Čo robiť, ak má králik tuk

Pri chove zvierat - napríklad králikov - na mäso sa za pozitívny faktor považuje dobrá chuť do jedla.

Nespoliehajte sa však na zvieratá s vlastnou kontrolou.

Nadmerný príjem potravy môže čoskoro viesť k obezite.

Naučte sa, ako sa s týmto problémom vysporiadať.

Čo je to obezita

Obezita je nebezpečná patológia a králiky sa tu nelíšia od iných zvierat. Ide o bežný problém, ktorý je dôsledkom preplnenia a nedostatku pohybu. Kvôli bohatému ukladaniu tukov, zvieratá začínajú mať problémy so srdcom, pečeňou a inými orgánmi.

Viete? Králičie mäso je na druhom mieste po morskom mäse na výživu a citlivosť proteínov. To všetko je spôsobené tým, že má minimálne množstvo elastínu.

Normálna hmotnosť dospelého i mladého králika závisí od plemena zvieraťa. Ak chcete zistiť, či váš maznáčik má nadváhu, musíte vedieť, koľko hmotnosti sa považuje za normálne pre dané plemeno a vek. Dospelý králik, rovnako ako králik v rôznych obdobiach života, by mal mať v priemere túto hmotnosť: t

 • novorodenec váži 0,06-0,08 kg;
 • malý králik vo veku 30 dní váži 0,5-0,8 kg;
 • vo veku 60 dní - 1,4-1,6 kg;
 • vo veku 90 dní - 2,1-2,6 kg;
 • dospelý jedinec vo veku 4 mesiacov váži 2,9-3,5 kg;
 • vo veku 5 mesiacov - 3,2-4,6 kg;
 • vo veku 6 mesiacov - 3,6-5,5 kg;
 • vo veku 7 mesiacov - 4,2-6,3 kg;
 • vo veku 8 mesiacov - 5,2-7,0 kg.

Pri chove králikov je dôležité, aby ste vedeli, čo sú králiky náchylné na: pasterizáciu, kokcidiózu, myxomatózu, encefalozu, rinitídu, VGBK a tiež zistenie, aký druh oka, labky a králičie uši sú.

príčiny

Nasledujú najčastejšie príčiny obezity u týchto zvierat:

 • sedavý spôsob života;
 • nezdravá strava;
 • metabolickej poruchy.
Obezita je často výsledkom veľkej lásky vlastníkov k ich miláčikom. Je to tiež častý problém pre neskúsených poľnohospodárov, ktorí sa nezaujímajú o starostlivosť o správnu stravu králikov, ktorá je nevyhnutná pre ich plný život.

Je to dôležité! Špecifickosť výživy králikov znamená, že zviera často konzumuje - počet prístupov k podávaču môže dosiahnuť 30-krát denne. Ak krmivo nie je vyvážené, zvieratá sa môžu stať tukmi.

Ako určiť obezitu u králikov

Na zistenie prítomnosti nadmernej hmotnosti u týchto zvierat v prvom štádiu je ťažké - prebytočný tuk je skrytý pod hustou srsťou. Okrem toho králiky patria k zvieratám, ktoré vždy rýchlo pribúdajú na váhe, takže najprv tento proces spôsobí majiteľovi radosť, nie úzkosť.

Musíme sa však pokúsiť nezmeškáť okamih nástupu obezity, pretože je ľahšie predísť chorobe, ako riešiť následky.

Viete? Vitamín D sa vylučuje na povrch uší králikov, umýva sa, olizuje, čím sa dostáva do tela.

Príznaky nástupu ochorenia:

 1. Chrbát a rebrá sa schovali pod vrstvou tuku - normálne by sa mali všetky kosti cítiť pod tenkou vrstvou svalov. S cieľom overiť to, človek by sa mal denne dotknúť podozrivých jednotlivcov rukami.
 2. Brada zvieraťa sa výrazne zväčšila a visí takmer na zemi.
 3. Zvieratá sa stali neaktívnymi, zle sa o seba starali, bez zdravotných problémov.
 4. Problémy s pečeňou môžu byť tiež dôsledkom prítomnosti nadmernej hmotnosti.

Ako sa vysporiadať s touto chorobou

Akékoľvek opatrenia zamerané na odstránenie nadmernej hmotnosti by sa mali začať až po konzultácii s odborníkom, ktorý podnikne kroky na základe fyziologických vlastností zvierat.

Prvá vec, ktorú treba urobiť, je preskúmať, aby sa vylúčila možnosť, že výskyt nadmernej hmotnosti je príznakom iných zdravotných problémov. Až potom môžete pristúpiť k iným činnostiam povoleným veterinárnym lekárom.

U dospelých králikov

Pri diagnostikovaní obezity v ranom štádiu je ľahké sa s ňou vyrovnať - na to sa používa pravidelná strava, ktorá znižuje podiel koncentrovaného krmiva v potrave a súčasne zvyšuje množstvo trávy. Aby zviera stratilo váhu, tráva a seno musia tvoriť 80% celkovej hmotnosti porcie jedla.

Vo vyspelejších situáciách úplne eliminujte krmivo, prejdite na seno a šťavnaté krmivo.

Okrem toho sa zvieratá v tomto stave musia pohybovať viac. Je dôležité poskytnúť im voľný pohyb.

Je to dôležité! S cieľom znížiť počet kŕmení a súčasne obsadiť králika s niečím, sa odporúča umiestniť do klietky alebo obyčajných vetvičiek špeciálne hračky na brúsenie zubov.

Takéto akcie vedú k vzniku viditeľných výsledkov nie skôr ako 30 dní.

U mladých zvierat

Mladí králiky sú menej náchylní na obezitu, pretože rýchlo rastú a sú neustále v pohybe. Jediné, čo môžete urobiť, je odstrániť škodlivé potraviny zo stravy, ako sú sladkosti a chlieb, nahradiť ich trávou.

Okrem toho, rastúci králik sa odporúča, aby sa výživné granule, ktoré sú bohaté na bielkoviny, rovnako ako seno strukovín.

Je teda možné vyrovnať sa s nadváhou, ale tento proces je zložitý a zdĺhavý. Preto je lepšie nezačať situáciu a neustále sledovať stav vašich domácich miláčikov. Starostlivosť o ne by sa nemala prejavovať nadmerným plnením, ale dodržiavaním správnej diéty.

Loading...