Králičia encephalosis: ako sa prejavuje, ako zaobchádzať, je to nebezpečné pre ľudí

Stáva sa, že domáci králik ochorie. Vonkajšie príznaky tohto ochorenia (zakrivenie krku, strata orientácie, belavé matné oči) indikujú encefalozu. Zvážte, ako dochádza k infekcii králika pri tejto chorobe, ako ju liečiť a aké preventívne opatrenia by sa mali prijať.

Aký druh ochorenia a aký nebezpečný je pre králikov

Encefalosa je ochorenie, ktoré je bežné u králikov, druhým názvom choroby je torticollis. Ochorenie je spôsobené mikroskopickým intracelulárnym parazitom rodiny mikroporídií. Parazit zvyčajne infikuje králiky, ale infikujú sa aj morčatá, hlodavce, psy, mačky, opice a ľudia.

Ako sa infekcia vyskytuje?

Väčšina králikov sa infikuje z moču infikovaných králikov. K infekcii môže dôjsť do šiestich týždňov po narodení. Aj infikovaná matka môže nakaziť svoje deti v maternici. Spóry, alebo infekčná forma parazita, môžu prenikať spolu s inhalovaným vzduchom.

Infikované zvieratá začnú vylučovať spóry v moči mesiac po infekcii, tento výtok pokračuje dva mesiace od začiatku infekcie. Po troch mesiacoch sa výber sporu zastaví. Spóry môžu žiť v prostredí až šesť týždňov pri izbovej teplote. Použitie konvenčných dezinfekčných prostriedkov je veľmi účinné pri inaktivácii spór. Po infekcii sa paraziti šíria spolu s krvným riečiskom do orgánov, ako sú pľúca, pečeň a obličky. Parazit sa množí v infikovaných bunkách, čo nakoniec vedie k ich prasknutiu. Ruptúra ​​buniek je príčinou chronického zápalu, ktorý možno rozpoznať klinickými príznakmi.

Keď sa parazit šíri v telesných tkanivách, protilátky sa vyvíjajú v živom organizme. To obmedzuje poškodenie tkaniva a sekréciu spór. Zdravý imunitný systém zabraňuje rozmnožovaniu parazita, ale spory zostávajú životaschopné po mnoho rokov. Ak v budúcnosti bude mať králik slabú imunitu, tieto spory sa môžu prebudiť a potom viesť k rozvoju ochorenia.

Viete? Králiky stále musia niečo hrýzť, pretože zuby týchto zvierat neustále rastú. Ak by zvieratá neškriabali (jedlo, drevo alebo kamene), zuby by boli 150 cm dlhé potom, čo zvieratá dosiahli vek jedného roka..

Prvé príznaky a progresia ochorenia

Infekcia encefalozou môže poškodiť oči alebo nervový systém.

Príznaky porúch encefalosonázy:

 • silne sklonená hlava (vestibulárna choroba);
 • katarakta na očiach alebo zápal tekutiny medzi rohovkou a šošovkou (matné oči);
 • strata orientácie v priestore.
Vďaka laboratórnym testom je známe, že encefalosa infikuje pľúca, pečeň a obličky králika približne jeden mesiac po požití. Počas tej istej doby môže toto ochorenie postihnúť mozog a oči zvieraťa. Keď králik úspešne bojuje s infekciou, nebudú žiadne vonkajšie príznaky, že zviera je infikované.

Ak zlyhá imunitný systém králika, zápal spôsobený spórami parazita sa stáva rozsiahlejším. Keď je zápal v časti mozgu, ktorá je zodpovedná za polohu hlavy a rovnováhy, hlavným príznakom bude neprirodzený sklon hlavy zvieraťa. Katarakta spôsobená ochorením sa môže vyvinúť u jedného oka alebo u oboch.

Viete? Srdce králika je od 130 do 325 úderov za minútu v závislosti od fyzického stavu zvieraťa. Pre porovnanie: zvuk zdravého ľudského srdca je od 60 do 100 úderov za minútu.
Niekedy zápalový proces spôsobený parazitom ovplyvňuje oblasti mozgu alebo nervov.

Zároveň sa objavia konkrétnejšie označenia:

 • ťažkosti pri žuvaní alebo pri jedle;
 • zmeny umiestnenia nôh;
 • ochrnutie alebo slabosť zadných nôh;
 • nekontrolované močenie, pretože ochorenie postihuje nervy, ktoré kontrolujú močový mechúr.
Ak ochorenie nereaguje na liečbu a ďalej sa vyvíja, stav zvieraťa sa môže zhoršiť: nepretržite prúdia slzy, koža okolo očí sa zväčšuje a sčervenáva, šedý zákal dozrieva a vedie k úplnej slepote, niekedy po určitom čase sa môžu očné šošovky z infekcie zlomiť.

Viete? V stredoveku vo Francúzsku boli králiky považované za ryby. Pri prísnom pôste umožňuje cirkev jedenie rýb, takže mnísi môžu jesť králičie mäso.

U iných králikov infikovaných encefalozou môžu byť vonkajšie symptómy ochorenia nejasné, ale zvieratá budú mať zlú chuť do jedla, stratu hmotnosti alebo ospalosť, rýchle prerušované dýchanie, nadmernú únavu. Na presnejšiu diagnostiku by sa malo chorému zvieraťu ukázať veterinárnemu lekárovi a vykonať diagnostický test na stanovenie encefalozy.

diagnostika

V tomto prípade choroba nie je vždy správna diagnóza, pretože iné ochorenia môžu mať podobné príznaky a diagnostické testovanie je dosť drahé. Niekedy môže mať králik celoživotnú infekciu encefalozy obličiek a obličky vyzerajú úplne zdravo a vykonávajú svoju prácu dobre, pretože zmeny spôsobené mikrosporidiami sú malé. Na potvrdenie infekcie je potrebné vykonať špecializované diagnostické testy, ako napríklad testy polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) na detekciu encefalozy DNA. Veterinárni lekári zvyčajne podozrievajú z encefalozy na základe zmien v očiach, držaní tela, pohyboch alebo iných neurologických abnormalitách.

Metóda polymerázovej reťazovej reakcie moču a štúdium výkalov pomôže nájsť DNA encefalozy a potvrdiť, že v tele králika sú spory. Lepší diagnostický test zahŕňa krvné testy pre dva rôzne testy:

 • imunoanalýzu, ktorá meria hladiny protilátok proti encefaloze,
 • proteínová elektroforéza, ktorá hodnotí typy proteínov v králičej krvi.

Naučte sa, ako liečiť ochorenia králikov a či predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie.

Enzýmová imunoanalýza ukazuje, či králik bol vystavený parazitovi, zatiaľ čo proteínová elektroforéza môže rozlíšiť, či je choroba aktívna alebo či je v latentnom štádiu. Počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI) môžu detekovať mozgové lézie.

Hoci tieto testy nedokážu potvrdiť encefalozu ako príčinu poškodenia, podľa miesta a veľkosti mozgových lézií môžu zistiť, či môže byť zviera vyliečené a či má králik v budúcnosti trvalé neurologické problémy.

Viete? Keď sú spokojní králiky. Tento zvuk nie je ako mačka mačka, skôr to znie ako ľahké škrabanie zubov alebo tiché žuvanie. Každý majiteľ králika vie, aký je tento zvuk pohodlný.

Nevýhodou je, že tieto testy vyžadujú, aby zviera podstúpilo anestéziu (čo je dosť drahé) a môže chýbať menšie poranenia, ktoré spôsobujú hlboké zmeny v správaní a zdraví králika. MRI a tomografia sa tiež používajú na porovnanie normálnej anatómie mozgu králika s obrazom získaným od chorého zvieraťa.

Ako sa liečiť

Veterinár môže odporučiť liečbu Fenbendazolom počas 28 dní. Môžu sa použiť nesteroidné protizápalové liečivá. Kortikosteroidy sa tiež používajú ako alternatíva k nesteroidným protizápalovým liečivám. V prípade sekundárnej infekcie budú predpísané antibiotiká.

Niekedy sú prípady, keď králik nereaguje na liečbu alebo čiastočne reaguje a zviera zostáva určité zmeny v centrálnom nervovom systéme. Králiky so zvyškovými účinkami môžu mať konštantný sklon hlavy alebo čiastočnú stratu pohyblivosti. V niektorých prípadoch (inkontinencia moču, paralýza) sa odporúča spať zviera.

Prečítajte si aj o tom, ako sa starať o králiky a ako ich kŕmiť.

Veterinárne lieky

Terapia encefalozy

 1. "Fenbendazol" - 20 mg na kilogram živej hmotnosti, denne, orálne, priebeh liečby počas 28 dní.
 2. "Dexametazón" - 0,2 mg na 1 kg živej hmotnosti, subkutánna injekcia alebo perorálne podávanie, raz denne.
 3. Antibiotikum "Chloramfenikol" - 30 mg na libru živej hmotnosti dvakrát denne, subkutánne injekcie počas 14 dní.
 4. "Enrofloxacín" - 10 mg na 1 kg živej hmotnosti, raz denne počas 14 dní, orálne alebo ako subkutánna infekcia.
 5. "Oxytetracyklín" - 20 mg na 1 kg živej hmotnosti, subkutánne raz denne, v priebehu liečby - 14 dní.
 6. "Marbofloxacín" - 4 mg na 1 kg živej hmotnosti raz denne počas 14 dní, podávané perorálne alebo subkutánne.
 7. "Trimetoprim", "sulfónamid" - 20 mg na kilogram telesnej hmotnosti raz denne, priebeh liečby je 14 dní, injikovaný subkutánne.
 8. Komplex vitamínov skupiny B - 0,5-1,0 ml na 1 kg živej hmotnosti, subkutánne, raz denne, v priebehu liečby je 14 dní.
 9. Kryštalický roztok (napríklad "Sterofundin") vo forme kvapiek - 20-40 mg na kilogram živej hmotnosti raz denne počas prvých 3 dní, potom každé 2 dni počas 10 dní, sa podáva intravenózne alebo subkutánne.
 10. Prevencia vzniku preležanín - použitie na správnych miestach masti na báze tetracyklínu alebo kortizónu.

Aj v ťažkých prípadoch je potrebné aplikovať fyzickú terapiu a nútené dopĺňanie.

Viete? Králiky sú veľmi rýchle zvieratá, vo voľnej prírode, ich rýchlosť dosahuje 38 kilometrov za hodinu.

Dezinfekcia buniek

Na dezinfekciu všetkých povrchov buniek, ako aj podávačov, napájačov a iných zariadení sa ošetrujú dezinfekčnými roztokmi. Ako dezinfekčný prostriedok:

 • ochladenie vriacej vody;
 • 70% alkoholové roztoky;
 • 1% roztok formaldehydu;
 • 2% roztok lyzolu.

Je to dôležité! V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať narovnať králika pomocou fyzickej sily, poškodiť zviera.

Starostlivosť, kŕmenie a napájanie

 1. Choré zviera je náchylné na záchvaty paniky, počas ktorých si môže náhodne spôsobiť škodu. Aby sa tomu zabránilo, steny králičej klietky sú výhodne pokryté mäkkými materiálmi, nevystrašujú zviera drsnými a hlasnými zvukmi a jemne a ticho s ním rozprávajú. Počas choroby zvieraťa neprestávajú komunikovať, zviera potrebuje pohladenie.
 2. Voda na pitie sa naleje do plytkého taniera a položí sa na podlahu klietky. Ak pacient nie je schopný sa opiť sám, je napojený vodou zachytenou v injekčnej striekačke, v obzvlášť závažných prípadoch sa fyzický roztok vstrekne zvieraťu subkutánne.
 3. Ak zviera úplne stratilo chuť do jedla, potom musí byť kŕmené silou, čo môže byť ťažké s krivým krkom.
 4. Stelivo, voda a jedlo v klietke chorého králika sa menia na čerstvé raz denne.

Je encefalosa podávaná človeku?

Králiky s dobrou imunitou, rovnako ako plne kŕmené, môžu zostať latentnými nosičmi spór a navonok nemajú žiadne príznaky ochorenia vôbec, alebo niesť ochorenie v miernej forme. Je dôležité vedieť, že E. cuniculi je nákazlivé ochorenie, to znamená, že ľudia sa môžu tiež nakaziť týmto parazitom. Zvyčajne tí, ktorí majú veľmi oslabený imunitný systém, ako napríklad pacienti s AIDS, sú prví, ktorí ochorejú. Spóry sú emitované z tela chorého zvieraťa, ktoré môže zdravý človek vdychovať vzduchom. To je spôsob infekcie ľudského králika encefalozou. Uistite sa, že si umyte ruky po kontakte so zvieraťom, a tiež udržiavať čistý králik a jeho klietku.

prevencia

Na účely profylaxie, dvakrát ročne, sa zvieratám pravidelne (každých 35-40 dní alebo dvakrát ročne) podáva fenbendazol, ktorý má anthelmintické vlastnosti, presne podľa dávkovania uvedeného v návode. Tiež je potrebné venovať osobitnú pozornosť sanitácii: čistotu klietky králika, ako aj čistotu priestorov pre ľudí, kde je králik. Je žiaduce minimalizovať kontakt králika so zvieratami iných ľudí.

Je to dôležité! Niektoré zdroje poukazujú na potrebu vykonávať profylaktický priebeh liečby každých 35 - 40 dní, zatiaľ čo iné indikujú polročný interval medzi užitím lieku. Aby bolo možné presnejšie určiť, ako zabrániť chorobe, majiteľovi spoločenského zvierat sa odporúča vyhľadať radu veterinárneho lekára.
Veterinári tvrdia, že takmer každý králik, ktorý bol v kontakte so svojimi príbuznými, je infikovaný encefalozou. U zvierat so slabou imunitou sa toto ochorenie prejavuje a postupuje a silné zdravé zvieratá nemusia byť po celý život choré, ale prenášajú spory tohto parazita v tele a pri najmenšom oslabení ich zdravia sú vystavené riziku ochorenia. Aby bol maznáčik silný a zdravý, je potrebné pravidelne vykonávať preventívnu liečbu.

recenzia

Tiež som sa stretol s takýmto boľavým, priniesol veľký "králik chovateľ" s králikmi ... niekoľko králikov boli boľavé naraz, vyskúšali veľa vecí, Biggrin palicu pomohol, potom všetky bunky boli spálené s plynovou baterkou a spracované s brovadez, kým to bolo opakované. Počas choroby na králikoch je ťažké sledovať ich zvraty, zábaly hlavy, chodiť dozadu, padať na bok, kratšie ako nočná mora.
sahon61
//krol.org.ua/forum/7-558-73881-16-1341385342

Encefalosa králika je choroba králikov spôsobená Encephalitozoon cuniculi - drobným, parazitickým, jednobunkovým organizmom. Tento povinný intracelulárny parazit sa usadzuje vo vnútri živočíšnych buniek a ničí ich. Primárne ovplyvňuje centrálny nervový systém (mozog a miecha). Môže postihnúť aj obličky, pečeň, slezinu, srdce, črevá, pľúca a oči. Týka sa hlavne králikov, ale vyskytli sa prípady ochorenia a iných zvierat.
beso
//fermer.ru/forum/zdorove-krolikov/144019

Loading...