Ako sa zbaviť mory na hruškách

Jedným z najnebezpečnejších škodcov, s ktorými sa záhradkári stretávajú, keď rastú hrušky, je hmyz. Tento škodca je schopný zasiahnuť prakticky celý povrch rastliny vo veľmi krátkom čase. Pearsheet vyžaduje efektívne, okamžité a čo je najdôležitejšie, metódy, ako s nimi zaobchádzať.

Ako rozpoznať škodcu

Listový kľúč (Latinčina Tortricidae alebo Olethreutidae) je rodina motýľov, ktorá má viac ako 1000 rodov a 10 000 druhov hmyzu.

Dospelý jedinec pripomína motýľa alebo móla rôznych farieb, bližšie k sivohnedej, s rozpätím krídiel nie väčším ako 2,5 cm, hrubé telo a krídla motýľa sú pokryté chlpmi a sivým voskovým kvetom. Húsenice hmyzu dosahujú dĺžku 2 cm, majú 8 párov nôh a takmer žiadne zakryté holé telo so vzácnymi pruhmi. Farba húsenice môže byť od žlto-ružovej po zelenú a hlava je čierna alebo hnedá. Je to motýľ larva, ktorá spôsobuje obrovské škody na rastlinách. Hrušky sú nebezpečné druhy listworms: hruška, jablko, slivka, vínna réva, východ, dub, ružovka, hloh a mráz.

Jesť lístie, larvy zložiť do skúmaviek alebo premeniť z nich na beztvarý kus. Ak je hmyz narušený, ostro sa ohýba, vykĺzne z listu a visí na pavučine podobnej nite.

Naučte sa, ako sa zbaviť iných škodcov na záhrade: žlčové roztoče, zlato-oči, strapky, hady, šváb, kopčeky, vosy, tsikadki, mravce, stonožky, sýpka Weevil, myši, vošky, Shrews, Colorado zemiak chrobák, ucho.

Životný cyklus

Malí škodcovia sú schopní zničiť celú úrodu, jesť mladé výhonky a nenechať púčiky začať uzol. Výrazne sa znižuje úroveň mrazuvzdornosti stromov ochudobnených hmyzom. Okrem toho, životná aktivita a búranie húsenice začína jarným topením a trvá celé horúce obdobie.

Na jar, húsenice napadnúť kvetenstvo, poškodenie púčiky a púčiky, zatiaľ čo tkanie je s pavučinami. Neskôr sa presúvajú na listy a navíjajú sa do nich, aby vytvorili zámotky pomocou pavučín. Hmyz šteňa na začiatku júla. O dva týždne neskôr sa objavia motýle. Počas jednej sezóny môžu škodcovia produkovať niekoľko generácií. Dospelí niektorých druhov (napr. Rosacea, hloh a mráz) cez leto kladú vajcia na hrušku na budúci rok. Zvyšok húsenice prežijú v zime bezpečne, zanechávajúc kukly v trhlinách kôry alebo na konárov stromu.

Dosiahnutie vysokého počtu hmyzu zničí zrelé plody.

Viete? Rovnako ako pavúky, húsenice môžu vylučovať vlákno z dvojice žliaz vylučujúcich hodváb. Vylučovaný hlien, keď je v kontakte so vzduchom, vytvára vlákno potrebné na vytvorenie kukly, viazanie listov alebo tkanie pavučín.

Známky porážky

Jedným z príznakov poškodenia hruškového škodlivého hmyzu je lepkavá tekutina tečúca po vetvách a kmeni. Ďalším dôležitým znakom sú listy, ktoré sa otáčajú priečne k centrálnej žile. Začnú stmavnúť, stávajú sa takmer čiernymi.

Vo vnútri listových tubulov sa nachádzajú larvy hmyzu, ich výkaly a zvyšky kukiel z obrátených molí. Ovocie postihnuté listovým červom môže ďalej trpieť chorobou, ako je ovocná hniloba, preto je potrebné sa zbaviť škodcu pri prvých príznakoch jeho výskytu.

Tento hmyz je schopný zničiť 80% plodín a viac ako polovicu listov stromov, ak sa neprijmú opatrenia na jeho zničenie.

Je to dôležité! Po usadení sa na hruške môže húsenica parazitovať na iných blízkych ovocných stromoch, ako sú čerešne, čerešne, slivky, hloh, čerešňa vtáčia a mnohé ďalšie. Preto je potrebné bojovať proti škodcom je potrebné, aby úplné záhradné spracovanie.

Prevencia a "aktívny" boj s nepriateľom

Vzhľad mory na hruške je veľkým problémom pre každého záhradníka, preto je dôležité pochopiť, aké preventívne opatrenia možno použiť na zabránenie výskytu húsenice, ako sa s nimi vysporiadať, ak sa problém už objavil, ako spracovať stromy bez poškodenia rastlín.

Preventívne striekanie

Na začiatku jari je potrebné očistiť kôru stromov z mŕtvych úlomkov a ošetriť šachty roztokom vápenného mlieka a síranu meďnatého alebo karbofosu (2%). Je veľmi dôležité chrániť hrušiek pred mechanickým poškodením a mrazovými trhlinami. Prvá chemická profylaxia sa uskutočňuje bezprostredne po čistení a obaľovaní stromov pred tým, ako začne prúdenie miazgy. Teplota vzduchu priaznivá na spracovanie by mala byť nad 10 ° C, aby sa larvy, ktoré sa schovávajú hlboko pod kôrou z chladu, vyliezli. Prvé postrekovanie, ako aj ďalšie dve - pred a po odkvitnutí, sa uskutočňuje prípravkami "Kinmiks" a "Decis".

Pred kvitnutím možno ošetrenie vykonať aj prostredníctvom: "Atom", "Di-68", "Rogor-S", "pristátie", "Zolon". Počas obdobia rastu a dozrievania ovocia, okrem týchto insekticídov, môže byť ošetrenie uskutočnené pomocou: „Tsitkor“, „Fury“, „Kemifos“, „Iskra“, „Karbofos“.

Na jeseň, po páde listov, musia byť listy zozbierané, uvoľnené zeme v blízkosti zamoreného kruhu a spracovať hrušky a pôdu pod nimi pomocou síranu meďnatého alebo zmesi Bordeaux.

Agrotechnické recepcie

Bezpečnosť všetkých rastlín vrátane hrušiek je pre nich úplnou starostlivosťou. Oslabené, choré alebo zanedbávané plodiny sa stávajú obeťami chorôb a škodcov. Je veľmi dôležité pozorovať agrotechnológiu, včasnú pleť, prerezávanie, zalievanie a hnojenie záhradných plodín.

Korunka hrušky by nemala rásť nekontrolovateľne a množstvo vlhkosti a obväzu nemôže byť nadmerné alebo chýbajúce, pretože to poškodí rastlinu.

Je to dôležité! Pôda v pristvolnyh kruhoch by mala byť voľná, bez obsahu burín, ktoré priťahujú škodcov. Systematické čistenie padlých listov a plodov, najmä tých, ktoré sú zasiahnuté hmyzom, obmedzí ich distribúciu v záhrade.
Systematické zhromažďovanie padlých listov a plodov počas celej sezóny, odstraňovanie listov zamorených listami mora, odtrhávanie lariev z listov, závesné pasce a viazanie kmeňov s pásmi na pasce sú povinné opatrenia na ochranu proti škodcom na ochranu plodín.

Prijateľnou biologickou metódou boja proti húsenici je prilákať vtáky na miesto prirodzených nepriateľov.

prípravky

Najúčinnejší spôsob, ako sa vysporiadať s mory a motýľmi, je chemický. Treba však zvážiť dva dôležité body: t

  • prípravky sa musia striedať z dôvodu, že sa hmyz rýchlo prispôsobuje toxicite chemických látok;
  • jedovaté látky, usadzujúce sa na ovocí, sa môžu dostať do ľudského tela.

Používať túto metódu kontroly hmyzu je nevyhnutné, ak ich počet prekračuje povolenú hranicu poškodenia - keď sa na jednej vetve nachádza viac ako 5 škodlivých jedincov.

Je to dôležité! Je potrebné pripomenúť, že ošetrenie by sa malo vykonávať pri teplote nie nižšej ako 10 ° C a pokryť celé územie záhrady, pretože mory sa ľahko pohybujú rastlinami.

Efektívne biologické produkty zahŕňajú: "Bitoxibacilín", "Lepidotsid", "Fitoverm". Najznámejšie pyretroidy používané proti stopám: "Fastak", "Qi-Alpha", "Accord", "Ivanhoe", "Alfatsin", "Fatrin". Použitie takýchto prostriedkov je možné: „Karate Zeon“, „Kungfu“, „Sensei“, „Karachar“, „Lyambdeks“, je však potrebné pripomenúť, že pri teplote vzduchu nad 25 ° C sa účinnosť pyretroidných prípravkov výrazne znižuje a vyvolať vypuknutie kliešťov.

Viete? Počas prvých 56 dní života sú húsenice schopné jesť toľko vegetácie, že ich veľkosť sa v tomto období zvyšuje o 20 000-násobok pôvodnej hmotnosti.

Ľudové recepty

Pre ľudové prostriedky na boj proti letáku používajte takéto prístupné a najviac neškodné recepty pre ľudí:

  • infúzie tabaku - 500 g tabakového prachu musí byť naliatych 10 litrov vriacej vody, trvať 24 hodín, namočiť a naliať vodu v pomere 1: 1. Tesne pred použitím na každých 10 litrov výsledného roztoku pridajte 50 g tekutého alebo drveného mydla. Zabráňte požitiu infúzie slizníc kvôli jej toxicite;
  • odvar z paliny - 800 g suchej trávnatej paliny nalejte jednu nádobu s vodou a trvajte dva dni. Potom sa varí pol hodiny, ochladí sa a privedie sa do objemu 10 litrov. Bezprostredne pred použitím zrieďte vodou 1: 1.
  • infúzia vrchov zemiakov - 4 kg čerstvých alebo 2 kg suchých vrchov nakrájame a zalejeme 10 litrami teplej vody, necháme variť 4 hodiny. Potom sa napustí a pridá sa 40 g tekutého mydla.
  • Odvar z paradajok vrcholy - 4 kg čerstvých vrchov a koreňov nalejte 10 litrov vody, nechajte stáť 4 hodiny, potom varte najmenej pol hodiny. Ochladí sa. Pred použitím zrieďte vodou 1: 1 a pridajte 40 g mydla.
Účinné údaje metódy v období pred alebo po odkvitnutí.

Lapače motýľov sú vyrobené z kvasu, sušeného ovocného kompótu alebo kvaseného džemu naplneného treťou plechovkou a zavesené na strome vo výške najmenej 1,5 metra cez noc. Musia sa odstrániť ranné pasce, aby sa zabránilo vniknutiu užitočného hmyzu.

Prevencia a kontrola letákov by mala byť komplexná, úplná a včasná. To pomôže zachovať zdravie záhradných stromov a zachovať požadovanú úrodu.