Ako pestovať a pestovať cibuľu "Red Baron"

Cibuľa "Red Baron" je známa svojou vynikajúcou chuťou, ako aj vysokými výťažkami. Tieto vlastnosti umožnili, aby sa odroda široko rozšírila medzi domácimi letnými obyvateľmi, a tiež prispela k tomu, že rastlina získala osobitné postavenie medzi hlavnými plodinami. Odrody červenej cibule však nie sú tak jednoduché pestovať na svojom pozemku, pretože ich kultivácia zahŕňa mnoho zložitých agronomických procesov. V tomto článku sa podrobne pozrieme na hlavné etapy a hlavné jemnosti pestovania odrody „Red Baron“, ako aj základné princípy pestovania cibúľ v modernom pestovaní zeleniny.

Popis odrody

"Red Baron" je cenná poľnohospodárska odroda, ktorá patrí do prvej generácie hybridov (F1). To znamená, že rastlina bola vyšľachtená priamym krížením dvoch čistých rodičovských línií homozygotných odrôd červenej cibule. Rovnako ako ostatní členovia klanu Cibuľa (Allium), Rodina žiaroviek (Alliaceae), táto odroda patrí do trvalých rastlín, ale v poľnohospodárskej výrobe nie je celý životný cyklus plodiny dlhší ako 12 mesiacov.

Viete? Cibuľu človek aktívne používa už od staroveku. Prvá zmienka o pestovaní tejto rastliny sa nachádza v staroegyptskej kultúre, ktorá sa datuje do III. Tisícročia pred naším letopočtom. e.

Listy majú rôzne tubulárne, zelené alebo modrozelené odtiene. Rovnako ako zvyšok tohto druhu, rastlina sa vyznačuje žiarovkou - modifikovanou časťou výhonku, ktorá slúži ako rezervoár na skladovanie vody a živín. Skladá sa z vrstvy šťavnatých vločiek, preliate tenkým suchým filmom. Žiarovky sú umiestnené na tzv. Zdvojenom stonkovom procese (nie dlhšom ako 1-2 cm). V hĺbke Donets, za polynomiálne stratifikácia bulbous stupnice, púčiky sú skryté, ktoré môžu dať život dcéry žiarovky. Koreňový systém cibule je vláknitý, pozostáva z mnohých koreňových procesov.

Zistite, aké sú odrody cibule a aké vlastnosti pestovania cibule v otvorenom poli.

Počas aktívneho vegetačného obdobia sa môže na rastline objaviť šípka, ktorá dosahuje výšku asi 1 m. Šípka je napučaná a dutá, v hornej časti sa vytvára viacfarebný dáždnikový kvetenstvo. Kvety kvetenstva sú umiestnené na pozdĺžnych stonkách. Nie sú charakterizované množstvom odtieňov, takže kvety sú často snehovo biele alebo zeleno-biele tóny. Odrody perianth sú tiež zeleno-biele, pozostávajú zo 6 listov av priemere dosahujú maximálne 1 cm, rastlina kvitne v prvej polovici leta (koniec júna - začiatok júla). Po odkvitnutí na šípke dozrieva ovocný box, ktorý obsahuje malé trojuholníkové semená. Má "Red Baron" a jeho vlastné charakteristické rysy, ktoré pomáhajú rastliny vyniknúť jasne na pozadí príbuzných druhov. V prvom rade ide o:

 • žiarivo červenofialový odtieň žiaroviek;
 • zvýšená veľkosť banky (o 10 - 20% v porovnaní s príbuznými odrodami);
 • rozšírený a vysoko rozvetvený koreňový systém;
 • neokázalosť k pôdnym podmienkam a odolnosť voči suchu;
 • zvýšená koncentrácia v žiarovkách všetkých druhov fytoncidov, mikroelementov, vitamínov, flavonoidov, kyseliny askorbovej a ďalších zlúčenín.
Hlavné výhody odrody:
 • vysoký výťažok;
 • univerzálnosť ovocia;
 • odolnosť voči fusáriu, koreňovej hnilobe a peronosporám;
 • zlepšená chuť cibúľ;
 • schopnosť prinášať ovocie v takmer všetkých klimatických podmienkach;
 • žiarovky majú vynikajúci vzhľad a estetický vzhľad;
 • vysoký výťažok výťažku.

Oboznámte sa s užitočnými vlastnosťami cibule a receptov na jej použitie v tradičnej medicíne.

Nevýhody tejto cibule prakticky neexistujú. Jeho jedinou nevýhodou je vysoká popularita medzi letnými obyvateľmi krajín SNŠ, preto je počas obdobia aktívnej výsadby pomerne ťažké nájsť a získať potrebné množstvo sadivového materiálu. Okrem toho sa v súvislosti s vysoko predajným druhom ovocia líšia aj semená a sady „Red Baron“ v pomerne vysokej cene.

Viete? V Rusku sa cibuľa aktívne využívala na boj proti rôznym epidémiám (týfus, mor, cholera). Pre tento zväzok s žiarovkami visel v rohoch areálu. Predpokladalo sa, že takéto opatrenie pomáha úplne vyčistiť a dezinfikovať vzduch pred infekciami.

Charakteristika cibule a výťažku

"Red Baron" sa vyznačuje stredne skorým dozrievaním, takže ho možno použiť na intenzívnu rastlinnú výrobu v súkromných letných chatkách a na priemyselné účely. V miernom klimatickom pásme sa zber vykonáva 90 dní po výsadbe. Táto cibuľa sa tiež vyznačuje vysokými výťažkami. Priemerný výnos odrody je najmenej 2,5-3 kg na 1 km štvorcový. m (asi 30 ton na 1 ha). Bez ohľadu na podmienky pestovania sa plody vyznačujú vysokými aromatickými vlastnosťami a chuťou, sú vhodné na použitie v surovej forme a na všetky druhy kulinárskeho spracovania vrátane konzervácie. Charakteristické žiarovky:

 • priemerná hmotnosť - 20-30 g;
 • tvar - okrúhly, mierne sploštený;
 • šťavnatosť - vysoká;
 • chuť - sladká, polo-ostrá, s miernou horkosťou;
 • množstvo vitamínu C - do 6,2 mg / 100 g;
 • prenosnosť - vysoká.

Ak chcete mať čerstvé bylinky po celý rok, odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili s tipmi na pestovanie zelenej cibule na parapete.

Výber sadivového materiálu

Prvá vec, ktorú treba začať s pestovaním cibule, je výber kvalitného osiva. Tradične sa táto rastlina množí dvoma spôsobmi, s pomocou semien a sevkah. Najčastejšie sa cibuľa pestuje priamou výsadbou sadeníc v otvorenej pôde. Predaj sadiva často začína v polovici februára. V tejto dobe si môžete kúpiť takmer akékoľvek množstvo výsadbového materiálu zo všetkých známych odrôd žiarovky, takže väčšina záhradkárov zásobuje ročné obdobia v tomto konkrétnom období roka.

Je to dôležité! Semená a výsadba by sa mali nakupovať vopred, pretože v hlavnej sezóne (druhá polovica marca) je vysoká pravdepodobnosť, že sa nenájde potrebné množstvo osivového materiálu.

Existujú nasledujúce typy sevka:

 • frakcia 31-40 mm - najväčšie žiarovky používané na výsadbu. Väčšinou sú vysadené na produkciu cibuľových zelenín;
 • frakcia 21-30 mm - materiál, ktorý sa používa na sub-zimné pristátie a výlučne na zelenú hmotu v jesennom období roka. Neodporúča sa zasadiť takúto luku na jar, pretože často dáva obrovské množstvo šípov;
 • frakcia 15-20 mm - najobľúbenejšia veľkosť sadivového materiálu, používa sa na príjem zelenej hmoty cibule a na pestovanie ovocných cibúľ. Takáto sevka je dokonale zachovaná, nemá šípku a vyznačuje sa vysokou životaschopnosťou;
 • frakcia 8-14 mm - najmenšie cibule, ktoré sa používajú na výrobu zelených aj cibuľiek. Takéto sevok absolútne nevystrelí, ale dosť často zamrzne.

Potom, čo ste sa rozhodli pre požadovaný zlomok sev, je potrebné pozrieť sa na celkový stav cibule. Kvalitný a životaschopný výsadbový materiál musí spĺňať tieto požiadavky: t

 • jednotná farba;
 • absencia akýchkoľvek škvŕn, plesní a poškodení;
 • hustá a elastická štruktúra tkanív (palpácia);
 • suchý povrch.

Aby ste sa chránili pred cibuľovými cibuľami nízkej kvality, musíte venovať pozornosť aj obalu. Musí uvádzať výrobcu, odrodu, podmienky skladovania a lehotu na zavedenie sadivového materiálu. Okrem toho je potrebné venovať osobitnú pozornosť nastaveniu pred uskladnením. Žiarovky by mali byť umiestnené na suchom a vetranom mieste s teplotou + 10 ... +15 ° C a relatívnou vlhkosťou 70-75%.

Oboznámte sa s čínskou kultiváciou cibule.

Pri dlhodobom skladovaní môže byť cibuľa premiestnená do chladničky, ale v tomto prípade sú prísne zakázané náhle zmeny teploty.

Výsadbový materiál by sa mal postupne zvyknúť na nízke teploty počas niekoľkých dní, pretože náhle kvapky (viac ako 1-2 ° C denne) môžu nepriaznivo ovplyvniť jeho životaschopnosť.

Je to dôležité! Získaný sedok je potrebné sušiť niekoľko dní pri izbovej teplote, v budúcnosti ho ochráni pred možným poškodením patogénnymi hubami.

Ak musíte pestovať cibuľu zo semien, musíte pristúpiť k nákupu osiva bez menšej opatrnosti. Prvá vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť, je dátum exspirácie. Kvalitné cibuľové semená v optimálnych podmienkach (teplota + 15 ... +20 ° C, relatívna vlhkosť vzduchu cca 70%) sa skladujú maximálne 2-3 roky.

Tiež sa uistite, že venujete pozornosť označeniu obalu, mal by sa použiť na všetky relevantné informácie (odroda, obdobie a podmienky skladovania, výrobca, vlastnosti semien, odrôd atď.). Osobitná pozornosť by sa mala venovať miestu nákupu. Neodporúča sa nakupovať semená siz rúk buď na spontánnych trhoch, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že sa získa materiál s nízkou kvalitou osív alebo falzifikáty.

Oboznámte sa s osobitosťami pestovania iných druhov cibule: šalotky, shnitt, pór, slizun, batun, stohované.

Dôležitým faktorom pri výbere osiva je výrobca. Najlepšie je nakupovať osivo od popredných a osvedčených výrobcov, keďže často málo známe osivárske podniky zanedbávajú všeobecné pravidlá na zachovanie čistoty odrody (vrátane zahraničných výrobcov). Získané semená sa musia kontrolovať na klíčivosť. Za týmto účelom vezmite malú nádobu s objemom 50-100 ml, položte na spodný filtračný papier alebo malý kúsok gázy. Potom na vrchole vrstvy gázy alebo papiera, je potrebné dať 10 semien, potom zvlhčiť s malým množstvom vody a dať na teplé miesto po dobu 7-10 dní. Na konci procesu sa spočíta počet naklíčených semien. Na základe získaných údajov sa stanoví percento klíčivosti, ktoré by malo byť aspoň 50% (5 z 10 semien malo plnohodnotný výhonok), inak sa semená odmietnu.

Podmienky pestovania

Cibuľa často patrí k nenáročným rastlinám, takže tento poľnohospodársky druh porodí takmer všade, bez ohľadu na klimatické charakteristiky regiónu. Optimálny teplotný režim pre túto rastlinu je v rozmedzí + 12 ... +16 ° С, avšak jej sezónne zvýšenie na +25 ... +35 ° С je škodlivé pre telo rastliny. Cibuľa je tiež odolná voči chladu, tento ovocný druh je schopný úplne úspešne odolať teplotám jari do -1 ... -3 ° C.

Cibuľa - celkom vlhko-milujúca rastlina, najmä v prvej polovici vegetačného obdobia počas aktívneho rastu zelenej hmoty. Toto zariadenie preto vyžaduje povinné každodenné zavlažovanie až do úplného vytvorenia častí antény. Následne sa zredukuje zavlažovanie, pretože pre aktívnu tvorbu plnohodnotnej cibule vyžaduje rastlina malú sušenú šupku na pôde s hrúbkou niekoľkých centimetrov. 3-4 týždne pred zberom by malo byť zavlažovanie úplne zastavené, pomôže zvýšiť veľkosť a celkovú hmotnosť cibúľ.

Zvlášť náročná odroda na miesto pestovania. Rastlina vyžaduje otvorené, dobre osvetlené plochy, ďaleko od akejkoľvek vysokej vegetácie, ale vždy s jemným vetraním. Podzemná voda v takomto mieste by mala ležať v maximálnej hĺbke, inak môže spôsobiť hnilobné poškodenie žiaroviek.

Pôda a hnojivá

Rovnako ako všetky cibule, aj Red Baron dobre reaguje na bohatú a dobre oplodnenú pôdu s neutrálnym alebo mierne alkalickým pH (6,5-7,9). Najvyššie výnosy sú pozorované na hlinitých pôdach dobre oplodnených rašelinou, s dostatočným množstvom humusových zlúčenín. Na chudobnejších pôdach je však možné pestovať bohaté úrody. V tomto prípade je potrebné uchýliť sa k obohacovaniu pôdy organickými hnojivami.

Je to dôležité! Cibuľa by sa nemala pestovať na ťažkých pôdach, pretože takéto pôdy často tvoria hustú a trvanlivú kôru, ktorá občas znižuje klíčivosť rastlín.

Ak chcete úspešne pestovať cibuľu v záhrade, pôda vyžaduje ďalšie hnojivo. K tomu, za každý meter štvorcový budúcej plantáže je potrebné, aby asi 2 vedrá rašeliny, kompostu alebo hnijúceho hnoja, rovnako ako 1 polievková lyžica. lyžica (15-20 g) dvojnásobný superfosfát a chlorid draselný, potom sa všetko opatrne vykopí. Rašelinu a kompost možno nahradiť kuracím hnojom (0,2 kg / m2) alebo drevným popolom (0,5 kg / m2). Hnojenie čerstvej hnoja pod lukom nestojí za to, pretože môže spôsobiť hubové ochorenia rastlín, ako aj aktívne šírenie semien burín a iných škodcov. Okrem toho je potrebné chrániť cibuľu a dusíkaté zlúčeniny (dusičnany, močoviny atď.), Pretože zosilňujú aktívny rast zelenej hmoty rastliny, a nie žiarovky.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať predchodcovi cibule. Táto plodina sa najlepšie pestuje po odrodách vyžadujúcich veľké množstvo organického hnojiva. Patrí medzi ne: kapusta, tekvica, cuketa, uhorka, paradajka, skoré zemiaky a strukoviny. Nie je vhodné pestovať rastlinu po ovocných plodinách, ako je cesnak, mrkva, reďkovky a zeler. Najlepšie je pestovať tento druh ovocia 3-5-ročný systém striedania plodín, ktorý vylučuje pestovanie "Red Baron", že jeden a ten istý pozemok častejšie ako 1 krát za 3-5 rokov. Pri pestovaní cibule v letnej chate by ste mali venovať pozornosť aj susedom v záhrade: najpriaznivejšia kultúra je spolu s kapustou, petržlenom, červenou repou, mrkvou, špenátom, šalátom, paradajkami. Vyhnite sa susedstva cibule s ovocnými stromami a kríkmi, rovnako ako hrášok a fazuľa. V opačnom prípade to negatívne ovplyvní množstvo a kvalitu plodiny.

Viete? Napriek tomu, že cibuľa je pomerne náročný prijímač, kultúra je jednou z najlepších predchodcov pre takmer všetky pestované rastliny.

Pestovanie z osiva na sadenice doma

Klíčivosť semien pre sadenice je jednou z najbežnejších metód získavania rezistentných a životaschopných rastlín, ktoré môžu neskôr poskytovať vysoké a vysoko kvalitné výnosy. Keď však klíčiace semená cibuľovitých pestovateľov určite narazia na mnohé ťažkosti vyplývajúce z fyziologických vlastností plodiny. Predtým, než pristúpime k vyklíčeniu semien Červeného baróna, je potrebné sa oboznámiť s hlavnými jemnosťami tohto procesu.

Príprava semien

Semená cibule sa vyznačujú pomerne nízkou rýchlosťou klíčenia, preto postup predbežnej prípravy osivového materiálu musí nevyhnutne nasledovať klíčenie semien. Jedným z hlavných krokov tohto postupu je dezinfekcia semien z rôznych patogénnych mikroorganizmov a spór húb. Na tento účel sa semená namáčajú v slabom roztoku manganistanu draselného (1 g prášku / l čistej vody) počas 45 minút alebo v 70% alkoholovom roztoku počas 10-15 minút a potom sa premyjú čistou prevarenou vodou. Na zlepšenie rastu osiva sa odporúča spracovávať biostimulanty na báze prírodných zložiek. Najlepším riešením pre tieto účely je Epin, v ktorom sú semená nasiaknuté 18-20 hodín, ale môžete použiť akékoľvek iné analógy na výber. Po spracovaní sa semenný materiál prirodzene suší do drobivého stavu po dobu 1-2 dní.

Obsah a umiestnenie

Po starostlivom predbežnom ošetrení sú semená pripravené na klíčenie. Vyrastajú sadenice v teplých a maximálne slnečných rohoch domu, ďaleko od ostrých prievanov a teplotných spádov vo vzdialenosti aspoň 2-3 m od okna a dverí. Na tento účel používajte jednotlivé záhradné kazety alebo bežné nádoby s výškou cca 8-10 cm, v ich neprítomnosti môžete použiť aj iné nádoby, ktoré sú k dispozícii na farme, až po obvyklé plastové kelímky. Na naklíčenie cibule bude vhodný prakticky akýkoľvek hotový substrát z najbližšieho záhradného obchodu. Ale aby sa vytvorili najpohodlnejšie podmienky pre rozvoj rastlín, pôda sa pripravuje nezávisle. Za týmto účelom zmiešajte kompost, rašelinu a záhradnú pôdu v rovnakých častiach. Bez ohľadu na pôvod pôdy, musí byť ošetrená proti všetkým druhom húb - hlavným škodcom sadeníc. Na tento účel sa do pôdy zavádzajú komplexné fungicídy.

Proces výsevu semien

Semená sa vysievajú 40-45 dní pred navrhovaným dátumom transplantácie cibule v otvorenej pôde. V miernom pásme spadá toto obdobie do konca marca - začiatkom apríla. Výsev sa vykonáva riadkovou metódou alebo metódou vrtu, z čoho vyberáme. При луночном посеве в почве проделываются небольшие хаотичные отверстия глубиной около 1 см, на расстоянии в 3-5 см друг от друга. Pri veslovaní v nádobách na sadenice sa paralelné rady o hĺbke 1 cm od seba odrezávajú vo vzdialenosti 4-5 cm od seba. Pre pohodlie sú rady usporiadané rovnobežne s dlhou stranou hrnca, čo ďalej uľahčuje starostlivosť o sadenice. Vzdialenosť medzi jednotlivými semenami v rade by mala byť do 3 cm, inak môže zosilnená výsev spôsobiť všeobecnú inhibíciu rastu rastlín. Výsev pripravených semien sa vykonáva pomocou pinzety alebo tenkých tyčiniek. To umožňuje presné rozdelenie semien po celom povrchu pôdy. Po naplnení semienkami všetkých otvorov sú pokryté vrstvou pôdy 1 cm a hojne napojená. Aby sa sadenice mohli kvalitatívne vzrásť, je potrebné vytvoriť potrebnú vlhkosť a teplotu pre cibuľu. Za týmto účelom sa naočkované misky pokryjú silnou transparentnou plastovou fóliou. V takýchto podmienkach vzniká lokálny skleníkový efekt, ktorý priaznivo ovplyvňuje životaschopnosť semenného materiálu, takže do 15-20 dní môžete získať plnohodnotné rastliny.

Viete? Čína je považovaná za absolútneho lídra v produkcii cibule. Každý rok sa v tejto krajine pestuje najmenej 20 tisíc ton tejto zeleniny.

Starostlivosť o sadenie

Pred objavením prvých zhromaždení sa nádoby s cibuľou uchovávajú pri teplote + 20 ... +25 ° C. V takých podmienkach rastliny nevyžadujú starostlivú starostlivosť, v tomto štádiu sa vykonáva iba periodické zalievanie pôdy. Približne 3 týždne po vysiatí sa objavia plnohodnotné výhonky budúcich sadeníc. V tomto štádiu je potrebné odstrániť fóliu z nádob a premiestniť ju na chladnejšie, ale slnečné miesto s teplotou približne + 16 ... + 20 ° C. V opačnom prípade budú sadenice nadmerne aktívne ťahané smerom nahor, čo povedie k jej vzniku. Zalievanie mladých rastlín sa vykonáva podľa potreby, po malej suchej šupke sa objaví na pôde. Sadenice vyžadujú mierne zavlažovanie, inak nadmerná vlhkosť môže spôsobiť jeho smrť. Na zlepšenie rastu cibule sa rastliny navyše kŕmia komplexnými minerálnymi hnojivami.

Na tento účel sa rozpustí v 1 litri vody:

 • superfosfát - 2 g;
 • chlorid draselný - 0,5 g;
 • močovina - 1 g
Výsledný roztok sa zavedie do substrátu po odstránení polyetylénového filmu z nádoby a potom sa postup opakuje po 1-2 týždňoch. Kuracie výhonky môžu byť tiež použité ako krmivo pre mladé rastliny. Na tento účel pripravte vodné roztoky v pomere 1:10. Ak je to možné, vo večerných hodinách sa sadenice dodatočne osvetľujú umelými svetelnými zdrojmi. Na tento účel môžete použiť špeciálne záhradné lampy a bežné stolné lampy, svetelný režim dňa by mal byť do 12-14 hodín. Týždeň pred výsadbou sadeníc v otvorenej pôde sú rastliny nevyhnutne kalené. Toto opatrenie umožňuje ich čo najlepšie pripraviť na rast v prírodných podmienkach, ako aj minimalizovať smrť mladých cibúľ. K tomu, v priebehu týždňa, kontajnery s rastlinami sa denne uchovávajú na čerstvom vzduchu. Prvýkrát sa semenáčiky vynárajú na ulicu bližšie k poludnia, 3-4 hodiny. Každý deň sa tento časový interval zdvojnásobí, až do úplného prechodu na čerstvý vzduch. Po 2-3 noci na čerstvom vzduchu, sadenice sú pripravené na transplantáciu do prírodných podmienok.

Je to dôležité! Počas kalenia sa uistite, že znížite zalievanie cibule, pomôže rastlinám pripraviť sa na možné sucho.

Presádzanie sadeníc na zem

Mladé cibule sa na začiatku alebo v polovici mája presúvajú do otvorenej pôdy, kedy sa pozoruje stabilizácia klimatického režimu, ako aj zvýšenie priemernej dennej teploty na + 10 ° C. V tomto bode sa rastliny musia spevniť a tiež musia mať vhodný vek (najmenej 40 dní po naočkovaní). Sadenice sa vysádzajú v predhnojených, oratých a očistených rastlinách od burín a všetkých druhov rastlinných zvyškov. Cibuľa sa pestuje radovo, na tento účel sa na mieste vyrezávajú pevné rady s rozstupom riadkov 30 cm. Mladé rastliny sa starostlivo vysádzajú do každého z otvorov vo vzdialenosti 5 cm od seba. V tomto prípade by sa koreňový systém nemal prehĺbiť o viac ako 1 cm, inak to nepriaznivo ovplyvní rýchlosť rastu cibule. Po presadení lôžok hojne napojená. Najvhodnejším obdobím dňa výsadby je večer od 17:00 do 20:00, pretože len v tomto čase bude možné vyhnúť sa negatívnemu vplyvu slnečného žiarenia na oslabené výhonky.

Mladý "Red Baron" je tenký a elegantný steblo trávy, takže musíte starostlivo odstrániť sadenice z nádob tak, aby nedošlo k poškodeniu jemného výhonku a jeho koreňa. Na tento účel je pôda hojne navlhčená až do nadbytku, čo prispieva k takmer úplnému zmäknutiu substrátu. Potom sa hrany nádoby so sadenicami mierne stláčajú a potom sa celý obsah nádoby odstráni. Pôda s rastlinami je rozdelená na malé časti a potom na plochy s jednotlivými rastlinami.

Kultivácia zo sevky v otvorenom teréne

Pestovanie cibule zo sadeníc je najbežnejšou šľachtiteľskou metódou tohto poľnohospodárskeho druhu. Táto metóda má mnoho výhod oproti siatiu semien, z ktorých jedným je jednoduchosť, pohodlie a vysoká účinnosť. Aby sme však získali kvalitnú a bohatú úrodu, pri pestovaní cibule je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá agrotechniky.

Výber lokality a príprava pôdy

Pestovanie cibule zo sevky začína predbežnou prípravou lokality a pôdy pre plantáže. Tradične sa táto kultúra pestuje pod šírym nebom, pretože cibuľa je jednou z najviac nenáročných odrôd pestovaných rastlín. Ak však plánujete pestovať cibuľu na perí od skorej jari do neskorej jesene, nemôžete bez ďalšieho prístrešia. Za týmto účelom sa na stavenisku vytvárajú dočasné skleníky z polyetylénového filmu, ktoré umožňujú aktívne zvyšovať množstvo zelenej hmoty v období bez mrazu. Ako už bolo spomenuté, luk miluje priestranné a dobre osvetlené plochy, preto sú pre túto plodinu zvolené otvorené slnečné oblasti, ďaleko od všetkých druhov prekážok a vysokej vegetácie, s nízkymi hladinami podzemnej vody. Príprava pôdy na výsadbu začína na jeseň. V tomto okamihu sa z lokality odstráni akákoľvek vegetácia a aplikujú sa organické hnojivá, po ktorých sa pôda opatrne zorá do hĺbky 25-30 cm.

Na jar prichádza ďalšia fáza prípravy pôdy. Po roztopení snehu a nástupe teplotného optima sa pôda opäť oreže na výsadbu, pričom ju predbežne obohatí o nitroammofosku s výpočtom 15 g / 1 m2. časť. Nadmerne chudobné pôdy vyžadujú dodatočné organické obliekanie, pred tým, než sa na miesto aplikuje orba, rašelina, kompost alebo hnij.

Príprava semien

Po pozemku je pripravený na výsadbu, môžete pokračovať na prípravu výsadby. Prvá vec, ktorú začať, je odstrániť prebytočnú šupku z cibule, rovnako ako všetky druhy odpadu, a potom mierne orezať suchú časť vrchu. Postup by sa mal vykonávať opatrne, aby nedošlo k zraneniu výhonkov. Prerezávanie umožňuje zintenzívnenie klíčenia cibule, ako aj uvoľnenie výhonkov z prebytočnej bariéry. Prerezávanie nie je povinným opatrením pre predvýrobu sena, ale tento postup má pozitívny vplyv nielen na klíčenie cibule, ale aj na energiu ich rastu.

Po vyčistení a orezaní je potrebné dobre sa zohriať, pretože ich stimuluje k aktívnemu rastu a tiež pomáha vyhnúť sa strate. Zahrievanie sa uskutočňuje suchým teplom pri teplote asi + 30 ... +35 ° C počas 6-7 hodín. Aby sa zabránilo smrti mladých rastlín z rôznych infekcií a škodcov sevka nevyhnutne dezinfikovať.

Sterilizácia sa vykonáva bezprostredne pred výsadbou. Na to sa cibuľa namáča počas 2 hodín v 1% roztoku manganistanu draselného alebo po dobu 10-15 minút v roztoku modrého vitriolu (1 tsp / 10 l vody). V systéme ekologického poľnohospodárstva sa síran meďnatý a manganistan draselný nahrádzajú biofungicídmi na báze prírodných zložiek („Gamair“, „Planriz“, „Fitosporin“). V tomto prípade namáčanie pred výsadbou stráviť aspoň 1-2 hodiny.

Odporúčame Vám zistiť, aký je najlepší spôsob, ako namočiť cibuľu pred výsadbou.

Proces výsadby sevka v zemi

Pripravený výsadbový materiál sa sadí v rade s uličkou asi 20-25 cm (to umožňuje vetranie lôžok). Zasadené v rade vo vzdialenosti najmenej 6 cm od seba. Ak sa stretávate s úlohou získať obzvlášť veľkú cibuľu, potom by mala byť zvýšená na 10-12 cm, cibuľa rastliny sú zasadené do hĺbky 4-5 cm, potom husto pokryté pôdou a mulched s rašelinou 2-3 cm.Po výsadbe, oblasť je naliata veľkým množstvom vody a zostane v pokoji až do prvých výhonkov.

Viete? Podľa výskumu OSN je cibuľa najobľúbenejšou zeleninou na svete. Kultúra je masívne pestovaná v 175 krajinách po celom svete, zatiaľ čo pšenica sa pestuje vo viac ako 90 krajinách.

zalievanie

Ovocná plodina, ako je cibuľa, nevyžaduje nadmernú vlhkosť pôdy, pretože jej rozsiahly koreňový systém môže poskytnúť rastlinám dostupnú vlhkosť z pôdy aj v období dlhšieho sucha. Pre normálnu tvorbu anténnej časti v ranných štádiách vývoja však cibuľa vyžaduje dostatočne veľké množstvo vlhkosti, preto sa počas prvých 2 mesiacov musí pôda periodicky navlhčovať najmenej 1-2 krát týždenne (v závislosti od teplotného režimu). Na tento účel použite čistú destilovanú vodu pri izbovej teplote (ale nie viac ako +30 ° C). Počas obdobia sucha sa zvyšuje početnosť procedúry, ale súčasne sa zavlažovanie vykonáva až po tom, čo sa na zemi objaví mierne jemne vysušená šupka. Do polovice júla sa zavlažovanie postupne znižuje a 2-3 týždne pred zberom sa úplne zastaví. Toto opatrenie prispieva k aktívnemu rastu cibule, ako aj k ďalšiemu uskladneniu všetkých druhov užitočných látok. Tiež cibuľa nepotrebujú ďalšie zavlažovanie počas dlhých období dažďa, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť rast a vývoj cibúľ a dokonca spôsobiť hnilobu rastlín.

Uvoľňovanie a odstraňovanie pôd

Včasné uvoľňovanie a odstraňovanie buriny patria medzi najdôležitejšie podmienky na získanie vysokých výnosov cibule. „Červený barón“, podobne ako väčšina iných pestovaných rastlín, nie je vysoko konkurenčný, preto vývoj všetkých druhov burín na pozemku môže spôsobiť dostatočne vážnu inhibíciu rastu rastlín a ich schopnosť tvoriť veľkú a šťavnatú cibuľu.

Preto periodické burenie je povinnou súčasťou všeobecnej agrotechnológie pestovania cibule. Počas plevy je tiež potrebné dôkladne hrýzť pôdu, čo má pozitívny vplyv na kvalitu budúcich žiaroviek. S hustou pôdnou kôrou sa v cibuľových cibulkách vytvára hustý a šťavnatý krk, ktorý sa v budúcnosti stáva hlavným dôvodom poklesu kvality cibule a následných problémov spojených s jej skladovaním. Cibuľa je potrebné uvoľniť Pestovanie a uvoľňovanie sa vykonáva kvalitatívne, do hĺbky 7-10 cm, najmenej 1 krát týždenne. Je obzvlášť dôležité pozorovať týždenné buriny v prvých mesiacoch rastu cibule, pretože rýchlo sa vyvíjajúce buriny môžu spôsobiť smrť mladých výhonkov. Najpriaznivejšie obdobie na to bude večerný alebo ranný čas na suchý a slnečný deň. Povinné odstraňovanie a uvoľňovanie sa vykonáva po dlhších dažďoch, pretože nadmerná vlhkosť vedie k zhutneniu pôdy a tiež stimuluje rast burín.

Top dressing

Správne kŕmenie je predpokladom pre vysoko výnosné cibuľové rastliny. Vykonáva sa dvakrát, na začiatku aktívneho vegetačného obdobia av polovici sezóny. Po prvýkrát sa semenáčiky kŕmia do fázy aktívneho rastu listov, 2-3 týždne po vysadení sadivového materiálu do pôdy.

Ďalšie informácie o hnojení cibule s organickými a minerálnymi hnojivami.

Počas tohto obdobia sa rastliny často kŕmia vysoko aktívnym dusíkatým hnojivom, z ktorých najobľúbenejším je močovina. Z neho sa pripravia vodné roztoky v množstve 10-15 g / 5 l vody. Látka prispieva pod koreňom, pričom nahrádza jeden z postupov zavlažovania, priemerný prietok tekutiny je okolo 5 litrov / 1 meter štvorcový. plantáže. Vo fáze rastu listov cibuľa tiež dobre reaguje na nitrofosfát alebo nitroammofosk, najmä na chudobné pôdy. Hnojivo sa aplikuje v suchej forme s roztokom močoviny s výpočtom 25-30 g / m2. plantáže.

VIDEO: ŠKOLENIE ZLATÉHO CIEĽA Nasledujúce kŕmenie sa vykonáva v priebehu 3-4 týždňov po prvom podaní. V tomto čase cibuľa potrebuje ďalšie množstvo ľahko asimilovateľných zdrojov draslíka a fosforu, preto sa rastliny kŕmia vodným roztokom na báze superfosfátu (10 až 15 g / 5 1 vody) a draselnej soli (5 až 7 g / 5 1 vody). Obliekanie fosforečnanu draselného môžete nahradiť roztokom nitroammophoky (20 g / 5 l vody). Hnojivo sa aplikuje na koreň, s výpočtom 5 litrov kvapaliny na 1 meter štvorcový. plantáže.

Je to dôležité! Po kŕmení cibuľou, uistite sa, že umyť tečúcou vodou, inak vysoko koncentrované roztoky môžu spôsobiť popáleniny rastlín.

Škodcovia, choroby a prevencia

Všetky druhy škodcov a chorôb sú jedným z najzávažnejších problémov, ktorému čelia všetci pestovatelia zeleniny pri pestovaní cibuľových odrôd. Napriek tomu, že "Red Baron" sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči fusáriu, koreňovej hnilobe a peronosporóze, rastliny môžu byť aktívne ovplyvnené:

 • šedá hniloba;
 • Donets hniloba;
 • žltačka.
Žiaľ, doteraz nebola vyvinutá žiadna účinná metóda na boj proti infekčným chorobám cibule. Preto sú infikované rastliny často odstraňované z miesta s následnou likvidáciou. Aby sa zabránilo infekčným chorobám cibuľového ovocia, ako aj jeho zelenej hmoty, výsadby sa podrobia profylaktickému ošetreniu komplexnými insekticídmi. Na tieto účely sa používajú roztoky na báze tekutého mydla (1 polievková lyžica, L / 10 litrov vody) s prídavkom síranu meďnatého (1 lyžička / 10 1 vody) alebo oxychloridu medi (1 lyžička / 10 1 vody). Výsledným roztokom je hojne namočené nadzemné časti rastlín, ako aj bazálna pôda. Najpriaznivejšie obdobie na to bude ráno alebo večer v suchom slnečnom počasí. Ošetrenie sa vykonáva 1-2 krát za sezónu, keď cibuľa dosiahne celkovú dĺžku najmenej 10-15 cm a pre profylaxiu, skúsení záhradníci odporúčajú uchýliť sa k opeleniu plantáží tabakovým prachom alebo popolčekom z dreva. Postup sa vykonáva dvakrát za sezónu počas aktívneho vegetačného obdobia rastlín s prestávkou 20-25 dní.

Cibuľu aktívne ovplyvňujú aj nasledovní škodcovia:

 • cibuľa lietať - Parazit kladie vajcia do tkanív rastliny, z ktorých larvy, ktoré infikujú žiarovku dozrievajú. To spôsobuje vädnutie a hnilobu rastlín. S hmyzom bojujte s vodným roztokom chloridu sodného (300 g / 10 l). Rastliny sú hojne ošetrené tekutinou, ako aj koreňovou zónou záhrady. Postup sa vykonáva denne počas 10 dní. Ak je to potrebné, opakujte kurz;
 • roztoč - hmyz sa živí šťavou a tkanivami cibule, čo znižuje jej celkovú imunitu, v dôsledku čoho dochádza k hubovým léziám plantáží. Insekticídna invázia kĺbových plesní vedie k vädnutiu a smrti cibule. Bojujú s škodcom postrekom postrekom 0,2% roztokom Keltanového prípravku alebo vymeniteľným analógom. Ošetrenie sa vykonáva raz a v prípade potreby opakuje;
 • cibuľa mory - malý okrídlený hmyz z radu Lepidoptera. Hmyz sa živí tkanivami rastlín, čo spôsobuje vädnutie zelenej hmoty a smrť cibule. Boj proti škodcom pomocou akéhokoľvek komplexného insekticídu na cibuľu.

Aby sa zabránilo vývinu parazitov na luku pred sadením, sadenice sa ošetria roztokmi manganistanu draselného, ​​síranu meďnatého alebo alkoholu podľa vyššie opísanej technológie. Počas aktívneho vegetačného obdobia cibuľky, môžete sa uchýliť k opeľovaniu plantáží dreveným popolom alebo tabakovým prachom. Nahrádza opelenie ošetrením pôdy a rastlín roztokom tabaku a korenia. Za týmto účelom sa 200 g tabaku naparí v 3 litroch vody po dobu troch dní, po čom sa vývar prefiltruje a pridá sa k nemu 1 lyžička. mleté ​​korenie a 1 polievková lyžica. l. tekuté mydlo. Výsledný roztok sa zriedi v 10 litroch vody a potom sa použije na postrekovanie rastlín, prietoková rýchlosť pracovnej tekutiny je asi 5 l / m2.

Ďalšie informácie o iných škodcov, ktorí ovplyvňujú cibuľu a ako sa s nimi vysporiadať.

Preventívna liečba cibule proti škodcom sa vykonáva pravidelne, najmenej 1 krát mesačne. Najlepší čas na to je ráno alebo večer v suchom a slnečnom počasí. Okrem toho prísne dodržiavanie agrotechnológie pestovania rastliny, vrátane včasného odburávania, ako aj uvoľňovanie pôdy do hĺbky najmenej 7 cm, môže zabrániť tomu, aby sa cibuľa stala infikovanou hmyzom.

Zber a skladovanie

Doba zberu červeného baróna vo veľkej miere závisí od klimatických podmienok a teplotného režimu pestovateľskej oblasti odrody. Vo väčšine prípadov však tento moment trvá približne 90 dní po vysadení sadivového materiálu v otvorenom teréne, ktorý spadá na druhú polovicu - začiatok septembra. Уборку дозревшего лука проводят немедленно, в противном случае луковицы могут повторно дать молодые корешки, что в дальнейшем негативно скажется на лёжкости плодов. Главными сигналами готовности лука к уборке являются следующие признаки:

 • полное прекращение роста новых листочков на растениях;
 • увядание и пожелтение ботвы;
 • hromadné ubytovanie nadzemnej časti cibule;
 • cibuľový krk charakteristický tenký a mäkký;
 • žiarovky získajú bohatý červeno-fialový odtieň.
Cibuľa sa zberá ručne na suchý a slnečný deň. Žiarovky spolu s listami sa opatrne vyberú z pôdy a potom sa položia na územie lokality. Po odstránení celej plodiny sa cibule jemne zbrúkajú zvyšky pôdy. Zhromaždené žiarovky sa umiestnia do košíkov alebo záhradných nádob, po ktorých sa prirodzeným spôsobom premiestňujú na teplé a dobre vetrané miesto na primárne sušenie počas 7-10 dní.

Počas primárneho sušenia sa zvyšky živín zo zelenej hmoty postupne dostávajú do banky, takže v tomto štádiu by ste nemali rezať vrcholy. Po primárnom sušení sa strihajú suché vrcholy a korene a určite by ste mali nechať malý chvost 3-4 cm dlhý.Nakrájajte cibuľu z pôdy a rozrežte vrcholy, opatrne odrežte cibule, aby ste predišli akémukoľvek poškodeniu alebo infekčným léziám, po ktorých sa odstránená plodina odstráni na likvidáciu. Potom sa žiarovky podrobia opätovnému sušeniu počas 7-10 dní pri teplote +25 ... +30 ° C alebo 10-12 hodín pri teplote asi +40 ° C.

Je to dôležité! Zhromaždené žiarovky by sa nemali umývať, pretože ich nadmerná vlhkosť negatívne ovplyvňuje vytvrdzovanie.
Po opätovnom vysušení sa cibuľa premiestni do trvalého skladu. Cibuľu skladujte v drevených alebo plastových boxoch, v látkových vreciach, ako aj v plastových sieťach. Najlepšie sa hodí pre suché, tmavé, dobre vetrané miestnosti s teplotným optimom od 0 do +3 ° C. V takýchto podmienkach sú plody dokonale konzervované od 6 do 12 mesiacov. Aby sa zlepšila kvalita výnosu plodín, mali by byť žiarovky zabalené v malých tkaninách alebo sieťových vreckách a zavesené na strope. To pomôže zabrániť nadmernej vlhkosti žiaroviek počas skladovania, pretože vlhkosť je takmer vždy hlavnou príčinou hnilobnej cibule.

Možné problémy a odporúčania

Pri pestovaní cibule bude každý pestovateľ zeleniny určite čeliť mnohým ťažkostiam, ktoré často ohrozujú budúcu úrodu s úplným alebo čiastočným zničením. Najbežnejšie z nich sú všetky druhy patológií rastlín, ktoré čoskoro vedú k ich uschnutiu. Preto pred aktívnym pestovaním cibule je potrebné zoznámiť sa s najnebezpečnejšími z nich.

Pri pestovaní cibule môže pestovateľ pozorovať tieto javy:

 • rastliny so šípkami - je dôsledkom nesúladu so všeobecnou agrotechnológiou pestovania kultúry a podmienkami skladovania sadivového materiálu. Vzhľad šípov bráni rastu a rozvoju žiaroviek, čo znižuje ich kapacitu a celkovú hmotnosť. Patológia nie je prístupná liečbe, ale na zlepšenie rastu žiaroviek sa odporúča úplne narezať stopky;
 • žltnutie a vädnutie mladých listov - fenomén má abiotickú alebo biotickú povahu. Na odstránenie ochorenia sa cibuľa ošetruje komplexnými prostriedkami ochrany proti infekciám a škodcom a reguluje aj všeobecnú agrotechnickú metódu pestovania plodín;
 • hnilobné lézie - sú dôsledkom nadmernej pôdnej vlhkosti, aby sa odstránila patológia, upravila sa intenzita a frekvencia zalievania plantáží;
 • zakaliť cibuľovo zelenú - vyskytuje sa v dôsledku nedostatku dusíkatých zlúčenín v pôde, na odstránenie patologického procesu výsadby sa podáva roztok močoviny (10-15 g / 5 l vody);
 • vädnutie a skrútenie cibuľového peria - spôsobené nedostatkom draslíka v pôde, na odstránenie porúch rastliny sú kŕmené roztokmi draselnej soli (5-7 g / 5 l vody);
 • nadmerná horkosť žiaroviek - spôsobené nadmerným hromadením cibule špecifických látok, tzv. glykozidov. Ich nadmerné hromadenie je vyvolané nadbytkom slnka, vysokými teplotami, minerálnymi látkami v pôde, ako aj nedostatkom vlhkosti v pôde. Na zabránenie horkosti cibule sa odporúča dodržať prípustné normy hnojív, ak sa používajú minerálne hnojivá, ako aj všeobecné podmienky pestovania plodín.
Kľúčové odporúčania pre úspešné pestovanie odrôd červeného baróna: t
 • Pred výsadbou cibule je nevyhnutné kontrolovať kyslosť pôdy, pretože aj mierne okyslenie pôdy môže spôsobiť inhibíciu rastu kultúry;
 • Agrotechnológia pestovania cibule by sa mala prísne dodržiavať, vrátane všeobecných opatrení na zabránenie vzniku škodcov a rôznych infekcií;
 • cibuľa nemá rád nadmernú vlhkosť, ale nemali by ste zabudnúť na jej zalievanie, pretože sucho môže spôsobiť zníženie komerčnej hodnoty žiaroviek;
 • Na pestovanie cibule zo sadeníc je potrebné použiť stredne veľkú cibuľu (asi 2 cm), inak sa nedá vyhnúť streľbe rastlín;
 • pestovanie cibule zahŕňa 3 - 5-ročný systém striedania plodín, inak sa nedosiahnu vysoké výnosy z plodín.

"Red Baron" je moderná a vysoko produktívna paleta cibule, ktorá každý rok dobýva viac a viac území v domácich letných chatách. Táto zelenina má vysoké chuťové vlastnosti, ako aj vysoký obsah všetkých druhov vitamínov a iných živín, čo ju robí takmer nenahraditeľnou v dennej strave. Napriek svojej nenáročnosti však táto rastlina vyžaduje osobitnú starostlivosť, ako aj klimatický režim. Inak na dosiahnutie vysokej kvality a vysokých výnosov na vlastnom pozemku nebude tak jednoduché.

recenzia

Mám rád cibuľu z červeného baróna, červenú, sladkú, uloženú na dlhú dobu, pestujem ju cez sevok, cibuľu na Sibíri nedokážu osivo zo semien, alebo je to potrebné prostredníctvom sadeníc Sturon a Centurion sú tiež dobrými odrodami, aj cez sevok, to sú žlté pretiahnuté žiarovky, chuť Akútny, Sevok si vzal len z Holandska, má vynikajúcu kvalitu. Sevok musí byť zasadený čoskoro, pre náš región je to koniec apríla, potom je odolnejší voči cibuľovému mušku ...
Dauria
//indasad.ru/forum/62-ogorod/364-sadim-luk-semena-ili-lukovichki#500

Túto cibuľu vysadili v roku 2013 semenami. Zdvihol malé lôžko z červenej cibule vynikajúcej kvality. Semená boli zakúpené Gavrish, klíčivosť je dobrá, ale ja som zasadil cibule sadenice, pretože v našich zemepisných šírkach je nepravdepodobné, že bude rásť veľké bez sadeníc, zvyčajne zasadíme sevok. O cibuli Red Baron, som sa naučil na internete a na dlhú dobu tam boli pochybnosti, či to stálo za to kúpiť, alebo nie. Ale nakoniec som sa rozhodol kúpiť niečo, čo som neľutoval. Skutočne pestované červené cibule strednej veľkosti. Cibuľa bola zasadená na slnečnom mieste v júni 2013, predtým ako rástla v mojom dome na parapete, myslím si, že takéto odrody cibule by nemali byť vystavené mrazu, pretože to začne strieľať, a nič z toho nebude dobré. Cibuľa už nejedla veľmi rýchlo, pretože to bolo neuveriteľne chutné. Tento rok ho tiež zasadím, kúpil som semienka od iného výrobcu, Aelitu. Odporúčam!
elena2112
//otzovik.com/review_757725.html

Pozrite si video: Výsadba cibule (Október 2019).

Loading...