Zvážte dôvody, prečo sadenice baklažánu zomierajú? Čo robiť, keď rastie zle a tipy v prípade, že zomrie úplne

Baklažán je dosť rozmarná kultúra. Sazenice sotva skok a rastú pomaly, vyžadujú starostlivú údržbu, dodržiavanie teploty a vlhkosti.

Aby semenáčiky mali správnu veľkosť v čase, keď sú presadené na lôžka, aby sa stali silnými a zdravými, je dôležité pozorne sledovať jeho stav.

Ak sú sadenice pomalé, je dôležité čo najskôr prijať potrebné opatrenia.

Predmetom nášho dnešného článku: sadenice baklažánov rastú zle, čo robiť v takejto situácii? Zistite, prečo sadenice baklažánu zomierajú?

Prečo sadenice baklažánu zomierajú? Čo robiť

Zdravé sadenice by mali byť nízke, dobre listnaté, silné, bohaté na zeleno, Zarastené tenké výhonky signalizujú nedostatok svetla.

Ale niekedy sa rast stáva problémom. Zdá sa, že sadenice sa zastaviabez zväčšenia veľkosti. Často sa problém zhoršuje: listy vädnú a chradnú, stonky sa ohýbajú, na semenáčkoch sa objavujú škvrny.

Dôvodom spomalenia rastu sadeníc môže byť rad faktorov. Prečo semenáčiky baklažánu zanikajú:

 • nesprávne umiestnené tipy;
 • príliš veľa malé nádoby;
 • zle zložená pôda;
 • zníženie teploty pôda a vzduch;
 • príliš veľa intenzívne zavlažovanie;
 • nedostatkov výživy;
 • zvýšená kyslá reakcia pôdy;
 • porážka hmyzí škodcovia;
 • choroba.
POZOR! Príčinou spomalenia sa často stáva celý komplex dôvodov. Ich včasné odstránenie umožňuje napraviť situáciu, sadenice opäť začínajú rásť.

Problémy s prenosom

Najčastejšou príčinou pomalý rast sadeníc - nesprávny zber, Mnohí záhradníci vo všeobecnosti vylučujú tento postup a obávajú sa bezpečnosti koreňov. Najmenšie škody spôsobujú šok a vývoj v závode. S ťažkými léziami môžu sadenice zomrieť.

Ako preventívne opatrenia odporúča sa zasiať baklažán do jednotlivých obalov: rašelinové tablety, plastové alebo papierové kelímky, nádoby, nezávisle odvinuté z filmu. V takýchto nádobách sa rastliny vyvíjajú predtým, ako sa prenesú do skleníka, korene sa udržiavajú neporušené.

Ak už bol odber urobený a baklažány sa spomalili, môžete sa pokúsiť zachrániť ich, liek na stimuláciu zavlažovania (napríklad Kornevin). Tento netoxický liek lieči mikrotraumatu, dáva silu pre rozvoj koreňov, zvyšuje nutričnú hodnotu pôdy. Liek sa nariedi v súlade s pokynmi na obale, zavlažovanie sa vykonáva v koreňovom priečinku.

Otázky pre kontajner a pôdu

Príčinou spomalenia sa stáva veľmi veľa zle zložená pôda.

baklažán dávajú prednosť ľahkému, výživnému substrátu zo zmesi záhrady alebo zeminy s humusom, rašelinou, pieskom.

Reakcia pôdy by mala byť neutrálna alebo slabo alkalická. Príliš veľa rašeliny môže spôsobiť, že bude príliš kyslá. V tejto pôde môžu korene hniť, spomaľovať rast stoniek a listov.

Uistite sa, že dohady vám pomôžu zlý zápach hnilobypochádzajúce z pristátia. Rastliny by mali byť starostlivo odstránené z kvetináčov, kontrolovať korene. Zdravé korene by mali byť biele, hladké, silné. Ak sú zriedené alebo zhnednuté, je potrebné zmeniť pôdu.

ideálna voľba - zmes záhradnej pôdy s humusom a riečnym pieskom. Prebytočná pôda sa opatrne odstráni z koreňov, potom sa rastlina presunie do nádoby naplnenej čerstvým substrátom.

Veľká časť závodu sa zastaví príliš malý kontajner, To sa môže stať pri sadeníc pestovaných v tabletách. Ak sa z hrnca objavili korene, mali by ste okamžite preniesť závod do priestrannejšieho kontajnera bez narušenia integrity zemitého kómy.

Do novej nádrže sa pridá dostatočné množstvo pôdy. Hrnce by mali byť strednej veľkosti, v príliš priestrannej pôde rýchlo kyslé.

Zalievanie a kŕmenie

baklažán nemajú radi nadmernú vlhkosť, ale tiež nemajú radi sucho, Správne formulovaná pôda pomôže zabezpečiť normálnu hydratáciu. V kvetináčoch je potrebné urobiť drenážne otvory, po ktorom sú kontajnery inštalované na palete.

Voda sadenice potrebujú ako ornica vyschne. Používa sa iba mäkká teplá voda., studený okamžite zastaví rast sadeníc.

Ak je pôda pod sadenica príliš vlhká, môžete situáciu zachrániť čistením a rozšírením drenážnych otvorov. Povrch zeme je posypaný nasekaným dreveným popolom (prednostne breza). Popol vytiahne vlhkosť a živí pôdu, vytvára priaznivé prostredie pre rastliny.

Medzi polievaním pôda musí byť opatrne uvoľnenásnažia sa neublížiť koreňom. Hustá kôra, vytvorená na povrchu zeme, blokuje prístup kyslíka ku koreňom, nedovoľuje, aby sa semenáčiky vyvíjali normálne.

Retardujte rast baklažánu nedostatočná živná pôda, Po rozvinutí prvej dvojice listov rastliny sa odporúča kŕmiť komplexným hnojivom pre sadenice vrátane močoviny, superfosfátu, síranu draselného.

Ďalšie kŕmenie sa vykonáva pred presadením mladých baklažánov do zeme.

Dôležité je sledovaťtakže zložky obsahujúce dusík v komplexe neprevažujú. Spôsobujú rýchly rast zelene, ale nepriaznivo ovplyvňujú budúce výnosy.

Teplotné podmienky

baklažán rastú v príliš chladných a horúcich oblastiach, Ideálny režim po vzniku výhonkov je udržiavať dennú teplotu na 24-25 stupňov a znížiť ju v noci na 15-16 stupňov.

Takýto pokles zaisťuje normálny vývoj sadeníc, nevypínajú sa, ale neprestávajú rásť. Pre zdravie sadenice potrebujú časté vetranie bez prievanu.

Nie je dovolené, aby pôda prechladla., Rozdiel medzi teplotou pôdy a vzduchom nepriaznivo ovplyvňuje stav koreňov. Ak je pristátie na okne, môžete ich oddeliť od zdroja studeného skla so závesom z plastu.

Ďalšou možnosťou je zdvihnúť panvicu s hrncami tak, aby pod ňou prechádzal studený vzduch. Sadenice môžu byť namontované na drevené matrice alebo iné podpery.

Choroby a škodcovia

Veľmi časté a nebezpečné ochorenie postihujúce semenáčiky baklažánu - čierna noha, Stonky sadeníc stmavnú, na nich sa objaví zreteľný preklad. Rastlina nedostáva živiny, chradne a čoskoro zomrie. Nemôžete uložiť postihnuté výhonky.

Výskyt postihnutých semenáčikov však bude signálom pre prijatie výslovných opatrení. Choré sadenice sa okamžite odstránia.pôda je hojne posypaná dreveným popolom. Zavlažovanie sa na chvíľu zastaví., ďalej sa vykonáva veľmi presne, s použitím lyžice, kanvy s malým reťazcom alebo spreja.

V suchom, teplom vnútornom vzduchu sadenice môžu byť ovplyvnené strapcami, muškami alebo roztočmi, Paraziti nasávajú šťavu zo stoniek a listov, čo značne bráni rastu sadeníc.

TIP! Prítomnosť parazitov je možné zistiť mikrodamážami listov, ľahkými pásmi na stopkách.

Stojí za to pozrieť sa pod listy, na opačnej strane sú niekedy celé kolónie lariev. Zabite nezvaných hostí pomôžu priemyselné insekticídy, Sadenice sa spracovávajú 2-3 krát až do úplného vymiznutia hmyzu.

Ako preventívne opatrenie je potrebné zvýšiť vlhkosť vzduchu rozprašovaním priestoru okolo sadeníc z rozprašovacej fľaše. Je dôležité zabezpečiť, aby na listoch neboli žiadne kvapky vody.

Vyplašte strapce alebo malé muchy Pomôže rozomletej horúcej paprike na povrchu pôdy, Je netoxický, neovplyvňuje vývoj baklažánu. Obliekanie je potrebné aktualizovať aspoň raz týždenne. Umyte vošky alebo larvy roztočov teplou mydlovou vodou.ktoré jemne trú stonky a listy.

Spomalenie rastu sadeníc je dôvodom na dôkladné preskúmanie príčin a riešenie ich okamžitého odstránenia. Včasné kroky pomôžu napraviť situáciu. Sadenice sa rýchlo vráti stratený tvar, krátke zastavenie rastu nebude mať vplyv na vytvorenie puky a budúce výnosy.

Takže sme zistili, prečo nie sú pestované baklažánové sadenice, čo robiť? Uviedli dôvody, prečo semenáčiky baklažánu nerastú dobre, opisujú, aké opatrenia by sa mali prijať.

POZOR! Zistite, čo choroby baklažány sú náchylné k: čo robiť, ak sadenice padajú alebo sú vytiahnuté? Príčiny bielych škvŕn, zožltnutie a skrútenie listov. A tiež čo škodcovia môžu napadnúť mladých stromčekov?

Užitočné materiály

Prečítajte si ďalšie články o pestovaní a starostlivosti o sadenice baklažánu:

 • Rôzne spôsoby pestovania: v rašelinových tabletách, v slimákovi a dokonca aj na toaletnom papieri.
 • Všetky vlastnosti výsevu podľa lunárneho kalendára.
 • Zlaté pravidlá pre pestovanie zo semien.
 • Rysy pestovania v rôznych oblastiach Ruska: v Ural, na Sibíri av Moskovskej oblasti.
 • Prečítajte si viac o príprave semien pred výsadbou.

Loading...