Výsadba a starostlivosť o multicyte kizilkom, rastúce náročné kríky

Kizilnik veľa kvetov patrí kroviny rodina Pink. Východná Sibír je považovaný za svoje rodisko, ale vo voľnej prírode je veľmi vzácny a dokonca je uvedený v Červenej knihe.

Hodnota krovia sa neprejavuje v ovocí, ale v jej dekoratívnych vlastnostiach. V tomto článku sa pozrieme na to, ako ozdobiť vašu záhradu pomocou tejto rastliny.

Viete? Niektorí ľudia si myslia, že skalník a drieň sú mená jednej rastliny. Sú však zjednotené iba spoluhláskovým menom, pretože tieto rastliny pochádzajú z rôznych rodín. Plody skalníka sú úplne nevhodné na konzumáciu a kôra je jedlá.

Kizilnik mnohonásobne kvitnúci: popis polozrelého keru

Cotoneaster mnohokvetý - semi-vždyzelený ker, s ktorým záhradníci milujú zdobiť svoje parcely. Dosahuje výšku 3 m, dá sa použiť ako v jednotlivých pristátiach, tak aj v skupinách. Listy sú široko oválne, až 5 cm dlhé, na jeseň majú purpurovo červenú farbu, na jar sú strieborno-sivé av lete sú tmavo zelené.

Pobočky tejto rastliny sú tenké a zakrivené, v mladosti majú mierny pocit pubescencie. V štítnej žľaze sú dosť veľké biele kvety. Môžu dosiahnuť 1 cm a ich počet v každom kvetenstve sa môže pohybovať od 6 do 20. Na jeseň sa objavuje ovocie, ktoré navyše zdobí viackvetý ker s jasnou červenou farbou. Rastlina sa môže pochváliť dobrou toleranciou voči mrazu a suchu.

Kizilnik multiflorum - výhody a nevýhody rastúcich druhov

V skalníku mnoho kvetov veľa výhod. Jedným z nich je, že dokáže nádherne doplniť rastlinnú kompozíciu bez toho, aby vyžadoval veľkú pozornosť záhradníka. Cotoneaster - mrazuvzdorná rastlina, nebojí sa vlhkosti a sucha. Bude dobré rásť a cítiť sa pohodlne na akejkoľvek pôde a rastlina kvitne hlavne v tieni.

Prach, znečistený vzduch a plyny sa ho neboja. Ale so všetkými vyššie uvedenými výhodami zariadenia existuje jedna nevýhoda. Aby sa zachoval tvar a príťažlivosť kríka, jeho vetvy sa musia často strihať, inak rastú a vzhľad rastliny sa zhorší.

Ako si vybrať miesto pre pestovanie skalníka

Keďže skalník - nenáročný závod môžete ho zasadiť takmer kdekoľvek. Krov sa používa ako živý plot, ktorý dáva dacha oblasti presnosť a atraktívny vzhľad. Jediné, čo potrebujete vedieť pri výbere miesta na výsadbu je to, aký druh pôdy a osvetlenie ker preferuje.

osvetlenie

V otvorených slnečných oblastiach sa najlepšie vyvíja multikultúrna kizilka. Ale ak ste si vybrali miesto pre kríky v polostrove, môžete bezpečne závod tam závod - to nebude mať vplyv na jeho dekoratívne vlastnosti.

pôda

Takmer každá pôda bude robiť, ale bude to pohodlnejšie vo vápne. Avšak v krovitej piesočnatej alebo hlinitej pôde nebude menej rozvinutá.

Je to dôležité! Stagnácia vlhkosti alebo dlhotrvajúce zvlhčovanie skalníka netoleruje.

Ako zasadiť pestrofarebný skalník

Výsadba skalník v záhrade nevyžaduje špeciálne zručnosti a silu každého. Vedieť, ako správne pripraviť jamu, presný systém av akej dobe je najlepšie zasadiť rastlinu, nebudete mať problémy s výsadbou.

Dátumy pristátia

Sadenice sadeníc s otvoreným koreňovým systémom sa vysádzajú na jeseň, od konca septembra do začiatku novembra, až do začiatku pádu listov a začatia prvých mrazov. A sadenice s uzavretým koreňovým systémom sú najlepšie zasadené od skorej jari, do konca augusta, takže kríky sú posilnené až do zimy.

Príprava pristávacej jamy

Pred výsadbou multicyte kizilka, je potrebné pripraviť pristávací otvor. Pre túto rastlinu bude optimálna veľkosť jamy 50 × 50 × 50 cm, aby sa zabezpečila potrebná úroveň odtoku vody, na dno jamy sa musí naliať štrk alebo rozbité sklo do výšky 20 cm, potom sa pripraví zmes pôdy: zmes rašeliny, humusu, piesku a 250 - 300 g vápna.

Vzor pristátia

Vzor pristávania je pomerne jednoduchý. Pri výsadbe, zvážte vzdialenosť od Bush k akejkoľvek inej rastliny alebo štruktúry: to by malo byť od 0,5 do 2 m. To bude závisieť od veľkosti koruny dospelej rastliny. Pri kopaní v závode sa musíte uistiť, že koreňový krk je v jednej rovine s povrchom. Po výsadbe musí byť zem podkopaná, napojená. Pôda okolo kmeňa mulčovania rašelinovej vrstvy.

Je to dôležité! Pri výsadbe ako živých plotov z pestrofarebných skalníkov semenáčiky sú najlepšie zasadené do výkopu, nie v boxoch.

Podmienky starostlivosti o skalník viacfarebný

Starostlivosť o kríky vám nezaberie veľa času a na oplátku dostanete originálnu výzdobu pre vašu záhradu. Správne zavlažovanie, obliekanie a prerezávanie - to je všetko, čo potrebujete vedieť pri odchode.

zalievanie

Jediná vec, ktorú táto rastlina nemá rád, je prebytočnej vody v koreňovom systéme. Ale zvyšok prírodných javov krovia bude stáť s dôstojnosťou. Preto nie je nutné vodu zalievať, pretože aj pri suchu môže zostať bez vody po dlhú dobu. Ak je však počas celého leta pozorované suché počasie, potom je potrebné vodu každých 14 dní zalievať vodou. Po daždi alebo zalievanie z miesta, kde rastie ker, mali by ste odstrániť všetky buriny a uvoľniť pôdu.

Bodliak bodliak, ambrózia, nočný šalát, šunka, blatník, mäta, harmanček a proso absorbujú veľké množstvo živín a vody, čím spôsobujú značné škody na corycanum multiflorum.

Top dressing

Pestovanie multifloss cotyler nemôže robiť bez včasného kŕmenia. Táto rastlina preferuje dusíkaté hnojivá v prvých teplých jarných dňoch. Ako doplnok dusíka používajte granuly s predĺženým účinkom. "Kemira Universal" alebo močoviny, ktorá sa musí zriediť rýchlosťou 25 g na vedro vody. Pred kvitnutím produkujú ďalšie obväzy. Za týmto účelom vezmite 60 g superfosfátu a 15 g draslíka na m². Na konci sezóny sa zem okolo krku mulčuje rašelinou.

prerezávanie

Viacfarebný skalník reaguje veľmi dobre na prerezávanie, pretože je to rastlina, z ktorej sa má formovať všetky druhy dizajnov napríklad:

  • kužele;
  • pologule;
  • hranoly a iné zložitejšie tvary.
Preto je táto rastlina veľmi rád použitie pre dekoráciu v krajinnom dizajne. Ročné výhonky prerezali na tretí rast. Vystrihnuté orezanie vyžaduje špeciálne nástroje a zručnosti. Po vytvorení puzdra požadovaného tvaru budú výhonky rásť tak, ako boli vytvorené.

Rastlina by mala byť odrezaná aj vtedy, keď sa objavia choré, staré, rozbité konáre. Postupom času je potrebné vykonávať proti starnutiu prerezávanie, čo dáva príležitosť k rastu mladých pobočiek. Takéto prerezávanie sa vykonáva na jar, predtým, než sa puky rozvinú.

Krajinný dizajn využíva aj korunu koruny, javor javor, jaseň, kostru, dráč, žltožltú, lipu, levicu, tamariky a komoru.

Ako chrániť viacfarebný skalník pred škodcami a chorobami

Ak ker ochorie na fusárium, potom je potrebné odstrániť a potom vypáliť postihnuté časti rastliny. Je tiež vhodné dezinfikovať pôdu a so silným šírením choroby sa musí zmeniť pristávacia plocha. Na boj proti žltému medveďovi trávia postrek akýmkoľvek organofosfátovým insekticídom. Ak je viacfarebný skalník narazil vošky, potom čoskoro na jar budete musieť použiť liek "Nitrafen" alebo "DNOC". Ak chcete poraziť larvy vhodné lieky, ako sú:

  • "Metaphos";
  • "Sayfos";
  • "Malatión";
  • "Rogor".

Viete? Namiesto liekov, môžete použiť a rastlinné extrakty, napríklad, larvy spur vysoko, zemiakové dosky, tabak, rebrík.

Ak sa chcete zbaviť mora, postrek sa vykonáva v letnom období po kvitnúcom skalníku. Fozalon, Gardon, Rogor, Karbofos alebo Amifos sa používajú na boj proti týmto škodcom.

Loading...