Rogned odrody hrušky: popis, vlastnosti výsadby a starostlivosť

Hrušky sú z väčšej časti nenáročné rastliny, ktoré nevyžadujú osobitnú starostlivosť ani podmienky pestovania. Vďaka chovateľom majú noví záhradníci možnosť doplniť svoje zbierky ovocných stromov o tie najlepšie odrody vhodné na pestovanie v rôznych klimatických podmienkach.

História odrôd hrušiek "Rogned"

Rôzne hrušky Rogned sú výsledkom práce ruských chovateľov. Na chov nových odrôd odolných voči mrazu a chorobám používali vedci dve rodičovské odrody: "Téma" a "Lesná krása". "Téma" často slúži ako základ pre vytváranie vylepšených odrôd a má vysoké rastové vlastnosti, ako je odolnosť voči suchu a nadmernej vlhkosti, hubové lézie listov a plodov, ako aj zimná odolnosť.

Stupeň "Lesná krása" - belgická trieda hrušiek, ktoré majú vysoké ukazovatele chuti, neokázalosť v odchode a bohatá úroda. Kombináciou najlepších vlastností oboch odrôd, v perle "Rogned" chovatelia odvodené možnosť, ktorá nemá žiadne špeciálne nevýhody. Dokonca si vybral vhodné meno - "Rogneda", čo v slovanskej verzii znamená "narodený na vládnutie".

Charakteristické odrody hrušky "Rogneda"

Odroda je schopná čiastočného samoopelenia, ale všetko závisí od umiestnenia tyčiniek. Preto, aby ste si boli istí rodením, je najlepšie starať sa o opeľovače. Pre Rognedovu hrušku sú najlepšími opeľovačmi Vidnaya, Na pamiatku Anzina, Chizhovskej, Milada. Iba všetky opeľujúce stromy by mali byť rovnako mrazuvzdorné a mali by mať rovnaký čas kvitnutia.

Je to dôležité! Pri výsadbe hruškových plodín sa odporúča na parcele zasadiť niekoľko odrôd s miernym rozdielom v zrelosti.

Popis stromu

Odroda hrušky „Rogneda“ má pomerne rozsiahly opis, ale v prvom rade je potrebné poznamenať, že ide o stredne veľký rast, pretože výška dospelého stromu dosahuje maximálne desať metrov. Strom nie je rozvetvený, výhonky mierne zakrivené a majú hnedastú farbu. Krone je hustý, kompaktný, pyramídový tvar. Lístie je zelené a listy v tvare vajec so zubami na okrajoch sú umiestnené na dlhých stopkách. Existuje mnoho púčikov, prebudia sa priateľsky a kvety sú schopné úspešne znášať teplotné poklesy.

Popis ovocia

Plody sú na hustom kmeni a majú zaoblený tvar s priemernou hmotnosťou 120 gramov. Kôra je lesklá av procese zrenia sa stáva svetložltou. Dužina je mastná, hustá krémová farba. Chuť ovocia je sladká s poznámkami muškátového orieška.

Výhody a nevýhody odrôd

Hlavnou výhodou Rogned hrušky sú ukazovatele výnosov. V priemere jeden rozvinutý strom môže zbierať až 50 kg ovocia. Hruška toleruje náhle zmeny teploty, najmä ich pokles. Odroda je odolná voči závažným chorobám a škodcom ovocných stromov, ako je strup. Záhradníci hodnotili odrodu "Rogned" pre skorú zrelosť, odolnosť voči suchým obdobiam, ako aj chuť ovocia. Výhodou Rogned hrušky je schopnosť dlhodobého skladovania a jednoduchá preprava. Strom začína niesť ovocie v treťom roku po výsadbe. Plody sa často konzumujú čerstvé, ale v zime sú dobré.

Nevýhodou je periodicita plodenia a sklon k rozpadnutiu pri plnom zrení, takže zber hrušiek sa vykonáva v štádiu jeho svetlej zrelosti.

Viete? Mnoho rôznych vecí je vyrobených z hruškového dreva: nábytok, kuchynské potreby, pravítka, hudobné nástroje. Zvláštnosťou hruškového dreva je, že neabsorbuje arómy, je trvanlivá a nedá sa deformovať.

Vlastnosti výsadby sadeníc hrušky odrody "Rogneda"

Prijateľné dátumy výsadby pre Rogned hruška: apríl (až do listov kvitne) alebo v prvej dekáde októbra.

Výber miesta na pristátie

Hruška „Rogneda“, ak dodržiavate pravidlá výsadby a starostlivosti, bude reagovať s bohatou, chutnou a zdravou úrodou. Vyberte si osvetlené miesto pre hrušku, inak ovocie bude kyslé, v tieni hruška bude dávať malé plodiny. Vyhnite sa úzkemu priechodu podzemných vôd a v nížinných oblastiach by mala mať pôda dobrú drenáž. Kyslosť pôdy by mala zodpovedať hodnote pH 5,6-6.

Postup postupného pristátia

Otvor na sadenice by mal mať veľkosť asi 80 cm a vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť až jeden a pol metra. Najlepším materiálom na výsadbu sú dvojročné trojročné sadenice so silnými a flexibilnými koreňovými procesmi bez viditeľného poškodenia.

Pôda pozemku sa zmieša s humusom a pieskom v dvoch vedrách, potom sa pridá 800 gramov dreveného popola. Pred priamym výsadbou sa korene sadenice ponoria do stimulačného roztoku. Potom nalejte časť pripravenej pôdy na jamky, umiestnite semenáčik, narovnajte jej korene, prikryte ju zvyšnou pôdou a rozdrvte ju, mierne ju zatlačte. Korenový krk sadenice by mal byť 5 cm nad povrchom pôdy. Po výsadbe je mladá rastlina viazaná na kolík a hojne zavlažovaná, potom pokrytá kruhom kmeňa s kompostom.

Je to dôležité! Pri presúvaní hrušky bez pôdnej kómy je potrebné kopať strom na väčší priemer, aby nedošlo k poškodeniu koreňov, a po ich odstránení sú zbavené pôdy vidličkou.

Funkcia starostlivosť o odrody hrušky "Rogneda"

Ako každá iná kultúra hruška potrebuje zalievanie, hnojenie a včasné čistenie pôdy od burín.

Ako chrániť hrušky pred škodcami a chorobami

Aj tie najodolnejšie voči kultúre chorôb a škodcov potrebujú prevenciu a niekedy aj závažnejšie ochranné opatrenia. Ochrana Rogned hrušky pred škodcami je najčastejšie vykonáva postrek s chemikáliami, aj keď v niektorých prípadoch ľudových prostriedkov pomôcť: nechtík infúzie alebo cesnak, paradajky vrcholy. Fungicídy, profylaktické liečby skoro na jar pred opuchom obličiek alebo opakované postrekovanie chorobnou léziou ochráni hrušku pred chorobami.

Ako vykonávať zavlažovanie

Štyri krát mesačne vodu a desať litrov vody na jeden dospelý strom. V prípade silného sucha je možné postriekať listy.

Zaujímavé! Prvá písomná zmienka o hruške z druhého tisícročia pred naším letopočtom. e. Južná Ázia je považovaná za miesto narodenia divokých hrušiek. V Európe prišiel závod na 1000 rokov pred naším letopočtom. a v Amerike sa o ňom dozvedeli len pred štyristo rokmi.

Kedy a ako kŕmiť

Hnojivá hrušky "Rogned" sa vyrábajú v koreňovom koreni. Organické hnojivá alebo komplexné minerálne zmesi pre ovocné stromy sú vynikajúce pre úlohu takýchto obväzov. Kŕmenie rastlín počas aktívneho vegetačného obdobia, počas kvitnutia, rovnako ako tvorba ovocia. Po obliekaní je pôda okolo rastliny mulčovaná.

Kedy a ako robiť prerezávanie

Prerezávanie hrušiek "Rogned" sa koná každý rok, koruna je zriedená a zostávajú len silné výhonky. Uistite sa, že čisté a poškodené vetvy, suché alebo rozbité výhonky. Riedenie korunky zvyšuje kvalitu plodenia a znižuje riziko ochorenia.

Pestovanie hrušiek "Rogned" v strednom pruhu je veľmi dôležité. Odroda je mrazuvzdorná, má odolnosť voči chorobám a prírodným katastrofám: suchu alebo náhlym zmenám teploty. Na nízke teploty sú odolné a farba hrušky, ktorá je najdôležitejšou podmienkou pre plodiny s plodmi ovocia.