Clematis v Urals: výsadba a starostlivosť

Clematis je nádherná kvetina, očarujúca s nehou a veľkorysým kvitnutím. Ak chcete naplno pocítiť krásu tejto exotickej rastliny, stačí sa ju pokúsiť pestovať. Obrovské, vodopádom padajúce kvety nútia záhradníka, aby sa o rastlinu staral čo najúplnejšie, hoci mimochodom, plamienok to vôbec nepotrebuje.

Je to dôležité! Clematis je jedovatá rastlina. Napriek tomu, že je menej nebezpečný ako iné jedovaté záhradné rastliny, je potrebné vyhnúť sa kontaktu s jeho šťavou, pretože spôsobuje svrbenie a pálenie kože. Pamätajte tiež, že aj malé množstvo listov plamienka alebo šťavy môže spôsobiť krvácanie žalúdka a črevnú koliku.

Pestovanie tohto lievika nespôsobí ťažkosti ani pre začiatočníkov, a preto každý, kto si chce vychutnať kontempláciu svojho luxusného kvitnutia, bude môcť začať plamienok vo svojej záhrade.

Clematis na Ural: najlepšie odrody pre pestovanie

Poveternostné podmienky v Uralu sú pomerne drsné, a preto je veľmi často nerovnomerné rozloženie zrážok. Tí, ktorí žijú v Uralu, by mali prevziať najodpovednejší prístup k výberu odrôd klematisu.

Ďaleko od najlepšej voľby clematis pre Uralstypy Petra, vinogradolistny a evergreen, pretože nie vždy tolerujú zimu. Tiež nie je vhodný pre pestovateľské druhy ako napr Východné, horiace a fialová, pretože ich vytrvalosť stačí na to, aby uniesla -20 ° C, a to je absolútne nestačí na prežitie drsných uralských zimách. Takéto vinice sa budú cítiť dobre v skleníkoch, skleníkoch, zimných záhradách alebo ako hrnčiarske rastliny.

Najlepšie odrody clematis pre Urals - to sú tie, ktoré patria do druhej a tretej skupiny, výhonky, ktoré na zimovanie čiastočne skrátili alebo úplne odstránili. Veľa druhov plamienkov vyžaduje vysoko kvalitné prístrešok pre zimné obdobie. Ak vezmeme ako základ klasifikáciu druhu na materskej línii, potom pre Uraly sa odporúča vybrať nasledovné typy:

  1. Hybridné odrody Clematis Jakman sú to veľké kvety v tvare kríkovitej liány, ktorá rastie nad výhonkami až do dĺžky 4 metrov. Krovia sú pokryté pekne listnatými listami a majú dobre vyvinutý koreňový systém. Nepotrebujú osobitnú starostlivosť a dokonca vám poskytnú minimálnu pozornosť s krásnymi fialovými kvetmi s priemerom 20 cm. Táto odroda sa vyznačuje veľkorysým a dlhým kvitnutím. Počas prípravy na zimovanie sa rastlina rozreže buď úplne, alebo ponechá výhonky maximálne 30 cm.
  2. Integrifolia (hybridné odrody plamienkov) botanici boli zaradení ako samostatná skupina krovo plamienkov, ktorých predstavitelia môžu dosiahnuť maximálnu dĺžku 2,5 metra. Počas obdobia kvitnutia sú vinice pokryté očarujúcimi zvončekovitými kvetmi, ktoré dosahujú priemer až 12 cm.
  3. Vititsella (hybridné odrody fialového plamienku) - Je to krík v tvare kríkov. Rastlina má výhonky dosahujúce dĺžku až 3,5 metra, na ktorých tvoria komplexné listy a nádherné veľké kvety, ktoré môžu dosahovať až 12 cm v priemere, sú väčšinou ružové, fialové a červené. Počas obdobia kvitnutia je jeden veľký krík pokrytý stovkami kvetov.
Clematis woolly, Vititsella, Zhakmana, sivá, panenský, krátkozraký, pilchatolistnogo, Tangut môže odolať poklesu teploty na -27 ° C. však Nesporným lídrom medzi odrodami, ktoré sú vhodné na pestovanie v Ural, je "Wil de Lyon" zo skupiny Vititsella, t ktoré, aj v tých najťažších podmienkach, vás poteší nádhernými karmínovými kvetmi.

Výber miesta pre výsadbu plamienku

Pri výsadbe plamienku na Uralu je potrebné zodpovedne pristupovať k výberu miesta pestovania.

Je to dôležité! Ak sa chystáte pestovať plamienok, pamätajte, že rastlina sa bojí studeného vetra a prievanu, a preto, ak urobíte chybu pri výbere miesta pre ňu vo vašej oblasti, potom je rastlina nepravdepodobná, aby vás potešila aktívnym kvitnutím a rýchlym rozvojom.

Miesto na pestovanie viniča by malo byť suché, bez stojatej vody na jar. Ak sa zvolené miesto vyznačuje blízkym umiestnením pôdnych vôd, potom musí byť vybavená drenážou s výškou najmenej 20 cm z drveného kameňa alebo zlomenej tehly. Vzhľadom k tomu, že plamienok je vinič, potrebuje organizáciu podpory. Spočiatku, samozrejme, budete musieť zviazať rastlinu, ale ako rastie, začne sa držať samotnej podpory pomocou listových stoniek.

Clematis miluje svetlo, a preto miesto na pristátie by malo byť slnečné a chránené pred prievanom a vetrom.

Vlastnosti pristátia clematis v Urals

V otvorenom teréne zasadil vinič na jeseň alebo na jar. V prípade, že ste si na konci jesene kúpili klematis, je lepšie prikopat ho až do jari a pristáť v otvorenom teréne s príchodom teplých dní. Ak ste si zakúpili výhonok v lete, ktorého koreňový systém sa nachádza v uzavretom kontajneri, potom je na jeseň zasadený do zeme. Po výsadbe a pred zakorenením musí rastlina zorganizovať vysokokvalitné tieňovanie, ktoré ho ochráni pred priamym slnečným svetlom. Ak ste si zakúpili výhonok s mierne vysušenými koreňmi, potom, aby sa zvýšila tvorba koreňov a prežitie rastliny, musí byť nasiaknutá 6 až 8 hodín vo vode, do ktorej bol predtým pridaný Epin.

Výber sadeníc

Pri výbere sadeníc plamienkov, nezabudnite, že aby sa usadili v Uralu a bezproblémovej kultivácii, je potrebné starostlivo kontrolovať spodnú časť a podzemok kvôli prítomnosti mechanického poškodenia, ako aj porážkam infekčnými chorobami. Ak si všimnete, že sa pri nákupe na zárodku nevyskytuje hojivá rana, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou táto rastlina ovplyvnená hubou, a preto je lepšie ju odmietnuť.

Starostlivo kontrolujte odnože sadeníc. Môžete bezpečne kúpiť výhonok, ak centrálne korene sú pokryté hustým kobercom malých koreňov, nie sú sušené, nemajú mechanické poškodenia a lézie s hnilobou alebo plesňou. Ak ste vybrali rezanie má len hlavný koreň, bez postranných vetiev, potom je nepravdepodobné, že by lezec zakorenil, alebo to bude veľmi dlho bolieť.

Príprava pristávacej jamy

Clematis je nenáročný, ale je veľmi citlivý na výber pôdy. Rastlina preferuje ľahký, dobre oplodnený a priedušný základný náter. Ak na vašej lokalite prevládajú ílovité alebo hlinité pôdy, na zlepšenie ich prevzdušňovacích vlastností by sa mala pri príprave pôdy zmiešať s pieskom.

Úspech pestovania plamienku závisí od správnej výsadby a starostlivosti o rastliny, Zvlášť dôležité je splnenie všetkých požiadaviek pri pestovaní viniča na Ural. Pri výsadbe kríkov, musíte najprv vykopať štvorcový otvor 60 cm do hĺbky, rovnako ako 60 cm na šírku a dĺžku. V strede jamy je odvodňovací kopec, ktorý je pokrytý substrátom pozostávajúcim z rovnakých častí kompostu, humusu a záhradnej pôdy. Okrem toho sa pridá 150 g superfosfátu a 400 g dolomitovej múky.

Ako zasadiť plamienok

Pri výsadbe clematis by mal inštalovať sadenice v strede jamy na odvodňovacom kopci. Teraz jemne rozprestrite korene nad kopcom a naplňte ich pripravenou pôdou. Po vysadení viniča je potrebné mierne spevniť pôdu v zóne stonky a viazať výhonok na vopred nainštalovaný podklad.

Viete? Čím väčší je klitoris, tým hlbšie bude potrebné pripraviť jamu na jej výsadbu.

Po výsadbe by mala byť rastlina napojená teplou vodou. Nezabúdajte, že na zabránenie hnilobného lámania koreňov sa musí najprv napustiť pri izbovej teplote.

Ako sa starať o clematis v Urals

Non-capricious clematis nebude vyžadovať špecifické podmienky pre pestovanie rastlín, keď sa pestuje. Rastlina bude nesmierne vďačná za včasné zalievanie, hnojenie, uvoľňovanie pôdy a prerezávanie. Správna starostlivosť o pekného muža je kľúčom k jeho veľkorysému kvitnutiu. Pozemné krycie rastliny môžu byť umiestnené okolo kríka, aby sa zlepšili dekoratívne vlastnosti lokality, čo pomôže chrániť korene viniča pred prehriatím počas horúceho slnečného dňa a zabráni rýchlemu odpareniu vlhkosti.

zalievanie

Ak chcete clematis radosť dobrý rast, bude vyžadovať organizáciu správne zavlažovanie. Nepravidelné zavlažovanie je hlavným dôvodom, ktorý vedie k smrti rastliny. Liana zle reaguje na časté a menšie zavlažovanie, obzvlášť nebezpečné pre ňu je zalievanie v strede kríka. Takéto akcie môžu viesť k porážke koreňového krku rastliny hniloby, a navyše, vlhkosť jednoducho nemôže preniknúť hlboko do zeme, kde sa nachádzajú korene clematis.

Korene viniča sú pomerne masívne a sú veľmi hlboké, a preto rastlina potrebuje dobré zavlažovanie: dospelý krík by mal dostať aspoň tri vedrá vody naraz. Zalievanie sa najlepšie vykonáva každé štyri dni, ale tak, že sa voda nešíri v plytkej louži, ale preniká hlboko do pôdy. K tomu, okolo Bush vytvoriť kruhový otvor vo vzdialenosti 40 cm od kmeňa Bush. Pri výsadbe rastliny je možné do zeme šikmo nasypať tri malé kúsky plastových rúrok a počas zalievania do nich pomaly naliať vodu.

Top dressing

Clematis vyžaduje zavedenie veľkých dávok hnojív, čo je vysvetlené tým, že rastlina má dlhé a veľkorysé kvitnutie a okrem toho potrebuje silu na každoročnú obnovu pozemnej časti.

Je to dôležité! Pamätajte, že hnojivo by sa malo aplikovať na pôdu, keď rastie plamienok často, ale v malých porciách, pretože jednorazové podanie významných dávok hnojív môže spôsobiť poškodenie jeho koreňov chemickým popálením.

Pri pestovaní plamienku je potrebné striedať zavádzanie organických a minerálnych hnojív. Lian by mal byť kŕmený najmenej 4 krát za sezónu. Pred zavedením hnojív musí byť závod dobre zavlažovaný, pretože to zabráni vzniku chemických popálenín.

Na jeseň, pred prípravou Bush, na zimovanie, kostná múčka v množstve 200 g na meter štvorcový je zavedená do zeme. Tajomstvo je, že pre plný rast rastlina potrebuje veľké dávky fosforu. Bez tohto stopového prvku začnú jeho listy hnednúť a samotný krík sa prestane vyvíjať. Môžete tiež potešiť rastlinu humusom.

Viete? Clematis Bush, ktorý je v štádiu kvitnutia, sa neodporúča kŕmiť, pretože to spôsobí výrazné zníženie obdobia kvitnutia.

Vo fáze aktívneho vegetatívneho vývoja, plamienok potrebuje ďalšie hnojenie dusíkom, pretože s jeho nedostatkom rastlín nebude schopný úplne odhaliť svoj genetický potenciál, a jeho listy a kvety budú malé, môže začať žltnúť a stať sa červenkasté. Ak chcete kompenzovať nedostatok dusíka, môžete kŕmiť kašu riedke vo vode alebo vtáčie trus. Organické hnojivá sa musia striedať s minerálom. Liana miluje dusičnan amónny, močovinu a nitroammofosku. Na jar je potrebné injekčne podávať aj draslík. Počas tohto obdobia by mali byť kríky kŕmené dusičnanom draselným.

S nástupom prvých teplých jarných dní sa kríky vyliali limetkovým mliekom, ktoré pomáha predchádzať kysnutiu pôdy.

prerezávanie

Prerezávanie je najdôležitejšou zložkou úspešnej kultivácie plamienkov., Je nevyhnutný pre prevenciu zahusťovania a omladzovania kríkov, ako aj pre zvýšenie intenzity kvitnutia. Jarné prerezávanie slabých, tenkých a poškodených výhonkov pomáha predĺžiť kvitnutie. V lete sa z kríka odstraňujú drobné vetvy, ktoré stimulujú vznik nových výhonkov a predlžujú kvitnutie.

Takmer všetky odrody plamienky po výsadbe na úkor hlavného kmeňa sa intenzívne rozprestierajú smerom nahor, takže sú orezané, pričom ostáva len niekoľko silných púčikov. Táto manipulácia stimuluje tvorbu niekoľkých bazálnych stoniek.

Pri prerezávaní clematis Jacquesman, Vititsella, Intergrifolia, v ktorom výhonky kvitnú v prvom roku života, odstránenie starých výhonkov sa vykonáva skoro na jar skoro u koreňa, čo stimuluje rast nových pobočiek.

Podpora plamienku

Pre normálny vývoj popínavých rastlín je potrebné nainštalovať podporu, ktorá môže byť reprezentovaná oblúkmi, pyramídami a luxusným dizajnom ventilátorov. Pri výbere podpory si to pamätajte hrúbka jeho prvkov by nemala presiahnuť 1 - 1,2 cm. Mali by ste tiež poznamenať, že pestovanie, výhonky získavajú významnú váhu, a preto ich nie každý materiál vydrží.

Je to dôležité! Pri výbere podpory, nemali by ste zasadiť clematis vo vzdialenosti menej ako pol metra od tehlovej steny, a závod by mal byť umiestnený oveľa ďalej od kovového plotu, pretože prítomnosť týchto štruktúr bude mať negatívny vplyv na jeho vývoj.
Jemné kovové valce vyrobené zo sieťoviny a vykopané v blízkosti kríkov sú vynikajúcou oporou pre puzdrá. Nemenej očarujúci vzhľad a oblúk dosiek. Takéto elegantné vzory sa ľahko stanú hlavnou ozdobou akejkoľvek stránky.

Metódy reprodukcie plamienku v Ural

Plamienok množený vrstvením, delením kríkov a štepením, Všetky tieto metódy sú vegetatívne, a preto umožňujú plne zachovať všetky odrodové vlastnosti a získať rastliny s vlastným koreňovým systémom. Najpopulárnejším druhom šľachtenia pre klematis na Uraloch je štepenie.

Výhonky odobraté z kríka sú rozdelené na odrezky dlhé 8 až 10 cm a umiestnené na jeden deň v roztoku na stimuláciu koreňov, po ktorých sú zasadené do skleníka a pokryté sklenenou nádobou. Predtým, ako sa objavia korene, pôda, do ktorej sa semenáče umiestnia, sa postrieka vodou a udržiava sa neustále vlhká. Po tom, čo klíčky získajú svoje korene, sú vysadené na trvalý pobyt.

Nemenej populárne je rozdelenie Bush. Táto metóda sa používa, keď sa vinič silne rozrastá, alebo keď sa krovo presúva na nové miesto. Zdieľané kríky skoro na jar alebo na jeseň. Po vykopaní kríka sa rozdelí na niekoľko samostatných rastlín, ktoré sa potom vysadia do zeme.

Nováčik záhradníci množia plamienok vrstvením. Aby sa získal výsadbový materiál, mladé výhonky kríka sa položia do vopred pripravených otvorov a zakryjú sa zeminou, pričom horná časť výhonku zostane nad zemou. V priebehu času, púčiky klíčia, a výhonky sú tvorené z nich, ktoré sú potom oddelené od materskej Bush, rozdelené do samostatných rastlín a zasadil v oddelených jamách.

Ako chrániť vinič v zime

S nástupom jesene musíte premýšľať ako chrániť plamienok v Ural od nízkych teplôt v zime. K tomu, s nástupom chladného počasia, v suchom počasí, naliať vedro humusu do stredu Bush, po odstránení všetkých spodných listov z rastliny a ošetrenie bazálneho krku s síranom meďnatým. Potom sa zalievanie kríka vykonáva do výšky asi 15 cm s popolom a pieskom.

Pre kryštalické krycie krysy používajte iba suchú metódu: Výhonky rastliny sú zložené alebo skrútené a položené na základňu, po ktorej sú pokryté suchými dubovými listami, smrekovými vetvami alebo drvenou penou. Je pokrytá krabicou, ktorá je potom pokrytá kusom strešnej krytiny, strešnej lepenky alebo iného nepremokavého materiálu, zatlačená v rohoch tehál alebo kameňov a pokrytá vrchnou vrstvou zeme.

Pestovanie v záhrade clematis otvára pestovateľom rastlín neobmedzené možnosti dizajnu. A ak nechcete byť leniví a vytvoriť pohodlné podmienky pre závod, potom len pár plamienok kríkov sa ľahko obráti aj na najskromnejšiu časť raja.

Loading...