Najpodrobnejšie odporúčania, ako znížiť Phalaenopsis po odkvitnutí, takže orchidea vás poteší dlho

Phalaenopsis je jednou z odrôd orchideí, ktorá je veľmi populárna a vyznačuje sa neokázalosťou a ľahkosťou starostlivosti. Kvety rastliny sú neuveriteľne krásne. Na konci obdobia kvitnutia zostáva stopka holá. Mnohí nevedia, čo s tým robiť ďalej. Či už stojí za to znížiť alebo či je tento postup zbytočný a ako ho vyrobiť správne, je možné nájsť nižšie.

Čo zahŕňa prerezávanie?

Prerezávanie orchideí - odstránenie stopky, Keď schne, je odstránený. Niekedy sa stáva, že po ukončení kvitnutia sa proces okamžite zmení na žltú a vyschne. Dôvody môžu byť rôzne - nedostatok živín alebo prirodzený vek.

V tomto stave, stopka už viac nepotrebuje rastlina, takže ju môžete bez obáv bezpečne rezať. Namiesto rezu sa po chvíli objaví nový dodatok.

Ako pochopiť, či odstrániť stonku kvetu?

Najprv musíte vykonať vizuálnu kontrolu stonky kvetu. Odporúča sa dávať pozor na tieň, celkový stav, správanie. Známky sušenia sú:

 • Sfarbenie: bledosť, objavuje sa žltkastosť, môže sa dokonca stať hnedou alebo hnedou.
 • Stratený formulár.
 • Stopka pripomína suchú vetvu.
 • Wilt nastane.
 • Po dobu 6-7 mesiacov je stopka v rovnakom stave.

Pri úplnom vysušení je povolené prerezávanie. Ale ak ruka nebola úplne vyschnutá, potom by ste mali počkať s postupom. Bude naďalej zohrávať úlohu dodávateľa vlhkosti a rôznych látok.

Je to dôležité! Neskoré odstránenie povedie k stresu rastliny a zotavenie môže trvať celý rok.

Zelený tip je možným znakom budúceho kvitnutia. Ak je k dispozícii, neodporúča sa prerezávanie. Kvetový proces sa tiež nedá dotknúť, ak sú na ňom napuchnuté púčiky. Možné je len odstránenie suchej časti.

Tri možnosti spracovania zostávajúcich zelených kvitnúcich výhonkov:

 • Tam sú záhradníci, ktorí odrezali šípku stopky a dali ju do pohára vody. Po nejakom čase sa na to deti vytvoria.
 • Je tu možnosť stimulovania prerezávania, ale koná sa na jar. Tento typ postupu podporuje phalaenopsis pokračovať v závode.
 • Je tiež možná voľba, ktorá neobsahuje šípku rezu. Zelený stopka často vytvára nové kvety. Tvorba nenastane rýchlo, do 2-3 mesiacov po páde predchádzajúcich kvetov.

Kedy treba spracovať?

Po odkvitnutí prichádza fáza tzv. Práve v tomto období trávia skúsení pestovatelia kvetov prerezávanie. Postup sa často vykonáva koncom októbra - začiatkom novembra. Aj keď existuje určitý časový rámec, ale po úplnom vyschnutí môžete kvet odstrániť, takže nie je jediný živý púčik.

Nemôžeš to znížiť nažive, pretože to spôsobí veľmi vážne poškodenie phalaenopsisu a jeho oslabenie. On strávi všetku svoju silu na liečbu rán.

Pokyny krok za krokom

Príprava potrebných nástrojov

Bude to mať dobre nabrúsený nôž, nemal by poškodiť kvet. Je vhodnejšie vziať záhradný prerezávač. Považuje sa za spoľahlivejšie. Šanca, že prerezávač spôsobí poranenie rastliny, je navyše minimálna, s jeho hladkým a hladkým výrezom.

Hrany nie sú stlačené. Pred začatím procedúry musí byť prístroj dezinfikovaný. Môžete spracovať alkohol tinktúry alebo kalcinovaný v ohni.

Výber miesta

Musíte mať jasnú predstavu, kde bude rez. Niekedy stopka rastie veľmi dlho, a púčiky po odkvitnutí sú položené len na samom vrchole. V tomto prípade Existujú dve možnosti na orezanie stopky:

 • Zvyčajne sa odstrihne 1-2 cm nad dobre vyvinutou obličkou, aby nedošlo k jej odtoku.
 • Ak je pestovateľ spokojný, môžete ho nechať tak, ako je.

Veľmi často sa prerezávanie vykonáva na druhom alebo treťom púčiku, ktorý sa nachádza na kvetinovom kmeni.

Pomoc! Čím bližšie k základni rozety je púč, nad ktorým sú prerezané, tým viac kvetov sa tvorí na bočnom výhonku.

Voľba metódy

Niekedy po vizuálnej prehliadke na stopke vidíte spiace púčiky, ktoré sa neskôr zmenia na púčiky alebo deti. V tomto prípade by ideálnou možnosťou bolo znížiť o 2-3 centimetre vyššie ako obličky. Neexistuje však žiadna záruka, že púčiky budú žiť a kvitnutie bude pokračovať. Takéto prerezávanie zabráni rastu nového stonky kvetov. Phalaenopsis trávi svoju hlavnú silu pri udržiavaní rovnakej šípky. Výber toho, čo má robiť, zostáva pre majiteľa domáceho maznáčika: nedotýkať sa obličiek alebo nebrániť rozvoju nového procesu.

prerezávanie

Ako je prerezávanie stopky:

 1. Predpripravený nástroj, opatrne odrezať suchú časť kvetu.
 2. Peň, ktorý zostal po orezaní, by mal byť asi 2 cm.
 3. Miesto poranenia je pokryté dreveným uhlím, rozomleté ​​škoricou.
 4. Po vyschnutí rezu sa spáli s taveným voskom.
 5. Všetky suché lístie, korene sa čistia rovnakým spôsobom, ale vosk neplatí.
 6. To nepotrebuje zalievanie po dobu 14-16 dní, pretože doba regenerácie je u konca a rastlina nemusí rušiť.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Po prerezaní sa stopka phalaenopsis spracuje nasledujúcim spôsobom.:

 • Zalievanie sa vykonáva pravidelne, raz týždenne. Voda na listoch a stagnácia v dutinách je prísne zakázaná. To môže viesť k rozpadu a rôznym chorobám.
 • Je potrebné sprejovať phalaenopsis každý deň.
 • Kvapalina na zavlažovanie sa vykonáva pri teplote miestnosti, bez nečistôt, solí.
 • Hnojenie sa vykonáva raz za 30 dní.
 • Pôda sa mení 1 krát za 2-3 roky, ale nie častejšie.
 • Optimálna vlhkosť do 50% -60%.
 • Osvetlenie - rozptýlené, priame slnečné svetlo je neprijateľné.
 • Vhodná denná teplota je +23 ... +25 stupňov.
 • Neumiestňujte hrniec v blízkosti vykurovacích zariadení.
Varovanie! Odporúča sa často vetrať miestnosť kvetom, ale bez prievanu.

záver

Phalaenopsis prerezávanie postup je pomerne zložitý proces. V skutočnosti sa nelíši od prerezávania iných izbových rastlín. Hoci to je stres pre domáce zviera, ale kompetentná starostlivosť zabezpečuje skoré kvitnutie. Je len potrebné dodržiavať základné pravidlá a odporúčania, potom všetko pôjde hladko.

Loading...