne zberať:

 1. Odporúča sa robiť za slnečného počasia.
 2. Ideálny čas na zber je, keď sa perie spúšťa na zem.
 3. Po vykopaní sa hlavy očistia od zeme a položia sa do jednej vrstvy, aby sa vysušili.
Je to dôležité! Aby sa cibuľa udržala dlhšia, je dôležité, aby ste počas zberu nebrali perie blízko okraja. Mazanie plátok s vápennou pastou neumožní klíčenie cibule.

Skladovanie cibule je lepšie vykonávať v krabiciach alebo sieťach. Vhodným miestom na to je presklený balkón alebo špajza.

Video: nuansy a skladovacie podmienky cibule Pri správnom skladovaní, aj po dlhej dobe, luk nestráca svoje vlastnosti.

Viete? Podľa OSN je Líbya krajinou s najväčšou spotrebou cibule: za rok Líbyjska konzumuje viac ako 33 kg tejto zeleniny ročne.

Možné problémy a odporúčania

Ak sa nebudete riadiť pravidlami výsadby a starostlivosti, luk sa môže zhoršiť, napríklad zmäkčiť. Môže k tomu dôjsť v dôsledku zamokrenia zeme a rozpadu zeleniny. V opačnom prípade, keď vlhkosť nestačí, bude cibuľa horká.

Neokázavosť, vysoký výnos a dostupnosť robí z cibule Stardust veľmi obľúbenú medzi profesionálmi a začínajúcimi záhradkármi. Okrem toho jej užitočné vlastnosti umožňujú používať nielen ako potraviny, ale aj ako liek na prevenciu prechladnutia.

Pozrite si video: POHODA ZAHRADA AUGUST 8 CAST PESTOVANIE CIBULE (November 2019).

Loading...