Invázia vošky: ako sa vysporiadať s škodcom na uhorkách?

Vošky napadne uhorky v druhej polovici leta. Hmyz kolonizuje spodnú časť listov, kvetov, vaječníkov. Infikované rastliny sa ľahko identifikujú skrútenými listami a padlými kvetmi.

Teplé letné mesiace vytvárajú ideálne podmienky pre výskyt vošiek v skleníkoch a záhradných parcelách. Rodina týchto škodcov sa rýchlo rozmnožuje a spôsobuje poškodenie plodiny v krátkom čase. Nebezpečenstvo invázie vošiek je tiež to, že tento hmyz môže tolerovať vírusové ochorenia, ktoré nie sú takmer liečiteľné. Čo robiť, keď vošky objavil na uhorky? Najlepšie metódy a spôsoby boja proti tomuto škodcovi sú opísané v tomto článku.

typy

Uhorky sú obľúbenou pochúťkou pre niekoľko druhov vošiek týchto typov:

 1. Obzvlášť miluje ich vošky. Škůdca má zelenú farbu: je ťažké ho okamžite vidieť na listoch a stonkách uhorky.
 2. Iné druhy uhoriek infikujúcich parazity sú spojené jedným menom - čiernou voškou. Farba týchto škodcov sa líši od tmavozelenej po hnedú.
  Vošky preferujú aminokyseliny a sacharidy obsiahnuté vo všetkých častiach kríka a šťavy.

Viac informácií o rôznych typoch vošiek nájdete v tomto materiáli.

zranenia

Zvyčajný čas útoku vošiek je v druhej polovici leta, pretože škodca začína v júli aktívne rozmnožovanie. Nachádza sa v kolóniách na spodnej strane listy uhorky, melón vošky sa živí šťavou (podrobnejšie o tom, čo vošky sa živia v prírode, môžete zistiť tu).

Krovia strácajú silu, listy žltnú a stočia, rast uhoriek sa spomaľuje. Nie menej škody na uhorky robí čierne vošky. Voracious rodina postihuje takmer všetky časti rastliny:

 • stopku;
 • zeleň;
 • kvetenstvo;
 • dozrievanie ovocia.

Mladá rastlina napadnutá kolónou vošiek nie je schopná vyvinúť a dať vaječník. Väčšina uhoriek umiera.

Uhorky trpia inváziou vošiek nielen v otvorenom poli, ale aj v skleníku. Hmyz sa vylučuje, sladká šťava (pad), lepí listy uhorky a je dobrou návnadou pre iných záhradných škodcov.

Odkiaľ pochádza a prečo?

Dospelí vošiek netolerujú mráz, ale jeho larvy môžu prežiť zimu, Pre zimné podmienky, škodca zvyčajne vyberie burinu. Najpohodlnejším miestom pre hniezdenie sú bazálne listy. Spolu s kontaminovanou pôdou sa vošky môžu dostať do skleníka.

Mravce žijúce v symbióze s voškami tiež prispievajú k prežitiu vošiek. Hmyz môže koexistovať ako v mravenekoch, tak aj v hniezdach mravcov, ktoré usporiadajú v skleníkoch a skleníkoch (v tomto materiáli nájdete viac informácií o symbióze mravcov a vošiek).

Aby sa voška mohla zobudiť zo zimného spánku, stačí zvýšiť teplotu vzduchu na značku +5 stupňov. Hmyz sa aktívne množí, živí sa trávou. V čase, keď sú sadenice uhoriek vysadené, sa voška presúva do novej fázy vývoja - má krídla. Po získaní letových kvalít, kolónie vošiek idú hľadať čerstvé potraviny. Mladá výsadba uhoriek - chutné kúsky v diéte škodcov.

Mravce prispievajú k ďalšiemu šíreniu bezsrstých vošiek pozdĺž rastlinných plantáží., Sú priťahované k sladkej šťave.

Kontrola škodcov

Ako sa vysporiadať s voškami, ak sa objavila na dne listov na uhorky, ktoré rastú v skleníku? V boji proti škodcom je dôležité brať do úvahy časový faktor, pretože tento nenásytný hmyz môže zničiť väčšinu rastlín uhorky len za 7-8 dní. S škodcami možno bojovať s ľudovými liekmi a cenovo dostupnými chemikáliami priemyselnej výroby.

Ľudové spôsoby, ako liečiť rastliny z škodcu

Všeobecným cieľom použitia všetkých populárnych receptov je, aby štipľavý zápach zložiek odradil škodcu od výsadby. Mydlo, korenie, chren a iné produkty spôsobujú, že listy nie sú vhodné na jedlo, rastlina stráca alebo opúšťa rastliny. Tiež, ďalšia podobnosť prostriedkov - účinnosť len s malým počtom škodcov.

komponentypríprava Aplikácia, spracovanie
Voda a mydloNa prípravu roztoku potrebujete 1 liter vody a 2 polievkové lyžice. tekuté mydlo.
 1. Použite vlhkú špongiu alebo mäkkú handričku.
 2. Liečba by sa mala vykonávať skoro ráno alebo po západe slnka.
 3. Po 24 hodinách sa zvyšok roztoku opláchne.
korenieVezmite 2-3 jemne nasekané feferónky (môžete chilli), nakreslite ich do vedra s vodou. Ak rastlina voš už naplnila záhradu, potom možno do roztoku pridať 40 g mydla, 2-3 kvapky jódu a 150 g popola.Spracovanie sa vykonáva po západe slnka, striekanie roztoku na stonky a horné listy. Je dôležité zabezpečiť, aby sa tekutina nedostala do koreňového systému.
cesnak500 g nasekaného cesnaku zalejeme 3 litrami vody. Ak chcete trvať v banke, zatvorte veko na 5 dní.Kmeňová zmes, liečiť infikované vošky a zdravé kríky.
horčicaPredpierajte 10 g horčičného prášku rozpusteného v 1 litri vody. Potom sa do výsledného roztoku pridá 800 ml vody.Pomocou sprejovej fľaše nastriekajte všetky uhorky.
lastovičník Rastlina má jedovatú šťavu, takže musíte s ňou pracovať s rukavicami a po použití použite nádobu a nôž po použití s ​​mydlovou vodou a čistou vodou. Na riešenie bude potrebovať 100-150 g čerstvej trávy alebo 300 g suchej trávy. Nakrájané lastovičky nalejeme 10 litrov vody, pevne prikryjeme, necháme stáť na slnku 2 dni.Napínacie a rozprašovacie puzdrá pomocou striekacej pištole.
rebríček obyčajnýNa začatie prípravy koncentrovanej infúzie. Na tento účel zrieďte 900 g čerstvej trávy a 2 litre vriacej vody v nádobe. Po dobu jednej hodiny prikryte a zabaľte hrubý uterák. Výsledná infúzia sa zriedi 10 litrami vody.Použite 1 liter infúzie na 1 štvorcový meter plantáží uhoriek.
tabakNa prípravu roztoku 400 g tabaku alebo tabaku nalejte horúcu vodu. Trvať 2 dni.Pred spracovaním sa do roztoku pridá 80 až 100 g domáceho alebo dechtového mydla.
Zemiaky alebo paradajkyPripraviť roztok s použitím postranných výhonkov a slabých vetvičiek. Na 1 vedre studenej vody sa vyžaduje od 2 do 3 kg zelene. Je potrebné trvať pod vekom 24 hodín.Striekajte listy.
chrenNa prípravu bude potrebovať 7-8 koreňov rastliny. Jemne nakrájame, zalejeme 3 litrami teplej vody. Po 3 hodinách sa výsledná infúzia vypustí a zvyšný olejový koláč naleje vodu a trvá ďalšie 3 hodiny. Výsledné infúzie sa zmiešajú v jednom koncentráte.Infúziu listov chrenovej uhorky možno striekať a jemne utrieť. Pred ošetrením zrieďte vodou (1 šálka roztoku na 5 litrov).
Popol z drevaV vedre s vodou, miešajte, kým úplne rozpustené 3 polievkové lyžice. lyžice práškového dreveného popola a 100 g nasekaného pracieho mydla.Sprej výsadby.

Každý záhradník by mal vedieť, ako dať vošky na uhorky, ako sa vysporiadať s týmto škodcom pri pestovaní v otvorenom teréne av skleníku, aké lieky používať.

Kopřiva, palina, levanduľa a šalvia sú tiež vhodné pre bylinné prípravky.

Pre väčšiu účinnosť je možné k bylinným nálevom pridať 5 kvapiek zeleného alebo jódu, ako aj 2-3 kryštály mangánu. Ošetrenie vošky je potrebné vykonať 1-2 krát denne.
Viac informácií o ľudových prostriedkoch na vošky nájdete tu.

Chemické a biologické

Čo a kedy spracovať uhorky? Je možné pridávať chemikálie len v období, keď nie sú vaječníky uhorky. Priemyselné produkty sú pre včely toxické, preto by sa nemali používať počas opelenia.

Medzi najúčinnejšie chemikálie patria:

 • komodor - koncentrát rozpustný vo vode.
 • Corado - účinný proti voškám a bradavkám. Ochranný účinok po liečbe trvá ďalšie 3 - 4 týždne.
 • Akhtar - už druhý deň po nastriekaní škodcov. Pre nový hmyz sa rastlinná šťava stáva jedom.

Môžete tiež použiť Peretrium, Inta-Vir, Spark Bio, Fitoverm. Biologické metódy spočívajú v prilákaní iného hmyzu - nepriateľov vošiek. Táto možnosť bude efektívnejšia na preventívne účely. Napríklad, ak sú malé rašelinové šmýkačky rozprestreté okolo pozemku, pritiahne žlčové medvedíky, ktoré milujú hostinu. Vysadením kôpru alebo horčice na lôžka môžete prilákať lienky - prirodzeného nepriateľa vošiek, kde si môžete prečítať viac o lienkach a ďalších pomocníkoch v boji proti vošky.

Zahradník, ktorý pestuje nielen uhorky, môže potrebovať informácie o boji proti voškám na rôznych rastlinách:

 • Ako sa zbaviť vošiek na korenie?
 • Ako sa boj s vošky na ovocných stromoch?
 • Čo robiť, keď vošky začali na vašich obľúbených ružích?
 • Tipy skúsených záhradkárov bojovať proti zeleným jablkom vošky a jej ďalšie druhy.
 • Ako efektívne riešiť vošky na ríbezle?
 • Ako sa trvalo zbaviť hmyzu v záhrade?

Preventívne opatrenia

Niektoré jednoduché kroky pomôžu chrániť okurkové plantáže pred útokmi vošiek. Tajomstvo proti voškám:

 1. Správna starostlivosť a pestovateľská technológia. Je dôležité monitorovať rovnováhu vody a svetla, vzduch alebo skleník, aby sa mierne živil.
 2. Pozdĺž obvodu lôžok alebo skleníkov, môžete zasadiť rastliny, ktoré budú strašiť vošky s ich vôňou. Tento cesnak, cibuľa, kvety harmančeka, nechtík alebo nechtík lekársky.
 3. Aby sa zabránilo výskytu vošiek vo skleníku, musí byť pôda na jeseň nahradená.
  Pozemok na výmenu je vhodný z tých častí záhrady, kde sa predtým nepestovali uhorky a melóny a tekvice.
 4. Pred výsadbou skontrolujte skleník (skleník) na prítomnosť mravencových hniezd a podľa potreby ich zničte.
 5. Lime všetky drevené prvky vnútri konštrukcie. Sklenené skleníky dôkladne premyjú roztokom síranu meďnatého.

Invazia vošiek je nebezpečný, ale riešiteľný problém. S škodcom sa môže a musí bojovať. Účinnosť boja proti vošky závisí od integrovaného prístupu., Preventívne opatrenia a účinné nápravné opatrenia povedú k želanému výsledku.

Loading...