Hádanka zemiakových škvŕn - opis a vlastnosti zemiakov "Čierny princ"

Čierny princ je jasným zástupcom tmavých odrôd zemiakov. Čisté hľuzy strednej veľkosti sú dobre udržiavané, s dlhotrvajúcou chuťou a delikátnou chuťou.

Odroda nie je veľmi produktívna, ale nenáročná a odolná voči mnohým chorobám. Krásne korene sú vhodné na predaj, ale väčšina záhradkárov pestovať pre osobné použitie.

V tomto článku nájdete podrobný opis odrody, jej vlastnosti a zvláštnosti pestovania, zoznámte sa s možnými chorobami a škodcami, ktoré by mohli poškodiť zeleninu.

pôvod

Pôvod odrody Black Prince je nedefinovaný. Existuje niekoľko hypotéz, podľa jedného - toto je populárny názov pre temno-fruited rôznych holandských alebo izraelských výber.

Iní odborníci sa domnievajú, že názov kombinuje niekoľko podobných odrôd. V Štátnom registri Ruskej federácie sa nezdá, ale je rozšírený medzi záhradkármi-fanúšikov z rôznych krajín.

Zemiaky sa nepestujú na priemyselných t častejšie sa nachádza v amatérskych farmách alebo na malých farmách, Obvykle je čierny princ zasadený ako exotický doplnok k iným, známejším odrodám zemiakov.

Black Prince zemiaky: odroda

Meno triedyČierny princ
Všeobecné charakteristikystredne skorá odroda s nízkym výťažkom a exotickým vzhľadom
Obdobie gestácie90 dní
Obsah škrobu12-16%
Hmotnosť komerčných hľúz70-170 g
produktivitado 100 kg / ha
Kvalita spotrebiteľavysoký obsah bielkovín, vitamínov, cenných aminokyselín, beta karoténu
trvanlivosť97%
Farba pletitmavo fialová
Farba buničinysvetlo béžová
Výhodné rastové oblastivhodné pre všetky druhy pôdy
Odolnosť voči chorobámodolná proti rakovine zemiakov, háďatku zlatému, bežnému chrastavitosti
Vlastnosti pestovaniaodroda je citlivá na výživu pôdy
pôvodcanevedno

Čierny princ je stredne skorá odroda, ktorá sa vyznačuje vysokou hľuzovou chuťou. Zemiaky sú odolné voči teplu a suchu, preferuje ľahkú piesočnatú pôdu, veľmi citlivú na hnojivo.

Produktivita je relatívne nízka, s 1 hektár je možné zozbierať až do 100 metrických centov vybraných hľúz, Úroda dobre skladovaná, korene nie sú poškodené pri kopaní a nevyžadujú triedenie počas skladovania.

Prečítajte si viac o načasovaní, teplote, problémoch pri skladovaní zemiakov. A tiež o tom, ako skladovať korene v zime, na balkóne av zásuvkách, v chladničke a ošúpané.

Ak chcete porovnať výnosnosť a zachovať kvalitu odrody s ostatnými, môžete použiť nasledujúcu tabuľku:

Meno triedyProduktivita (c / ha)Stabilita (%)
Čierny princdo 10097
Serpanok170-21594
Ealhmund Kenta250-34597
Milena450-60095
liga210-36093
vektor67095
Mozart200-33092
šifra180-40094
Kráľovná Anne390-46092

Kríky sú vysoké, vzpriamené, stredného typu. Pobočky sú mierne rozrastajúce, tvorba zelenej hmoty je priemerná. Listy sú stredne veľké, svetlozelené, s mierne zvlnenými okrajmi. Koruna je kompaktná, zložená z veľkých modrých kvetov.

Tvorba bobúľ je nízka. Koreňový systém je silný, 5-7 veľkých zemiakov sa tvorí pod každým kríkom, prakticky neexistujú žiadne komoditné maličkosti.

Odroda je odolná voči rôznym chorobám: rakovine zemiakov, háďatkám, ktoré sú tvorené zlatými cystami, bežným strupom, rôznym vírusom: vetricilóze, Fusarium, Alternaria. Infekcia s neskorou plesňou alebo blackleg je možná.

Silné a slabé stránky

Medzi hlavné výhody odrody:

 • vynikajúca chuť koreňových plodín;
 • vynikajúce komoditné vlastnosti zemiakov;
 • pri kopaní nie sú poškodené koreňové plodiny;
 • zber je uskladnený dlhý čas;
 • odolnosť voči suchu, tepelná odolnosť;
 • tolerancia k nadmernému a krátkodobému chladeniu;
 • rezistencia na závažné ochorenia.

Medzi nedostatkami možno konštatovať relatívne nízky výnos., Odroda je vhodná ako doplnok k iným zemiakom, môžu zasiať iba časť lokality.

Popis koreňového adresára

 • hľuzy sú stredne veľké a vážia sa od 70 až 170 g;
 • oválny tvar, mierne predĺžený;
 • hľuzy sú hladké, čisté;
 • šupka tmavo fialová, rovnomerne sfarbená, mierne tenká, hladká;
 • povrchné, plytké, málo, nenatreté;
 • mäso na reze je svetlé béžové, mierne ružové;
 • obsah škrobu je nízky v rozsahu od 12 do 16%;
 • vysoký obsah bielkovín, vitamínov, cenných aminokyselín, beta karoténu.

Zemiaky majú skvelú chuť.: vyvážená, svetlá, nie vodnatá. Odborníci si všimnú jemnú arómu hľúz, ktorá trvá po príprave.

Chuť zemiakov do značnej miery závisí od množstva škrobu v hľúzach. V tabuľke nižšie vidíte, čo tento indikátor predstavuje pre rôzne odrody:

Meno triedyObsah škrobu
Čierny princ12-16%
Pot12-15%
Svitanok Kyjev18-19%
Sheri11-15%
Artemis13-16%
Toskánsko12-14%
janka13-18%
Lilac hmla14-17%
prelamované14-16%
Desiree13-21%
Santana13-17%

Pri rezaní zemiakov nie stmavnúť, v procese varenia nie je varené mäkké, ale stáva sa veľmi jemné a drobivé. Vhodné na zemiakovú kašu, vyprážané plátky, plnku, dusené mäso. Hľuzy môžu byť pečené s šupkou, je veľmi užitočná, bohatá na antioxidanty a vitamíny.

fotografie

Prečítali ste si popis vlastností zemiakov „Black Prince“, odporúčame ich vidieť na fotografii:

Vlastnosti pestovania

Agrotechnológia pre tento zemiak je štandardom. Na výsadbu sa vyberú hľuzy strednej veľkosti., ploché, nezískané, nepoškodené škodcami: larvami alebo medvedkou. Odporúča sa používať korene s výraznými odrodovými vlastnosťami: svetlé mäso, maximálne tmavé pleti, malé oči. Takýto výber pomôže získať kvalitnú plodinu a chrániť odrodu pred degeneráciou a eróziou.

V závislosti od klímy a zloženia pôdy zemiakov môžu byť zasadené v zákope alebo tradičným spôsobom, Prvý je ideálny pre ľahké piesčité pôdy. Pri výsadbe v hlinitej alebo čiernej pôde je lepšie umiestniť hľuzy do otvorov umiestnených vo vzdialenosti 30 cm od seba. Hĺbka nepresahuje 10 cm, odporúča sa rozložiť humus zmiešaný s dreveným popolom do studní.

Je dôležité: Pred výsadbou sa vybrané hľuzy nakladajú, spracúvajú stimulátorom rastu a potom vyklíčia vo svetle alebo vo vlhkých pilinách. Všetky manipulácie sa vykonávajú 4 týždne pred výsadbou.

Zemiaky sú odolné voči suchu, ale pri správnej pôdnej vlhkosti rastú výnosy plodín, hľuzy sú väčšie. Odporúča sa závlahové zavlažovanie v kombinácii s postrekovaním.

Keď výhonky dosiahnu výšku 20 cm, sú ostré a tvoria vysoké hrebene, V budúcnosti sa hilling vykonáva 1-2 krát, zlepšuje prevzdušňovanie pôdy a chráni kríky pred škodcami. Mulčovanie pomôže pri kontrole burín.

Odroda je citlivá na výživnú hodnotu pôdy, čo znamená, že zemiaky musia byť oplodnené. Počas výsadby sa odporúča kŕmiť najmenej 2 krát. V prvej fáze sa používa zriedený mulleín alebo vodný roztok močoviny.

Po odkvitnutí sa kríky hnojia síranom draselným. Každé puzdro by malo byť asi 500 ml hotového roztoku. Možné a koreňové kŕmenie. Kríky sa postriekajú vodným roztokom superfosfátu 10-12 dní pred zberom. Postup pomáha hľuzy, aby sa stali väčšie a krajšie.

Viac informácií o tom, ako, kedy a ako kŕmiť zemiaky, ako to urobiť pri sadení, si prečítajte ďalšie články na stránke.

Choroby a škodcovia

Odroda „Čierny princ“ je odolná voči mnohým nebezpečným chorobám: rakovine zemiakov, háďatku zlatému, bežnému strupu. Počas epidémie neskorej plesne sa výsadba hojne postrieka prípravkami obsahujúcimi meď a pomáha pri zavádzaní drevného popola do pôdy z čiernej hniloby a koreňovej hniloby.

Podobne ako iné tmavé odrody, je veľmi atraktívny pre škodcov, najmä chrobákov Colorado a drôtovcov (larvy chrobákov). Sprejovanie sa ušetrí od lietajúceho hmyzu priemyselnými insekticídmi, na zabránenie driňavke sú hľuzy nevyhnutne ošetrené pred výsadbou. Je potrebné, aby sa časom vyplienili a mulčovali medzi radmi so slamou alebo pilinami.

V boji proti chrobákovi Colorado pomôže chemikáliám: Aktara, Corado, Regent, veliteľ, Prestige, Lightning, Tanrek, Apache, Taboo.

Pri pestovaní zemiakov sa často používajú ďalšie chemikálie na zlepšenie výnosov alebo kontrolu škodcov.

Prečítajte si všetky informácie o prínosoch a nebezpečenstvách fungicídov a herbicídov v podrobných článkoch našich stránok.

zemiaky "Čierny princ" - veľmi zaujímavá odroda, ktorá je vysoko hodnotená amatérskymi záhradkármi. Zemiaky sú dobré pre zdravie, krásne aj hľuzy môžu byť pečené s kôrou, smažiť, variť alebo variť. Rastliny zriedkavo ochorejú a cítia sa dobre na akejkoľvek pôde.

Existuje mnoho zaujímavých spôsobov pestovania zemiakov. Pozývame vás, aby ste sa podrobne zoznámili s holandskými technológiami, aby ste sa dozvedeli viac o pestovaní pod slamou, zo semien, v sáčkoch, v sudoch av krabiciach.

Ponúkame aj ďalšie odrody zemiakov s rôznymi dozrievajúcimi podmienkami:

neskorého dozrievaniaStredne skoréStredne neskoro
picassoČierny princmodrý
Ivan da MaryaNevskýLorch
RoccoDarkieRyabinushka
slovanPán expanziíNevský
kiwiRamosodvaha
kardinálTaisiyakrása
AsterixLAPTmilady
NikulinskijrozmarvektordelfínSvitanok KyjevHosteskašifraželéRamona

Loading...