Všetko o rastliny gardenia: magické vlastnosti esenciálneho oleja, extrakt kmeňových buniek je užitočné, je to jedovaté?

Gardenia je tropický ker z rodu Marenovs. Stálezelené priťahuje krásou veľkých bielych alebo žltých kvetov a sladkej vône. Dekoratívny komponent oceňujú pestovatelia kvetov a chemické zloženie rastliny prijali lekári a kozmetológovia.

V literatúre starovekej Číny sa vlastnosti gardénie pripisovali magickým vlastnostiam. Ich vôňa vás zabúdala na problémy, dala pokoj a blaženosť. Moderné technológie urobili z príbehu realitu, esenciálny olej gardénie má schopnosť kontrolovať náladu človeka.

Opis a pôvod

Stálezelený ker s hustými lesklými listami bohatej zelenej farby rastie v tropických a subtropických lesoch Číny, Japonska a Južnej Afriky. Oboznámenosť s ním ľudia sú povinní americký botanik Alexander Garden.

V otvorenom teréne vyrastie zástupca rodu Marenovy na 2,5 m. Rod Gardenia má asi 250 druhov (dozviete sa o typoch a populárnych odrodách gardénie, ako aj o fotografiách rastliny). Medzi nimi sú aj izbové rastliny. Teplovzdušný ker v miernych zemepisných šírkach pestovaných v kvetináčoch. Je výrazne menší ako tropické druhy a dosahuje 0,5-1 m.

Gardenia jasminoid (jasmín) - najbežnejší dekoratívny vzhľad. V obsahu je náladový, vyžaduje si udržanie špeciálnej mikroklímy. Rastlina potrebuje konštantnú vysokú teplotu + 22-25 ° C a vlhkosť.

Potrebuje dobré osvetlenie, ale nie na priamom slnečnom svetle. Pôda by mala byť kýlová - pH 4,5-5,0. Vhodná špeciálna pôda pre azalky. Krov potrebuje časté zalievanie teplou mäkkou vodou.

POMôŽTE! Pri správnej tvorbe sa objavujú mnohé bočné vetvy a rastlina sa mení na svieži krík. Po niekoľkých rokoch na ňom kvitnú veľké dvojité kvety s priemerom do 10 cm.

Častejšie sa nachádzajú jednotlivo, ale niektoré odrody tvoria kvetenstvo. V období od júna do októbra je miestnosť plná sladkej vône jazmínu. Jemné kvety nemôžu stáť studené, suché a ťahy. Nemôžu byť preskupené z obvyklého miesta a postrek je lepšie nahradiť stieranie listov.

Chemické zloženie

Gardenia sa aktívne používa v medicíne a kozmetike.To prispelo k chemickému zloženiu rastliny. Glykozidy (Gardenozid, Geniposide) obsiahnuté v ovocí a listoch majú protizápalové a antipyretické vlastnosti.

Esenciálne oleje z kvetov sú základom parfumov a kozmetiky. Rastlina obsahuje: benzylacetát, lina-rilagetat, metylanilid.

Je možné udržať závod doma?

Keď kupujete novú izbovú rastlinu, pestovatelia kvetov sa nepýtajú: je gardénia jedovatá alebo nie? Medzi okrasnými rastlinami sú druhy s vysokou toxicitou: adenium, oleander, dieffenbachia, všetky druhy ľalií a iné.

Gardenia sa vzťahuje na izbové rastliny s nízkou toxicitou. Neohrozuje životy ľudí ani zvierat, aj keď šťava vstupuje do žalúdka. Ale jesť surové listy a plody Bush nestojí za to, spôsobujú hnačku, vracanie a slabosť. Po prerezávaní alebo štiepaní výhonkov si umyte ruky mydlom a vodou, aby ste sa zbavili rastlinnej miazgy.

Gardenia jasminoid pomáha vytvoriť priaznivú atmosféru v dome. Zdobí interiér a počas kvitnutia vonia ako jazmín. Delikátna aróma pomáha zlepšovať náladu, ľudia sú v depresii, zlepšuje sa ich pohodu.

Pestovatelia kvetov si všimli, že v tomto období počet sporov v rodine klesá. Okrasné kríky možno umiestniť do kancelárie (ak je to možné, zabezpečiť náležitú starostlivosť) v obývacej miestnosti, kde sa zhromažďujú všetci členovia rodiny (tu sme hovorili o pravidlách starostlivosti o záhradu doma).

Dávajte pozor! Vhodné zariadenie pre spálňu, ak sú okná izby s výhľadom na západ alebo juhozápad, bez strachu z toho, že ho položia na parapet.
Odporúčame, aby ste si prečítali naše ďalšie články o nuanciách pestovania gardénie, a to:

 • Ako propagovať kvetinové odrezky?
 • Ako pestovať zo semien?
 • Ako transplantovať?
 • Prečo čierne, žltnúť a spadnúť listy?
 • Aké sú príčiny nedostatku kvitnutia?
 • Čo je potrebné primér?
 • Bežné ochorenia gardénie a metódy ich riešenia.

Použitie okrasných kríkov

V ľudovej medicíne sa už dlho používajú liečivé vlastnosti gardénie. Je zaznamenaná jej schopnosť liečiť rany, znižovať tlak, zlepšovať činnosť žlčníka. V čínskej medicíne sa plody a korene krovia používajú na vytvorenie lieku na liečbu mnohých chorôb.

Bujóny z jej častí sa používajú ako protizápalové, antipyretické a hemostatické činidlá. Sú zahrnuté v receptoch prostriedkov na hepatitídu, stomatitídu, mastitídu, herpes, angínu, žltačku.

Výpis z gardénie znižuje množstvo bilirubínu v krvi. Odvar z koreňov má anthelmintické pôsobenie.

Gardenia jazmínové lístky sa zbierajú, sušia a používajú sa ako prírodná čajová aróma. Plody krovia sa používajú pri odstraňovaní ochorení obličiek (nefritída), pečene a pľúc. Efektívne externé použitie. Z drveného ovocia robia obklady na rany, modriny, popáleniny.

Po ich aplikácii zmizne bolesť, opuch ustúpi. Okrem medicíny našla rastlina široké uplatnenie aj v kozmetike a parfumérii.

Extrakt kmeňových buniek

Vedci skúmali kmeňové bunky gardénie a objavili kyselinu ferulovú, ktorá má významné antioxidačné vlastnosti. Pre kozmetológiu je to príležitosť na vytvorenie účinných nástrojov na boj proti starnutiu pokožky.

Rastlinné bunky prispievajú k eliminácii toxínov, urýchľujú produkciu nového kolagénu. Výsledkom je vyhladenie kože, zvýšenie pružnosti, zlepšenie farby.

Extrakt sa extrahuje skoro na jar, keď rastlina začne aktívny rast. Čerstvé púčiky, výhonky, korene - materiál s maximálnym energetickým potenciálom. Z neho robí kapucňu, zachovávajúc celú medzibunkovú látku.

Keď sa masová výroba uchýlila k biotechnologickej syntéze. Kmeňové bunky sa pestujú z rastlinného tkaniva gardénie. Kombinácia technológie a prírody vám umožňuje získať obrovské množstvo surovín bez toho, aby sa zničili kerové plantáže.

POZOR! Gardénia označuje rastliny obsahujúce veľké množstvo aminokyselín, antioxidantov a enzýmov. Extrakt, izolovaný z kmeňových buniek, bezprostredne postihuje niekoľko príčin starnutia pokožky.

Ako súčasť kozmetiky zabraňuje deštrukcii štruktúry kolagénu, stimuluje obnovu buniek. Extrakt je známy pre svoj účinný účinok na vlasy. Posilňuje, hydratuje a vyživuje vlasy, pôsobí na ich korene.

Esenciálny olej

Z bielych voňavých kvetov gardénie jasminoid dostanete esenciálny olej s komplexnou bohatou, sladkou arómou. Vyrába sa syntézou zo sušených kvetov. Nie je možné odstrániť olej priemyselným spôsobom.

Na získanie hodnotného materiálu sa používa extrakcia. Suché suroviny sa spracúvajú organickými rozpúšťadlami a získavajú betón. Na získanie konečného produktu špecificky zriedeného alkoholom. Po sedimentácii nečistôt zostáva žltá olejovitá kvapalina so sladkou arómou.

Olej sa používa v prvotriednych parfumoch. Úspešne sa kombinuje s vôňou citrusov, neroli, ruží a ylang-ylang. Esenciálny olej gardénie je základom východných parfumov.

Nachádza sa v zbierkach Calvin Klein, Gucci, Paco Rabanne. Olej má niekoľko prospešných vlastností:

 1. rejuvenescence - aktivuje obnovu kožných buniek.
 2. posilnenie - Aminokyseliny vyživujú vlasové folikuly, vlasy sú silné a zdravé.
 3. Protizápalové - používa sa na hojenie drobných rán a popálenín.
 4. tónovanie - ako súčasť prostriedkov celulitídy odstraňuje nepravidelnosti kože a strie. Dodáva telu pevnosť a pružnosť.

Pri dýchaní vôňa pomáha zbaviť sa bolesti hlavy, kŕče, má sedatívny účinok. Pridanie lieku do kúpeľa pomôže vyhnúť sa nespavosti. Olej Gardenia je súčasťou mnohých druhov kozmetiky:

 • šampón na spevnenie vlasov;
 • výživný krém;
 • telové mlieko;
 • výrobky pre intímnu hygienu.
Rada. Vôňa gardénie má povzbudzujúci účinok, pridáva niekoľko kvapiek do masážneho oleja, čo posilní zmyselnosť.

kontraindikácie

Individuálna intolerancia môže byť prítomná u akéhokoľvek rastlinného lieku. Pred prvým použitím to nie je podozrenie. Na esenciálny olej sa musí zaobchádzať opatrne.

Na odstránenie alergickej reakcie. Je potrebné dať kvapku na ohybu lakťa. Ak pocítite nepríjemné príznaky: závraty, podráždenie kože, nevoľnosť, je lepšie odmietnuť užívať lieky z gardénie.

V druhom trimestri tehotenstva sa neodporúča používať éterický olej. Používanie odvarov ovocia a koreňov by malo prebiehať pod dohľadom lekára.

Exotická a vrtošivá gardénia s náležitou starostlivosťou bude mať až 7 rokov, aby potešila svojou krásou a upokojila sladkú arómu. Tropické kríky sú skutočným nálezom pre modernú kozmetiku a parfumériu.

Kmeňové bunky a rastlinný olej pomáhajú ženám udržať si atraktívnosť a zmyselnosť. Liečivé vlastnosti ovocia a koreňov sa úspešne aplikujú v tradičnej medicíne.

Loading...