Ako rastú hľuzovité begónie? Druhy reprodukcie kvetov a ďalšia starostlivosť

Hrabovitá begónia je krásna rastlina, ktorá potrebuje špeciálny prístup k reprodukcii. Hľuza, ktorá je upraveným výhonkom, je v offseason rastlinným zdrojom živín.

V našom článku sa pozrieme na to, ako propagovať tento kvet pomocou hľúz, odrezkov alebo semien. Hovorme o pravidlách starostlivosti o begóniu po reprodukcii.

Diskutujeme o možných problémoch, ktoré môžu vzniknúť počas jeho kultivácie. Môžete si tiež pozrieť užitočné video na túto tému.

Ako propagovať rastlinu?

Ako sa chová begonia v závislosti od druhu? Rastlina so stonkou sa môže šíriť kmeňovými rezmi..

pozor: Plazivé odrody begónie a druhy s pubertálnymi listami sa môžu množiť v častiach listov, kvitnúcich - výsevných semien, kríkov - delenie odnoží. Hľuzy sa množia delením hľuzy na časti.

Domáce reprodukcie

Uvažujme podrobnejšie o tom, ako je možné pestovať hľuzovitý kvet begónie doma. Medzi skúsenými pestovateľmi kvetov je najčastejšou metódou rozmnožovanie kmeňovými odrezkami. Pre jeho realizáciu nevyžaduje úsilie a špeciálne znalosti. Pomocou tejto metódy môžete diverzifikovať svoju osobnú zbierku veľmi vzácneho typu kvetu. Miera prežitia begónie rezaním je veľmi vysoká., ale najdôležitejšia vec je, že kvitnutie je možné bezprostredne po zakorenení sadivového materiálu.

Prečítajte si, ako pestovať ampelous begonia z odrezkov a semien, rovnako ako o pravidlách starostlivosti o rastliny, prečítajte si tu, az tohto článku sa dozviete, aký druh begónie je a ako sa o ňu starať.

výstrižky

Táto jednoduchá metóda je cenná v tom, že mladý kvet zachováva materské atribúty hybridnej rastliny. Tento postup sa vykonáva na jar alebo na jeseň.

Kvet šírený kmeňovými a apikálnymi odrezkaminajlepšie oddelené priamo od hľuzy. Postup:

 1. Na jar počas klíčenia hľúz, musíte starostlivo vziať niekoľko 12-centimeter strieľať. Na zväčšenie plochy rezu je najlepšie rezať ich v ostrom uhle.
 2. Posypte tieto miesta popolom alebo uhlím, nechajte niekoľko hodín uschnúť. Je vhodné liečiť rastovými stimulátormi, čo pomôže chrániť pred infekciou a rýchlo sa zapustí.
 3. Pri izbovej teplote je potrebné vložiť do mäkkej destilovanej alebo filtrovanej vody.

Rezy na zakorenenie:

 1. Pri zakorenení rezne vyžaduje špeciálnu teplotu - 22 ° C.
 2. Nádoba s výsadbovým materiálom by mala byť na dobre osvetlenom mieste chránenom pred priamym slnečným svetlom.
 3. Ak je na konci stonky hniloba, potom je potrebné dosiahnuť prívesok a odrezať boľavé miesto, trochu ho vyschnúť a po výmene vody ho znova nasadiť.
 4. Aby sa predišlo hnilobám, odporúča sa použiť rašelinové tablety alebo hotové pôdy špeciálne určené pre sadenice. V ňom prehĺbiť odrezky do hĺbky 2-3 cm.Najvyššie kryt s pohárom vytvoriť skleníkové podmienky. Na zakorenenie bude trvať 30 dní.

Akonáhle mladé korene hľuzovitej begónie vypestujú korene do dĺžky 2 centimetrov, okamžite sa odporúča ich presadenie na trvalé miesto. Pôda by mala byť prijatá špeciálne pre tieto rastliny alebo variť sami, Za to sa v rovnakej výške:

 • sóda alebo listová zem;
 • humus;
 • rastlinný kompost;
 • rašelina;
 • hrubá frakcia riečneho piesku.
rada: Pôda po výsadbe mladých rastlín nemusí kondenzovať. V opačnom prípade môžete zraniť mladé stále nežné korene. Sadenice vyžadujú zavlažovanie.

Odporúčame sledovať video o chove begónskych odrezkov:

semená

Postup množenia semien nastáva začiatkom februára., Taká skorá výsadba vám umožní zasadiť plnohodnotné listnaté výhonky. Begonia začne kvitnúť v prvom roku. Od okamihu siatia semien uplynie pol roka a na konci sezóny sa vytvoria drobné hľuzy, ktoré sú vhodné na skladovanie v zime (ako správne zachovať hľuzovitú begóniu v zime, prečítajte si tu).

 1. Najlepšie je zasiať semená do plastových nádob s vekom, ale môžete si vziať aj iné, stačí ich uzavrieť filmom alebo priehľadným vekom.
 2. Na dne by mali byť otvory, cez ktoré bude prúdiť prebytočná voda. Položte drenážnu vrstvu, ktorá sa používa ako umyté kamienky alebo expandované íly o malej veľkosti.
 3. Odporúča sa dezinfikovať špeciálny základný náter pre begónie a naliať ho do nádoby s 2 cm vrstvou.
 4. Z povrchu pôdy odstrániť všetko, čo môže zabrániť vzostupu semien, a to:
  • malé kamienky;
  • hrudky;
  • prach.
 5. Osiate na povrchu semien nepotrebujú posypať pôdou, len jemne roll.
 6. Potom zatvorte priehľadné veko. To pomôže vytvoriť potrebnú mikroklímu vnútri nádoby.
 7. Najvhodnejšia teplota pre klíčenie semien je 23-27 ° C. Po umiestnení na osvetlené miesto je možné dosiahnuť rýchle objavenie sa výhonkov.

  Je potrebné vodu jemne strieľať len zo spreja! Je potrebné, aby bola pôda mokrá, ak zemina aj trochu vyschne, potom vzostupné semená rýchlo zomrú.

 8. Po 14 dňoch sa má veko nadvihnúť o 1-2 cm podstavcom a po niekoľkých dňoch sa musí úplne odstrániť a teplota sa musí znížiť na 18 ° C.
 9. Sadenice musia byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Hojná begónia sa cíti skvele na všetkých parapetoch, okrem severu.

  V zime, sadenice potrebujú ďalšie osvetlenie. Po vzhľade týchto listov je potrebné urobiť prvý odber. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 2 cm.

 10. Po vysadení, zvlhčite pôdu, a akonáhle vlhkosť na listoch zaschne, nádoba je opäť pokrytá vekom. Približne za mesiac, keď listy ďalších rastúcich sadeníc zblízka, je potrebný druhý výber. Pestované sadenice možno okamžite zasadiť do samostatných nádob.

Video o reprodukcii hľuzovitej begónie odporúčame sledovať pomocou semien:

Z listu

Postup pre chov begónie z listu bude trvať dlhšie ako stonka, K tomu, na jar z dospelej rastliny musíte znížiť silný veľký list a dať ju do pohára, do ktorého naliať trochu vody.

Keď sa odparí, jednoducho sa doplní, netreba úplne meniť. Potom, čo sa na rukoväti objaví list, list sa vysadí na svetlú zem. Tento postup by sa mal vykonávať opatrne, inak môžete zničiť nezrelé korene.

Na hárku odporúčame sledovať video o reprodukcii hľuzovitej begónie:

Možné problémy

Pri rôznych spôsoboch šľachtenia môže begónia spôsobiť problémy.:

 • Ak sa rez vo vode začal hniť, potom sa mohla vyskytnúť infekcia plesňami. Po odstránení zhnitej časti sa proces musí umiestniť do sladkej vody, v ktorej sa rozpustí polovica tablety aktívneho uhlia.
 • To sa stáva, že výhonky čierne. Príčinou je plesňové ochorenie - šedá hniloba, ktorá sa objavuje, keď je rastlina vo vlhkej a chladnej miestnosti. Je potrebné vykonať ošetrenie fungicídmi a vytvoriť príjemné prostredie v interiéri.
 • Niekedy semená dlho nevykračujú. Pozoruje sa pri nízkej teplote a suchej pôde.
 • Ak sa zasadil sadenice sa tenké a dlhé, to znamená, že mu chýba slnečné svetlo.
 • Keď listy rastliny stočiť a zožltnúť, potom s najväčšou pravdepodobnosťou to nie je dosť vlhkosti alebo horúce v miestnosti.
 • Ak begónia rastie pomaly, potom je potrebné ju oplodniť.

Ďalšia starostlivosť

Po rozmnožovaní potrebuje kvet náležitú starostlivosť. Jednou z dôležitých podmienok je dodržiavanie optimálnych teplotných a vlhkostných podmienok:

 • Teplota v lete je 18-22 ° С, v zime - nie menej ako 16 ° С;
 • vlhkosť 60%;
 • rozptýlené slnečné svetlo.

Zalejte rastliny najlepšie ráno alebo večer pri izbovej teplote. Zavlažovanie by sa malo vykonávať po vysušení hornej vrstvy. Begonia sa nedá nastriekať, inak sú možné huby.

Kvetina potrebuje hnojenie hnojivami, ktoré obsahujú fosfor a draslík, najmä počas obdobia kvitnutia (prečo hľuza begónia nekvitne, rovnako ako aké choroby a škodcovia môžu zničiť kvet a ako sa s nimi vysporiadať, čítajte tu). Počas aktívneho rastu je potrebné živiť sa dusíkom.

Nezabudnite:

 • uvoľnite zem;
 • odstrániť sušené kvety;
 • rozprašovať vzduch okolo zariadenia;
 • čisté listy z prachu;
 • kontrola škodcov.

Po reprodukcii odporúčame sledovať video o starostlivosti o hľuzovitú begóniu:

Odporúčame, aby ste sa zoznámili s našimi ďalšími materiálmi o základných pravidlách starostlivosti o begóniu na ulici a doma:

 • hľuza;
 • bolívijský;
 • ampelnye.

záver

Hľuzovité begónie sú dekoratívne listnaté a kvitnúce, Nachádzajú sa vo forme trávnatých rastlín, kríkov a trpasličích kríkov. Vďaka tejto rozmanitosti môžete vždy urobiť vhodnú voľbu na zdobenie Vášho domova a záhrady. Begonia môže byť vynásobená niektorou z existujúcich metód.

Loading...