Ako šíriť streptokarpus rozdelením Bush alebo štepenie

Ak patríte k počtu ľudí, ktorých nálada môže zlepšiť krásnu kvetinu, budete veľmi radi, že sa zoznámite so streptokarpus.

Táto milujúca starostlivosť závod bude ďakovať za nádherný kvet od skorého jari do začiatku leta.

Stručný opis kvetu

Streptokarpus je jedným z najelegantnejších predstaviteľov gesnerovskej rodiny, známych pestovateľom kvetov pre izbové rastliny, ako je epifikácia, gloxínia, azalka a mnoho ďalších. Starostlivosť a požiadavky na udržiavanie tejto rastliny sú rovnaké ako u väčšiny Gesneriaceae.

Jedná sa o pomerne objemnú huňatú rastlinu s pretiahnutými listami nasýtenej, ale čistej zelenej farby. Dosky môžu mať dĺžku až 20 cm, takže jej obsah bude vyžadovať veľký hrniec a dostatok miesta.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži kvet streptokarpus: jedná sa o veľmi pekné froté, polodvojité alebo pravidelné zvony s priemerom 2 až 9 cm. Farebná škála streptokarpu je jednoducho najširšia - od bežných monochromatických farieb až po ombré a rôzne vzory. Kvitne rovnako divoko, ako rastie, a na jednej dospelej kríži môže rásť asi sto kvetov. V tomto prípade, čím menší kvet - tým viac v jednom kvetenstve. Telo kvetiny sa nachádza na dlhom pediceli, ktorý sa tyčí nad lístím.

V prirodzenom prostredí obdobie kvitnutia padá v období jaro-leto, ale doma nie sú jasné hranice medzi kvitnutím a dobou odpočinku. Predĺžením dňa umelými prostriedkami, napríklad lampou alebo lampou, je možné dosiahnuť kvitnutie po celý rok.

Viete? Rod Streptocarpus je jedným z najpočetnejších. V prírode existuje asi 100 prírodných odrôd, z ktorých chovatelia vyšľachtili viac ako 1000 hybridov.

Najjednoduchší spôsob, ako reprodukovať - ​​rozdelenie Bush

Najvhodnejšie pre reprodukciu streptokarpus doma sa vykonáva delením Bush. Ako už názov napovedá, rozdelenie nie je plnohodnotnou reprodukciou, ale skôr sedením jedného veľkého ker cez niekoľko kvetináčov.

Táto metóda je použiteľná hlavne pre veľké zarastené rastliny. Samotné rozdelenie je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o streptocarpus a vykonáva sa aspoň raz za 2-3 roky. Zanedbanie tohto pravidla vedie najčastejšie k dvom typom dôsledkov:

 • streptokarpus rastie nadmerne a začína slabnúť v malom kvetináči kvôli nedostatku živín;
 • rastúce streptokarpus opakovane presadené do väčšieho hrnca. Čoskoro to vedie k tomu, že rastlina prestáva kvitnúť, pretože stonky kvetov už nemôžu prasknúť závojom listov.

Podmienky chovu

Pre kvet streptocarpus je preferovaná reprodukcia na jar av lete. Je to čas vysokej aktivity metabolických procesov, ktorý je veľmi dôležitý pre zakorenenie a regeneráciu koreňových segmentov poškodených počas transplantácie.

Toto pravidlo nie je tak prísne pre streptocarpus, ktorého biorytmy často nie sú viazané na zmenu ročných období. V tomto prípade môže byť rozdelenie uskutočnené v ľubovoľnom vhodnom čase.

Stav dormancie sa vyskytuje v rastlinách s poklesom denného svetla v jesennom a zimnom období. Počas tohto obdobia je kontraindikovaná akákoľvek manipulácia spojená s výsevom, delením alebo hnojivom. Všetko, čo kvetina potrebuje v takom čase, je zriedkavé zalievanie. Skutočnosť, že nastal stav odpočinku, môže byť chápaná dlhou absenciou kvitnutia.

Technológia štiepenia

Rozdelenie Bush je proces, ktorý bude trvať nejaký čas, takže je lepšie, aby sa hneď niekoľko hodín na sklade, najmä ak to robíte prvýkrát. Technológia divízie zahŕňa tri fázy:

 1. Identifikujte silné body rastu. Je možné určiť rastový bod z kombinácie niekoľkých tesne susediacich nôh listov, ktoré vychádzajú z jednej hlavy puzdra. Listy by mali byť silné, pri pohľade zo stredu smerom von - na tieto segmenty a náš krov bude zdieľať.
 2. Vlastne rozdelenie. Pred delením kríka je potrebné ho odstrániť z hrnca a čo najviac zbaviť koreňov lepiacej sa pôdy, snažiac sa ich nepoškodzovať. Fotografia jasne ukazuje dva silné body rastu, podľa nich a potrebu oddeliť rastlinu. Aby ste to dosiahli, musíte opatrne odrezať hlavu puzdra medzi pravou a ľavou časťou a oddeliť ich od seba.
 3. Zosvetľovacie puzdro V tejto fáze sa musíte zbaviť starých listov a zahusťovať slabé miesta rastu. Staré zažltnuté listy, ktoré sa objavia po odkvitnutí, zvyčajne nepredstavujú problém. Sú ľahko oddelené od rastliny, ale hlavná vec - potreba ich odstránenie nespôsobuje pochybnosti v pestovateľovi.

  Ukázalo sa však, že mladé listy môžu poškodiť aj Bush ako celok. Pod slabými miestami rastu sa vzťahujú menšie listy, ktoré sa objavujú náhodne, niekedy z miesta, kde by mal byť stopka.

  Takéto listy rastú tak, ako keby boli vo vnútri kríka a smerom k sebe, napríklad zhutňovaním a zvyšovaním citlivosti na plesňové infekcie. Taktiež zasahujú do stalkerov kvetov.

Je to dôležité! Odstráňte slabé alebo staré listy so zvyškami stopiek by mali byť spolu s krkom a jeho koreňmi.

Ako si vybrať kapacitu a závod delenki

Všetko záleží na veľkosti závodu: čím viac je - tým viac priestoru bude potrebovať. Rastlina by mala mať dostatok pôdy a koreňový systém by mal byť voľne umiestnený v nádrži. Na usporiadanie sedadiel sa používajú v podstate jednorazové nádoby s objemom 0,25-0,35 l.

Po prvé, nádoba sa naplní substrátom na približne polovicu, po ktorej sa koreň rastliny zníži a rovnomerne sa prikvapká zo všetkých strán. Na konci je pôda mierne stlačená, ale nie tvrdá - len na upevnenie nadzemnej časti kvetu.

Šírenie listovými odrezkami

Okrem delenia streptocarpus Bush môže byť reprodukovaný listom. Leaf vrúbľovanie je náročná a starostlivá metóda, ktorá vyžaduje trpezlivosť a niekoľko špeciálnych zručností od rozhodovacieho orgánu. Proces má niekoľko fáz:

 1. Výber správneho listu.
 2. Listové odrezky.
 3. Zakorenenie.
Reprodukcia pomocou listových odrezkov, aj keď dlhšie a pracnejšie, ale umožňuje získať viac rastlín Zamiokulkas, shefflery, domáce begónie, rosnička

Ako a kedy sa zberajú odrezky.

 • Vyberte list.
Po prvé, pre štepenie, musíte vybrať príslušný list. List by mal byť dosť veľký (asi 10 cm), ale nie starý, pretože starý list môže jednoducho vyblednúť a príliš mladý môže byť príliš slabý.

 • Rezne.
Reprodukcia streptokarpus nie je celý list, ale jeho časť. Za týmto účelom sa listy oddelené od materskej rastliny zbierajú na odrezkoch: list je úplne odrezaný na centrálnom jadre na oboch stranách, po ktorom je centrálne jadro odhodené. Potom sa plechy narezajú tak, aby na každej z polovíc boli aspoň 6 pozdĺžnych rebier, ktoré nie sú kratšie ako 5 cm a výsledný rez je ponorený do zeme s dolným koncom 1-2 cm.
Streptokarpus je veľmi citlivý na hladinu vlhkosti a je náchylný na plesňové ochorenia s nesprávnou starostlivosťou - múčnatka, hniloba šedá, koreň a hniloba stonky.
Viete? Schopnosť zakorenených odrezkov závisí od pôdy, v ktorej rastie materská rastlina. Ak by dostal príliš veľa dusíka, korene na odrezkoch sa tvoria veľmi zle. Podobný účinok má prebytok medi v pôde.
 • Spracovanie.
Niekedy sa odrezky ošetrujú špeciálnymi látkami na podporu rastu alebo hormonálnymi koreňovými činidlami, ako sú Kornerost, Kornevin alebo Radiopharm, ale je dôležité, aby ste ich nepreceňovali takýmito nástrojmi. Bude optimálne ponoriť rezanie do média, potom ho vysušiť vložkou a ponoriť do pôdy.
 • Výber pôdy.
Rezne by sa mali vyvíjať dobre v pôde pre Saintpaulia, ale ak chcete pomôcť rastliny, môžete si vziať špeciálnu koreňovú zmes, ktorá sa skladá z piesku a rašeliny v rovnakých častiach.

Proces zakorenenia

Proces zakorenenia je veľmi dlhý a môže trvať až dva mesiace. Pre porovnanie, epistácie patriace do tej istej rodiny sa počas týždňa zapustia do hárku. Okrem toho, zakorenenie by nemalo byť povolené, a nádoba s odrezkami vyžaduje starostlivú údržbu.

Z chorôb streptokarpus, kvetinárstvo platí Fitosporin, Fundazol, Trichodermin, Skor

Bude najvhodnejšie postaviť malý skleník pozostávajúci z kontajnera s odrezkami a polyetylénom - to uľahčí starostlivosť o rastliny.

Pravidlá starostlivosti o odrezky:

 1. Vlhkosť. Predtým, ako sa objavili korene, odrezky nemali žiadne špeciálne orgány, ktorými by mohli absorbovať vodu. Proces absorpcie vlhkosti sa vykonáva celým telom listu, takže je potrebné skontrolovať, či je dostatok vlhkosti.
 2. Light. Skleník s odrezkami by mal byť umiestnený na dobre osvetlenom mieste, ale nie na priamom slnečnom svetle, inak bude rastlina vädnúť.
 3. Zalievanie. Voda rezne potrebujú asi raz týždenne špeciálnym spôsobom - pozdĺž okrajov nádrže. To sa robí pre optimálne rozloženie vlhkosti v hrnci.
 4. Choroby. Skleníkové podmienky sú dobré pre klíčenie, ale sú tiež ideálne pre reprodukciu škodlivých baktérií, ktoré môžu zničiť kvet v štádiu rezu. Aby sa zabránilo rozvoju patogénnych mikroorganizmov, pred vysadením sa substrát varí 3 až 5 minút, ďalšou metódou prevencie je týždenné postrekovanie odrezkov baktericídmi.
Streptokarpus by mal byť chránený pred mealybugom, roztočom, scytózou, muškou a strapcami.
Klíčky sú tvorené z pozdĺžnych žíl na liste, ale existujú zriedkavé prípady, keď každé výhonky žily, väčšinou 60-80% klíčia.

Výsadba zakorenených sadeníc

Sadenice Streptokarpus majú dva listy nerovnakých veľkostí. V prípade, že väčšia časť listov dosahuje dĺžku najmenej 3 cm, je potrebné ju opätovne zasiať, nie sú potrebné žiadne špeciálne požiadavky na výsadbu. Stromček 2-3 cm dlhý vysadený v nádobe s objemom 150-200 ml. Nasledujúci transplantát sa vykoná po prvom kvitnutí.

Je to dôležité! Po zakorenení, streptokarpus rastie rýchlo, ale výsadba rastliny s malým koreňom vo veľkom hrnci môže viesť k acidifikácii pôdy a smrti kvetu.
Reprodukcia, ako aj obsah streptocarpu, je pomerne namáhavé cvičenie, ktoré si vyžaduje neustálu účasť a určité zručnosti. Na jednej strane je to hádka, ale na druhej strane - príležitosť naučiť sa niečo nové a skúsiť sa ako pestovateľ. Ako odmenu za vaše úsilie Vám ponúkame príjemné bonusy vo forme obdivných pohľadov priateľov a známych.

Loading...