Najkrajšie kvety na svete

Takmer každý kút našej planéty je naplnený exotickými divokými alebo „domestikovanými“ kvetmi, ktoré sa navzájom odlišujú svojím jedinečným vzhľadom, vôňou a charakteristickými druhmi. V tomto materiáli sa môžete zoznámiť s najlepšími z nich prostredníctvom prezerania špeciálne vytvorenej kolekcie kvetov.

Aquilegia

Vytrvalá rastlina z čeľade blatouchy. Aquilegia, tiež známa ako povodie, orlik alebo holubica, rastie prevažne v horských oblastiach severnej pologule. Navonok je to zarastený vysoký ker s jemným trifolia, neprepúšťajúcim vlhkosť, listy. Aj pri silných dažďoch voda tečie po stonke vo veľkých kvapkách. Snehobiely (modrý, ružový) veľký (až 8 cm) kvety väčšinou rastú jeden po druhom, a niekedy v latkách.

Je to dôležité! Táto kvetina sama o sebe nie je jedovatá a v súčasnosti sa často používa v rôznych krajinných kompozíciách, ale tinktúra jej semien môže byť škodlivá pre tehotné ženy. V stredoveku bol recept na takýto jed použitý na potrat.

Alstroemeria

Alstroemeria je veľkolepá hľuzovitá bylinná trvalka, ktorej rodnou krajinou je čílska a peruánska hora. Vo voľnej prírode je stonka natiahnutá iba na 60 cm, ale pestované odrody a hybridy môžu byť hrdí na dva metre vysoké. Hlavnou výhodou rastliny sú malé kvety rôznych odtieňov (biela, fialová, ružová, červená, oranžová) s podivnými pruhovanými škvrnami na vnútornom povrchu okvetných lístkov.

To je zaujímavé: Najpodivnejšie kvety na svete

begónie

Sun-begonia je častým obyvateľom domácich kvetinových záhrad. Jas jeho farebnej palety bude zdobiť akýkoľvek terén, a dlhé obdobie kvitnutia a nenáročná starostlivosť, aby rastliny žiaduce pre každého záhradníka. Kompaktný ker, spravidla nepresahuje 25 cm, má zelené (fialové) široko oválne, na okrajoch zúbkované, listy. Malé, zhromaždené v latách, kvety môžu byť ružové až červené, fialové a oranžové. Geografia osídlenia je široká: Afrika, Amerika (juh) a trópy Ázie.

Prečítajte si aj o kultivácii a typoch begónie: bolívijských, koralových, hľuzovitých, kráľovských.

bromeliad

Kvet (rodina Bromeliadovcov) pochádza z amerických trópov. Stopka (alebo lievik) svetlého strečingového kvetenstva korunuje stopku. Kvety sú nahradené dosť veľkými plodmi, vrátane stoniek. Veľké svetlo zelené listy rastú lineárne, otvárajúce sa v hornej časti tesných kláštorov bohatých žltých alebo jasne červených kvetov.

Bromeliad možno pestovať doma ako kvet kvetov.

rozrazil

Veronica je zaujímavá pre svoje nekomplikované. Jeho pomerne malé nebesky modré alebo intenzívne zafírové kvety sú schopné ozdobiť každý kvetinový záhon. Kultúra patrí do rodiny Podorozhnikov a je charakterizovaná spikelike alebo dáždnik-tvarované kvetenstvo veľmi malé kvety s pár tyčiniek a hrubé, krátke, rozvetvené korene.

Je to dôležité! Niektoré druhy Veronica vykonávajú nielen dekoratívnu funkciu, ale vyznačujú sa aj bohatými medovými rastlinami a užitočnou liečivou zložkou.

jiřina

Dahlias (rodina Astrovovcov) pochádzala z Mexika. Ľahko rozoznateľné na pernatých listoch, vzpriamených stonkách a nádhernej palete farieb: existuje viac ako 15 tisíc odrôd dahlia. Tam sú trpaslík vo výške iba 30 cm, a iní rastú 4 krát vyššie. Líšia sa tiež veľkosťou a tvarom pukov: do 10 cm v priemere (najmenší), od 10 do 25 cm (malý, stredný a veľký), viac ako 25 cm (to sú obri). Formuláre: guľatý, pivónia, animín, obojok, kaktus a froté.

Zistite viac o georgínach: triedenie odrôd; odrody a pestovanie ročných dahlia, výsadba a starostlivosť o trvalé trvalky; pristátie dahlia jar, zimné skladovanie.

hyacint

Kvetina dostala svoje meno na počesť mýtického mladého hyacintu, zraneného boha vetra Zephyr. Z rozliatej krvi a rástla úžasne krásna kvetina. Je známe, že ho v 18. storočí priviezli späť do európskych krajín zo Stredozemného mora a o niečo neskôr sa jeho odrody našli v ázijských krajinách. Hyacint patrí do čeľade Asparagaceae, jej stonka a stopka sú krátke a masívne, listy sú podlhovasté, mäsité a lineárne. Pôst (lievik alebo zvon) si zaslúži pozornosť - vysoký pedicel posiaty kvetmi paniky, dúhový s veľkým množstvom odtieňov slnečného spektra.

Naučte sa, ako pestovať hyacint na dacha av hrnci.

hortenzie

Táto delikátna kvetina rastie v krovinách (až do výšky 3 m) a vinných formách, najmä v Indonézii, Číne, Kórei a Japonsku a nachádza sa na americkom kontinente (celkovo je známych asi 80 druhov). Medzi záhradkármi po celom svete je veľmi populárny. Farebnosť je pozoruhodná vo svojej rozmanitosti: hortenzie je biela a krémová, ružová a tmavo fialová, modrá a červená. Kvetenstvo má tvar gule, dáždnika alebo latky. Ovocie je krabica s malými semenami rozdelená do 2-5 komôr. Kvôli svojmu názvu mohla kvetina poďakovať princeznej Hortense - sestre rímskej ríše Carl Heinrich Nassau.

Ďalšie informácie o hortenzie: výsadba a starostlivosť, bežné typy: stopkaté, veľkoplodé, paniculate, stromové.

Dicentra nádherná

To má sprievodné dojemné meno "zlomené srdce", priťahuje pozornosť celého sveta, predovšetkým s ružovými otvorenými srdiečkami púčikov. Jeho vlasť je severná oblasť východnej Číny a Kórejský polostrov. Výška kríka je až 1 m. Kvety sú veľké, až do priemeru 3 cm, s dlhými širokými tyčinkami, listy sú prelamované, modrastozelené.

Prečítajte si aj o typoch a odrodách Dicterra, starostlivosť o "plačúce srdce" v záhrade.

Kadupul

Exotický kadupul je veľmi zriedkavý, nie je možné ho získať, bez ohľadu na to, ako finančne má človek. Kvetina je ukrytá v divokom stave Srí Lanky a má vážny duchovný význam v budhistickej kultúre. Zriedkavá rastlina je považovaná za kaktus, charakterizovaný veľmi tenkými, vtáčikovitými, snehovo bielymi okvetnými lístkami a podivne nezrozumiteľnou vôňou, ktorá môže byť jasne počuť počas obdobia vrcholného kvitnutia. Hlavnou črtou kadupule je jeho prechodné kvitnutie, začínajúce o 11 hodine večer a dokončené do polnoci. Po rozrezaní je kvet schopný žiť len niekoľko hodín.

Viete? Vo svete existuje mnoho prípadov použitia kvetov vo varení ako hlavné alebo ďalšie zložky. Napríklad, britské a francúzske alfalfa rozpadať púčiky v šaláte, a listy nechtíka pôsobiť ako obväzová polievka. V Mexiku sa dahlia hľuzy pripravujú a konzumujú, v Číne sa lotosové cibule vyrábajú z múky av Japonsku sú nádherné pochúťky zdobené lístkami chryzantémy. V našej oblasti sú ľudia radi, že pridajú mladé púpavy listy do šalátov, a nahradiť špenát varenými rizrami rastliny.

hena

Cannes má asi 50 odrôd, líšiacich sa od seba v rôznych odtieňoch. Hlavná distribúcia - Stredná a Južná Amerika. Nezvyčajný vzhľad rastliny fascinuje exotickými púčikmi, ktoré vyzerajú ako veľké uši, okrem maľovanej žiarivo žltej alebo nasýtenej bordovej farby. Listy "pohľad" na seba na krátke rezne. V krajinách Južnej Ameriky sa konzumujú hľuzy cannas, ktoré chutia ako zemiaky.

kala

Calla je kvet rodiny Aroid z Južnej Afriky. Vzpriamená dlhá stopka má silný koreň v tvare hľuzy, a v anténnej časti (dole) sú podlhovasté široké listy. Jemné saténové puky sú hlavnou hodnotou tejto kvetiny. Zvedavé listy, ktoré sa niekedy označujú ako posteľné prikrývky pre ich schopnosť zložiť sa do lievikov a ozdobiť klas malých pukov. Farba kvetov kala je nielen biela, sú žlté, fialové a červené púčiky.

Odporúčame Vám prečítať si o typoch a odrodách callasov, pestovaní kvetov (doma, v otvorenom poli, chorobách a škodcoch kvetu).

šafran

Krstné meno pochádza z gréckeho slova kroke - "vlákno", druhého, šafranového - z arabského "Zeferan" ("žltý"). Crocus stigmas skutočne vyzerá ako nite, po vysušení sa používa ako vynikajúce korenie a ako silné farbivo. Dva tucty druhov šafranov sú zaradené do skupiny koridorov. Kamene Kaukazu, Krymu, Strednej Ázie a Stredozemného mora vzali v dávnych dobách šafran z Indie. Tieto kvety chýbajú nadzemné stonky. Kvetenstvo je dosť veľké, smeruje hore. Pohárik a lievikovité púčiky majú šesť okvetných lístkov, ktoré prichádzajú priamo z kormu. Kvitnúce hviezdy alebo šálky kvetov majú rôzne zábavné farby: ružovú, fialovú, oranžovú, žltú a bielu.

Ďalšie informácie o krokusy: bežné druhy krokusov, rastúce doma a na otvorenom poli.

levanduľa

Do rodiny Lambskin nesie stálezelený trpasličí ker. Rodisko kvetu je považované za Stredozemie. Vo svete existuje asi 25 druhov, ktoré sa výrazne líšia v ich raste (od 25 cm do 2 m). Všetkým známym obrazom je levanduľa guľovitého tvaru s mnohými vetvami, taprootom a tetrahedrálnymi kvetmi so špicatým internódiom. Odtieň kvetov: od snehovo bielej až bledo modrej, fialovej alebo fialovej.

Levanduľový a levanduľový éterický olej je široko používaný v tradičnej medicíne a kozmetike. Naučte sa, ako pestovať zdravú kvetinu doma av záhrade.

Konvalinka

Trávnatá konvalinka je vedecky nazývaná Convallaria majalis. Mäkké stonky si zachovávajú odpor až do ukončenia kvitnutia a potom odumierajú. Krásne kvetenstvo vo forme zvončekov je hojne rozptýlené na zelenom kmeni (od 6 do 20 kusov) a poteší lesníkov (a nielen ich) ich bielou a ružovou jemnou farbou. Distribuované jarné rastliny po celom Rusku, rovnako ako v miernych zónach Eurázie, Severnej Ameriky a Kaukazu.

Prečítajte si aj o liečivých vlastnostiach a pestovaní konvalinky v záhrade.

Lantana

Lantana je stálezelený ker s mnohými kvetmi zhromaždenými v kvetenstvách, ktorých farba sa líši v závislosti od stupňa ich zrenia: hladký prechod zo žltej na ružovú, od ružovej po fialovú, a tiež od červenej po oranžovú. Široko distribuovaný v krajinách Južnej a Strednej Ameriky (najmä v Kolumbii a Venezuele). Považované mnohými obyčajnými burinami je lantana mimoriadne krásna. Krov rastie až jeden a pol metra. Jeho listy obsahujú liečivé esenciálne oleje.

lotus

Rastlinná trvalka rodiny Lotus rastie hlavne v Ázii a Afrike. Povrch okvetných lístkov a listy veľkého lekno zavoskovanny, nezískavajú vlhkosť a nepotopia sa. Tam sú ešte pod vodou a stojace listy. Biele, žlté, smotanové, ružové kvety, držané na silnom podzemku, rastú do 30 cm (priemer). Kvitnúce, otvorené púčik lotosu sa vždy pozerá na slnko. Kvôli tomu a tiež preto, že ľudia ich úspešne používajú ako medicínsky a kulinársky nástroj, získal slávu posvätnej rastliny v mnohých tradičných kultúrach.

Viete? Náboženské hodnoty lotosu sú mnohostranné: život, znovuzrodenie, čistota, zabudnutie, mier, plodnosť, interakcia mužských a ženských princípov.

magnólie

Na rozdiel od iných druhov kvetov, magnólia kvety nie sú umiestnené na stonkách, ale na evergreen, starobylé (podľa noriem vedcov), krásny strom alebo veľmi veľký ker. Južné štáty USA, kde existujú vo veľkých množstvách, sa považujú za rodisko magnólií. Parametre vzhľadu kvetu (15-18 m) sú nádherné:

  • stálezelené, oválne listy, so vzorkami do 17 cm a na dotyk na rubovej strane;
  • biele alebo ružové kvety so silnou, voňavou vôňou.

Získajte viac informácií o magnólii: odrodách (magnolia Sulanja), pestovaní v záhrade, vegetatívnom a rozmnožovaní semien.

Dendrobium orchidea

Táto orchidea sa výrazne odlišuje od iných rastlín čeľade Orchid - tvaru a farby kvetov, rastu a štrukturálnych vlastností. Najčastejšie rastie až na pol metra, sú tu aj jednotlivé exempláre dvakrát vyššie. Valcový kmeň so striedavo usporiadanými listami, stopkami rastúcimi z dutín, obsahujúci 1 až 4 kvety. Púčiky sú jednofarebné, dvojfarebné a dokonca trojfarebné a dajú sa odhaliť v rôznych odtieňoch: ružová, žltá, oranžová, biela, fialová. Orchidea rastie v Indii, na Srí Lanke, v južnom Japonsku, na Polynézskych ostrovoch a vo východnej Austrálii.

Odporúčame Vám, aby ste si prečítali populárne typy a starostlivosť o dendrobium.

Shenzhen Nongke Orchid

Táto orchidea bola pomenovaná po svojich chovateľoch. Pre jednu kvetinu sú jeho fanúšikovia ochotní zaplatiť 170 až 200 tisíc eur. Je to spôsobené vzácnosťou orchidey a históriou jej vzniku, ako aj zložitosťou jej kultivácie a exotickými spôsobmi. Je tiež zaujímavé v intervaloch medzi kvitnutím - každých 4-5 rokov.

Petunia je čierna

Neobvyklé petúnie prinieslo Britom v roku 2010. Jedná sa o elegantnú silnú rastlinu so silnými, vyrastajúcimi stonkami. Hustý krík je pokrytý zamatovými čiernymi kvetmi a vytvára určitú mystickú atmosféru v každom záhradnom dizajne.

Odporúčame čítanie o odrodách, pestovaní a rozmnožovaní petúnií.

Chlpatý rudbeckia

Tento jedinečný Nemci nazývajú "slnečný klobúk", Američania - "čiernooký Suzanne", Ukrajinci - "ox-eye". Hlavnou ozdobou kvetu je 15-centimetrový kôš sviežeho kvetenstva, ktorý môže byť zafarbený do žltej a oranžovej, hnedej a čiernej farby. Kvitne všetky letné mesiace a september. Veľké svetlé kvety sú veľmi slávnostné v akejkoľvek záhradnej kompozícii.

Prečítajte si aj o hlavných typoch rudbeckia a najmä o starostlivosti o "slnečný" kvet.

Strelitzia

V prírode je málo takých kvetov juhoafrického pôvodu - len päť druhov. Priekopníkmi kvetov boli Briti v druhej polovici 18. storočia, ktorí mu dali rodné meno manželky kráľa Juraja III. Z Charlotte, nee von Strelitz. Doma je táto rastlina známa ako "kvetový žeriav", v iných krajinách - ako "vták z raja": kvôli neobvyklým kvetenstvám pripomínajúcim hlavy malých vtákov s jasnými chumáčmi - bielo-modrej, ohnivej oranžovej alebo bohatej žltej farby. Stonka pri strelitzii chýba, veľké (40 cm) ovály listov (vo forme ružíc) rastú priamo z koreňa. Vreteno, ktoré nahrádza stopku, je vysoké a silné.

Naučte sa pestovať Strelitzia doma (zo semien).

Cymbidium červená

Je to stálezelená rastlina, ktorá žije vo voľnej prírode na severe Austrálie av ázijských subtropoch z čeľade Orchid. Orchidea zvyčajne rastie na stromoch, niekedy na zemi alebo kamene. Kompetentne domestikované cymbidium dosahuje výšku 70 cm, v zime kvitne a zachová si stopku po mnoho mesiacov. Navonok exotické a elegantné, rovnako ako všetky druhy orchideí: lineárne listy jasne zelenej farby sú doplnené tupým alebo zaobleným okrajom. Kožený list s hladkým povrchom v dĺžke 30-90 cm, tenký stopka je vytiahnutá zo stredu listovej ružice, ktorá je orámovaná na vrchole voľným štetcom s veľkým množstvom voskových červených kvetov (od 10 do 30).

Viete? Najstaršia kvetina pestovaná na svete - ruže - rastie v Nemecku v katedrále v Hildesheime a každoročne kvitne viac ako 1000 rokov, čo sa rovná výške strechy katedrály.

Ako viete, pojem krásy je subjektívny, preto všeobecné argumenty o ňom môžu spôsobiť konfliktné pocity v rôznych ľuďoch. Ale pochopiť estetickú originalitu každého kvetu možno len v porovnaní s ostatnými, ktoré sme sa vám snažili ponúknuť.

Pozrite si video: 7 Zaujímavých rastlín sveta (Septembra 2019).