Zachráňte orchidea pred smrťou. Prečo listy hnijú a ako to zastaviť?

Orchidea, kvetina nápadná svojou krásou a jedinečným kvitnutím. Šírenie rastliny je hybnou silou.

Je to spôsobené tým, že existuje mnoho rôznych článkov a fór o pestovaní a starostlivosti o orchidey.

Ale aj znalí pestovatelia nemôžu dobehnúť domáceho maznáčika, a to je plná výskytu rôznych problémov, jedným z nich je listová hniloba.

Životný cyklus rastlín

Orchidea má 3 obdobia - obdobie odpočinku a aktívneho rastu, ako aj dobu kvitnutia, ktorá trvá približne 2 mesiace. Do tejto chvíle dochádza k nárastu stoniek kvetov a púčikov. Po poslednom kvete spadol, rastlina nie je okamžite odísť do dôchodku, ale po 15-20 dní. Prirodzený proces sa zožltne a spadne zo spodného radu listov.

Orchidey musia zbaviť staré listy, keď narastie dostatočné množstvo nových, pretože nie je schopný „kŕmiť“ všetky listy.

Hnijúce - čo to je a ako to vyzerá?

Rot - jeden typ hubového ochorenia, Postihnuté listy sa odstránia a plátky sa dezinfikujú. Hlavnou príčinou úbytku je nadmerná vlhkosť pri nízkych teplotách. Ochorenie sa javí ako tmavé škvrny na listovej doske. Postupom času sa zväčšujú.

Vonkajšie znaky závisia od typu orchidey, ako aj od príčin hniloby. Napríklad, ak príčinou bola huba Pytium - prvá vec, ktorú tvoria pseudobulbs, potom sa zase do rastúcich miest.

Prečo sa to deje?

Dôvody, prečo dochádza k rozpadu listov, sú mnohé a všetky ležia na povrchu. V takmer 100% prípadov vedie nesprávna starostlivosť o kvetinu k ochoreniu., Ak nedodržíte základné tipy a odporúčania, môžete odhaliť útoky orchidejí na plesňové ochorenia.

Čo robiť s rastlinou nie je chorý, a listy nie sú zhnité? Hlavné dôvody, ktoré viedli k úpadku:

 • Nepravidelné zavlažovanie.

  Nevykonávajte postup príliš studenou alebo teplou vodou. Postrek by mal byť pravidelný, ale nie nadmerný. Voda musí byť napojená, ktorá je usadená, jej teplota je teplota miestnosti. Rastlina si vyžaduje čas na zaschnutie koreňového systému. Pri zvýšenej vlhkosti v miestnosti nepotrebujete postrek.

 • Nesprávne kŕmenie.

  Hnojivá sú vybrané pre orchidey. Iné minerálne komplexy nie sú vhodné, pretože často obsahujú veľa dusíka, čo nepriaznivo ovplyvňuje orchidey. Krmivo obsahujúce draslík a fosfor, perfektne prilieha.

 • Stagnujúci vzduch.

  Miestnosť, v ktorej je hrniec s kvetinou, musí byť neustále vetraná. Čerstvý vzduch je veľkým bojovníkom proti hubovým chorobám.

 • Orchidea sa nerozhliada.

  Varovanie! Pravidelné externé vyšetrenie - kľúč k včasnému odhaleniu infekcie. Pestovatelia kvetov, ktorí toto pravidlo zanedbávajú, potom trpia sami, pretože vypustené formy chorôb sa ťažšie odstraňujú a vedú k úpadku.

Prostriedky, ktoré môžu zachrániť rastlinu, ak sa listy hnijú

 1. chemický.

  Fitoverm (alebo analógy) - neškodný pre ľudí, ale účinný proti škodcom. V žiadnom prípade by sa roztok, ktorý zostal po ošetrení, nemal naliať do rybníka alebo kanalizácie. Tara, v ktorej bol rozvedený Fitoverm, je spálená. Ďalším účinným činidlom je Actellic. Používa sa v najťažších situáciách.

 2. prírodné.

  Jedným z najbežnejších prírodných prostriedkov je mydlový roztok. Pomáha prekonávať rôzne infekcie, plesne, hmyz. Veľmi ľahko sa pripravuje. Môžu utrieť korene, listy, úplne vyplniť pôdu. Aby sa zabránilo, budúci 5-6 dní by mali byť striekané s mydlom roztoku.

Čo robiť a ako oživiť kvet - inštrukcie krok za krokom

 • Phytophthora huba.

  Nebezpečná choroba pre orchidey. Len pár dní môže zabiť rastlinu. Po nájdení tejto huby musíte okamžite konať:

  1. Uchovávajte mimo dosahu domácich zvierat.
  2. Budete potrebovať ostrý nôž alebo nožnice. Nástroje musia byť dezinfikované.
  3. Postihnuté oblasti sa odstránia až po zdravé tkanivo.
  4. Postihnuté oblasti sú ošetrené drveným uhlím.
  5. Počkajte, kým sú rany suché.
  6. Zmena Zeme.
  7. Pot a miesto, na ktorom stál aj rukoväť.
 • Huby pythium.

  Často sa infekcia objavuje spočiatku na koreňovom systéme a potom sa šíri po celej orchidei. Boj ide rovnako ako pri plesni. Jednorazový postup však bude malý. Spracovanie sa niekoľkokrát opakuje. Prestávka je najmenej 1 týždeň.

 • Mokré baktérie Rot.

  Štandardná schéma likvidácie choroby. Pri bakteriálnom rozpade sú plochy, ktoré boli rezané, ošetrené zelenou farbou, jódom, pretože uhlie je tu bezmocné. Hlavnou vecou je nepreháňať to. Fungicíd je vybraný na báze medi. Je lepšie používať tekutinu Bordeaux. Pestovateľ kvetov by nemal zabúdať, že rastlina potrebuje odpočinok medzi ošetreniami.

 • Fusarium vädnúť.

  Typ plesňovej infekcie, charakterizovaný svojou schopnosťou prežitia. Metóda boja a postupnosti sú rovnaké, ale je tu nuancia. Výber fungicíd, musíte venovať pozornosť tomu, že liek bol určený pre túto konkrétnu chorobu.

 • Rot spôsobený nesprávnou starostlivosťou.

  Nie je potrebné izolovať orchidea. Stačí odstrániť poškodené listy. V budúcnosti je potrebné analyzovať a pozorovať starostlivosť tak, aby sa neopakovali chyby. Akákoľvek infekcia má pomerne rýchle šírenie, takže konajte - okamžite.

Zabránenie poškodeniu základne, hrán a špičky čepele listu

 1. Výber miesta pre hrniec, pozornosť sa upriami na množstvo svetla. Bude to trvať veľa. Musí byť rozptýlené.
 2. Robte viac vetrania.
 3. Nadmerne zvlhčovať pôdu nestojí za to.
 4. Zadržiavanie vody v dutine, je plná zlých následkov.
 5. Ihneď po zakúpení orchidey potrebuje karanténu 1 mesiac.
 6. Počas transplantácie sa pôda dekontaminuje.
 7. Udržujte optimálnu teplotu. Chlad len prispieva k rozvoju ochorenia. Teplotný rozsah - do + 18 ... +24 stupňov. rozdiely nie viac ako 5 stupňov.

Ak chcete zachovať zdravý stav kvetu, musíte dodržiavať všetky pravidlá a odporúčania pre starostlivosť. Nezabudnite pravidelne vykonávať inšpekcie. Ak sa zistia infekcie, okamžite vykonajte.