Základné pravidlá pre pestovanie jalovca Skyrocket na letnej chate

Názov rastliny často odráža jej vzhľad. Anglické slovo "skyrocket" v preklade zodpovedá ruskému "vzletu".

Juniper Skyrocket sa veľmi podobá rakete pripravenej na vzlet.

Juniper Skyrocket: Popis

Táto takzvaná jalovcová skalka, nazvaná Skyrocket, skutočne pochádza zo skalnatého terénu severoamerického kontinentu.

Dostatočne drsná historická vlasť poskytla potomka s nebeským menom odolnosť voči zimnému chladu a nenáročnosť na zem.

Viete? Dotknutá pestovaná odroda sa po dvoch desaťročiach môže natiahnuť do neba o 7-8 metrov, zatiaľ čo voľne žijúci predkovia a príbuzní ju prekročia 1,5 krát.
Vysoký ker slúži ako veľkolepá dekorácia pre každú záhradnú výsadbu. Okrem raketovitého tvaru, mimochodom, k minimálnemu rastu kmeňa v hrúbke (5 cm v dospelej rastline), je to aj vďaka nádherným modrastým ihličkám s modrastým nádychom. Popri krajinnej výzdobe sa borievkové kríky tejto odrody dokonale vyrovnávajú s pomerne užitočnou funkciou živého plotu, ktorého výška do značnej miery zakrýva interiér areálu z vonkajších pohľadov.

Nemôžete stratiť zo zreteľa liečivé vlastnosti ihličiek. Vzhľadom na veľký počet fytoncidov vo vašej záhrade vytvorí zdravú atmosféru.

Viete? Od dávnych čias ľudia pripisovali jalovcové a magické vlastnosti. Napríklad, Argonauti ťažili Zlaté rúno, unášali hada, ktorý strážil svojho hada ihličnatým dymom, a čarovné prútiky, o ktorých snívali všetky deti, aj podľa legendy boli špeciálne spracované jalovcové vetvičky.

Vlastnosti pristátia

Nie je veľmi ťažké pristáť jalovec Skyrocket, pretože jeho opis sa ním zaoberá, aj keď nie bez nejakého úsilia.

Požiadavky na pôdu

Neexistovali žiadne osobitné požiadavky na pôdu pre "raketu neba". Stále však existuje preferencia - hlinitá zem so slabou kyslosťou. Okrem toho môžete poukázať na dobre vyvinuté korene a pevne zabezpečiť veľkú rastlinu v ľahkej pôde.

Miesto na rast

Chránené v prírodných podmienkach skalnými útvarmi z vetra, v podmienkach domácej záhrady jehličnatý pohľadný muž tiež preferuje veterné miesta. Ale ešte dôležitejšie je pre neho dostupnosť slnečného svetla. Tieto dva faktory je potrebné vziať do úvahy pri posudzovaní jalovcových sadeníc rakiet Skyrocket z hľadiska výberu miesta na jeho výsadbu.

Často, pozemky rôznych ihličnanov sú zasadené v parcelách - jedľa, borovica, thuja, smrekovec, céder, tis, cypřiš, kryptografia, mirikarii.

Ako zasadiť ker

Odborníci zabezpečujú, že tie sadenice, ktorých rast neprekročil výšku jedného metra, sa najlepšie zakorenia na stacionárnom mieste. Rýchlo sa prispôsobujú novým podmienkam práve kvôli potenciálne veľkým životným silám v mladej rastline. Zakúpené (ak nechcete pestovať sami sadenice) kontajnery sú oslobodené od mladých kríkov po predbežných opatreniach:

  • zemitý hrudník, v ktorom sú zakorenené korene, je nasýtený vlhkosťou;
  • jama je vykopaná na výsadbu, 2-3 krát väčšia ako priemer uvedenej hrudky a dosahuje hĺbku 0,5-0,7 m;
  • drenáž je položená na dno jamy (rozbité tehly, kamienkové, drvené kamene s pieskom).
Je to dôležité! Nekupujte semenáčiky od náhodných ľudí - často neberú koreň, najmä ak sú ich korene holé, a kalené hroty ihiel sa neohýbajú.

Potom, po opatrnom uvoľnení sadenice z nádoby:

  • spolu s koreňovou guľôčkou padá do jamy (koreňový krk by mal vyčnievať mierne nad úroveň povrchu jamy - nie viac ako 10 cm);
  • je naplnená pôdou z pieskovej, rašelinovej a trávnatej pôdy (všetko rovnako, ale hodnota posledného uvedeného komponentu môže byť zvýšená);
  • pôda okolo vysadeného kríka sa narazí tak, že sa nevytvoria vzduchové dutiny.
Po hojnom prvom zalievaní by sa mohol proces výsadby považovať za ukončený, ale keď sa zmáčaná pôda trochu rozdrví, odporúča sa doplniť priestor jamy o rovnaké zloženie a potom zakryť stromový kruh rašelinou 5 cm (drevné štiepky, suché lístie), aby sa zabránilo rýchlemu odparovaniu vlhkosti.

Funkcie starostlivosti

Neokázalosť jalovca Skyrocket by nemala vlhčiť záhradníka, pokiaľ ide o poskytovanie kríkov so slušnou starostlivosťou. Zalievanie, obliekanie a prerezávanie nebolo zrušené.

Je to dôležité! Osobitným momentom je zasnežená zima, kedy sa vetvy môžu roztrhnúť pod váhou zrážok. Na profylaxiu by mali byť zviazané podľa príkladu vianočného stromu, dodaného po zakúpení na miesto vianočného oslávenia.

Ako na vodu

Pravidelné zavlažovanie (aspoň raz týždenne) pre mladého jalovca počas prvých troch rokov je absolútne nevyhnutné. Letné teplo, bude lepšie prenášať, ak ho doplní zalievanie externým sprejom. Ale v budúcnosti raketa ihličnanov bude plne ukázať svoje vynikajúce tepelne odolné vlastnosti, keď zalievanie môže byť potrebné ako výnimka, s extrémne dlhotrvajúcim suchom (aj v tomto prípade 2-3 zalievania po celú sezónu).

Hnojivá a obväzy

Nie je nutné kŕmiť borievkové kríky zriedkavo, každoročné apríl aplikácie nitroammofoska alebo iného komplexného hnojiva je dosť (30-40 g na meter štvorcový). Postup je nasledovný: látka sa rovnomerne rozpadá v kruhu pristvolnom kruhu a je dobre napojená vodou.

Prerezávanie rastlín

Pravidelnosť prerezávania je raz za rok, na samom začiatku jari, zatiaľ čo prúd miazgy nie je zintenzívnený. S normálnymi nožnicami sme sa zbavili kríka sušených alebo zlomených výhonkov. Ak sa vetvička len ohýba, potom je lepšie ju zviazať, rýchlo sa zotaví.

rozmnožovanie

Šírenie osiva okrasných jalovcov, vrátane odrody Skyrocket, sa prakticky nepoužíva kvôli neefektívnosti.

Na vegetatívne rozmnožovanie používajte 10 centimetrov odrezkov zozbieraných približne tri týždne (koniec apríla - polovica mája). Na zlepšenie konečného výsledku sa používa ich denná inkubácia v stimulátore tvorenom koreňmi. Zakorenené odrezky asi 45 dní v zmesi piesku a rašelinovej pôdy (rovná každej zložke). K stacionárnemu miestu sa transfer vykonáva za dva alebo dokonca tri roky.

Ihličnany často infikujú špecifické vošky - hermes a húsenice.

Choroby a škodcovia

Kríky najčastejšie bolí hrdza, z ktorej sa ušetrí 4 postreky (v 10-dňových intervaloch) roztokom arceridu (50 g arceridu sa zriedi v 10 litroch vody).

Zbavte sa škodcov nasledovne:

  • z vošiek - "Fitoverm" (v litri vody 2 g);
  • z banského moru - "Decis" (na 10 litrov vody 2,5 g);
  • z roztočov - "Karate" (50 gramov na 10 litrov vody);
  • od shchitovki - "Karbofos" (na 10 litrov vody 70 gramov).
V posledných dvoch prípadoch neexistujú žiadne tvrdé limity ani pre počet sprejov, ani pre intervaly medzi nimi.

Samozrejme, bolo by lepšie, keby boli škodcovia prirodzene zničení, to znamená vtákmi a hmyzom. Toto však nie je vždy účinné. A po použití chemikálií je to úplne zbytočné.

Trochu úsilia v počiatočnom štádiu, fyzickom a estetickom potešení v ďalších - to je výsledok rastúcej ihličnanovej rakety.