Ako ušetriť zimné cesnak na jeseň a môže byť zasadená na jar? Krok za krokom návod na pestovanie v tomto čase

Zimný cesnak je odroda, ktorá je zasadená pred zimou. Počas mrazov sa tvorí zelenina a jarné klíčky.

Niekedy však musí byť na jar zasadený cesnak. Ak chcete urobiť všetko správne, musíte sa riadiť odporúčaniami skúsených záhradkárov.

Aký je iný výsadbový zimný cesnak na jar? Kedy presne sa má zasadiť na jar, na čo závisí čas? Ako získať úplnú úrodu z jarných výsadieb? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku, ako aj podrobné podrobné pokyny pre pestovanie.

Vlastnosti zimnej odrody

Zimný cesnak sa od jari odlišuje tým, že je zasadený na jeseň (o vlastnostiach a rozdieloch postupu výsadby cesnaku v zime a na jeseň nájdete tu). Záhradníci, spravidla preferujú tento typ pre jeho chuť a schopnosť zakoreniť. Zimný cesnak má vonkajšie rozdiely: klinčeky sú pomerne veľké a nachádzajú sa okolo kmeňa. Tento druh sa reprodukuje pomocou guľôčok na šípoch alebo zuboch.

Pestovanie zimného cesnaku je jednoduché, ale existuje množstvo funkcií. Pôda by mala byť úrodná, preto je lepšie zvoliť hlinité alebo piesčité. Kyslosť pôdy by mala byť neutrálna. Cesnak môže byť zasadený samostatne aj vedľa iných rastlín.

Je možné ju zasadiť na jar, ako jar?

Tento druh bol vytvorený na výsadbu na jeseň, ale môže byť zasadený na jar. Stačí len dodržiavať niekoľko pravidiel (viac o tom, kedy a ako zasadiť cesnak na jeseň, povedali sme tu).

Hlavnou vecou, ​​ktorú treba urobiť, je umelé vytvorenie zimy. Ak rastlina neprežije mráz, nebude úplne tvorená. Ak to chcete urobiť, musíte stratifikovať rastlinu.

 1. Klinček musí byť vložený do mokrého piesku alebo pilín alebo zabalený vo vlhkej handričke.
 2. Potom niekoľko dní vyberte do spodnej police chladničky.

Až po tomto postupe môžete začať výsadbu cesnaku.

Keď presne na jar, na čom závisí čas?

Je možné zasadiť zimný cesnak skoro na jar? Čas závisí od regiónu, v ktorom sa pristátie uskutočňuje. Nie je dôležitý mesiac, ale teplota, pretože rastlina potrebuje teplo a vlhkosť. Cesnak môže byť vysadený už pri priemernej teplote +5 stupňov. V tomto čase sa koreňový systém začne vyvíjať. Keď otepľovanie príde na +15 stupňov, cesnak začne aktívny rast.

Podmienky pristátia v závislosti od regiónu:

 • Juh - koniec februára - začiatok marca.
 • Stredný pruh je v strede alebo na konci apríla.
 • Sever - začiatok mája.

Existuje závislosť na odrode?

Všetky odrody zimného cesnaku sú vhodné na výsadbu na jar. Zvlášť dobre aklimatizovaný cesnak Sophia. Jeho šupka je fialová, a v žiarovke je 8-10 klinčekov.

Výhody a nevýhody

Mnohí záhradníci dávajú prednosť pestovaniu zimného cesnaku na jar. Dôvody môžu byť rôzne: niekto nemal čas na to, aby zasadil zeleninu na jeseň, a niekto to urobil úmyselne.

Táto metóda má niekoľko výhod:

 • Úroda s dlhou životnosťou. Zelenina je vhodná na použitie v potravinách po celú zimu.
 • Odolnosť cesnaku voči škodcom a chorobám.
 • Priateľské a jednotné výhonky.
 • Bezpečný rast.

ale Existujú aj nevýhody:

 • Nízka, v porovnaní s poklesom, výnos.
 • Nedostatok svetlej chuti.
 • Dlhé dozrievanie.

Aké sú dôsledky?

Hlavnou nevýhodou výsadby zimného cesnaku na jar je zlá úroda. Aj keď záhradník robí všetko správne, neexistuje žiadna záruka, že vysadený cesnak bude chutný. Najčastejším javom sú malé hlavy a zuby. Zelenina nemá čas, aby sa vytvorila, takže nerastie do požadovanej veľkosti.

Ako ušetriť zeleninu od jesene?

Ak bolo rozhodnuté zasadiť cesnak na jar, potom vzniká otázka jeho skladovania. Existuje mnoho jednoduchých spôsobov:

 • Chladenie. To zahŕňa skladovanie cesnaku na akomkoľvek mieste s nízkou teplotou. Môže ísť o chladničku alebo špajzu.
 • Zaspanie. Môžete naliať cesnak so soľou, múkou, cibuľovou šupkou a dokonca exfoliovaným vermikulitom. Je lepšie skladovať takýto cesnak v nádobe alebo v panvici. Vrstvy cesnaku a sypania striedavo. Cesnak by mal byť zakrytý 2 cm nad ním, v zime by sa mal obsah plechoviek vytriediť, odstrániť zkazenú zeleninu a zmeniť únik.
 • Zostrih vrkôčiky. S pomocou lana sú hlavy upevnené k sebe na princípe prameňov. Takýto cesnak môže byť prirodzenou a neobvyklou výzdobou kuchyne.
 • Skladovanie v krabiciach, sieťach, nylonových pančuchách. Môžete uložiť iba silné, pevné hlavy, ktoré majú aspoň tri vrstvy šupky. Rastliny sa zbierajú a sušia mesiac. Potom, ak neplánujete prámik v vrkôčiky, cesnak je prerezaný. Je potrebné rezať stonku, ponechať 5 cm, a korene, pričom 1 cm.

  Optimálna skladovacia teplota je od +2 do +20 stupňov. Vlhkosť by mala byť na úrovni 70-80%. Cesnak by sa nemal skladovať v blízkosti batérií, ohrievačov, sporákov a iných vykurovacích zariadení. Tak rýchlo schne a stráca vlhkosť. Udržiavanie cesnaku doma sa neodporúča viac ako 4-5 mesiacov.

Návod na pestovanie krok za krokom

Aby sa cesnak dobre narodil, je dôležité nielen zvoliť správnu odrodu a čas, ale aj prísne dodržiavať postup pestovania.

inventár

Liečivo, ktoré uľahčuje manuálne pestovanie cesnaku, sa nazýva „marker“ (o tom, ako automatizovať výsadbu cesnaku pomocou "cesnakových kvetináčov", čítajte tu). Je potrebné pre presné značenie a prípravu dier, do ktorých sa potom vložia strúčiky cesnaku. Nástroj sa skladá z dosky a "zuby" pribitý na to (delenie z vína, malé drevo, kovové kužele).

Pre väčšie pohodlie je možné k veľkej značke pripevniť rukoväť. Značky môžu byť kovové aj drevené. Môžu byť zakúpené v špecializovanom záhradníckom obchode alebo si to urobiť sami.

Existujú tri typy značiek:

 1. ihly;
 2. lišta;
 3. gear.

Líšia sa veľkosťou a princípom tvorby studní. Pre malú záhradu dosť ihly značky, a pre veľké plochy je lepšie použiť ozubené koleso.

tiež potrebujeme ďalšie zariadenia, ktoré sú v každej chate:

 • spade;
 • hrable;
 • Chopper;
 • ručné ploché rezačky;
 • vidlica;
 • vedierka;
 • kanva

Spracovanie zubov

Pred výsadbou klinčekov do zeme ich musíte spracovať. Existujú dva jednoduché spôsoby.

 1. Cesnak musí byť zložený v miske naplnenej machom. Mali by sa striedať vrstvy cesnaku a machu. Zelenina by mala byť tam až do koreňov s dĺžkou 3-5 mm. Potom musí byť tento kontajner naplnený snehom a prepravovaný na chladné miesto (suterén alebo sklad).
 2. Hlava cesnaku by sa mala rozdeliť na klinčeky, bez toho, aby sa z nich odstránili šupky. Potom je potrebné ich namočiť do slabého roztoku manganistanu draselného na dve hodiny. Voda by mala byť bledoružová. Po tom, oddelené zuby musia byť zasadené do zeme. Ako nádoba bude vhodná krabička alebo malé šálky. Urob to lepšie vo februári alebo v marci.

Príprava pôdy

Pri výsadbe cesnaku na jar si musíte vybrať otvorené miesto na kopci. Rastlina potrebuje stálu vlhkosť, ale nemala by byť zaplavená. Je lepšie nepoužívať postele, na ktorých rástli zemiaky, cibuľa alebo paradajky. Pozemky vhodné na strukoviny, kapustu a uhorky. Viac o kompatibilite cesnaku a rôznych druhov zeleniny, ako aj o tom, aké plodiny je možné zasadiť, sme povedali v našom materiáli.

Hnojivá sa musia vyrábať na jeseň. To sa týka organických látok a minerálov. Ak ich prinesiete na jar, nebudú mať čas na rozklad a môžu poškodiť rastlinu. Na jar môžete pridať len popol. Tiež pred výsadbou, musíte uvoľniť hornú vrstvu zeme a odstrániť rastlinné nečistoty.

Spôsoby pristátia

Existujú dva hlavné spôsoby pestovania cesnaku - sadenice a bez jadier.

 1. Sadenice. Spočíva v tom, že sadenice sa najprv pestujú doma v malých nádobách a až potom pristávajú na záhradnom lôžku (viac o pravidlách pestovania cesnaku doma, ako aj o tom, ktorý druh si vyberiete, nájdete tu).
 2. Bezrassadnoj. Hrebene sú okamžite zasadené do zeme. Pred výsadbou cesnaku, musíte urobiť diery. Na tento účel použite značku. Hĺbka by mala byť asi 2-3 cm a vzdialenosť medzi otvormi - 6 cm. Dajte zuby do diery alebo sadenice a zaspávajte s vrstvou zeme.

Ďalšia starostlivosť

Starať sa o tento závod je celkom jednoduché - nie je potrebné mať špeciálne zručnosti záhradník. Najdôležitejšou vecou je udržať pôdu vlhkú, tak, aby cesnak nevyschol.

Ale ak jar vypršala dážď, musíte častejšie uvoľňovať zem. Po vzniku výhonkov môžete pridať minerálne hnojivá. Dva týždne pred zberom zastavte zalievanie.

Možné problémy a ťažkosti

Existuje veľa ťažkostí, s ktorými sa môže záhradník stretnúť pri výsadbe zimného cesnaku na jar:

 • Zlé pozemky.
 • Nedostatok alebo prebytok vlhkosti.
 • Nevhodné hnojivá.
 • Zlý výsadbový materiál.
 • Nie je to tak.

Musíte starostlivo zvážiť všetky fázy výsadby cesnaku získať dobrú úrodu.

Zimný cesnak je určený na pestovanie v zime, takže na jar je ťažšie a problematickejšie ho pestovať. Preto, ak je však na jar zasadený zimný cesnak, potom musí byť pripravený na to, že úroda nebude tak bohatá a chuťové vlastnosti sa môžu líšiť. Ale napriek tomu, ak budete dodržiavať pravidlá, môžete dokonca rásť na jar chutné zimné cesnak.

Loading...