Pozemný chrobák v záhrade: popis hmyzu, čo robiť, keď sa nájde chrobák

Skúsení záhradníci, s najväčšou pravdepodobnosťou, už vedia, kto taký pozemný chrobák (Carabidae) je a aké užitočné funkcie vykonáva v záhrade.

Pre začínajúcich záhradkárov a záhradkárov nebude zbytočné dozvedieť sa viac o tomto obrovskom chrobákovi, ktorý je bežný takmer vo všetkých našich regiónoch. Chrobák je tiež nazývaný - brouk lesný, záhrada, obyčajný.

Je to dôležité! Pre záhradný pozemok alebo záhradu budú užitočné všetky druhy týchto chrobákov, s výnimkou jedného - zemského chrobáka čierneho, ktorý musí byť zničený, ak máte obilniny.

Mleté chrobáky: opis

Keď už hovoríme o tom, ako vyzerá pozemný chrobák, musíte vedieť, že druhy tohto chrobáka sú rôznorodé a máme až 2700 poddruhov. Rozdiely budú vo veľkosti - veľkosť tela, nohy, antény, farba, niektoré vlastnosti vývoja hmyzu.

Viete? Celkovo je vo svete známych viac ako 32 000 (!).
Často sa nachádza záhradný mletý chrobák veľký až 1,7-3 cm dlhý, s tmavou grafitovou farbou s kovovým leskom. Na tele klapky - malé zlaté body, zárezy a podlhovasté drážky. Vyvinula silné nohy, ktoré vám umožnia rýchlo a obratne sa pohybovať, a tiež, pretože zemský chrobák je dravec, silné silné čeľuste.

Vlastnosti životného cyklu chrobákov

Samice ležia od 50 do 80 vajíčok naraz, pričom si vyberajú túto úrodnú, pomerne vlhkú oblasť v hornej vrstve zeme. Potom sa vajíčka objavia z lariev. S časom (od 3 - 4 týždňov a v niektorých druhoch až do dvoch rokov) sa larva mletého chrobáka mení na kuklu, ktorá sa potom stáva dospelým hmyzom. Dospelí jedinci sú nočné - lovia v noci, ale počas dňa zostávajú v útulku. Čo jesť zemský chrobák a kde žije živý chrobák? Živí sa hlavne na húseniciach, dočakajúce červy, slimáky, slimáky, ako aj drobný hmyz, muchy, mäkkýše, semená a korene rastlín. Obyvateľstvo, v ktorom žije zemský chrobák, je buď plytké pôdne vrstvy, alebo na povrchu trávy, kríkov a pod kameňmi. Pozemné chrobáky žijú v malých skupinách, ktoré môžu zahŕňať chrobáky rôznych druhov.

Viete? Zemský chrobák je dlhotrvajúci chrobák. Žije - 3-5 rokov a dobré zimy, skrýva pod stodoly, skladovacie priestory, zakladanie domov.

Aké je použitie mletých chrobákov v záhrade, ako prilákať chrobáky

Pozemné chrobáky jedia škodlivé záhradné hmyz, húsenice, slimáky a slimáky, ktoré ničia domáce záhrady a záhradné plodiny. Zemský chrobák je najjednoduchší, prirodzený a ekologický spôsob boja proti týmto škodcom. To znamená, že v prípade, že pozemné chrobáky sú veľa, potom môžete urobiť bez chemikálií a liekov na boj proti záhradným škodcom. A tak získajte čistú úrodu a vyhnete sa zbytočným výdavkom na chemickú ochranu.

Zemský chrobák šetrí plodiny zničením zrelých škodcov a v skutočnosti im neumožňuje množiť sa. Medzitým nie všetky chemické prípravky pôsobia rovnako dobre v rôznych štádiách vývoja škodcov a práve preto je potrebné urobiť niekoľko postrekov za sezónu.

Je to dôležité! v priemere jeden pozemný chrobák v letných mesiacoch zabíja 150 až 300 lariev, kukiel a dospelých húseníc.

Tieto nariadenia preto nemusia byť zničené, ale naopak, je žiaduce zvýšiť ich počet obyvateľov v tejto oblasti. Ak je otázkou, ako rýchlo prilákať viac pozemných chrobákov do vašej záhrady alebo záhrady, potom, najprv, musíte vytvoriť miesto pre nich. K tomu, aby na mieste kúsky dreva kôry, hromady listov, piliny, malé kamene - to všetko bude slúžiť ako útočisko pre chyby. A po druhé, ak je to možné, nepoužívajte chemikálie na ničenie škodcov. Pozemné chrobáky sú citlivé na chemikálie, ktoré tiež pôsobia na ne škodlivé.

Kto sa živí chrobákmi, sú to vtáky, ale to robia len zriedka kvôli jednej zvláštnosti chrobákov. Pri nebezpečenstve (ako aj pri imobilizácii koristi) chrobáci vydávajú nepríjemnú látku, takže sa vtáky snažia vyhnúť sa mletým chrobákom.

Môže zemný chrobák poškodiť záhradu

Pre záhrady, presnejšie polia a plodiny, zrno (čierny) zemský chrobák alebo hunchbacked pune je nebezpečné. A dôvodom je to, čo tento zemný chrobák žerie. Namiesto záhradných škodcov konzumuje listy, výhonky (larvy) a obilniny obilnín a obaja sa pestujú, čo je obzvlášť dôležité a divoké. Okrem toho, že chrobáci jedia zrná, mávajú ucho a celé zrná padajú na zem. Približné straty výnosu môžu byť 30-35 zŕn za 10-12 dní od jedného dospelého chrobáka.

Zemský chrobák na popise sa líši od záhrady. Je bohato čiernej farby, menšie - 1,3-1,6 cm na dĺžku, s krátkou hnedou alebo červenou anténou, dokonale prispôsobenou suchému a horúcemu podnebiu. Vrchol invázie chovaných chrobákov na plodiny - koncom mája a začiatkom júna.

Viete? Čierny mletý chrobák môže tiež ovplyvniť kukuricu. A niekedy s nedostatkom potravy na prežitie sa môže živiť semenami burín.

Ako sa vysporiadať s pozemným chrobákom

Mletý chrobák je citlivý na nasledujúce insekticídy - pyretroidy, neonikotinoidy, organofosfáty. Jedná sa o chemikálie používané v oblastiach na postrek a morenie osiva pred výsevom. Existujú agrotechnické techniky, ako sa vysporiadať s chrobákom čiernym terénom. Ide o kompletný zber predchádzajúcej plodiny, rešpektovanie striedania plodín, hlbokú orbu a odplevovanie strnišť, taktiež je žiaduca ďalšia kultivácia.

Poľnohospodári nebudú zbytoční vedieť o prírodných, prístupných pre všetkých a neškodných metód kontroly škodcov v záhradách a zeleninových záhradách.

Loading...