Popis, fotografie, odrody, výsadba, starostlivosť o vŕbu fialovej

Čistý sférický ker sa často používa v krajinnom dizajne. Nenáročný a húževnatý, dáva stránke veľmi malebný výhľad. Povieme vám viac o fialovej vŕbe, jej odrodách, výsadbe a starostlivosti o ňu ao tom, ako ju aplikovať.

Botanický opis

Fialová vŕba patrí do vŕbovej rodiny. Vzhľad je ker s tenkými načervenalými vetvami. Výška kríka môže dosiahnuť 4 m, najčastejšie však neprekročí 1 meter. Listy sú hrubé, úzke a ostré, modrastej farby.

Viete? Názov "fialová" pochádza z farby vŕbových náušníc - nezvyčajná žiarivo fialová farba.
Kvetina kvitne skoro na jar, niekedy dokonca ešte predtým, ako sa na nej objavia listy.

Populárne odrody

Krásny vzhľad rastliny spôsobil očakávaný záujem chovateľov. Chovali rôzne odrody:

  • fialová vŕba "Nana" - rastie do výšky jedného a pol metra, priemer koruny dosahuje dva metre. Toleruje zimu a je odolný voči mrazu. Okrem krajinného dizajnu sa používa na zabezpečenie brehov nádrží pred kolapsom;
  • fialová vŕba "pendula" - líši sa vo forme plaču koruny a malých listov vápna. Malá výška;
  • fialová vŕba "Glacilus" - do výšky jedného metra, sférické. Elegantný ker s tenkými vetvami a malými listami. Tvar sa podobá oblaku;
  • fialová vŕba "Maják" - pestované na Uralu, na tkanie z viniča. Vzhľadom k tomu, že sa ukázalo, docela dekoratívne ker, je tiež používaný na vytvorenie živých plotov.

Oboznámte sa s osobitosťami pestovania iných druhov vŕb: plač, koza, trpaslík, sférický.

Podmienky pestovania

Teraz sa pohovorme o tom, kde môžete pestovať dekoratívnu fialovú vŕbu.

Výber miesta

Rastlina preferuje svetlé miesta. Preto si vyberte miesto pristátia na slnku alebo vo svetlom tieni. V opačnom prípade nebude závod schopný získať svoj dekoratívny vzhľad, bude vyblednutý a nebude tak objemný.

Zmes pôdy

Pestovať Bush môže na takmer akejkoľvek pôde. Je však lepšie vyzdvihnúť úrodnú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Ak je v mieste dominuje ťažká a ílová pôda, potom v sadení jamy je potrebné zabezpečiť odvodnenie kameňov a piesku.

Výsadba sadeníc

Postup výsadby je nasledovný: t

  1. Vykopať dieru o niečo väčšie ako korene.
  2. Do jamy nalejte polovicu nádoby s vodou.
  3. Dajte sadenice a vylejte zmes úrodnej pôdy, rašeliny, piesku, humusu alebo kompostu.
  4. Ram na zem a zalejeme znova.

Chovateľské metódy

Rastlina závod na mieste môže byť nielen odrezky, ale aj semená.

semená

Pestovanie stromu zo semien je problematické a dlhé. Ale niekedy iným spôsobom pestovať vŕbu jednoducho nefunguje.

Semená v náušniciach sa objavujú po odkvitnutí. Ďalší mesiac dozrievajú av máji a júni sú pripravené na zber.

Je to dôležité! Semená vŕb sú životaschopné nie dlhšie ako 10 dní. Potom zomrú kvôli vyschnutiu.
Semená klíčia iba na povrchu zeme. Preto sa po zbere kladú na zem v nádrži na rast. Ako zmes používajte kompost a piesok v rovnakom pomere. Udržujte pôdu neustále mokré, semená nemôžu byť sušené. Pre väčší efekt zatvorte nádobu osivovým filmom alebo sklom. Prístrešok sa odstráni, keď sa otvorí druhý list. Po vyklíčení dosahujú 1 cm, sú zasadené do zeme v špeciálnych boxoch. Po dosiahnutí 5 cm sú klíčky pripravené na rast v otvorenom teréne. Vylodenie mladých výhonkov by sa malo uskutočniť najneskôr v septembri, aby mali čas zakoreniť sa pred mrazom.

výstrižky

Je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie zasadiť kroviny.

Zber je na jar, pred listovaním. Materiál používal ročné vetvičky pokryté kôrou. Sú narezané na vetvičky dlhé 15 cm a umiestnené do vody, alebo vkvapkané do vlhkej zeme.

Je to dôležité! Je potrebné kvapkať tak, aby na povrchu nezostalo viac ako 2-3 púčiky.
Ker rastie dobre, takže je možné vyhnúť sa ďalšiemu spracovaniu odrezkov. To stačí na zabezpečenie pravidelného zalievania a konštantnej pôdnej vlhkosti.

Willow starostlivosť

Starostlivosť o vŕbu nie je vôbec ťažká. Životaschopný a nenáročný ker vyžaduje len pravidelné zavlažovanie. Aj keď môže vydržať krátke sucho, ale bez pravidelného zalievania ker stráca svoj krásny vzhľad a môže zomrieť. Okrem zvyčajného zalievania v koreňoch je vŕba nevyhnutná na zabezpečenie toho, aby listy boli navlhčené hadicou alebo konevou. Tento postup by sa mal vykonať skoro ráno alebo po západe slnka.

Osobitné kŕmenie by sa nemalo vykonávať. Na jar môžete urobiť 60-80 gramov / Bush nitroammofoski pre súbor zelenej hmoty. Uvoľňuje sa dôležitý postup. Malo by sa to však robiť opatrne. Ak je pre mladé rastliny hĺbka uvoľnenia môže dosiahnuť 20-30 cm, potom dospelí spracovať nie hlbšie ako 10 cm, pretože existuje riziko poškodenia jemných koreňov Bush.

Na jar sa oplatí opracovať rastlinu na ochranu pred škodcami (kvety, vŕby) a proti chorobám (múčnatka, čierna škvrna). Na ochranu pred chorobami sa používajú fungicídy ("Topaz") ​​a na odstránenie škodcov sa používajú insekticídy ("Aktara", "Bi-58 new") a Bordeaux.

Použitie okrasných kríkov

Fialová vŕba sa používa v krajinovom dizajne na vytvorenie živého plota, dizajnu ružových záhrad, na výzdobu rybníkov. V zime úspešne vystupuje na pozadí iných kríkov a stromov s úhľadnou korunou.

Najrýchlejšie rastúce kríky na živé ploty sú: thuja, otočenie, zimostráz, hloh, forsythia, vtáčik, dráč z Thunbergu.

Môžete ju vytvoriť vo forme lopty, a môžete ju dať do voľného rastu.

Viete? Mladé vŕbové vetvy sa používajú v ortodoxii namiesto palmových listov na Kvetnú nedeľu.
Životaschopné, nenáročné, ale také krásne fialové vŕby bude nádherné dekorácie pre vaše stránky.

Loading...