Starostlivosť a výsadba jabloní: hlavné pravidlá

Jablká sú považované za jedno z najobľúbenejších plodov, ktoré milujú deti aj dospelí. Ak chcete chuť, sú sladké, kyslé, sladké, koláč, tvrdé a mäkké, to všetko závisí na odrode.

Jam a džem sa vyrábajú z jabĺk, kompótov, ovocných nápojov, džúsov, marmelád a octu, tiež sa môžu konzumovať vo forme sušenia a surového.

Predávajú sa po celý rok v obchodoch a na trhoch. Jablká, v závislosti od času dozrievania, sa skladujú veľmi dlho. Jabloň rastie takmer v každej záhrade. A teraz sa naučíte pestovať jabloň.

Ktorý jabloň si vybrať (výhody, nevýhody)

Existuje mnoho druhov jabloní. Pri výbere jablone máme veľa otázok: na čo by sme sa mali zamerať pri výbere odrôd, ktoré si vyberáme - vysoký, trpaslík alebo stĺpik a kedy môžeme zbierať ovocie?

Výber odrôd jabĺk. Dávajte pozor na odolnosť voči škodcom. Tiež je potrebné zvoliť jablone, čo dáva najväčší výnos, s vysokou chuťou, mali by ste venovať pozornosť dĺžke skladovania ovocia.

Vyberte si jablká rôznych termínov dozrievania

V záhrade musia pestovať jablone rôznych období dozrievania, najlepšie 3-4 odrody. Najlepšie letné odrody možno nazvať: melba (chutné plody s hustou dužinou, žlto-zelený odtieň, uskladnený pomerne dlhý čas, neboja sa škodcov); biela náplň (jablká sú zelenožltej farby, výťažok je nadpriemerný, majú dobrú odolnosť proti chladu); Populárne sú aj Borovka, chlieb, mantet.

Do jesene odrody patrí odroda Zhiguli, nabíjačka, potešenie, Vangerova dcéra, sláva víťazom.

Neodporúča sa pestovať v záhrade také odrody jabloní ako Akayevskaya krása, šarlátový aníz a borovinka. Dávajú zlú úrodu a nie veľmi chutné.

Najlepšie zimné odrody, ktoré by mali rásť v krajine, sú také odrody ako Antonovka, Golden Delicious (sladké, šťavnaté, žlté ovocie, stromy dávajú vysoké výnosy), Mutsu, Ruby, Čechy, Eliza a Pinova.

Najdôležitejším krokom je výber sadeníc jabĺk

Sadenice je potrebné kúpiť od profesionálneho chovateľa a potom, aspoň namiesto letnej odrody, si kúpite zimnú. Osobitná pozornosť by sa mala venovať koreňovému systému. V závislosti od veľkosti záhradnej plochy by ste mali vybrať typy stromov, ktoré vo vás rastú. Každý typ sadeníc má svoje klady a zápory.

Medzi výhody vysokých stromčekov patria: stromy prinášajú ovocie počas celého svojho životného cyklu a sú dosť dlhé; koreňový systém sa nachádza pod vrchom pôdy a nevyžaduje časté zalievanie; ľahko tolerovať akékoľvek poveternostné podmienky.

Nevýhody sú: nevhodné pre malé plochy; podzemná voda by mala byť čo najnižšia (minimálne 2 m.); je nepohodlné vyberať jablká na horných vetvách, kvôli ich nadmernej výške je ťažké ich dosiahnuť.

Tiež vzhľadom na to, že strom dáva príliš veľa tieňa, voľný priestor medzi radmi nemôže byť použitý na výsadbu iných rastlín.

Výhody bonsai sú: začnú niesť ovocie čoskoro, zaberajú malé plochy záhrady, nie sú tak tienisté ako vysoké jablone, a môžete pestovať kvety alebo zeleninu v radoch. Jablká sú často veľké a veľmi chutné. Nevýhody tohto typu sú: odolné voči mrazu, vyžadujúce väčšiu starostlivosť, najmä zavlažovanie, nepáči drastické zmeny počasia. Strom za 10 rokov začína niesť menej ovocia, ich životný cyklus končí.

Bunky jabĺk majú povrchový koreňový systém, po niekoľkých rokoch dávajú svoju prvú úrodu, sú ľahko ošetriteľné, nie sú rozmarné. Nevýhody tohto typu sú: strach z mrazu, vyžadujú riadne a včasné zalievanie, netolerujú výkyvy počasia, majú krátky životný cyklus.

Obraciame sa na prípravu pôdy

Pôda, pred výsadbou stromov, je potrebné vykopať, uvoľniť, zbaviť sa všetkých škodlivých burín, oplodniť a znovu kopať. Nechajte ho v tomto stave niekoľko mesiacov, potom pokračujte v kopaní pristávacích jám.

Hlavná vec - správna diera

Príprava výsadby je najdôležitejšia etapa, ktorá začína dlho pred výsadbou sadeníc. Koniec koncov, výsadba jamy pre stromček bude slúžiť ako "domov" na 5 alebo 6 rokov, je zdrojom živín.

Jáma začína kopať asi 2 mesiace pred začiatkom výsadby.

Agronómovia odporúčajú venovať pozornosť hĺbke jamy, mala by byť dvakrát hlbšia ako výška budúceho stromu a šírka je približne rovnaká ako hĺbka.

Počas kopania jamy je potrebné odstrániť všetky korene burín, spodok sa nevyhnutne uvoľní. Vykopaná zemina z jamy sa zmieša s hnojom alebo humusom (2-3 nádoby) a pridá sa popol, minerálne hnojivo, vápno alebo krieda.

Vrchná vrstva úrodnej pôdy, ktorá bola predtým umiestnená vo vrecku, je poslaná na samé dno jamy a spodná vrstva je vyliata. Zasadené sadenice by mali byť pokryté 20 cm pôdy, aby sa zabezpečilo, že koreňový systém nepodlieha mrazu a jabloň sa raduje s vynikajúcimi výťažkami.

Tiež nezabudnite na hnojivo

Pôda, pod ktorou budú jablone rásť, potrebuje vhodné hnojivo. V pôde sa po uvoľnení vytvoria malé priekopy a vnesú sa do nich živiny: humus (hnoj), vtáčie trus, síran meďnatý alebo kyselina boritá, ako aj iné stopové prvky.

Teraz môžete začať pristátie

Aké sú dátumy výsadby na jeseň, na jar?

Obdobie výsadby sadeníc závisí od odrody a klímy v tejto oblasti. Na jeseň je možné zasadiť jablone, keď všetky listy zo stromov odpadnú, alebo na jar, po roztopení snehu. V týchto sezónach existujú výhody a nevýhody pristátia.

Najlepšie je zasadiť jablone na jar, ale musíte to urobiť len po zahriatí vzduchu a pôdy. Vskutku, chlad, nie rozmrazené po zimných mrazoch zeme, má škodlivý vplyv na korene sadeníc. Skúseným záhradníkom sa odporúča začať výsadbu stromov od polovice apríla.

Výsadba sadeníc jabĺk na jeseň sa odporúča okolo konca septembra alebo v polovici októbra. Toto obdobie je považované za obdobie dažďov, pôda je stále teplá, čo je najlepšia podmienka pre výsadbu. V novembri sa neodporúča pestovať malé stromy, sú najlepšie prikopat a odchádzajú do jari.

Ako hlboko zasadiť?

Hĺbka výsadby jablone je priamo závislá na koreňoch sadeníc. Koreňový systém sa musí cítiť slobodne. Približná šírka je asi 2 metre a hĺbka jamy by mala dosiahnuť 100 cm.

Správna starostlivosť je kľúčom k dobrej úrode.

Musím hnojiť?

V prvom roku sa hnojivá prakticky neaplikujú, stačí len včasné zalievanie. Uistite sa, že odstránite burinu, uvoľnite pôdu. Počas prvých troch rokov sa na zem aplikujú dusíkaté hnojivá, čo sa vykonáva dvakrát ročne - na jar a na jeseň.

Pre sadenice, ktoré sú staré niekoľko rokov, sa hnojivá aplikujú na kmene stromov a na tie jablone, ktoré už prinášajú ovocie, medzi radmi.

Apple starostlivosť na jeseň

V jesennom období sú jablone kŕmené hnojivom obsahujúcim draslík, dusík a komplexné hnojivo (nitrophoska, ammofos). Odporúča sa sprej pred začatím zavádzania užitočných látok, síranu meďnatého. To bude chrániť stromy pred ovocnou hnilobou. Vrchný obväz jabloní sa vykonáva močovinou, liadikom, síranom amónnym. Nedostatok draslíka v krajine ovplyvňuje plody, ich veľkosť a farbu. Nedostatok dusíkatých hnojív sa prejavuje v stave koreňov jabĺk.

Je potrebné aplikovať hnojivo po vykonanej práci: prerezávanie stromov, kopanie do záhrady, mulčovanie pôdy.

Na jar, jablone potrebujú postrek - to vám umožní zvýšiť výnos stromov. Na postrek pomocou bóru, medi, horčíka. Na začiatku leta sa vykonáva kŕmenie listnatých semienok (síran draselný a močovina). Hlavným pravidlom zostáva - dokončiť prácu na kŕmení asi 20 dní pred začiatkom dozrievania a zberu ovocia.

Spôsoby a čas zavlažovania

Každý jabloň potrebuje včasné zavlažovanie, najmä mladé stromy. Sú napojené asi 5 krát od jari do jesene. Na jeden strom nalial asi tri vedierka vody.

Jablone, ktoré rastú nie prvý rok, by mali byť napojené trikrát. Prvýkrát polieval, keď jablone kvitnú. To sa však robí len vtedy, keď je jar horúca a nie daždivá. Druhýkrát napojená, keď sa začnú tvoriť vaječníky a malé jablká. Potom jabloň vyžaduje dodatočnú vlhkosť. Posledné, konečné zavlažovanie sa vykonáva, keď ovocie dosiahne strednú veľkosť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zavlažovať jablone - jedná sa o kmene stromov, kropenie, brázdy, zavlažovanie.

Chráni náš jabloň pred škodcami

Jabloň má veľa škodcov, hlavná vec je rozpoznať ich včas a začať s nimi bojovať hneď, ako sa objavia prvé známky poškodenia.

Apple vošky infikuje listy stromov. Na jeseň, kladie vajcia, a na jar z nich sa rodia larvy. Z listov sa živia miazgou. Na ošetrenie jabĺk zo škodlivých parazitov sa postrieka tabakovým extraktom.

Tiež považovaný za nebezpečný červený roztoč a brassica. V tomto prípade sa stromy postriekajú prípravkami, ktoré obsahujú fosfáty a koloidnú síru.

Pre ovocie je nebezpečenstvo tŕňom. Ona je ladenie jej vajcia na jablká a listy. A jablká muška ovplyvňuje vaječník ovocia. Jablká nemajú čas dozrieť a padajú na zeleno. Stromy striekané špeciálnymi prostriedkami.

K škodcom samotných stromov patria jablone:

  1. zelenáč
  2. Mora. Kontrolné opatrenia zahŕňajú postrek stromov benzofosfátom alebo karbofosom.
  3. Vošky sa prejavujú vo vzhľade plaku na listoch, konárov. Metylbromid sa používa na dezinfekciu a stromy sa postriekajú špeciálnymi prípravkami ("metaphos").
  4. Apple jedlík kvet. Pred pučaním je potrebné spracovať stromy s chlorofosom, karbofosom.