Klepper: najdôležitejšia vec na estónskych koňoch

Klepper je estónske plemeno koní, kríženec medzi škótskym poníkom a bežným koňom (Altaj, Baškir alebo klusák). Nezvyčajná odroda je veľmi bežná a obľúbená u mnohých súkromných chovateľov koní a amatérov, medzi ktorými je známa svojou optimálnou veľkosťou, vysokou odolnosťou voči chladu a priateľským charakterom.

Historické pozadie

Breed klepper známy od staroveku. Predkovia moderných klepperov žili v severných lesoch Estónska, na ostrovoch Baltského mora. Autentický pôvod týchto koní je dodnes záhadou.

Zistite, aké sú charakteristické rysy konských plemien: sovietsky ťažký kamión, Trakenen, Frízsky, Andalúzsky, Karachai, Falabella, Bashkir, Orlov trotter, Appaloosa, Tinker, Altaj, Don, Hannover, Terek.
Od XYII storočia, tieto zvieratá začali vyvážať, najprv do severnej, a neskôr do centrálnych provincií Ruska, kde výrazne ovplyvnili formáciu Vyatka, Mezen, a ďalšie miestne plemená. Predpokladá sa, že na konci XIX, na začiatku XX storočia, v dôsledku nekontrolovaného kríženia s arabskými a fínskymi žrebcami, plemeno zlepšilo svoje vlastnosti. Priamo v Estónsku sa klapky zúčastnili chovu plemena Thorian.

Viete? Pred 60 miliónmi rokov sa objavili prví zoológovia koní nazývaní eohippus (kôň úsvitu). Bola veľmi malá: s telesnou hmotnosťou o niečo väčšou ako 5 kg a len 35 cm vysoká, Eohyppus mal štyri prsty na predných nohách a tri na zadnej strane.

Popis a funkcie

Vzhľadom k ich pôvodu, klapky sú odlíšené od iných slávnych plemien ich neobvyklý vzhľad a charakter.

vzhľad

Estónsky kôň sa vyznačuje okrem silného a zaobleného exteriéru aj týmito vlastnosťami:

 • hlava so širokým čelom;
 • silný krk;
 • mohutný a hlboký hrudník: obvod hrudníka - 174 cm, metakarpus - 18,7 cm;
 • široký chrbát;
 • výška v kohútiku - 135-145 cm;
 • priemerná hmotnosť žrebca je 480-490 kg, kobyly - 450-460 kg;
 • hustá, lesklá, mierne predĺžená srsť, na nohách sú viditeľné malé štetce;
 • nohy sú suché, silné a šľachovité. Kopytá sú veľmi silné - kôň môže robiť bez podkov.

oblek

Prevažujúce obleky sú červené, karak, jelenice a zátoky. V prípade svetlých koní je pozdĺž chrbta viditeľný tmavý pás.

znak

Zvonka sú klapky pokojné, ale vnútorne majú takmer nevyčerpateľnú zásobu energie. Dobrá nálada im umožňuje „komunikovať“ s deťmi a inými zvieratami s ľahkosťou, dôverovať ich majiteľom a novým ľuďom.

Je to dôležité! Tieto zvieratá je dosť ťažké obťažovať. Ak však zviera stále vlastní zášť voči majiteľovi, môže to viesť k ďalšej neposlušnosti a pogromu stajne.

Výhody a nevýhody

Nesporné výhody plemena:

 • dobré prispôsobenie sa miestnej klíme;
 • energický temperament a láskavosť;
 • kone nie sú agresívni, spolu s ľuďmi rôzneho veku a zvierat;
 • na rozdiel od iných plemien sú klapky v obsahu viac nenáročné;
 • minimálna spotreba krmiva (v porovnaní so stravou iných plemien);
 • vynikajúce jazdné a pracovné vlastnosti (maximálna nosnosť - 4895 kg);
 • relatívne lacná cena pre zvieratá.
Medzi nevýhody týchto zvierat patria:

 • nevhodné pre súťaže a výstavy;
 • nízka rýchlosť;
 • náchylnosť k určitým chorobám.

Viete? Medzi slávne konské a hostiteľské združenia, ktoré vstúpili do svetových dejín patria Alexander Veľký a jeho legendárny Bucephalus, El Cid (hrdina španielskeho Reconquista) a jeho Babek, Napoleon a Marengo, ktorých kostra je už dlho expozíciou múzea v Londýne.

Rozsah uplatňovania

Kleppers úspešne vykorisťovali v poľnohospodárskej práci a pri preprave rôznych tovarov. Často sa tiež používajú na výučbu detí a dospievajúcich jazdiť na koni a sú udržiavaní ako lojálni a rodinní milenci.

Pravidlá starostlivosti a kŕmenia koní

Správna starostlivosť o klepperov zahŕňa určité jemnosti, ktoré významne ovplyvňujú zdravie, pohodu a náladu zvierat:

 1. Včasné čistenie a kúpanie. Okrem štandardného denného čistenia v stajni, čas od času potrebuje maznáčik očistiť podlhovastú vlnu a dôkladne umyť svoje telo pod sprchou (aspoň raz týždenne). Pre tento postup by ste mali používať iba špeciálny šampón alebo mydlo na pranie.
 2. Starostlivosť o zuby koňa. Vyšetrenie ústnej dutiny by mal vykonávať každých šesť mesiacov veterinárny špecialista. Ak má vaše zviera veľmi tesný chrbát, dochádza k čiastočnému alebo úplnému odmietnutiu zvyčajného jedla, zviera si uhryzne alebo žuva trochu, okamžite vyhľadajte lekára.
 3. Očkovanie špeciálnym kalendárom. Poradie očkovania predpísané veterinárom po štandardnej lekárskej prehliadke.
 4. Napájače a podávače by mali byť správne nainštalované v stajni. Je tiež dôležité zachovať čistotu - denne čistiť jedlo a odpad, čistiť celú miestnosť raz týždenne a úplne ju vyčistiť.
 5. Podobne ako všetky kone, klepperi potrebujú každodennú chôdzu pod šírym nebom. Výnimkou pre chôdzu môže byť príliš nízka teplota vzduchu - 15-20 stupňov mrazu.

Je to dôležité! Chôdza koní je kľúčom k ich zdraviu a sile. Zviera, ktoré stagnuje v stánku (voľnobeh dlhšie ako dva týždne), začne proces atrofie končatín av dôsledku toho stratí schopnosť vydržať aj tie najjednoduchšie, štandardné záťaže.
Aby bolo možné organizovať správne kŕmenie klapiek, chovateľ musí vziať do úvahy niekoľko dôležitých pravidiel: t

 • často a v malých množstvách. Najlepšou možnosťou je vyváženie 3-4 krát denne a neustály prístup k čerstvému ​​senu;
 • Diéta nemôže byť drasticky zmenená zavedením nových produktov, ktoré nie sú pre koňa známe. Nové krmivo by sa malo zavádzať pomaly a postupne by sa malo zvyšovať jeho množstvo;
 • čerstvá, sladká voda pre kone by mala byť vždy voľne dostupná (približná denná požiadavka na 1 osobu - 35 litrov);
 • Neodvádzajte svojho domáceho maznáčika hodinu pred prácou (jazda na koni a iné fyzické aktivity);
 • vytvoriť optimálnu diétu na základe hmotnosti, výšky, celkového stavu a pracovnej záťaže zvieraťa. V "menu" by mali prevládať iba kvalitné potraviny;
 • dodržiavať jasný režim kŕmenia.

Dnes, plemeno koní, klapky, získal lásku chovateľov koní po celom svete. A to nie je prekvapujúce, pretože s takou priateľskou dispozíciou a úprimnou oddanosťou budú tieto zvieratá vždy vítanými domácimi miláčikmi na ktorejkoľvek farme.

Loading...