Jersey obrie - americké kurča

Plemeno kurčiat Jersey gigant, s najväčšou pravdepodobnosťou, je najväčší na svete. Hoci sa v 20. storočí minulého storočia chovali späť, ľudia v našej oblasti sa o ňom dozvedeli pomerne nedávno a plemeno okamžite priťahovalo pozornosť chovateľov hydiny. Tento materiál je venovaný opisu plemena a charakteristike jeho obsahu.

Pôvod plemena

Predpokladá sa, že práca na šľachtení tohto plemena začala v neskorom XIX storočí. Pre vytvorenie Jersey obrie, ako plemená ako Brama, Black Java, Black Langshan a Orpington boli prekročené. Prví zástupcovia tohto plemena priniesli v roku 1915 amerického chovateľa Ukhama Dextera.

Neskôr, počas 20-tych rokov, pokračovali práce na zlepšovaní plemena, ktoré nakoniec skončilo úspechom.

Viete? Čínske hodvábne kurčatá sa vyznačujú veľmi tmavým mäsom a tmavými kosťami. Ich čínske meno Wu Go Ji sa prekladá ako "sliepky s čiernymi kosťami". Hedvábne sú vyzvané na špeciálne hodvábne perie. Mäso z týchto kurčiat sa tradične používa v čínskej medicíne.

Popis vzhľadu a temperamentu

Spočiatku, Jersey obra bola čierna, ale následne odrody biele a popol modré farby boli odvodené. Jedná sa o veľkého vtáka, ktorého hmotnosť dosahuje 7 kg - takú hmotnosť môžu dosiahnuť samci, menšie samochki, vážia až 5 kg.

Kohút má veľkú hlavu, zdobenú šesťhrannými červenými lastúrami, červenými ušami a náušnicami. Hrudník masívny, široký. Labky sú štvorprsté, môžu byť sivé alebo čierne, stehno a holene sú dobre vyvinuté, chvost je svieži, pozostáva z kosáčikovitého peria.

Kurčatá sú viac squat, ich chvosty nie sú tak svieži ako chvosty kohútov, ale aj krásne. Čo sa týka povahy predstaviteľov plemena, zaznamenáva sa ich pokojné a vyvážené správanie.

Charakteristika produktivity

Toto plemeno je predovšetkým mäso. Kohút môže získať hmotnosť 6-7 kg a hmotnosť kurčiat je 4-5 kg. S "mäsom" orientácia obri nestratili schopnosť dobrú produkciu vajec. Kurčatá začínajú bežať vo veku približne siedmich mesiacov.

Pozrite sa na poradie najviac mäsitých plemien, vaječné plemená kurčiat, najlepšie plemená brojlerov, a tiež dozvedieť sa o obsahu týchto plemien kurčiat ako Poltava, Leghorn, Rhode Island, Foxy Chick, golosheyk, ruský biely Belaya, Bielefelder, Kuban Red, Hubbard, Amrox, Maran, Majster Gray.

Veľkosť vajec je relatívne malá - najprv sú vzorky s hmotnosťou 55-60 g, o niečo neskôr sa ich hmotnosť zvýši na približne 70 g. Počas prvého roka môže kurča niesť až 180 vajec, neskôr sa zníži jeho produktivita.

Rast a prírastok hmotnosti

Aktívny prírastok hmotnosti sa pozoruje v prvých šiestich mesiacoch života týchto kurčiat, potom sa intenzita procesu výrazne znižuje, hoci prírastok hmotnosti sa nezastaví až jeden a pol roka. Po dobu šiestich mesiacov môže kohút získať 5-kilogramovú hmotnosť a kurča 3,5-4 kg.

Obvykle sa vtáky chované na mäso zabijú o 6 mesiacov, inak sa ich obsah stane nerentabilným.

Výhody a nevýhody plemena

Toto plemeno má nesporné výhody aj niektoré nevýhody.

Medzi výhody patrí:

  • významný výnos kvalitného mäsa;
  • rýchly prírastok hmotnosti;
  • odolnosť voči chorobám;
  • vysoká miera prežitia kurčiat;
  • dobrá produkcia vajec.

Toto plemeno má určité nevýhody, a to:

  • zvýšená spotreba krmív;
  • potreba zvýšeného priestoru pre chôdzu;
  • Kvôli hmotnosti sliepok sú vajcia často rozdrvené.

Vlastnosti obsahu obrov

Obsah obrie Jersey nie je nijako zvlášť ťažký, ale stále má svoje vlastné charakteristiky, ktoré treba brať do úvahy.

Podmienky zadržania

Jersey môže byť celoročne v slepačom dome, ale je pre nich optimálne zabezpečiť prechádzky v teplej sezóne. Podmienky chôdze sú opísané nižšie. Pokiaľ ide o kurník, norma by sa tam mala dodržiavať - ​​najviac dve osoby na meter štvorcový plochy priestorov.

Zároveň je potrebné organizovať prirodzené a umelé osvetlenie klietky pod holým nebom, prístup čerstvého vzduchu.

Parfémy vyhovujú nízko, pretože ťažké telo neumožňuje Jersey skočiť vysoko. Podstielka by mala byť mäkká. Je tiež vhodné usporiadať v hniezde šmýkačky na vajcia, pretože masívne sliepky ich často rozdrvia s telom.

kŕmenie

Na kŕmenie plemena Jersey používajú zmiešané krmivo, ktoré musí byť doplnené škrupinou, vápencom a kriedou. Jersey kŕmený 2-3 krát denne. Typický recept na kŕmenie pozostáva z hrubých zŕn a prísad: 40% kukurice; 40% pšenice; 20% jedla, torty, škrupiny, kriedy, vitamínových doplnkov.

Ak organizujete prechádzky po Jersey, v teplom období sa náklady na potraviny môžu výrazne znížiť.

Požiadavky na chôdzu

Organizácia každodennej chôdze má dobrý vplyv na vývoj plemena Jersey.

Vzhľadom k tomu, vtáky sú ťažké a nie je schopný flip cez vysoké prekážky, môžete nainštalovať nízky plot. Títo vtáci jedia všetko: tráva, hmyz, semená.

To eliminuje potrebu vitamínových doplnkov a navyše výrazne znižuje náklady na kŕmenie, v niektorých prípadoch viac ako dve tretiny.

Podmienky pre zimu

Títo vtáci bez problémov znášajú aj ťažké zimy za predpokladu, že teplota v slepačom je pozitívna, nie nižšia ako +5 ° C. Optimálna teplota je +10 ° C. Je tiež potrebné zabezpečiť podstielku zo slamy alebo pilín a okrem toho dobré vetranie.

Je to dôležité! V zime je hrebenatka zraniteľným miestom pre plemeno Jersey. Už pri nulovej teplote sa môže poškodiť, preto je vhodné tieto vtáky držať v zime len v teplých miestnostiach.

Obsah sliepok

Na zabezpečenie maximálnej produkcie vajec je dôležité, aby sliepky neboli preplnené, inak klesá ich produktivita. Na kŕmenie sliepok sa odporúča pridávať škrupinu, piesok a vápenec, najlepšie je umiestniť do tejto zmesi samostatný podávač.

Zistite, prečo kurčatá nakladajú vajcia, ktoré vitamíny sú potrebné pre nosnice, prečo kurčatá nosia malé vajcia, a tiež prečo kurčatá neponáhľajú, ako urobiť hniezdo pre nosnice.

Vzhľadom k tomu, Jersey často žmýkané vajcia, ich hniezda sú vybavené rejnok na vajcia. Denná chôdza vajec má pozitívny vplyv na produkciu vajec tohto plemena. V zime sa prakticky neznižuje produktivita vrstiev.

Viete? V roku 1971, v Spojených štátoch av roku 1977, v ZSSR, kurčatá položili vajíčko, v ktorom bolo v každom z nich nájdených až deväť žĺtkov.

Starostlivosť o mladých

Prvé dva mesiace kurčiat sa chovajú oddelene, vo svetlej a suchej miestnosti bez prievanu. Optimálna teplota je + 25 ... +28 ° С. Ako krmivo dostávajú jedlo alebo tortu, ako aj prísady obsahujúce vápnik, rybiu múčku, varené koreňové plodiny (zemiaky alebo mrkvu).

Prvý deň kurčatá nemusia prejavovať záujem o jedlo, čo môže byť spôsobené tým, že ešte nestrávili hmotnosť živín obsiahnutých vo vajciach, z ktorých sa vyliahli. Suchá podstielka môže slúžiť ako podstielka. Je tiež potrebné postarať sa o pitie, kurčatá neustále potrebujú teplú prevarenú vodu.

Je to dôležité! Prvé tri dni by mali kurčatá kŕmiť vaječným žĺtkom z varených kuracích vajec. Spotreba - jeden žĺtok na 20 kurčiat.

zdravie

Jersey obri sú odolné voči chorobám, ale ako preventívne opatrenie dostávajú kurčatá antibiotiká a lieky proti červom. Najčastejším ochorením je mykoplazmóza. Táto infekcia postihuje dýchacie orgány a môže viesť k smrti vtáka.

Na ošetrenie sa používajú antibiotiká "Farmazin", "Enroksil", "Tilmikovet", ktoré sa pridávajú do žľabov alebo sa miešajú do krmiva.

Ako preventívne opatrenie pre mykoplazmózu sa odporúča udržiavať čistotu v slepačiarni, pravidelne ju dezinfikovať, pravidelne vymieňať podstielku, zabezpečovať ventiláciu. Všetci noví obyvatelia družstva musia byť najprv v karanténe.

To bude tiež užitočné pre vás dozvedieť sa o zvláštnosti držanie kurčiat v klietkach, ako urobiť klietku pre kurčatá sami.

Rôzne parazity sa môžu stať pre vtáka problémom: kliešte, blchy, perojedy (sú tiež "kuracími vši"). Dobrým spôsobom, ako zabrániť týmto parazitom, sú zásobníky na popol. Zvyčajne sa používa žľab, v ktorom sa piesok a popol liajú v rovnakých častiach. Vrstva zmesi by mala byť 20 cm.

Ako vidíme, nie je ničím, že Jersey obri sú zaujímavé pre chovateľov hydiny. Toto mäsové plemeno sa vyznačuje výraznou váhou a rýchlym prírastkom hmotnosti, navyše má slušnú produkciu vajec a odolnosť voči chorobám.

Udržanie plemena nespôsobuje žiadne ťažkosti, je dokonale vhodné pre malé farmy a súkromné ​​farmy.

Loading...