Čo robiť, keď listy sadeníc korenia žltnú a odpadnú

Jedinečné chuťové vlastnosti korenia ho rýchlo premenili z exotického na záhradný plod, ktorý dnes rastie na mieste každého záhradníka.

Nie každý sa však dokáže hodiť na svoje voňavé ovocie, pretože paprika je dosť náročná a náročná na starostlivosť.

Skutočnosť, že rastlina vyžaduje osobitnú pozornosť, záhradníci sú presvedčení o prvých dňoch pestovania, pretože listy často vypadávajú z korenia. Čo robiť v tomto prípade a aké sú dôvody takéhoto rozmarného správania? Pokúsme sa nájsť odpoveď.

Chyby zavlažovania

92% korenia je voda a koreňový systém jeho sadeníc nie je vôbec hlboký. To naznačuje, že rastlina potrebuje veľa vlhkosti, takže je potrebné vodu často a hojne.

Zem by mala byť navlhčená 15-20 cm hlboko. Nedostatočné zavlažovanie a sušenie pôdy môže nepriaznivo ovplyvniť váš "žiak".

Zelenina "povedať" vám o nedostatku vlhkosti v ich vzhľade: korenie začne žltnúť a zbaviť listy. Ďalší signál - pád kvetov a vaječníkov. Sadenice vyzerá depresívne a letargické, jej stonky sa stávajú mäkkými a poddajnými.

Dokonca aj keď na ňom plody rastú, nebudú odlíšené reprezentatívnym, zdravým vzhľadom a chuťou. Dlhé obdobie sucha môže predstavovať smrtiacu hrozbu pre sadenice a dospelé jednotky. Skúsení záhradníci sa odporúča, aby vodu rastliny denne ráno.

Na daždivé dni je potrebné znížiť vlhkosť na jedenkrát týždenne. Je potrebné mať na pamäti, že nadmerná vlhkosť pôdy je tiež plná semenáčikov pre papriky a môže viesť k sčernaniu listov, hnilobeniu koreňov a stoniek.

Je to dôležité! Najlepší spôsob ako zavlažovať je naliať vodu z hadice priamo pod koreň. V prípade vlhkosti na listoch sa môže zdržovať a vyvolať výskyt choroboplodných zárodkov a škodcov. Voda by mala byť teplá, okolo 25 ° C.

Nesprávne osvetlenie

Nesprávne osvetlenie je hlavným dôvodom pádu listov korenia.vysadené na parapete a v skleníku, alebo v otvorenom poli.

Pepper - svetlo milujúca kultúra. Zlé alebo nedostatočné osvetlenie môže spôsobiť veľa problémov. Zariadenie potrebuje svetlo 12 hodín denne. Zároveň je neprijateľný aj priamy zásah slnečného žiarenia - svetlo musí byť rozptýlené.

Nedostatok svetla je hlavným dôvodom, prečo sa semenáčiky začínajú ťahať ako prvé, a potom sa paprika začne zbavovať listov.

Na vyriešenie tohto problému je potrebné vynaložiť určité úsilie. Po prvé, poskytnúť sadenice s rozptýleným svetlom počas dňa. Po druhé, musíte sa postarať o podsvietenie. Na tieto účely sa používajú žiarivky s výkonom 40-80 wattov. Musia byť umiestnené nad sadenicami vo vzdialenosti 8-10 cm Účinnosť takýchto lámp je v tom, že dodávajú kultúram svetlo, ale nespaľujú ich.

Po tretie, je potrebné zabezpečiť, aby sadenice neboli vysadené príliš husto, pretože boj o prežitie začne medzi nimi.

Je to dôležité! Príliš často sa záhradníci obávajú neopodstatnene. Ak sa paprika žltne a spadne len spodné listy, za predpokladu, že ich rast je 10-15 cm, je to celkom normálne. Dôvodom je, že vaša rastlina rastie.

Pokles teploty

Jeden z hlavných rozmarín korenia - termofilný. Zelenina sa bojí chladu, netoleruje prievan. Optimálna teplota pre jeho pestovanie je + 22-30 ° С počas dňa a nie nižšia ako 14 ° С v noci.

Ostré teplotné výkyvy vedú k tomu, že sadenice začínajú oslabovať, nemajú dostatok sily na živiny zo zeme. Listy sú jediným zdrojom sily pre papriky, z ktorých čerpajú látky potrebné na ich fungovanie. Ako výsledok, listy začnú blednúť, žltnúť a odpadnúť.

Záhradníci so skúsenosťami sa odporúča, aby rastliny s optimálny teplotný režim: počas dňa, vydržať v polostrove, vo večerných hodinách prístrešia. Ak je to potrebné, kŕmte látkami, ktoré prispievajú k rozvoju odporu za studena (napríklad popol).

Zistite hlavné príčiny vädnutia listov korenia.

Teplota je príliš vysoká, plná prehriatia zeleniny, po ktorej listy stmavnú.

Deplécia pôdy

Správne vybraná pôda - jeden z prísľubov vysokého výťažku korenia. Zelenina uprednostňuje substrát, ktorý zahŕňa humus, zeminu a piesok v pomere 2: 1: 1.

Okrem toho by mala byť pôda bohatá na živiny, pretože vyčerpaná pôda je jedným z hlavných katalyzátorov, vďaka čomu listy žltnú a odpadajú z korenia.

Aby sa zabránilo takému nepríjemnému javu, pomôže to striedaniu plodín. Pestovanie korenia po baklažáne, paradajkách, zemiakoch, alebo 2 roky v rade na rovnakom mieste je prísne zakázané. Uhorky, cibuľa, kapusta sú dobrými predchodcami zeleniny - v tomto prípade je zaručená bohatá úroda a šťavnaté ovocie.

Pravdepodobne budete mať záujem vedieť, kedy je najlepší čas na siatie korenia na sadenice.

Chorobám a škodcom

Nesprávne alebo neadekvátne dodržiavanie pravidiel starostlivosti o semenáčiky a vynechanie preventívnych opatrení je jednou z hlavných príčin chorôb korenia. Rozpoznávanie chorých rastlín je pomerne jednoduché.

Medzi hlavné príznaky chorôb a prítomnosť škodcov patrí olupovanie listov, zožltnutie alebo sčernanie stoniek, listov a plodov, vädnutie, depresia. Korenie je krehká rastlina, ktorá si vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Hlavné choroby a škodcovia kultúry: t

 1. stolbur, Príčina ochorenia - hmyz, ktorý nasáva šťavu z rastliny. Dôsledkom ochorenia je zožltnutie listov, rast trpaslíkov, skrútené ovocie, životaschopný druh zeleniny. Problém je možné prekonať v procese neustáleho odstraňovania burín, uvoľňovania pôdy, v prípade potreby by sa mala vykonávať chemická výsadba.
 2. Žiarivo žlté a neustále usychajúce korenie sadenice naznačujú prítomnosť a progresiu Fusarium - vaše kultúry sú infikované hubami. Je to jedna z najslabších chorôb, pretože choré sadenice budú musieť byť zlikvidované. Neinfikované sa môžu pokúsiť uložiť. Hlavnou metódou resuscitácie je mierne zalievanie.
 3. Neskorá pleseň správy o výskyte tmavých škvŕn na kultúre, ako aj okamžité zahusťovanie postihnutých častí. Ak chcete prekonať, môžete sa uchýliť k pomoci postrekovačov Bariéra a bariéra.
 4. Droga "Bariéra" je tiež účinná v procese boja čierna noha - ochorenie, ktoré spôsobuje hnilobu a sušenie stoniek rastlín, vyvoláva zožltnutie a pád listov. Mala by chrániť zeleninu pred studeným a nadmerným zalievaním.
 5. vošky - hmyz, ktorý nielen poškodzuje kultúru, ale môže dokonca viesť k jeho smrti, pretože nasáva všetky životne dôležité šťavy. Reprodukuje sa okamžite a žije v semenáčkoch v celých kolóniách. Výsledkom je, že semenáčiky sú vyčerpané, listy sa stávajú žlté a padá. Odstránenie škodcov pomocou chemických postrekovačov (Keltan, Karbofos) alebo uchýlením sa k ľudovej múdrosti. Vošky sa obávajú tabakového prachu a dreveného popola, preto sa odporúča, aby si urobili „koktail“: v 10 litroch vody, rozpustia pohár prachu alebo popol a sprejujú semenáčiky.
 6. Nevadí jesť zeleninové šťavy a roztočktoré sa usadzujú pod listami. S pomocou spoločnosti Actellic, Karbofos, Fufanon sa môžete takého obyvateľa zbaviť.
 7. V horúcom počasí je korenie napadnuteľné. molica (hmyz ako malé mory). Whitefly provokuje vzhľad plesne na povrchu kultúry. Ak chcete odstrániť mory, použite liek Commander.
Viete? Najväčšie ovocie korenia sa pestovalo v Izraeli. Jeho hmotnosť bola 0,5 kg. Zelenina bola okamžite uvedená v Guinnessovej knihe rekordov.

Nedostatok hnojiva

Často, s jeho zažltnuté listy a slabé druhy, korenie signalizuje, že je vyčerpaný a je potrebné ho kŕmiť. Potreba každej minerálnej a organickej hmoty má svoje vlastné ukazovatele, ktoré sa zobrazujú na vzhľade kultúry:

 • Nedostatok železa prejavuje sa bledosťou a vyblednutím lístia. Dlhodobá neuspokojená potreba železa vedie k zožltnutiu a padajúcemu lístiu, čo zamrzne životaschopnosť sadeníc. V štádiu výsadby je možné predvídať a predchádzať takémuto problému: ak ste pre sadenice vybrali hlinku alebo vápenatú pôdu, musíte ju ošetrovať komplexnými hnojivami.
 • Potreba draslíka je obzvlášť zrejmá v období plodenia. Na kŕmenie kultúry priamo v tomto čase sa neodporúča. Predpokladá sa však aj podobný jav: piesok a rašelinové pôdy určené na pestovanie korenia by mali byť vopred zásobované draslíkom.
 • Listy v tvare šupky, spomalenie rastu a vývoja koreňového systému, vzhľad sivožltých škvŕn na listoch, hniloba vrchov ovocia papriky naznačuje potreba hnojenia vápnikom a predávkovanie dusíkom a draslíkom.
 • Dokonca aj začínajúci záhradník vie, že hlavným dôvodom zožltnutia listov a výhonkov korenia je výskyt tenkých zakrivených plodov. nedostatok dusíka v pôde. Aby sa predišlo takémuto javu, prispeje kašovitý odpad. Stojí za to venovať pozornosť tomu, v ktorých častiach semenáčikov sa zeleň mení na žlto: zožltnutie dolných listov poukazuje na nedostatok fosforu, draslíka, horčíka a dusíka; Potreba železa, mangánu, bóru, zinku sa prejavuje v zožltnutí horných mladých listov.
Viete? Paprika je najväčším zdrojom vitamínu C na svete, dokonca ani citrusové plody sa s ním nedajú porovnať.

Najlepší krok na zabránenie nedostatku živín pri pestovaní korenia bude zavedenie komplexných hnojív priamo do procesu výsadby alebo krátko potom.

Správne organizovaný proces výsadby a starostlivosti o korenie, dodržiavanie všetkých preventívnych opatrení bude kľúčom k úchvatnému zberu úrody.

Je potrebné pripomenúť, že kultúra je príliš náladová a náročná, rastlina vám okamžite povie o svojom probléme s jej vzhľadom. Úspešné pestovanie šťavnatých a voňavých plodov preto závisí od množstva vašej pozornosti a trpezlivosti.

Loading...