Firefox: správne nasadenie a starostlivosť

Liaheň je prekvapivo krásna, jasná rastlina, ktorá je široko rozšírená ako záhradná plodina.

Popularitu si získala nielen vďaka pozoruhodnému vzhľadu, ale aj vďaka svojej dobrej mrazuvzdornosti, kompaktnej veľkosti a neporovnateľnému „charakteru“.

Ak chcete získať takúto trvalku, potom si vypočujte niektoré z tipov uvedených nižšie.

Príprava semena na siatie

Začneme s prípravou semien od apríla, pretože je to najvhodnejší čas na výsadbu. Semená saxifrage musia predbežné spracovanie za studena. Na tento účel je vhodná malá nádoba, v ktorej sa naleje tenká vrstva veľmi ľahkého, mierne navlhčeného substrátu. Semená jemne naočkujte po povrchu pôdy, bez toho, aby ste ich pochovali, a všetko vložte do chladničky na 2-3 týždne.

Viete? Za priaznivých podmienok dozrievajú veľmi malé čierne semená vo veľkých množstvách (viac ako 16 tisíc semien na gram) a rýchlosť klíčenia je 85,6%.

Výsadba semien sadeníc

Po spracovaní osiva by mala byť s nimi kryte čírym sklom, fóliou alebo iným podobným materiálom, Vytvorenie mini-skleníka týmto spôsobom, a miesto na svetlé, teplé (+ 18-20 ° C) miesto. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale uistite sa, že kvapalina nestagnuje.

Prvé výhonky môžete obdivovať po asi 7 dňoch, ale ak sa to nestalo po 14-18 dňoch, sadenice nebudú klíčiť. Ponorné sadenice (v rašelinových kvetináčoch alebo hromadnej krabičke) môže byť po vzhľadu aspoň jeden naozaj silný kus.

Výsadba sadeníc drevín v otvorenom teréne

Výsadba sadeníc by mala byť vykonaná začiatkom júna. Vyberte si dobre odvodnenú, stredne úrodnú pôdu. Rastlina sa bude zakoreniť na pozemku s chudobnou aj vápencovou pôdou, ale nebude tolerovať stojatú vodu, preto Je lepšie uprednostniť svahy a trhliny. Usporiadajte rastliny vo vzdialenosti ~ 10 cm od seba.

Je to dôležité! Sadenice sa umiestnia do zeme buď s rašelinovým hrncom, alebo so zemou, rozrezajú pôdu z mini-skleníka ako koláč a špachtľu, pričom sadenice odstránime spolu s kúskom pôdy.
Mladé rastliny budú kvitnúť len budúci rok.

Kombinácia lomového loja s inými rastlinami

Kamnelomka v krajinnom dizajne je využívaná ako okrasná, zemná krytina, slúži na návrh skaliek, umelých šmýkačiek, násypov, skál. Harmonicky zapadne do akejkoľvek kompozície s prírodnými kameňmi rôznych tvarov a veľkostí. Kvety v tomto zástupcovi flóry sa líšia v rôznych farbách - od bielej po tmavo červenú, a mäkké zelené listy majú biely alebo žltý lem. Iné rastliny s nízkym rastom, ako sú kosatce alebo muskaráre, môžu účinne dopĺňať takúto krásu. Používa sa tiež na výsadbu v blízkosti vysokých rastlín, ktoré kvitnú o niečo neskôr, napríklad obilnín, falotov. Krásne dopĺňajú saramas s brusnicami a čínsky zdobený gentian.

Obzvlášť obľúbené pre alpské šmýkačky sú zvončeky, iberis, mláďatá, krokusy, alissuma, edelweiss, stonecrop, jalovec, tuniak, japonský spirea, Thunberg dráč.

Niektoré tajomstvá starostlivosti o kvety

Starostlivosť o túto rastlinu nie je náročná a môže si ju dovoliť aj neskúsený záhradník. Kamnelom zalievanie by malo byť pravidelné, ale mierne, pôda by mala mať čas na vyschnutie, mala by byť tiež voľná a zbavená burín. Vytvorte relatívny tieň pre rastlinu, poskytnite dobrú drenáž.

Kamene budú slúžiť ako bariéra, ktorá ochráni korene pred spáleným slnkom a pomáha udržiavať vlhkosť. Po odkvitnutí, odrezať pozemnú časť rastliny, prispeje k vzniku nových výhonkov.

Každý mesiac sa spolu so zavlažovaním (s výnimkou doby odpočinku - od októbra do konca zimy) vykonáva vrchný obväz lomikrásky komplexným hnojivom. Koncentrácia kvapalného hnojiva by sa mala znížiť na polovicu oproti koncentrácii uvedenej na obale.

Je to dôležité! Hoci má rastlina dobrú odolnosť voči mrazu, mala by byť stále chránená pred silnými mrazmi.

Metódy chovu sexifrage

Liaheň je schopná množiť sa tromi spôsobmi: osivom, delením kríka a štepením.

semená

Už sme opísali, ako pestovať kamenárske práce zo semien.

Deliace puzdro

Táto metóda sa používa každých šesť rokov na omladenie starých vzoriek. Po skončení kvitnutia by mali byť vedľajšie mladé výhonky vo forme ružíc s koreňmi oddelené od centrálnej materskej rastliny a vysadené na tienistom mieste, ktoré ho chráni pred slnkom.

Mladé rastliny potrebujú pravidelné hojné zavlažovanie. Prechádzajú na voľnom priestranstve a na jar by mali byť presadení na trvalé miesto.

výstrižky

Rozmnožovanie odrezkov stojí za to aj po rozkvitnutí saxifra. K tomu, ohnúť k zemi dlhé bočné vetvy a zabezpečiť, pin je. Počkajte na zakorenenie, ktoré bude na konci leta, a tesne pred mrazom, naplňte ho spadaného lístia. Na budúcu jar budete môcť oddeliť mladé, zakorenené rastliny od materského kríka a presadiť ich na nevyhnutné miesto.

Boj proti možným škodcom a chorobám parazitov

Aj keď odolnosť kamnelomki k chorobám a škodcom je pomerne vysoká, ale za nepriaznivých podmienok rastu, môže stále trpieť.

Spider mite infikuje rastlinu, keď nastane nadmerná suchosť. Známkami budú belavé pavučiny, žlté škvrny a potom sušenie a umieranie listov. Ak sa ho chcete zbaviť, použite insekticídy.

Mlynček je zobrazený v hrdzavých škvrnách, ktoré sa tvoria na listoch. Ak chcete bojovať proti nemu, odstráňte všetky postihnuté listy a posypte kamennú trávu extraktom z tabaku alebo mydlovou vodou.

Použite pyrimor, aby ste saxifrage dostali zo zelenej vošky pokrývajúcej listy lepivou čiernou patinou.

Pri vysokej vlhkosti je rastlina ovplyvnená hubovými chorobami a vyžaduje liečbu medenými liečivami.

Viete? Liaheň má liečivé účinky. Vývar z tejto rastliny je ošetrený varmi a hnisaním, ktoré sa používajú pri zvýšených teplotách. Šťava z listov je protizápalové činidlo na vonkajšie použitie.
Zdieľali sme s vami základné informácie o výsadbe a starostlivosti o takú úžasnú rastlinu ako lomikameň. Dodržiavanie prezentované tipy, môžete ľahko ozdobiť vaše stránky s týmito nádherné trvalky.

Loading...