Phytophthora a strup: ktoré odrody zemiakov sú odolné voči týmto chorobám?

Na dachových plochách sa pestuje hlavne zelenina a zemiakom sa dáva veľká plocha na výsadbu. V dôsledku toho nie je vždy možné požadované striedanie plodín.

Zemiaky sú často postihnuté chorobami, ktoré vznikajú v dôsledku každoročnej výsadby zeleninových plodín na rovnakom mieste. Takéto jazvy zahŕňajú strupy, ktoré ovplyvňujú hľuzy zemiakov. Článok hovorí, ako sa vysporiadať s týmto ochorením, podrobný opis ochorenia a odporúčania pre liečbu.

Všeobecné ustanovenia

Chrasta v rastlinách je infekčné, niekedy bakteriálne ochorenie spojené s rozsiahlym poškodením a deformáciou povrchu plodiny.

Je spôsobená skupinou mikroskopických patogénov, baktérií a aktinomycet. V podstate vonkajšie tkanivá listov, stoniek, kvetov a plodov sú ovplyvnené chrastavosťou.

Hlavné príznaky tohto ochorenia:

 • odlupovanie kutikuly;
 • porušenie integrity povrchu šupky;
 • vzhľad škvŕn nepravidelného tvaru;
 • prítomnosť stredne veľkých vredov a bradavíc, ktoré majú suchý okraj na plodoch.

Zemiaky, podobne ako ostatné rastlinné plodiny, sú veľmi náchylné na chrastavitosť. V súčasnosti sú známe aspoň štyri typy ochorenia. Sú zase charakterizované určitými vlastnosťami a navzájom sa líšia. Preto sa môžu tiež líšiť preventívne a liečebné opatrenia. Existujú:

 1. bežná strup;
 2. strieborná;
 3. prachový;
 4. čierna.

Strieborná strup je najviac zákerný druh, spóry môžu byť dobre zachované aj pri teplote + 3 ° C, čím sa skladujú priľahlé hľuzy počas skladovania. Striebristú chrastu spôsobuje huba Helminthosporium solan, ktorá sa šíri len v koži zemiakov. Hľuza sa môže skladovať dlhú dobu bez akýchkoľvek špeciálnych príznakov hnilob, ale stratí vlhkosť a vyschne. Prvým príznakom ochorenia je výrazné stenčenie kože. Nebezpečnými príznakmi sú aj strieborný odtieň a hnedé škvrny.

Prášková strup - pomerne bežný typ, ktorý sa prejavuje vo forme slizkej kómy pohybujúcej sa nezávisle. Agresívne ovplyvňuje nielen ovocie zeleniny, ale aj podzemnú časť kmeňa. Pri skladovaní zemiakov na mokrom mieste sa vyvíja proces hnilobného procesu. A na infikovaných oblastiach hľuzy, rýchlo pleseň a suchá hniloba rýchlo rozvíjať. Prachová chrasa v suchej pôde pri teplote + 12-15 ° C sa cíti dobre. Životnosť huby je 5 rokov.

Kde a kedy sa tvorí?

Patogén patry je v pôde, takže nie je vždy možné ju trvalo zničiť. Baktérie väčšinou prezimujú v padlých listoch a vrchol exacerbácie ochorenia padá na jar, keď sa stáva teplým a vlhkým vonku.

Pre úspešný vývoj tohto ochorenia sú dôležité aj niektoré parametre:

 1. teplota vzduchu + 25-30 ° C;
 2. piesková, sypká, suchá pôda;
 3. prítomnosť veľkého množstva organického hnojiva v pôde, najmä humusu;
 4. alkalická zemina;
 5. nedostatok mangánu a bóru v pôde a nadbytok vápnika a dusíka;
 6. vlhkosť vzduchu nie menej ako 70%;
 7. nedostatok imunity v koreni ochorenia.

Čo je nebezpečné?

Zemiakové hľuzy postihnuté hubovým ochorením nepoškodzujú ľudské zdravie. To je Ak budete jesť pestovaný produkt na jedlo, nedostanete sa do nemocnice, Ďalšou otázkou je, či bude pekné variť.

Chrasta - nepríjemný jav, ktorý znižuje nutričnú hodnotu zemiakov, stráca značné množstvo škrobu. Znižuje tiež proces udržiavania koreňov a spôsobuje hnilobu. Chrasta je príčinou straty kvality plodín, straty prezentácie, infikuje plodiny, ovplyvňuje odolnosť rastlín voči iným chorobám.

Aké kultúry sú pozoruhodné?

Plesňové ochorenie nie je len chorobou rastlinných plodín, ale aj hlavným nepriateľom v záhrade. Patogény ovplyvňujú:

 • zemiaky;
 • repa;
 • mrkva;
 • citrusové ovocie;
 • jablká;
 • hrušky;
 • čerešne;
 • hrozno;
 • izbové rastliny.

Najväčšie škody, ktoré táto choroba prináša na zemiaky, jablká, hrušky, zhoršuje ich vzhľad a kvalitu ovocia. V tomto prípade je plesňová infekcia v každom prípade iná. Toto ochorenie sa vyskytuje hlavne v miernych zemepisných šírkach.

Ako zistiť?

Výskyt tohto ochorenia je zaznamenaný na hľuzy, stonky, listy, a dokonca aj kvety.

Mikroskopický parazit ovplyvňuje šupku a vyzerá ako tmavé suché škvrny, nepríjemné na dotyk. Ako choroba postupuje, plody sa deformujú, listy sú slabé a predčasne odpadávajú.

Bohužiaľ, v skorých štádiách ochorenia nie je prakticky diagnostikovaná. Je možné ho rozpoznať až po vykopaní zemiakových hľúz zo zeme.

Chrasta aktívne postupuje vo vlhkom, daždivom počasí. Je to spôsobené skutočnosťou, že spóry huby sa vyvíjajú v kvapalnom kvapôčkovom médiu, kde sa po porážke jednej hľuzy šíri do ďalšej, až kým všetko ochorie.

fotografie

Na fotografii môžete vidieť vzhľad zemiakových hľúz postihnutých chrastavom.

Zásady ochrany a boja

Pozitívom v tejto situácii je však faktor strup môže a musí byť bojovaný, Na tento účel by sa mal naplánovať celý rad opatrení na ošetrenie koreňových plodín.

Ako sa zbaviť?

 1. Pre výsadbu vyberte stupeň odolný proti chrastavitosti a vhodný pre podmienky vo vašom regióne.
 2. Pred výsadbou by mali byť hľuzy starostlivo kontrolované, pacienti by nemali byť zasadení.
 3. Zemiaky skladujte na chladnom a suchom mieste.
 4. Na otrávenie semien koreňa účinnými chemikáliami. Napríklad Maxim, Fitosporin, Polycarbotsin.
 5. Pokúste sa zmeniť miesto pestovania zemiakov. Napokon, patogény môžu žiť na jednom mieste až 5 rokov.
 6. Nepestujte zemiaky v záhrade, kde rástli mrkva, repa, pretože tiež trpia touto chorobou.
 7. Po vstupe a počas kvitnutia sú kríky spracované rastovými stimulátormi Epin a Zircon.
 8. V pôde pred výsadbou nemožno pridať čerstvé hnoj.

Ako zaobchádzať so zemou?

Po zbere zemiakov by sa na jeseň mali na jeseň vysádzať siderata, ktoré by sa mali používať ako horčica, strukoviny alebo obilniny.

Sú to prírodné antiseptické a dezinfekčné prostriedky, zabraňujú reprodukcii patogénnych húb, chránia plodiny pred napadnutím škodlivým hmyzom.

Keď synderates rastú asi 20 cm - oblasť je vykopaná, miešanie klíčky so zemou. Na jar môžete posypať horčicovú práškovú pôdu.

Pretože chrasta dobre rastie v alkalických pôdach s nedostatkom mangánu a bóru. Odporúča sa preto pridať do pôdy v jarnom období nasledujúce typy minerálnych hnojív:

 • síran amónny;
 • superfosfát;
 • Draselný, horečnatý;
 • síran meďnatý;
 • síran manganatý;
 • kyselina boritá.

Odrody sú odolné voči chorobe a fytofthore

Ak, pri dodržaní všetkých vyššie uvedených činností, nie sú žiadne výsledky, potom by ste mali zmeniť odrodu zemiakov a vybrať odolnejší voči chrastavitosti. Napríklad:

 1. Bronitsky trieda. Tento zemiak je oceňovaný pre svoju odolnosť proti chrastavitosti, striedavosti, čiernej nohe. Má vynikajúce chuťové vlastnosti. Ideálne pre hranolky. Farba buničiny je biela. Produktivita je 350-550 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 100 gramov. Doba zrenia 80-85 dní.
 2. Alena je skorá odroda. Tvar hľuzy je zaoblený. Farba je červená. Dužina je biela. Odroda nie je tiež vystavená rakovine zemiakov, nebojí sa sucha, ale je menej odolná voči neskorej plesni. Dobré pre proces vyprážania. Produktivita je 170-100 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 87-156 gramov. Doba zrenia 60-70 dní.
 3. Snehulienka sredneranny zemiaky. Líši sa vo vynikajúcej kvalite, odolnosti voči chorobám. Má pekný vzhľad: bielu hladkú pokožku a veľmi malé oči. Produktivita je 160-250 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 65-117 gramov. Doba zrenia 70-80 dní.
 4. prostriedky - tento druh je pre svoju vytrvalosť veľmi cenný. Toleruje sucho, je odolný voči chorobám a mechanickému poškodeniu. Chutí to dobre. Farba ovocia je svetložltá. Produktivita je 400-450 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 100 gramov. Doba zrenia 80-85 dní.
 5. tempo - neskorá odroda zeleniny. Tvar hľúz je okrúhly, plochý. Farba je svetložltá s krémovou dužinou. Skladovať a prepravovať dobre. Dobrá chuť, obzvlášť u zemiakovej kaše. Produktivita je 550 kg zo 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 80-130 gramov. Doba zrenia je 120-130 dní.
Výsadbový materiál samozrejme ovplyvňuje kvalitu a množstvo zozbieraných plodín. Odolnejšie voči hubovým a bakteriálnym ochoreniam - odrody elitných zemiakov. Škodlivý hmyz ich obchádza a má tiež vynikajúce chuťové vlastnosti.
 1. pružina - superearly odroda. Medzi pozitívne aspekty tejto zeleniny: vysoký výnos, dobré chuťové vlastnosti, takmer nepodlieha plesňovým chorobám. Jar má oválny tvar hľúz a svetloružovú farbu. Dužina je biela. Produktivita je 320-400 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 80-130 gramov. Doba zrenia 70-75 dní.
 2. Nevský - stupeň overený časom. Je výborná, produktívna, má dobrú imunitu. Hľuza je rovnomerná a hladká, tvar je podlhovastý, farba je svetložltá. Dužina je biela a nie je možné ju čierniť na dlhú dobu. Produktivita je 250-350 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 80-130 gramov. Doba zrenia 75-85 dní.
 3. Červený scarlett vedome znáša takéto meno. Plody sú svetlé, krásne, pravidelného tvaru. Farba kože je ružová, oči sú malé. Dužina je zároveň svetložltá. Má dlhú trvanlivosť. Produktivita je 250-550 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 80-120 gramov. Doba zrenia 75-90 dní.
 4. Veľa šťastia inej odrody, ktorá zodpovedá jej názvu. On je skorý, vysoko výnosný, smrtiaci, nie náchylný k chorobám. Preto je považovaná za skutočne úspešnú inštanciu medzi ostatnými bratmi. Oválne hľuzy a žltá koža. Produktivita 300-550 kg od 100 m2. Hmotnosť ovocia asi 120-150 gramov. Doba zrenia 60-70 dní.

So všetkými odporúčaniami a opatreniami prevencie je možné infekciu úplne odstrániť v priebehu 2-3 rokov. Treba však poznamenať, že pri výsadbe rezistentných odrôd by sa malo ešte vykonať preventívne obrábanie pôdy. Poskytnite si tak zemiaky na celý rok.

Loading...