Hnačka u teliat: liečba antibiotikami a ľudovými liekmi

Hnačka hovädzieho dobytka (dospelí aj teľatá) je hlavnou chorobou neinfekčnej povahy, z ktorej môžu mladé zvieratá a dospelé stáda masívne zomrieť, čo spôsobuje vážne hospodárske straty farme. Pre výskyt hnačky existuje mnoho dôvodov, nemusí to byť nezávislý štát, ale len symptóm závažnejšej choroby. Dnes budeme hovoriť o tom, ako identifikovať príčiny poruchy, a aké opatrenia prijať, aby sa zabránilo masívnej strate hospodárskych zvierat.

príčiny

Presné stanovenie príčiny hnačky vám umožní vybrať si najvhodnejšiu stratégiu liečby, ako aj zabrániť prípadom porúch príjmu potravy v budúcnosti. Príčiny neinfekčnej hnačky sa tiež nazývajú predispozície, pretože samy o sebe nespôsobujú hnačku, ale oslabujú telo zvieraťa.

Patrí medzi ne:

 • nepresnosti v potrave, otravy jedlom - prítomnosť plesne, húb, dusičnanov a kovov v krmive, ako aj užitočné prídavné látky v potravinách v nadmernom množstve (napríklad soľ);
 • neadekvátna výživa samice počas obdobia uľavenia teliat;
 • nedostatok vitamínov A, E a minerálov;
 • vysoká vlhkosť, nízka teplota v miestnosti;
 • nedodržanie režimu kŕmenia;
 • vodné teľatá studené mlieko.
U novonarodených teliat je hnačka častejším a nebezpečnejším fenoménom, pretože v dôsledku nedostatočnej imunity a neúplne prispôsobeného tráviaceho systému sú horšie oproti nepriaznivým faktorom, preto sa teľatám musí venovať väčšia pozornosť v prvých dňoch života.

Viete? Nasolabiálne zrkadlo kráv - podobné ľudským odtlačkom a odtlačkom prstov. Má rovnaké jedinečné línie pre každé zviera.
Hnačka môže byť tiež infekčná:

 • bakteriálne lézie (salmonely, E. coli E. coli, klostrídie);
 • vírusové lézie (koronavírus, rotavírus, infekčná rinotracheitída, bežný vírus hnačky);
 • protozoa (kokcidia, kryptosporidia);
 • lézie kvasiniek a plesní - sú veľmi zriedkavo primárnou príčinou hnačky, ale často sú sprevádzané ochoreniami žalúdka a čriev.

Hlavné príznaky

Je zrejmé, že hlavným príznakom hnačky sú zriedené fekálne hmoty. Pretože sú veľmi tekuté a vodnaté, s dlhotrvajúcou hnačkou, dochádza k ťažkej dehydratácii a vymytiu všetkých užitočných prvkov, čo je pre domáce zviera najnebezpečnejšie.

Viete? Pri nočnom odpočinku sa človek tiež stáva dehydratovaným - počas obdobia spánku strácame až 0,5 litra tekutiny.

Stav zvieraťa s rôznym stupňom dehydratácie:

 • strata vody do 4,5% - zviera môže stáť na nohách, je tu depresia, zvýšené močenie;
 • strata vody až 8% - zviera môže stále stáť na nohách, existujú však mŕtve oči, strata pružnosti pokožky, suchý nos a ústa;
 • strata vody do 10,5% - vyššie uvedené prejavy sa zhoršujú, zviera nemôže stáť na nohách, je tu chladné zaklapnutie končatín a uší, v tomto štádiu môže byť zviera zachránené intravenóznou terapiou;
 • strata nad 11-12% - s takým stupňom dehydratácie je takmer nemožné zachrániť zviera, pretože dochádza k šoku a smrti.

Klinický obraz vírusovej hnačky:

 1. Ak je pôvodcom E. colisú veľmi hojné sekréty. Choroba má prchavý charakter, spôsobuje celkovú infekciu tela a bez liečby končí smrteľne v takmer 100% prípadov. Zvyčajne sa infekcia E. coli vyskytuje u novorodencov v 2-7 dňoch života.
 2. Pri infikovaní rotavírusom existuje hnačka - hnačka sa prakticky nezastaví, zatiaľ čo stolica je veľmi vodnatá alebo sa skladá výlučne z vody, maľuje sa svetložltou alebo belavou farbou, má kyslú vôňu. Medzi inými príznakmi: teľa odmieta jesť, stáva sa veľmi slabým a pomalým, dochádza k nárastu teploty.
 3. Ak je postihnutý koronavírusom hojná hnačka sa tiež vyskytuje, ale výkaly majú zelenožltú farbu, niekedy sú krvné nečistoty. Teplota môže byť normálna alebo nízka. Pri dlhodobej neprítomnosti liečby sa v ústnej dutine môžu vyskytnúť vredy, sliny sa menia na penu.
Liečba vírusovej hnačky je oveľa komplikovanejšia a je určená stupňom poškodenia tela a typu patogénu.

Naučte sa kŕmiť teľatá.

Hnačka u teliat: čo robiť, ako a čo liečiť

Ak sa vyskytne hnačka, mali by ste okamžite kontaktovať veterinára, aby ste zistili príčinu a čo najskôr prijali opatrenia, pretože dehydratácia môže mať fatálne následky, najmä u mladých jedincov. Hnačka vždy vyžaduje liečbu - tento symptóm sa takmer nikdy neodstráni sám u dospelého stáda, oveľa menej mladého stáda.

Video: ťažká hnačka v týždennom tele

Všeobecné odporúčania

Pred stanovením príčiny je potrebné vytvoriť čo najoptimálnejšie podmienky pre zviera, pretože už oslabený organizmus nemôže byť vystavený nepriaznivým environmentálnym podmienkam:

 1. Pacient musí byť izolovaný v teplej, suchej, vetranej miestnosti s čistou podložkou dezinfikovanou pre pitnú vodu.
 2. Pite veľa vody, aby sa zabránilo ťažkej dehydratácii. Na zavlažovanie môžete použiť roztok glukózy, chloridu vápenatého.
 3. V žiadnom prípade by nemali dovoliť podchladenie chorého zvieraťa. Na udržanie optimálnej teploty môžete použiť infračervené alebo elektrické lampy.
Je to dôležité! Po dobu liečby hnačky dať teľatá mlieko je prísne zakázané. Po prvé, nie je absorbovaný pri hnačke a po druhé, mlieko je veľmi priaznivé prostredie pre vývoj patologických mikroorganizmov, ktoré môžu zhoršiť stav chorého zvieraťa.

drog

Pre otravu jedlom a hnačku infekčnej etiológie sú na liečbu predpísané nasledujúce skupiny liekov:

 1. Rehydratácia. Tieto prostriedky sú určené na zastavenie nadmernej straty tekutín v tele, ako aj na obnovenie rovnováhy elektrolytov. Môžete použiť roztok chloridu sodného 0,9% subkutánne, intramuskulárne alebo intravenózne, roztok glukózy 40%.
 2. Sorbenty. Pomôžte znížiť intoxikáciu. Univerzálne aktívne uhlie je univerzálnym a účinným sorbentom. Pre kravy a teľatá sa v tejto dávke môže použiť: 1 tableta na každých 10 kg hmotnosti.
 3. Enzýmové prípravky. Prispieť k zlepšeniu trávenia. Zvyčajne sa používa pre zvieratá, ktoré prešli na pevné potraviny vo forme kŕmnych doplnkových látok.
 4. Probiotiká. Používajú sa na odstránenie dysbiózy a kolonizáciu čreva priateľskými baktériami. Môžete použiť lieky Olin, Laktobifadol, Monosporin.
 5. Antibiotiká. Pokiaľ ide o túto skupinu liekov medzi veterinármi, existujú rôzne názory. Väčšina súhlasí, že liečba antibiotikami je potrebná len v závažných prípadoch. Tetracyklínové prípravky sa zvyčajne predpisujú. Napríklad môžete použiť pravidelný tetracyklín v dávke 2-3 tablety trikrát denne. Baytril 10% sa môže použiť na subkutánne injekcie v dávke 2,5 mg na 1 kg hmotnosti raz denne počas 5 dní. Tylozín môžete tiež vpichnúť intramuskulárne v dávke 0,2 až 0,5 ml na 10 kg hmotnosti raz denne počas 5 dní.
Ak je hnačka mierna, teľa môže byť vypitá (ak sa môže prehltnúť sama), ale ak zviera nie je schopné postaviť sa a prehltnúť v dôsledku príliš vysušeného úst sliznice, je potrebné použiť špeciálny rezervoár s skúmavkou alebo aplikovať tekutinu intravenózne alebo intravenózne. Použitie a dávkovanie liekov musí byť prísne koordinované s lekárom, pretože u zvierat rôzneho veku a rôznych stavov sa môže významne líšiť.

Ľudové prostriedky

S miernou formou hnačky sa môžete pokúsiť odstrániť ju jednoduchým ľudovým liekom - odvarom z obilnín. K tomu, 150 g obilia (môžete vziať raž, jačmeň, ovos), musí byť varené po dobu 1 hodiny v 1 litri vody, potom sa ochladí a filtruje. Táto zmes by sa mala podávať teliatku namiesto mlieka 5 krát počas dňa.

Je to dôležité! Ak hnačka nezmizne do 2-3 dní, naďalej aplikujte ľudové recepty nerozumné a nebezpečné pre život zvieraťa!

V prípade vírusovej a bakteriálnej hnačky je potrebné užívať lieky, ale ľudové recepty možno použiť ako pomôcku. Nižšie uvádzame najúčinnejšie a najjednoduchšie recepty:

 1. Odvar z ľanových semien. Na varenie je potrebné variť 50 g surovín v litri vody po dobu jednej hodiny, potom priviesť do 2 litrov prevarenou vodou. Pripravené znamená, že musíte podať chorému zvieraťu 0,5 litra ráno a večer, kým príznaky nezmiznú.
 2. Vývar boky a Hypericum. Na varenie musíte použiť boky a listy s kvetmi Hypericum v rovnakých častiach. 100 g surovín je potrebné naliať 1 liter vriacej vody, vylúhovať po dobu 8 hodín, odtok. Chorému jedincovi sa má podať 250 ml trikrát denne, kým príznaky nezmiznú.
 3. Čajová zmes. Z ingrediencií, ktoré potrebujete: 1 polievková lyžica. l. soľ, 3 surové kuracie bielkoviny, 4 lyžičky. varenie čierneho čaju. Je potrebné urobiť čaj, zalejeme špecifikovaným množstvom čaju a litrom vriacej vody, potom pridáme bielkoviny a soľ a dôkladne premiešame. Počas mesiaca dávajte chorým jedincom raz denne v pomere: 10 g zmesi na 1 kg telesnej hmotnosti.
 4. Repné šťavy na báze klystír. Tento liek je účinný v akomkoľvek stupni závažnosti hnačky, dokonca aj pri krvných nečistotách. Pri zákroku je potrebné každé dve hodiny, kým príznaky nezmiznú, dať klystír z šťavy z repy v množstve 300 - 500 ml pre malé teľatá a do 4 litrov pre dospelých.

prevencia

Významne znížiť pravdepodobnosť výskytu hnačky u teliat a dospelých stád dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 1. Prísne a prísne dodržiavanie všetkých hygienických a hygienických noriem hospodárskych zvierat. Priestory musia byť vždy čisté, suché, vetrané, teplé.
 2. Včasné očkovanie hospodárskych zvierat, aby sa zabránilo rozvoju vírusovej infekcie.
 3. Pokiaľ je to možné, dávajte novorodeným teľatám kolostrum, ktoré je ideálnym krmivom v prvých dňoch a pomáha vytvárať silnú imunitu.
 4. Novonarodené potomstvo by malo byť oddelené od celého stáda (len s kravou). Zvlášť dôležité je vylúčiť kontakt mladých s výkalmi iných jedincov.
 5. Je potrebné prísne monitorovať kvalitu všetkých krmív.
 6. Musíte dodržiavať režim kŕmenia a denný režim.
 7. Malé teľatá by nemali dostať studené alebo kyslé (kyslé) ​​mlieko, optimálna teplota je +38 ° C.
V súhrne možno konštatovať, že hnačka u hovädzieho dobytka všetkých vekových kategórií je pomerne častým, nepríjemným a mimoriadne nebezpečným javom, ktorý pri absencii terapie môže viesť k strate veľkej časti hospodárskych zvierat. Dobrou správou je, že hnačka môže byť odstránená, ak je príčina určená včas a je predpísaná primeraná liečba. Je však oveľa ľahšie predísť vzniku hnačky medzi dobytkom - preto je potrebné striktne dodržiavať všetky pravidlá a smernice pre starostlivosť o mladých a dospelých.