Budovy: starostlivosť, hýčkanie, foto

Neobvyklá krása kvetov a zároveň odpudzujúca vôňa šťavnatej stapelie láka mnoho záhradníkov. Pozrime sa podrobnejšie na pravidlá starostlivosti a transplantácie, reprodukciu zásob, ako aj na vlastnosti kvitnutia.

Biologické vlastnosti

stapelia - vytrvalá šťavnatosť rodiny Lastovnev. Rastie až do výšky 60 cm. V prírode sa vyskytuje v tienistých oblastiach v blízkosti vodných plôch, na horských svahoch. Vlasť - Juhozápadná a Južná Afrika. Má tetrahedral mäsité výhonky bez listov.

Na okrajoch sú ostré zuby, vďaka čomu sa rastlina často zamieňa s kaktusom. Výhonky sú zvyčajne zelené, niekedy s fialovo-červeným odtieňom, ktorý sa prejavuje na slnku. Kvety v zásobách sú dospievajúce, bledo sfarbené alebo pestrofarebné vo veľkosti od 5 do 30 cm, ktoré rastú na ohýbaných stopkách pri základni výhonkov, pripomínajú hviezdice.

Transplantácia po nákupe

Po zakúpení je potrebné kvet presadiť, pretože substrát, v ktorom sa predáva, nie je vhodný na trvalú údržbu. Okrem toho, kvetina vyžaduje veľkú kapacitu pre rast a rozvoj. Stapelia sa odstráni z hrnca spolu so substrátom, v prípade potreby skontroluje korene, odstráni sa suché a poškodené.

Je to dôležité! Hlavnou podmienkou transplantácie nie je poškodenie koreňového systému. Ak nie je možné zariadenie ľahko odstrániť, je lepšie hrniec znížiť.

Potom sa sklz umiestni do väčšej nádoby a naplní sa novým substrátom. Na to je vhodná silne piesčitá pôda s kyslosťou medzi 5,5 a 7. Na prípravu zmesi si môžete vziať dve časti zeminy a jednu časť piesku. Aj pre tieto účely si môžete kúpiť substrát pre kaktusy v obchode a miešať drvené drevené uhlie k nemu. Po transplantácii by mala byť kvetina napojená a nedotknutá 3-4 dni.

Sukulenty, ktoré môžu byť pestované doma patrí vzduchový krém, zamiokulkas, agáve, aloe, kalanchoe, echeveria, nolina, faty, hatiora, epiphyllum, havortiya, lithops.

Ďalšie podmienky starostlivosti a pestovania

Stapelia odkazuje na nenáročné rastliny, ako v prírode žije v pomerne drsných podmienkach.

Umiestnenie a osvetlenie

Najlepšie je rozptýlené osvetlenie, ale pilotová stavba sa cíti pohodlne v sotva zatemnenom a dobre osvetlenom mieste. Jediná vec, ktorá by nemala byť povolená, je priame slnečné svetlo, pretože popáleniny sa môžu objaviť na výhonkoch. Najlepšie miesto pre zásoby - západné a východné okná.

Teplotné podmienky

Ako rodák z horúcej Afriky, tento sukulent je termofilný, preto je od jari do jesene potrebné udržiavať teplotu na 21-27 ° C. Od novembra sa znižuje na 15-18 ° C. V zime by teplota nemala klesnúť pod 14 ° C.

Viete? Stapelia sú známe podľa týchto názvov: obrie Zulu, kvet hviezdice, hviezdicový kaktus, kvet obrovský ropucha.

zalievanie

Predtým, než dôjde k úplnému roztopeniu rastliny úplné zvlhčenie podkladu, Pri ďalšom zalievaní by mala úplne vyschnúť. Počas vegetačného obdobia je rastlina zavlažovaná častejšie ako v zime, kedy sa zavlažovanie výrazne znižuje. Vyhnite sa pretečeniu, v dôsledku čoho môže zariadenie zomrieť.

vlhkosť

Rovnako ako u všetkých sukulentov nie je vlhkosť pre kotvisko kritická a nepotrebuje ďalšie zvlhčovanie.

Top dressing

Hnojenie zásob v jarnom a letnom období hnojivami z potaše. Toto by sa nemalo vykonať viac ako raz za dva týždne.

Sukulenty môžu byť použité v floráriu - živej mini záhrade v skle.

Kedy a ako kvitnúť

Obdobie, kedy stapelia kvitne, je nemožné nechať ujsť: po celej miestnosti sa šíri ostrý nepríjemný zápach. To je spôsobené tým, že v prírode kvety sú opeľované muchy, ktoré tento pach láka. Kvitnutie sa vyskytuje v lete a trvá približne dva týždne. Každá kvetina trvá asi tri dni a potom sa zatvorí a odpadne.

Choroby a škodcovia: prevencia a liečba

Všetky choroby sa vyskytujú v dôsledku zamokreniaHlavnou vecou je preto sledovať zavlažovací režim. Zo škodcov ovplyvňuje vošky, roztoče a mlynáče. Takéto rastliny sa ošetrujú insekticídmi, napríklad "Fitoverm", "Decis", "Aktellik", "Fufanon" alebo "Inta-vir".

Všeobecne platí, že stapelia je veľmi odolný voči chorobám a škodcom, pretože rastie v prírode za pomerne drsných podmienok.

Stapelia nekvitne

Často majitelia tejto šťavnaté vyvoláva otázku, prečo stapelia nekvitne. Dôvodom môže byť nedostatočné osvetlenie, vysoká teplota v zime, príliš veľa zalievania, prebytok alebo nedostatok hnojív a ich zlé zloženie. Na to, aby stapelia mohla kvitnúť, je potrebné len dodržiavať vyššie uvedené pravidlá starostlivosti.

Je to dôležité! Pre vzhľad kvetov nezneužívajte hnojivá, najmä dusík.

Ako často transplantácia

Mladé rastliny potrebujú každý rok na jar, pretože rastie dostatočne rýchlo. Pri presádzaní dospelých rastlín, ku ktorým dochádza každé 2-3 roky, sa staré výhonky odstraňujú z centra. Trvalé rastliny nie sú transplantované, ale iba raz za rok menia vrchnú vrstvu pôdy a odstraňujú staré výhonky. Plytký hrniec sa musí naplniť do jednej tretiny drenážou. Ako substrát bude vhodná zmes trávnatej pôdy a piesku (2: 1).

Metódy rozmnožovania doma

Reprodukcia prebieha dvoma spôsobmi: odrezky a semená.

graftage

Stonka je narezaná ostrým nožom, rez je ošetrený škoricou alebo aktívnym uhlím. Pred zakorenením zásob stonky, je potrebné jemne zdvihnúť, a potom pristáť v zmesi piesku a rašeliny. Po zakorenení, presadené do trvalého hrnca so zemou pre sukulenty.

Pestovanie zo semien

Ak chcete pestovať šťavnaté semeno, musíte čakať asi rok, kým ovocie dozrie. Po odobratí semien sa chmeľ, s ktorým sú potiahnuté, odstráni a nasiakne v roztoku manganistanu draselného. Sú zasiate do piesočnatej pôdy (jedna časť piesku a jedna časť rašeliny) tak, že ju položia na povrch pôdy a mierne ju vtlačia dovnútra. Kapacita pokrytá sklom alebo filmom na vytvorenie skleníkového efektu. Je potrebné udržiavať teplotu na úrovni 20-25 ° С, aby sa zabránilo prehriatiu.

Výstrely sa objavujú po 1-2 týždňoch. Mierne pestované sadenice (asi 5 cm) sa potápajú v samostatných nádobách s rovnakým substrátom ako pre dospelé rastliny. O rok neskôr, mladé rastliny môžu byť transplantované do trvalého hrnca prekládkou.

Viete? Kvety zlatej fialovej základne (S. flavopurpurea) pochádzajú z Namíbie, na rozdiel od ich páchnucich príbuzných, vyžarujú voskovú vôňu.

Ak vás takýto odtieň, ako zvláštny zápach, nevystraší a neobvyklý vzhľad priťahuje pozornosť, stavebný blok sa stane skutočnou výzdobou domu. Po štúdiu jednoduchej starostlivosti doma, obdivovaní jej fotografie, môžete bezpečne kúpiť tento sukulentný.

Loading...