Pestujeme celoročné vlčí bôb

Veľmi krásny a veľký kvet je trvalka lupiny.

Pozrime sa, čo to je - vlčí bôb.

Botanický opis

Lupin je trvalka Bean rodina. Korene kvetu majú jadrovú štruktúru. Môžu ísť na zem do hĺbky dvoch metrov. Korene lupiny obsahujú baktérie, ktoré viažu dusík z atmosféry. Stonky trávnatej štruktúry. Na stonke sú listy. Pobočky rastliny vyrastajú. Listy sú pretiahnuté, pripomínajú dlaň. Kvetenstvo je viacfarebný štetec. Lupin kvet trvalka môže mať rôzne farby, ale najčastejšie modré, kvety sú usporiadané striedavo. List je jednoduchý, zvyčajne spadá skôr.

Hrach, fazuľa, vika, ďatelina, sladký hrášok, žltá arabská guma, ďatelina a biela arabská guma, ako aj vlčí bôb, patria do rodiny strukovín, ktorej hlavnou črtou je štruktúra ich kvetov a plodov.
Kvetinové fazule (formácie so semenami vo vnútri) nezrejú v rovnakom čase. Pri mechanickom pôsobení sú semená lupiny rozptýlené vo všetkých smeroch. Semená majú zaoblený tvar. Rastlina kvitne koncom jari - začiatkom leta. Ak je rastlina porezaná skôr, ako semená rastú, bude opäť kvitnúť. Ak dovolíte, aby semená rástli, budúci rok bude vaša kvetinová záhrada doplnená o nové rastliny kvôli semenám rozptýleným v minulom roku (toto je kvet s vlastnou výsevom).

Viete? Druhé meno pre vlčí bôb je "Wolf Beans"

Obľúbení zástupcovia

Existuje mnoho odrôd vlčí trvalky. Zvážte niektoré z nich.

Jednou z populárnych odrôd je "Môj hrad". Výška tohto zariadenia je pol metra. Veľkosť kvetu nie je dlhšia ako 35 cm. Farba kvetu je červená. Kvitne začiatkom leta. Ak budete rezať kvetenstvo, potom re "My Castel" bude kvitnúť v auguste.

"Faust" dosahuje výšku 0,8 m. Kvetina môže mať rôzne farby. Kvitne až štyri týždne, je možné kvitnutie (ak rozreziete kvetenstvo pred dozrievaním semien).

"Guvernér" - Listy tejto rastliny sa nachádzajú v rozetách. Matné listy, tmavo zelená. Kvetenstvo je o niečo viac ako 30 cm dlhé, farba kvetu je najčastejšie modro-biela. Rovnako ako u "My Castel", re-kvet je možné na konci leta.

"Abendglut" dosahuje výšku jedného metra. Kvetina v našich zemepisných šírkach krásne zima. Dĺžka kvetenstva dosahuje 40 cm, farba kvetu je tmavo červená.

"Minaretov" - Odroda, ktorej výška rastliny je 50 cm.Kvetenstvo môže byť rôznych farieb: fialová, karamelová, fialová a tak ďalej. Kvitne začiatkom leta. "Neue Spielarten" - vysoká krásna rastlina, ktorá môže dosiahnuť viac ako meter na výšku. Kvetinové štetce sú veľké, až 0,4 m. Kvety sú oranžovo-ružovej farby. Mesiac kvitnutia v júni.

"Prinzess Juliana" - veľmi podobné "Neue Spielarten", ale kvety sú veľmi krásne, ružovo-biele.

Kde rastú vlčí bôb?

Výsadba a starostlivosť o rastliny sú dôležité pre každého záhradníka. Pozrime sa, aký druh pôdy a osvetlenia je potrebný pre trvalú vlčí bôb.

Umiestnenie a osvetlenie

Rastlina je najlepšie zasadená v lôžkach v slnečných alebo mierne tmavých oblastiach. Lepšia kvetina rastie v čiastočnom tieni, preto je dobré, ak v blízkosti rastie jablko alebo hruška. V ich tieni bude rastlina rýchlo rásť a poteší vás už dlho.

Balzam, voňavý tabak, mimulyus, brčál, brunner, sasanka, čemeřice a papraď, ako aj vlčí bôb, radšej rastú v kvetinovom záhonu, ktorý sa nachádza v polostrove.

Pôda na vytrvalé vlčí bôb

Kvetina rastie na prakticky akejkoľvek krajine, ale miluje voľné odvodnené pôdy. To je veľmi nenáročný kvet. Rastlina môže tiež rásť na chudobných pôdach ako hviezdna kultúra. Lupiny ako neutrálne, mierne alkalické a mierne kyslé pôdy. Ak ste vysadili kvety na alkalickej pôde, musíte pridať 5 kg rašeliny na 1 m2 pôdy, inak bude rastlina žltnúť. Ak sú vysadené na kyslej pôde, je potrebné vápno pôdou vápna ošetriť s predpokladom odobratia 5 kg múky na 1 m2 pôdy. Vápno musí byť raz za štyri roky.

Viete? Američania jedia nakladané lupiny.

Výsadba a šľachtenie

Pestovať výsadbu semená, pomocou šírenie odrezkami a rozdelenie kríkov. Analyzujeme všetky tri spôsoby.

Pestovanie zo semien

Ako pestovať trvalku lupiny zo semien? Nie je to ťažké. Pestovanie rastlín zo semien začína prípravou zeme. Zaberá zem, rašelinu a piesok. Pomer rašeliny a trávnika by mal byť rovnaký. Piesok by mal byť dvakrát menší ako iné prvky. Uistite sa, že voda v zmesi nestagnuje: zmes by mala byť voľná. Sadenice sa vysievajú skoro na jar v mliečnych vreciach alebo prepravkách. Na pestovanie trvalej lupiny zo semien pred sejbou zmiešajte semená s bušiacimi uzlinami a koreňmi mŕtvych rastlín pre lepšiu asimiláciu dusíka.

Je to dôležité! Aby semená mohli klíčiť súčasne, musia byť pokryté vlhkou gázou a udržiavané v teple, až kým nenapučia. Potom môžu byť semená zasadené do zeme.

Po 9 dňoch sa objavia prvé výhonky. Za mesiac sa objavia prvé pol tucta listov. Teraz môžete zasadiť sadenice na záhon. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť najmenej 50 cm.

Môžete sadiť sadenice naraz, uprostred jari v krajine na záhon, ale potom miesto pre nich by mali byť pripravené na jeseň. Potom, čo semená narazili na zem, posypeme ich rašelinou.

graftage

Pre štepenie výsadby sú brané iba bazálne rozety, vyvinuté z púčika na stonke (na jeho základe). V lete sa odoberajú odrezky, ktoré sa tvoria zo základov listov. Rezy sú rezané spolu s obličkami a kusom koreňového obojku a sedia v tienistom piesočnatom teréne. To sa vykonáva po kvitnúcich rastlín. Po 25 dňoch, keď rastlina dáva koreň, môže byť presadený do záhonu. Kvety zvyčajne kvitnú v tom istom roku.

Deliace puzdro

Táto metóda sa používa zriedka a nie pre všetky vlčí bôby (len pre kríky). Je to spôsobené koreňovým systémom rastliny: koreň ide veľmi hlboko do zeme. Vyberie sa ker z troch alebo štyroch rokov a z neho sa odrezajú bočné vetvy. Ak chcete odrezať vetvy sa stal mladý ker, rodič Bush by nemal byť starý.

Ako sa starať o rastlinu

V prvom roku života kvetina nepotrebuje silnú starostlivosť. Je potrebné len odstrániť burinu a uvoľniť pôdu. V nasledujúcom roku, na jar, musíte hnojiť pôdu, kde rastie vlčí bôb, pomocou hnojív: kŕmiť ho superfosfátom (budete potrebovať 10 až 20 gramov tohto hnojiva na meter štvorcový) a 5 gramov chloridu draselného.

Ak rastlina rastie už niekoľko rokov, mali by ste dávať pozor na koreňový krk: ak sa zvýši na povrch zeme, stredná časť rastliny môže zomrieť. V tomto prípade bude bočná zásuvka oddelená. V tomto prípade musí vlčí bôb vliezť. Ak je závod starší ako štyri roky, je lepšie ho nahradiť iným.

Kvitnúť kvet niekoľkokrát ročne, kvetenstvo musí byť rezané pred tvorbou semien. Neodporúča sa nahrádzať staré puzdrá. Ak silný vietor fúka vo vašej oblasti, kvety by mali byť zviazané.

Teraz sa pozrime, aké choroby je táto kvetina chorá.

Choroby a škodcovia celoročných vlčíkov

Lupín je vystavený rôznym chorobám. Zvážte niektoré z nich.

Koreňová hniloba

Toto ochorenie postihuje semenáčik aj dospelú rastlinu. V mladých plantážach, koreňoch, stonkách a hlodavcoch. Klíčky stmavnú a zomrú. Kotyledóny na plantážach sú pokryté ranami. U starších kvetov hynú koreň a stonka. Nerastú a neumierajú. Kauzálnym agens tohto ochorenia je huba Fusarium Link. Tieto huby sa tvoria v období dažďov. na kvety vo forme svetloružovej a niekedy bielej depozície. Ďalej sa táto placka zhutní a zmení sa na nádor oranžovej alebo ružovej farby. Mycélium sa rýchlo šíri cez choré rastliny, ako aj na iné plantáže pomocou dažďových kvapiek alebo vetra.

Ak je vlčí bôb zasadený na piesočnatých pôdach, táto choroba môže chytiť kvet pri nízkej vlhkosti a teplote 20 ° C a vyššej. Ak je pôda zhutnená, potom nástup teploty vzduchu od 18 do 25 ° C postačuje na to, aby vlčí bôb ochorel.

Huby sú prevzaté z pôdy. Môžu zostať na zvyškoch vegetácie alebo na semenách rastlín.

Ak je lupina chorá, môže zomrieť až 50% všetkých kvetov. Prevencia ochorenia je zavedenie fosfátových hnojív.

Žltý vlčí bôb trpí koreňovou hnilobou menej ako iné náprotivky.

Fusarium vädnúť

Toto ochorenie ovplyvňuje kvet počas celého jeho života. Lupin listy môžu vyschnúť a stočiť. Horná časť kvetu sa stáva visiacim. Ak je rastlina na polovicu, môžete vidieť stmavnutie cievneho systému. Koreňový systém s fusáriovým vädnutím sa zhnedne a zomrie. Počas kvitnutia tvorí huba makrokonidiu a mikrokonidiu: vďaka nim mycelium rozširuje svoje hranice. Makrokonidia majú veľkosť od 25x3 mikrónov do 50x3,5 mikrónov. Microconidia - jednobunkový s niekoľkými oddielmi. Ak sa po suchu začnú silné dažde, mycelium začne rásť rýchlejšie.

Huby môžu pretrvávať v krajine až 6 rokov.

Hnojivá na báze fosforečnanu draselného pomáhajú lupine vyrovnať sa s chorobou. Ale infikovaná rastlina neprodukuje ovocie.

Hnedá škvrna

Choroba postihuje listy aj fazuľu, ako aj semená a stonky. Hnedé škvrny sa tvoria v spodnej časti stonky. Ich veľkosť je až dva milimetre. Na hárku sa vytvárajú škvrny špinavohnedej farby s okrajom vápennej farby.

Vo viac dospelých farbách sa hnedé škvrny javia ako červené škvrny, ktoré majú nepravidelný tvar. Šírka miesta je asi jeden centimeter. Niekedy sa body spoja. V tomto prípade sa listy stávajú pevnou červenohnedou farbou. Potom sa zmenia na čiernu a lietajú okolo.

Škvrny na semenách dosahujú šírku 2 cm. Tvoria čierny povlak.

Kauzálnym agensom je Ceratophorum setosum Kirch. Táto huba môže zostať na zvyškoch vegetácie. Prenesené so semenami.

Lupin môže ochorieť v mokrom, teplom počasí. Strata výnosov lupiny spôsobená hnedou škvrnou môže byť až 30% a niekedy aj viac.

Sivá hniloba

Ochorenie sa objavuje na spodnej strane kmeňa. Potom to "zaberá" kvety a plody kvetu. Tkanivá infikovaného kvetu zmäknú, objaví sa šedá patina. Pri vysokej vlhkosti vzduchu chorá rastlina pokrýva hnilobu.

Počas suchého obdobia sa ochorenie prejavuje ako vredy.

Huba, ktorá spôsobuje šedú hnilobu, sa nazýva Botritis cinerea Fr. Huba trávi zimoviská v zvyškoch vegetácie na povrchu pôdy. To môže zima v krajine v hĺbke 5 centimetrov, rovnako ako na semená.

Je to dôležité! Väčšina šedej hniloby je chorá žltá lupina.

Ak kvety nie sú ošetrené, až 30% plodín zomrie.

Sušenie stoniek

Ochorenie začína oválnymi tmavými škvrnami na stonkách. Ďalšie miesta sa začínajú zväčšovať. Toto je obzvlášť viditeľné pri vysokej vlhkosti. Celý kmeň je strakatý čiernymi bodkami. Ďalej vyschne.

Príčinou ochorenia je huba Phomopsis leptostromiforme Bubak. Žije huby na mŕtvych rastlinách.

Sčernalé škvrny

Pôvodne je choroba viditeľná na spodných listoch lupiny. Potom sa presunie na horné listy, fazuľa a samotný kmeň. Táto choroba sa prejavuje vo forme sivých škvŕn s rozmermi do štyroch centimetrov. Potom sa škvrny stmavnú, vytvorí sa patina. Počas vysokej vlhkosti choroba postupuje.

Príčinou ochorenia je huba Stemphylium sarciniforme Wiltsh. Je distribuovaný pomocou konídií. Konzervované vo forme konídií a mycélia na rastlinných zvyškoch a semenách.

Choroba je ťažšie v daždivom počasí. Kvety často nevytvárajú fazuľu kvôli načerpaniu špinavých škvŕn. Počas choroby je postihnutých až 40% semien.

hrdza

Rust sa vyvíja od polovice júla do konca augusta. Ochorenie sa prejavuje vo forme pomarančov a potom špinavých čiernych škvŕn na listoch. Ovplyvnená je iba spodná časť listu. Ak hrdza nie je ošetrená, listy môžu rýchlo odpadnúť.

Huba, ktorá spôsobuje túto chorobu, sa nazýva Uromyces lupinicola Bubak. To však nie je najhoršie ochorenie: trvá len 5% celej plodiny.

Existuje niekoľko pravidiel pre liečbu ochorení lupiny. Po prvé, nemôžete pestovať vlčí bôb častejšie ako raz za tri roky. Najdôležitejšie je pestovať obilniny jeden rok pred výsadbou vlčí bôb. Vzdialenosť medzi vlčí bôbom a inými strukovinami by mala byť asi kilometer. Počas zberu semien sa musí sušiť na 14% vlhkosť. Pri výsadbe použite fosforečnanovo-draselné hnojivá.

Na mokrom prameňoch sa žlté vlčí bôby najlepšie zasievajú obilninami. Ak je rastlina chorá, povedzme hrdza, musí sa postriekať 1% roztokom koloidnej síry. Plevel treba odstrániť. Ak je jeseň sprevádzaná silným dažďom, je potrebné ošetrovať semená s pomocou defoliantov a sušidiel. Potrebujeme tiež hlbokú jesennú orbu zeme a odstraňovanie zvyškov rastlín z povrchu pôdy.

Vo hmyzu je voška najhroznejším nepriateľom lupiny. Pesticídy a insekticídy sa najlepšie používajú na boj proti voškám. Niektorí hmyz (napríklad slunéčko sedmitečné) alebo vtáky vám tiež môžu pomôcť v boji s voškami. K tomu, závod v záhrade voňavé byliny a žihľavy. Tam sú tiež lieky vošky na základe tradičných metód boja (infúzia cesnaku alebo infúzie nakrájaných paradajok).

Lupin je krásna a zdravá rastlina. Sadiť do záhrady a nebudete ľutovať!

Loading...