Je možné kŕmiť holuby čiernym chlebom, proso, pohánkou, hráškom a inými výrobkami

Kŕmenie holubov závisí do značnej miery od toho, či tento vták je domáci alebo plnokrvný alebo divoký, ulica. Títo sú nútení starať sa o svoje vlastné jedlo a sú schopní jesť akékoľvek jedlo, zatiaľ čo plnokrvní zástupcovia vyžadujú starostlivý výber stravy. Pozrime sa podrobnejšie o tom, ako správne kŕmiť domáce vtáky, aby boli zdravé a zostali v dobrom fyzickom stave.

Môžem kŕmiť holuby

Pre normálny vývoj vtáka vyžaduje vyváženú stravu, ktorá by mala zahŕňať obilniny, mrkva, zelené. Pozornosť by sa mala venovať týmto dôležitým bodom:

 • zrno musí byť suché, bez burín a nečistôt;
 • mrkva sa pridáva k hlavnej časti krmiva v čerstvej strúhanej forme;
 • Počas letného obdobia môžu vtáky zbierať zelene na vlastnú päsť, alebo im môžu byť ponúknuté listy šalátu alebo špenát, v zime to môže byť pšeničný klíč.
Najbežnejšou potravou pre holuby sú však obilniny, takže stojí za to zdržiavať sa na každom druhu obilnín samostatne.

Viete? Holuby žijúce v meste, veľmi dobre orientované na zemi. Dokážu si zapamätať zvláštnosti krajiny, pachy, s ktorými sa stretávame na ceste domov: majú zvláštny pocit - „prirodzený kompas“, vtáky môžu navigovať po slnku.

proso

Nákup preso na trhu alebo v obchode, dávajte pozor na skutočnosť, že zrná nemajú škrupinu, čo znamená, že sú vystavené riziku infekcie parazitmi. Z toho vyplýva, že jáhly sa nemôžu dostať surové jáhly. Mal by preosiať, opláchnuť pod tečúcou vodou a variť.

Rees

Tento typ obilnín má nízky obsah tuku a vysoký obsah škrobu. Takéto vlastnosti sú optimálne na použitie ryže ako potravy pre domáce holuby. Ryža môže byť vo vyčistenej a nevyčistenej forme. Môže byť zmiešaný s inými druhmi obilnín. Jesť ryžu má priaznivý vplyv na telo holubov, keď pozorujú príznaky zažívacích ťažkostí. K tomu, variť ryžu až do polovice varené a pridať kriedou na to. Avšak, nemali by ste sa zapojiť do tohto produktu, pretože jeho nadmerné používanie môže ohroziť holuba s poškodením nervového systému a iných chorôb.

pohánka

Pohánka je veľmi užitočná pre holuby v akejkoľvek forme. Optimálny obsah tohto produktu v potrave by mal byť 5%. Ak hovoríme o vyčistenej pohánke, potom nadbytok tejto normy urobí z potravy viac diétne a neloupané je vynikajúcou doplnkovou zložkou zmesi obilia.

Dozviete sa o zvláštnostiach domácej starostlivosti o takéto plemená holubov, ako sú: povinnosť, Armavir, Kasan, Nikolaev, turečtina, boj, boj Baku, turkménske boje, uzbecké, pávie holuby.

krúpy

Jačmeň môže byť vynikajúcou voľbou pre kŕmenie uličných holubov na dvore alebo v parku, ako aj domácich vtákov. Môže byť podávaný surový: ľahko sa nasiakne do strumy, zväčšuje a v tejto forme už vstupuje do vtáčieho žalúdka.

Pri varení sa odporúča, aby ju mladým, pretože ich struma ešte nie je plne zapojený do tráviaceho procesu. Stojí za to povedať, že ani dospelí vtáky z tejto pochúťky neodmietnu.

Nadmerné a časté používanie jačmeňa môže spôsobiť zablokovanie pažeráka.

hrášok

Táto tráva by mala byť vo výške 10% pri dennom kŕmení holubov s prípustnou fluktuáciou 5-20%. Objem hrachu v obilnej kaši sa môže zvýšiť v prípade:

 • preprava hydiny;
 • počas doby liatia;
 • v období chovu.
Ak prekročíte stanovenú rýchlosť vo významnom množstve, môže sa vyskytnúť obezita.

šošovka

Množstvo tohto produktu by nemalo prekročiť 5% a môže sa použiť ako dodatočná zložka.

Pre správnu údržbu holubov doma, bude užitočné, aby ste sa dozvedeli o vlastnostiach chovných a kŕmiacich holubov, ako aj o tom, ako udržať holuby v zime a ako si vyrobiť holubicu sami.

ovsené vločky

Obilniny z ovsených vločiek môžu byť prítomné v strave holubov v množstve 10% s prijateľným rozsahom 5 až 50%. Maximálne zvýšenie porcií ovsených vločiek sa odporúča vyrábať v období chovu hydiny, ale treba mať na pamäti, že množstvo bielkovinových potravín by malo byť tiež väčšie.

Čierny chlieb

Chlieb je nežiaduce krmivo pre holuby. Ide o to, že keď sa dostaneme do gastrointestinálneho traktu, výrazne sa zväčšuje veľkosť, čo hrozí zablokovaním a otočením čriev. Pokiaľ ide o čierny chlieb, tento výrobok má vysokú kyslosť a začína proces fermentácie v žalúdku, čo môže spôsobiť dysbakteriózu. Obsah soli a škrobu v čiernom chlebe vtáky sotva znášajú: vyskytujú sa problémy s trávením takýchto potravín. Nahromadenie soli vedie k otrave celého organizmu. Na základe toho môžeme konštatovať, že používanie čierneho chleba holubmi im môže spôsobiť nenapraviteľné škody: začínajú bolieť a mraziť počas chladného obdobia.

V malých množstvách je možné použiť biele sušienky na chlieb.

Je to dôležité! Čerstvý chlieb je mimoriadne nebezpečný pre zdravie holubov. Kvasinky spúšťajú fermentačný proces, ktorý často končí dysbakteriózou a vtáčou chorobou.

Pečené semená

Čerstvé slnečnicové semená sú veľmi užitočné pre holuby a môžu byť použité ako hlavná zložka obilnej kaše a ako prídavná zložka.

Pražené semená majú škodlivý účinok na tráviaci systém holubov. Vtáky nemôžu stráviť komplexné tuky a soli, ktoré mnohí používajú v procese praženia slnečnicových semien. To všetko vedie k ich otrave a smrti.

Dávkovanie krmiva

Skúsený golubevody odporúča dodržiavať kŕmenie režim: napríklad, holuby by mali byť podávané v rovnakom čase každý deň. V lete by mali byť vtáky kŕmené trikrát denne av zime postačujú dve kŕmenia. Ak je teda teplo na ulici, prvé jedlo by sa malo konať skoro ráno, 4-5 hodín, najmä ak majú vtáky potomstvo.

Potom sa druhé jedlo bude konať v 12-13 hodín a posledné kŕmenie - 19-20. Jeseň-zimné obdobie je čas, kedy slnečný deň je dosť krátky, takže prvá časť krmiva môže byť privedená k vtákom v 8-9 hodine a druhé kŕmenie môže byť uskutočnené po 16 hodinách. Holuby môžu jesť v holubi a na ulici. Je dôležité, aby boli vtáky vybavené čerstvou a čistou pitnou vodou.

Je to dôležité! Počas obdobia rozmnožovania, kŕmenie kurčiat a moulting, holuby potrebujú posilnenú vyváženú stravu.

Dospelé holuby

Doba rozmnožovania plemenných vtákov je v ich živote veľmi dôležitá, preto by sa im v tomto čase mala venovať osobitná pozornosť. Samice tvoria vajíčka a ich telo trávi na tomto procese veľa sily a energie. Nedostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov môže nepriaznivo ovplyvniť produkciu zdravých potomkov, inkubačná kvalita vajec môže byť nízka. Holuby by mali dostať kvalitnú kŕmnu zmes pozostávajúcu z obilnín a strukovín. Už sme písali viac o zložkách, ktoré tvoria zmes. Okrem tohto typu krmiva musíte použiť zelené krmivo a minerálne doplnky.

Počas obdobia inkubácie potomstva môžu holubice do stravy pridávať vitamínové komplexy obsahujúce také prvky ako vitamín A, D, B2. Ich nedostatok v tele sa môže prejaviť takým spôsobom, že vaječná škrupina môže byť príliš tenká a možný je aj výskyt neživotaschopného embrya.

Príznakom nedostatku mikroprvkov a živín v vtáčom tele môže byť jeho túžba nájsť a peckovať malé kamene, kúsky hliny alebo kriedy pri chôdzi. V tomto prípade chovateľ holubov potrebuje poskytnúť bohatšiu stravu, ktorá bude obsahovať minerálne návnady.

Pochopte presne, aké výživové doplnky sú potrebné pre jeden alebo iný druh holubov a na vyriešenie problémov, ktoré môžete konzultovať s poradcom v špecializovanom obchode.

Prečítajte si aj o dĺžke života holubov vo voľnej prírode a doma.

Je dôležité poznamenať, že výživa športových holubov by sa mala líšiť aj od zvyčajnej diéty iných príbuzných, najmä počas súťaže. Títo vtáci trávia oveľa viac energie na dlhé lety, čo znamená, že ich telo vyžaduje doplnenie vynaložených síl a výživa by mala obsahovať zvýšené množstvo sacharidov.

K tomu môžete zvýšiť množstvo kukurice, jačmeňa, ryže a pšenice v zmesi obilia. Počas zdĺhavého konkurenčného procesu sú holuby často pokazené cukrom. Na konci súťaže musia vtáky dostať olejnaté semená - na to sú výborné slnečnicové semená alebo repka. Dospelí holuby môžu jesť v priemere od 25 do 40 g krmiva denne pri hmotnosti 400 g. Ak jedinec váži viac a patrí k ťažkým plemenám a jeho hmotnosť je približne 600-700 g, potom môže jesť 50-65 g potravín, ktoré by mali zahŕňať zmes obilia, koncentrované krmivo, zelený dressing.

Viete? Holuby si veľmi rýchlo zvyknú na osobu, ktorá ich živí. Ľahko ho poznajú a môže byť napadnutý nezvaný hosť. Tieto vtáky sú veľmi lojálni a budú slúžiť svojmu pánovi na celý život.

kurčiat

Obsah mladých by sa mal mierne líšiť od obsahu staršej generácie. Počas obdobia rastu by holubice mali mať stály prístup ku krmivu.

Prvé kŕmenie malých holubov by sa malo uskutočniť v prvý deň samicou a samcom. Ich struma počas inkubácie potomstva je mierne transformovaná a začína produkovať výživnú tekutinu - „vtáčie mlieko“. Obsahuje 82% vody, tuky do 13% a bielkoviny - 19%, minerálne látky, vitamíny a väzbové látky, baktérie, ktoré sa ľahko vstrebávajú novorodencami, tvoria približne 1,6%. Zloženie mlieka sa postupne mení s rastom potomstva a pripravuje mladých na samo-kŕmenie.

Naučte sa, ako zistiť pohlavie holuba a ako holuby kamarát.

Tieto zmeny sa dajú veľmi ľahko pozorovať vizuálne, pretože najprv je to žltkastá hustá kvapalina, ktorá sa podobá kyslej smotane, potom sa stáva silnejšou a podobá sa krupici a vo veku jedného týždňa mláďatá obsahujú nevýznamné zrná. Po dosiahnutí veku dvoch týždňov musia byť vtáky premiestnené do obvyklého krmiva a zvyknuté na krmítka a konzumentov. Mladí holuby by mali dostávať minerálne doplnky. Kŕmenie kurčiat nie je vždy možné. Môžu na to existovať rôzne dôvody:

 1. Fyziologické vlastnosti vtákov, Napríklad krátke plemená nemôžu kŕmiť svoje vlastné mláďatá. Aby sa zabezpečilo prežitie očakávaného potomstva, chovatelia hydiny vyhodia vajcia takýchto vtákov tesne pred chovom do iných druhov holubov.
 2. Odmietnutie kŕmenia potomstva holubice, To sa často stáva u samíc plemena Gulls.
Na kŕmenie týždenného kuriatka môžete použiť varené vajce, ktoré je preddrvené. Potom, v pomere vstrekujú cereálnu zmes rovnakých zložiek, ktoré jej staršie príbuzní živia. Je dôležité, aby jedlo mladých bolo výživné, preto by malo obsahovať:

 • fazuľa;
 • šošovka;
 • sezamové semená;
 • semená repky a ľanu;
 • Lúpaný ovos alebo vločky;
 • neleštená ryža
Na kŕmenie malých holubov môžete použiť špeciálne krmivo pre papagáje, pozorne si prečítajte zložky, ktoré ho tvoria.

Je to dôležité! Holuby sú veľmi často nositeľmi infekčných chorôb. Kŕmenie týchto vtákov z rúk je nebezpečné.

Čo nemožno kŕmiť holuby

Stojí za to pripomenúť si výrobky, ktoré sa neodporúčajú dávať domáce a pouličné holuby, pretože môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia vtákov a viesť k negatívnym následkom:

 1. Čerstvý chlieb a pečivo, Napučiavajú a zväčšujú veľkosť v žalúdku vtákov a môžu spôsobiť obezitu, upchatie, volvulus čreva.
 2. Čierny chlieb, Začína proces fermentácie v žalúdku, čo má za následok nadúvanie a hnačku.
 3. mäso, Tento produkt je veľmi ťažký pre tráviaci systém hydiny a nemôže ho stráviť.
 4. Mliečne výrobky, Narušujú stav mikroflóry, čo vedie k dysbióze. Znížia sa aj hladiny vápnika u hydiny.
 5. Veľké množstvo semien, Spôsobujú dysfunkciu pečene.
 6. Zvyšky ľudskej potravy.
Vyvážená strava je kľúčom k zdraviu holubov. Pomocou našich odporúčaní a rád od skúseného golubovodov, môžete zabezpečiť chov zdravých a kompletných potomkov, ktorý vás poteší svojou krásou a športovými úspechmi.

Loading...