Všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní holly mahonia

Ak sa chystáte ozdobiť vašu záhradu okrasnými kríkmi a kvetmi a premýšľate len o tom, ktoré rastliny tam zasadíte, odporúčame vám venovať pozornosť holonia hollywood (Mahonia aquifolia).

Verte mi, že nielenže získate krásnu výzdobu, ale aj možnosť pochutnať si na lahodných a zdravých plodoch tejto rastliny, ktoré sa dajú použiť na výrobu vína, džemu a liečivých odvarov.

Viete? Rodiskom Magonianskej dutiny je Severná Amerika. Jeho meno pochádza z názvu slávneho amerického botanika Bernarda McMagona. Indiáni, okrem použitia kríkov na lekárske účely, ho používali na farbenie tkanív a kože v žltej farbe. Magonia bola uvedená do Európy v roku 1822.
Vzhľadom k tomu, mahonia je vždyzelený ker, bude to poteší vás celoročne. Okrem bohatej zelene, jej kríky prinesú váš život a ďalšie farby: v máji - žltá s kvetmi, v auguste - tmavo modrá s plodmi.

Počas roka je potešením sledovať zmenu farby listov Magonia: keď kvitnú, sú žltkasté, v lete sú hlboko zelené, na jeseň sú červeno-bronzové, niekedy fialové.

Jeho názovcezmínolistými„Mahónia bola prijatá vďaka tomu, že jej listy pripomínajú cesmína v tvare. Rastlina je členom rodiny dráčov a dosahuje veľkosť až 1,5 metra.

Medzi jeho výhody patrí aj skutočnosť, že ľahko toleruje mrazy pod snehom, je nenáročný a nenáročný na zloženie pôdy, odolný voči škodcom.

Rozhodli ste sa? Potom vám povieme niekoľko dôležitých faktov o padubalskej mahónii ao vlastnostiach starostlivosti a kultivácie, aby vám tento proces poskytol čo najviac príjemných chvíľ a menej ťažkostí.

Ako si vybrať miesto a pripraviť pôdu pre výsadbu holmwood Magonia

Napriek tomu, že mahónia nevyžaduje zvláštne podmienky, pokiaľ ide o typ a zloženie pôdy, napriek tomu sa cíti najlepšie v čerstvej, voľnej, mierne kyslej pôde s dobrou drenážou, bohatým humusom a dobrou retenciou vlhkosti.

Obľúbený pôdny mix Magonia - humus, zem pôda, piesok v pomere 2: 2: 1. Rastlina nemá rád stojatú vodu a alkalické pôdy.

Existujú len dva problémy, ktoré budete musieť vyriešiť skôr, ako sa vydáte na krovinovú rastlinu: závod neznáša konštantné vetry a priame slnečné svetlo.

Je to dôležité! Padubolitické mahony by mali byť vysadené v bezvetrných a mierne zatienených oblastiach.
Veľkou výhodou ker je, že je odolný voči znečisteniu výfukovými plynmi, takže môže byť bezpečne zasadený v mestských námestiach a parkoch, v blízkosti rušných diaľnic a dokonca aj v priemyselných oblastiach.

Ako zasadiť vždyzelený ker

To nevyžaduje Bush Mahonia holmbalon a špeciálne podmienky pre výsadbu a starostlivosť. Aby bolo možné vykonať úspešné pristátie, výsadba kríkov by nemala byť bližšie ako 1-2 metre od seba. Mahonia rastie pomaly, aj keď dobre rastie.

Rastlina musí byť v jamke 50 cm hlboká, koreňový krk rastliny pri výsadbe by mal byť na úrovni terénu. Bezprostredne po výsadbe by mala byť pôda pod kríkom podkopaná a hojne napojená.

Je možné vysadiť kríky v každom veku, ale skúste to urobiť až do neskorej jesene. Najlepší čas na presadenie je skoro na jar.

Magonia sa stará, ako správne pestovať okrasné kríky

Starostlivosť o kríky nespôsobí žiadne ťažkosti. Takže, na jar stačí len burinu pôdy pod kríkmi, kŕmite ich malým množstvom minerálov a hnojív.

V suchých letných kríkoch by mali byť napojené. Ak je letná sezóna daždivá, potom môžete urobiť bez zalievania. Jesenná starostlivosť zahŕňa mulčovanie pôdy a úkrytu rastlín smrekovými vetvami.

orezávanie robiť iba s dekoratívnymi účelmi. Malo by byť čo najjemnejšie - výhonky by nemali byť kratšie ako polovica, aby nedošlo k oslabeniu kvitnutia. Zvyčajne sa to robí priamo na konci kvitnutia.

Kedy a ako napojiť zariadenie

Je potrebné monitorovať ukazovatele pôdy pod kríkmi. Ak je leto veľmi horúce a suché, potom musí byť napojená.

Je to dôležité! Zalievanie sa vykonáva rýchlosťou 1 vedra vody na rastlinu 1-2 krát týždenne.
Nepreháňajte to pretože stagnujúca vlhkosť bude pre rastlinu nepríjemná. Môže byť napojená ako pri koreni, tak aj pomocou hadice a difúzora.

Po zalievaní uvoľnite pôdu, čo umožní dodatočné prúdenie vzduchu do koreňového systému a prebytočnú vlhkosť.

Zvláštnosti kŕmenia holonium magonia

Magonia stačí dvakrát oplodniť. Prvý obväz sa vykonáva bezprostredne po roztopení snehu. K tomu použite hnojivo "Kemira vagón" alebo "Nitroammofosku" vo výške 100-120 g na meter štvorcový.

Druhé kŕmenie sa vykonáva v máji pred kvitnúcimi kríkmi. "Nitroammofosku" použitý v rovnakom objeme.

Starostlivosť o pôdu

Špeciálna starostlivosť o pôdu, kde rastie Magonia, nevyžaduje. Plytké uvoľnenie pôdy sa vykonáva až po zavlažovaní a pri jej spevnení.

Pri uvoľňovaní sa snažte byť veľmi opatrní, neohrabajte sa hlboko. Mulčovanie po výsadbe na jar nemožno vykonať, malo by byť povinné na jeseň.

Ako rastlina reaguje na transplantáciu, kedy a ako transplantovať magóniu

Ker ľahko transplantuje transplantáty av každom veku. Najlepší čas na presadenie bude skoro na jar.

Aj keď musíte upútať vašu pozornosť, že je to prijateľné len vtedy, ak je jar v regióne, v ktorom žijete, pokojný, s postupným zvyšovaním teploty a silným dažďom. Ak je jar vo vašich zemepisných šírkach krátka a v máji nastáva horúčava a sucho, je lepšie, aby sa ker na začiatku jesene repot.

Najnepriaznivejším obdobím transplantácie Magonia je neskorá jeseň.

Chov Magonia holly

Existujú tri spôsoby, ako propagovať holly mahony: semená, výhonky koreňov a odrezky. To najlepšie sa považuje za vegetatívne.

Musíte však pochopiť, že ani táto metóda vám nepomôže rýchlo a ľahko zasadiť stromy v tejto oblasti. Každá z týchto metód je dosť pracná a časovo náročná a vyžaduje si aj určité znalosti a zručnosti.

graftage

Reprodukcia Magonia s holm rezne je najbežnejšou metódou. V tomto prípade použite zelené neporušené výhonky s listami.

Ak chcete správne a úspešne vykonávať odrezky, môžete použiť tieto tipy kvetinárstva a záhradkárov:

  • je potrebné odrezať odrezky tak, aby bol horný rez rovný a spodný rez bol šikmý;
  • pre rýchly rozvoj odrezkov je možné liečiť dolnú časť stimulátormi rastu koreňov;
  • veľké listy skrátené na polovicu;
  • pripravené odrezky sa umiestnia do predvarenej zeminy s depresiou do prvého dolného pupku;
  • po výsadbe by mali byť odrezky hojne napojené a potom zakryté pre rýchlejšie zakorenenie;
  • môžu byť liečené fungicídom na prevenciu chorôb.

Rozdelenie odnoží

Jarný chov nie je o nič menej populárny. Mahonia aquifolium vrstvenie. K tomu, silné výhonky ohýbajú do pôdy a posypané zeminou tak, že vrch je nad zemou.

V mieste ohýbania je potrebné vytvoriť drôtený pás, ktorý prispeje k zakoreneniu.

Kým obdobie zakorenenia trvá, musí byť rastlina napojená hojne av prípade potreby pokrytá zeminou. Ak sa počas jesene na mieste ohybu vytvorí dobrý koreňový systém, vrstvy sa oddelia od materského kríka a presadia sa na trvalé miesto.

Ak sú korene slabé, vrstvenie by malo zostať na budúci rok.

Metóda osív

Šírenie osiva sa vykonáva na jar alebo na jeseň bezprostredne po zbere semien. Tento typ chovu je pomerne dlhý: Pred výsevom by mali byť semená rozvrstvené 3 mesiace pri teplote +5 ° C (v chladničke).

Ak sú semená zasiate na jeseň, dlho pred mrazom, v tomto prípade sa podrobia prirodzenej stratifikácii. Semená sú zasiate do drážok do hĺbky 1-2 cm.

Je možná ešte jedna šľachtiteľská metóda, ktorú niekedy odporúčajú skúsení majitelia magónie. V zime, niekoľko vetvičiek môže byť vložený do pohárov na chladnom svetlom parapete.

Po niekoľkých mesiacoch polovica z nich tvorí korene. Pokúste sa zasadiť na jar. Podľa pozorovaní takéto rastliny vytvárajú silné korene, tieto kríky rastú rýchlo a majú silnú imunitu voči chorobám.

Hlavné škodcovia a choroby rastlín

Vo všeobecnosti sa mahónia etablovala ako veľmi odolná rastlina pre všetky druhy škodcov a chorôb. Môže však chápať aj rôzne ochorenia: miesto, hrdza, mäsová rosa.

Preto profylaktické spreje hrajú dôležitú úlohu v starostlivosti o rastliny.

Je teda možné chrániť ker pred špinením jeho ošetrením prípravkami obsahujúcimi meď.

Môže to byť napríklad zmes síranu meďnatého (20 g) a zeleného mydla (180 až 200 g), zriedená vodou (10 1) alebo kvapalinou Bordeaux.

Z múčnatky (biely kvet na hornej a dolnej strane listov a stopiek), záhradníci odporúčajú postrek s "Fundazole", "Callatan" alebo koloidné síry (2 krát mesačne).

Prípravky obsahujúce síru pomáhajú poraziť hrdzu, ako aj jarné ošetrenie koruny prípravkom Tsineb. Pri prvej detekcii červených škvŕn na listoch musia byť odstránené.. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť ďalšej infekcii.

Mahonia Padubolist: Ako pripraviť závod na zimu

Všetci skúsení majitelia Magonia tvrdia, že ľahko toleruje mrazy (dokonca nad -20 ° C), ťažký sneh. To sa však týka len dospelých rastlín.

Mladí magoni sú lepšie pripravení na zimu. Bližšie k zime sú pokryté smrekovými vetvami alebo suchými listami, ktoré sa po roztopení snehu odstránia. Takáto izolácia sa odporúča na 2-3 roky, až do konečného "zrenia" závodu.

Viete? V Európe je zvyčajné používať na výrobu novoročných kompozícií nielen smrek a borovicu. Na tieto účely je Mahoniya tiež dutá. Vyzerá to skvele v kombinácii s vianočnou pozlátkou.
Všestrannosť a jednoduchosť dekoratívneho kvetu Magonia umožňuje jeho široké využitie v krajinnom dizajne. Magonia vyzerá dobre medzi kameňmi, v skupinách na trávniku, pri stenách domov. Ruže, japonské kdoule, dráč, primroses k nemu dokonale priliehajú.

Je vhodný na živé ploty a dlhé šnúry. Uistite sa, že je v prednej záhrade. A čo je najdôležitejšie - nezabudnite, že napriek svojej vytrvalosti, holly-list mahonia stále vyžaduje správne výsadbu a starostlivosť.

Loading...