Ako vodu mrkvu v otvorenom teréne

Pestovanie mrkvy nie je ťažké v porovnaní s inými rastlinnými plodinami, ale tento proces by sa nemal zaobchádzať menej starostlivo.

Hlavným tajomstvom je poskytnúť zeleninu s pravidelným burením a uvoľnením, ako aj správne zavlažovanie mrkvy - to bude kľúčom k dobrej úrode.

Kedy a ako napojiť zeleninu

Kým rastliny nemajú silný koreňový systém, vyžadujú veľa vlhkosti a netolerujú jeho nedostatok. Ale zároveň pre mrkva stagnujúca voda stagnácia v pôde je deštruktívna - zamokrenie vedie k hnilobám mladých výhonkov, a môžu zomrieť. Preto je lepšie, ak sa lôžka spracúvajú častejšie, ale v malých porciách, pričom sa kontroluje, ako hlboko prenikla vlhkosť. Takže je celkom možné zvlhčiť rastliny každých 4-5 dní, zalievanie z kanva. Hlavnou vecou je zabrániť prehrievaniu pôdy. Po každom riedení je potrebná aj mrkva. Odstránenie prebytočných výhonkov traumatizuje koreňový systém zvyšných rastlín, takže aby sa opäť dobre usadili v zemi, potrebujú dodatočnú vlhkosť.

Hlavným problémom s dodávkou vody z mnohých záhradných parciel je, že voda čerpaná zo studne, alebo voda zo studne je príliš studená.

Budete mať záujem zoznámiť sa s pravidlami výsadby mrkvy na jar.
Keď zalievate v horúcom počasí, korene nie sú schopné absorbovať studenú vodu a vytvára sa iba ilúzia zalievania a rastliny trpia dehydratáciou. Okrem toho, zavlažovanie studenou vodou vedie k čiastočnému vyhynutiu koreňov, rozvoju koreňovej hniloby a iných chorôb. Preto by sa mala voda zo studne alebo kolóny pred zavlažovaním akumulovať v nádrži - hlavni alebo v starom kúpeli, až kým nebude mať teplotu okolia, a odtiaľ ju odoberte s kanva alebo pumpou.

Je to dôležité! Na mrkva postele by nemali tvoriť kôru, inak vyvíjajúce sa koreňové plodiny nebude mať dostatok kyslíka v pôde. Preto musí byť posteľ s mrkvou pravidelne uvoľňovaná.

Zalievanie sadzieb

Ako vodu mrkvu získať bohaté úrody, zvážte nižšie: t

 • Maximálna citlivosť na vlhkosť je postseeding obdobie pred tvorbou koreňových plodín.
 • Optimálna úroveň prirodzených zrážok (za predpokladu rovnomerného rozloženia počas vegetačného obdobia) na dosiahnutie dobrých výsledkov - 400-500 mm.
 • Spotreba kultúrnej vody je 4000-4500 m3 / ha (kropenie do 5500 m3 / ha), najvyššia spotreba vody je v júli a auguste.
 • Na dosiahnutie vysokých výnosov sa na tonu výroby spotrebuje 68-74 m3 / ha.
 • Kolísanie vlhkosti vedie k praskaniu koreňových plodín v dôsledku rastových hrotov po odpočinku.

Denná spotreba vlhkosti pre vegetačné obdobia:

 • Výsev, sadenice a začiatok tvorby koreňových plodín - 23-32 m3 / ha.
 • Intenzívna tvorba koreňových plodín do stavu technickej zrelosti - 35-43 m3 / ha.
 • Konečná fáza vegetačného obdobia -22-27 m3 / ha.

Pred výsevom

Pri sejbe mrkvy je veľmi dôležité, aby pôda nebola suchá, inak semená klíčia dlhú dobu a nebudú rásť rovnomerne, ale vo veľmi suchej pôde nebudú vôbec vyklíčiť. Ak je pôda suchá, potom niekoľko dní pred vysadením semien je potrebné ju hojne navlhčiť, vyliať z kanvy alebo hadice so špeciálnou dažďovou tryskou.

Naučte sa, ako zasiať mrkvu, aby rýchlo rástla.
Niektorí záhradníci nahradia vodu roztokom manganistanu draselného: táto metóda umožňuje nielen navlhčiť pôdu, ale ju dezinfikovať tým, že zabíja organizmy spôsobujúce choroby.

Po siatí

Na stimuláciu vzniku sadeníc s nedostatkom prirodzenej vlhkosti (obzvlášť dôležité pre leto-jesenné obdobie) sa pri postrekovaní vykonáva jedno zavlažovanie 300-400 m3 / ha, niekoľko zavlažovaní 20-30 m3 / ha na zavlažovanie.

Viete? Až do 12. storočia bola mrkva v Európe používaná výlučne ako krmivo pre kone, až kým ju Španieli začali podávať s olejom, octom a soľou a Taliani používali med na dezert.
Ďalšie priradenie zavlažovacích opatrení sa vykonáva s prihliadnutím na poveternostné podmienky, stav zeleniny a pôdnu vlhkosť. Rýchlosť zavlažovania pri postrekovaní dosahuje v druhej polovici vegetačného obdobia 400-500 m3 / ha, priaznivé je časté zavlažovanie s malým objemom (200-300 m3 / ha).

Odporúčaná denná doba na zavlažovanie je večerné hodiny. Mrkva, ktorá sa skladuje, zastavte zalievanie 2-3 týždne pred zberom.

Vystrelí mrkvu

Najlepšie je vodu mrknúť podľa nasledujúcej schémy:

 • Je nevyhnutné, aby sa mrkva najrozsiahlejšie a často vyskytovala počas vzniku sadeníc. To by malo byť vykonané, kým sa nevytvoria 3-4 stonky.
 • Keď už koreň začal dozrieť a trochu nalial, môžete vodu o niečo menej. Zalievanie by malo byť pravidelné, upravovať množstvo vody v závislosti od stavu pôdy. Na ťažkej pôde bude voda potrebovať viac.
 • Pozornejšie na zalievanie by sa malo zaobchádzať približne od polovice augusta. To je obdobie, kedy koreň kvôli nerovnosti zalievanie môže tvoriť trhliny.
Viete? Počas vojny sa mrkvový čaj často nahrádza obyčajným. A v Nemecku bola pripravená káva pre vojakov zo sušených koreňových plodín.

Vo fáze tvorby koreňových plodín

Zalievanie mrkvy by mala byť vykonávaná pravidelne, ako často to urobiť, mali by ste sa opýtať odborníkov pred výsadbou zeleniny vopred. Ak sa pred začatím rastliny začne tvoriť koreňová plodina, zavlažovanie bolo pomerne časté, ale malé množstvo, potom by sa časom mala znižovať frekvencia zvlhčovania pôdy a naopak by sa malo zvýšiť množstvo použitej vody. Ako mrkva rastie, mala by byť napojená v priemere každých 7-10 dní, a objem vlhkosti by mal byť zvýšený na 15-20 litrov na meter štvorcový pôdy.

Vlhkosť by mala preniknúť 10-15 cm hlboko do pôdy, ale nie stagnovať.

Je potrebné pripomenúť, že s nedostatkom vlhkosti budú korene malé, tvrdé a bez chuti, a ak je hojné, na nich sa vytvoria bočné procesy a centrálny koreň môže zomrieť. Tiež je potrebné vziať do úvahy, že v horúcich slnečných dňoch je potrebné zeleninu zavlažovať skoro ráno alebo večer.

Ak to urobíte uprostred slnka, potom sa vlhkosť rýchlo vyparí z pôdy, zelenina sa môže prehriať a dokonca sa spáliť. Po každom zalievaní mierne uvoľnite pôdu medzi radmi, aby ste zabránili tvorbe tvrdej kôry a zvýšili priedušnosť zeme.

Dospelé rastliny

V období, keď sú korene takmer úplne tvorené, treba zalievanie znížiť na minimum, resp. Zvýšiť množstvo použitej vody. Prebytočná vlhkosť v tomto čase negatívne ovplyvní kvalitu a chuť ovocia: môžu tvoriť druh vlasov a mnoho laterálnych koreňov.

Je však tiež nemožné, aby pôda vyschla, inak môžu korene prasknúť a stať sa tuhými.

To bude užitočné pre začínajúcich záhradkárov zistiť, či už vodu zrelé mrkvy, ale naraz zdôrazňujeme, že je potrebné zvlhčovať postele pravidelne, pri dodržaní určitého harmonogramu. Mrkva je veľmi citlivá na vniknutie vlhkosti. Približne 3 týždne pred zberom by sa mali zavlažovanie záhonov úplne zastaviť a pôda sa pred vykopaním koreňov len mierne navlhčí. Takže bude oveľa jednoduchšie extrahovať mrkvu a ovocie samotné sa bude skladovať dlhšie.

Ako spojiť zavlažovanie s obväzom

Ak ste dobre hnojili pôdu na sadenie mrkvy od jesene, potom je možné pestovať dobrú úrodu koreňových plodín a bez ďalších obväzov. Je však stále lepšie urobiť 2-3 dodatočné kŕmenie počas celého vegetačného obdobia.

Ďalšie informácie o hnojení a kŕmení mrkvy v otvorenom poli.
Je žiaduce, aby prvý top obliekanie v mesiaci po vzniku výhonkov (1 polievková lyžica nitrophoska na 10 l vody), druhý - 2 týždne po prvom. Začiatkom augusta môže byť mrkva ešte kŕmená roztokom hnojiva z potaše - toto je tretie krmivo. Koreňová zelenina bude sladšia a tiež zrelá skôr. A najlepšie zo všetkého je, že v druhej polovici vegetačného obdobia, keď zavlažujete mrkvu, pridajte do vody infúziu popola (1 liter infúzie na 10 litrov vody), pretože popol je najlepšie hnojivo na potaš, ktoré je pozoruhodne absorbované vo všetkých rastlinách.

Okrem toho popol chráni rastliny pred mnohými chorobami a škodcami. Môžete dokonca len raz týždenne pred zalievaním postrekovať mrkvové postele s dreveným popolom.

Je tiež veľmi dobré, aby sa mrkva podávala na listovej báze s roztokom kyseliny boritej (1 čajová lyžička na 10 litrov vody). Bude stačiť, aby sa takéto kŕmenie uskutočnilo dvakrát: počas obdobia aktívneho rastu podzemnej časti zeleniny (prvá polovica júla) a keď dozrievajú mrkva (prvá polovica augusta).

Je to dôležité! V priebehu sezóny, raz mesačne, aplikujte tekuté hnojivo zo žihľavy, kompostu alebo hnoja do pôdy a miešajte s prípravkami z mrkvy. Nadmerná nástraha rastliny nemá rád, napríklad z prebytku dusíka, môže sa stať chlpatým a bez chuti.

Zvláštnosti zavlažovania na mulčovacej pôde

Táto technika čiastočne nahrádza zavlažovanie a uvoľňovanie, pretože pôdny kryt prispieva k zachovaniu vlhkosti, zlepšuje teplotu, ničí burinu, reprodukuje mikroorganizmy a zvyšuje plodnosť. Keď mulčovanie netvorí pôdnu kôru a preto nie je potrebné uvoľňovanie. Do polovice leta si mulčovacia pôda zachováva dvakrát produktívnejšiu vlhkosť než v pôde bez mulča. Vzhľadom k tomu, mulched pôdy je viac voľná, to je viac vlhkosti-náročné a zachováva viac vlhkosti po daždi a zalievanie. Pri mulčovaní sa pôda v horúcich dňoch neprehrieva a udržiava teplo počas chladných dní a nocí.

Je potrebné vodu skôr zriedka a hojne, ako často a postupne. Tam je technika zalievanie záhrady, určený pre dlhú neprítomnosť záhradkárov. Aby sa zabránilo vysušeniu zeme v priebehu niekoľkých dní, aplikujte zavlažovanie brázdy.

V tomto prípade by brázdy mali mať malý svah a po hojnom zalievaní by mali byť zakryté napríklad burinou. Ak pôjdete do vody po dobrom vysušení a pred dažďom, potom je vhodné ju preraziť tak, aby sa voda lepšie absorbovala.

Loading...