Všetky štádiá pestovania estragónu zo semien: výber odrôd, príprava, výsadba, starostlivosť

Vďaka jednoduchému pestovaniu a jedinečnej aróme sa Tarragon už dlho teší ruským záhradkárom. Osviežujúci nápoj "Tarragon" je vyrobený z rastliny, ktorá sa používa na ochutnávku vín a likérov. Obzvlášť populárne vo Francúzsku je výroba špeciálneho aromatického koreneného octu z nadzemnej časti paliny používanej na plnenie solených rýb.

Banda konárov estragónu - zelená alebo sušená, vložená do fľaše vodky na niekoľko týždňov, dáva vodke špeciálnu chuť a arómu. V závislosti od toho, či boli odobraté zelené alebo suché vetvy, je chuť odlišná.

V tomto článku sa dozviete, ktoré odrody sú vhodné na pestovanie zo semien, ako ich pestovať a ako sa starať o rastlinu, aby ste získali veľký ker.

Aké odrody estragónu sú vhodné na pestovanie týmto spôsobom?

Odborníci majú viac ako sto druhov estragónu, ktoré sa môžu pestovať zo semien. Nižšie uvádzame najobľúbenejšie.

aztécky

Táto odroda estragónu vyzerá ako silne vetvený krík s hustým lístím, priemerná výška je jeden a pol metra. Na jednom mieste môže rásť až sedem rokov. Prvý úsek zelene sa vyskytuje v druhom roku. Má korenistú arómu s anízovými poznámkami., Najvhodnejšie na korenie.

Valkovsky

Charakteristickým znakom je slabá vôňa a matné listy. Od doby výsadby až po prvý rez, v priemere jeden mesiac prejde. Listy rastliny sa používajú pri varení a éterické oleje vo parfumérii.

Gribovsky

Táto trieda patrí k mrazuvzdorným. Jej listy sú tmavo zelené, s výraznou arómou. Na jednom mieste rastie na pätnásť rokov. Používa sa hlavne v tradičnej medicíne, ako aj pri varení.

Dobrynya

Výška rastliny asi jeden meter. Prvý cut-off je 25-30 dní po opätovnom raste (od druhého roku). Druhý je za tri mesiace. Použite ho v čerstvej aj sušenej forme. Vzťahuje sa na varenie a tradičnú medicínu, kvôli obsahu veľkých množstiev vitamínu C a karoténu.

Zhulebinsky Semko

Výška kríka tejto odrody tarhuna dosahuje jeden a pol metra, kvety sú žltkasté. Rezanie nastane za mesiac. Rastlina patrí k mrazuvzdorným, žije dobre v strednom Rusku. Má výraznú korenistú arómu a nasladlú chuť.

Kráľ byliniek

Non-rozmarná rastlina, ktorá môže tolerovať ako studené a krátkodobé sucho, Prvé prerušenie nastane za mesiac a pol, druhý za tri. Používa sa pri varení. Vôňa je ovládaná poznámkami anízu.

Goodwin

Tento estragón má charakteristickú silnú chuť s nádychom horkosti. Rastie veľmi rýchlo, druhý rok po výsadbe je možné získať až 0,5 kg trávy. Rastie nielen v pôde, ale aj v byte.

Kedy je správne zasadiť sa na otvorenom priestranstve na jar a na jeseň?

Zvyčajne semená estragónu v otvorenom teréne sú zasadené skoro na jar (marec). Vzhľadom k tomu, že rastlina patrí do kategórie odolnej voči chladu (odolá teplotám až mínus 30), môže byť zasadená na jeseň (september - október).

V závislosti od odrody sa tento čas môže posunúť. Neodolný estragón môže byť zasadený takmer okamžite po roztopení snehu, ale s viac termofilnými druhmi je lepšie počkať až do polovice apríla. Výsev sa môže vykonávať pri teplote 7-10 stupňov. Ale pre klíčenie je optimálna teplota 18-20 stupňov.

Čas výsevu

Pri sadeníc sa výsev semien estragónu v prvej polovici marca vykonáva v pripravených nádobách alebo plastových nádobách. Ale zasadil sadenice až v polovici júna.

Výber miesta pre závod v krajine

Tarragon sa cíti najlepšie na slnečných, jasne osvetlených plochách., Aj keď, vzhľadom k svojej nenáročnosti, môže rásť v tieni. Pôda by mala byť piesčitá, vzdušná a priepustná pre vodu. Ale estragón nemá rád kyslé pôdy. Zvýšená kyslosť by sa mala znížiť na normálne hodnoty pomocou dreveného popola, mletej kriedy, chmýřího vápna alebo dolomitovej múky.

Neodporúča sa pestovať estragón v nížinách a na miestach s blízkym skladovaním podzemnej vody. Silná a svieža tráva rastie na úrodných a černozemských pôdach bohatých na minerálne soli a organické látky. S cieľom obohatiť pôdu na jeseň kopanie hnoja alebo humusu.

Požiadavky na sejací materiál

Zdravé semená estragónu, z ktorých môžete pestovať rastlinu, vyzerajú takto: malé (jeden gram obsahuje asi päť tisíc semien), tmavo hnedé alebo hnedo-hnedej farby.

Ako zbierať materiál sami?

Ponúkame vám inštrukcie krok za krokom:

 1. Počkajte, kým sa semená objavia na estragóne. To sa zvyčajne deje koncom septembra-októbra.
 2. Rez je a zbierať semená.
 3. Semená vysušte a uložte na suchom mieste.

Kde ho kúpiť?

Semená si môžete kúpiť na trhu alebo v špeciálnych záhradkárskych obchodoch. Buďte však opatrní. Kúpiť semená len od známych výrobcov, inak namiesto estragónu môžete pestovať obyčajný burinu. Pred zakúpením, pozrite sa na recenzie na internete, čítať napísané nie na stránkach, ale na špeciálnych fórach. Môžete tiež požiadať o radu priateľov.

Cena sáčku semien estragónu v Moskve je 19 rubľov za balík (odroda Goodwin) a v Petrohrade budú podobné semená stáť 16 rubľov.

fotografie

Nižšie vidíte, ako semená vyzerajú na sadeniciach a semenáčkoch na fotografii:Máčanie semien

Namáčanie semien nie je potrebné, ale pomôže urýchliť rast rastliny, Semená namočte na tri dni pred výsadbou do sadenice. Je to veľmi jednoduché:

 1. Vezmite nádobu, naplňte ju teplou vodou (môžete ju nahradiť špeciálnym namáčacím roztokom zo záhradníckej dielne).
 2. Pridať informačný kanál.
 3. "Marinovať" semená na tri dni, potom pokračovať na ich výsadbu.

Zakorenenie v otvorenom teréne

Výsadba semien estragónu v otvorenom teréne je pomerne jednoduchá. Semená ani nevyžadujú kopanie, ak nechcete obťažovať, potom stačí ich len rozptýliť na stránkach vybraných na tieto účely. Ak chcete pristáť estragón v krajine je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

 1. Pripravte pôdu, odporúča sa to urobiť na jeseň. Vykopať ho, vyčistiť burinu, hnojiť superfosfátom, draselnou soľou a humusom.
 2. Pred výsadbou, môžete namočiť semená, aby boli rýchlejšie.
 3. Zasiať semená v plytkých rovnobežných drážkach, pričom pôda sa musí bez problémov zvlhčiť. Vzdialenosť medzi drážkami by mala byť asi sedemdesiat centimetrov.
 4. Nezakrývajte semená zeminou.
 5. Voda budúcej rastliny, opakovať zalievanie v mesiaci.

Na sadenice

 1. Vysádzanie semien pre sadenice sa vyskytuje v prvej polovici marca. Naplňte hrnce pôdou, mala by byť mäkká a voľná, aby voda a vzduch prúdili cez ňu.
 2. Nádoby umiestnite na tácky, takže pre vás bude ľahšie napojiť dno pôdy.
 3. Umiestnite hrnce do skleníka alebo na chladné parapety. Voda je pravidelne oplodňovať a oplodňovať. Hlavnou vecou je nepreháňať to, inak môže závod zomrieť.
 4. Prvé výhonky sa objavia do šiestich týždňov.
 5. V druhej fáze listy prelomia husté sadenice, pričom najsilnejšie sadenice zanechávajú v intervaloch najmenej 6-8 cm.
 6. V júni, výsadba sadeníc estragón v otvorenom teréne. Môže byť zasadená na dve veci v jednom otvore. Sadenice sa vysádzajú vo vlhkej hnojenej pôde v širokom rade 30x60-70 centimetrov. Pre rodinu je dosť 3-6 kríkov.

Ako sa starať o trávu?

Tarragon je jednou z najviac nenáročných rastlín, takže starostlivosť oň nespôsobí žiadne zvláštne problémy.

 • Jediné, čo je potrebné urobiť, je očistiť oblasť od burín a uvoľniť pôdu, aby lepšie zabezpečili korene vzduchom.
 • Polievanie je mierne. Zamerajte sa na poveternostné podmienky, v suchom počasí je lepšie to robiť raz za dva týždne, a ak často prší, môžete sa obmedziť na zalievanie raz za dva týždne. Top dressing vo forme infúzie mulleínu sa vykonáva raz po prvom odburení.
 • Môžete tiež kŕmiť závod suchým popolom alebo zmesou hnojív (10 l vody sa pridá do lyžice superfosfátu a chloridu draselného).
 • Tarragon miluje svetlo, môže však rásť v tieni, ale v tomto prípade sa dá len ťažko očakávať dobrá úroda. Ideálna teplota pre to je asi 20 stupňov.

úrodu

Zber estragónových listov pred kvitnutím, Všeobecne platí, že z jedného Bush môžete získať asi päťsto gramov, v závislosti na odrode. Potom sa listy môžu sušiť na zimu alebo použiť čerstvé pri varení alebo konzervovaní.

Choroby a škodcovia

Hlavnými škodcami estragónu sú vošky, cikády, drôtovce. Ak chcete sa ich zbaviť, sprej Bush s infúziou cibule šupky alebo tabaku.

Medzi chorobami, ktoré sú náchylné na estragón, najčastejšie je hrdza. To sa prejavuje vo forme hnedých vankúšikov. To vedie k tomu, že listy vädnú a vysychajú. Aby sa zabránilo jeho vzhľadu v čase znížiť zelené a spáliť zvyšky rastlín.

Estragon je jedným z najviac voňavých korenín, ktoré každý môže rásť, Jeho použitie je rozsiahle: šitie, varenie, tradičná medicína. Teraz, podľa vyššie uvedených odporúčaní, budete môcť začať pestovať estragón sami.

Loading...