Amroks kurčatá: charakteristika, starostlivosť a chov

Mnohí chovatelia hydiny uprednostňujú chov plemien kurčiat, ktoré by poskytli nielen veľké množstvo vajec, ale aj veľa chutného mäsa. Jedným z týchto plemien je dnes kurčatá Amrox, ktoré sú čoraz obľúbenejšie medzi chovateľmi hydiny našej krajiny. V tomto článku budeme hovoriť o vlastnostiach tohto plemena kurčiat, charakteristikách bývania a starostlivosti, ako aj o tom, ako zvýšiť a kŕmiť kurčatá doma.

Popis a funkcie

Toto plemeno vtákov má mnoho charakteristických vlastností, ktorými sa dá rozpoznať medzi inými plemenami.

výber

Kurčatá Amrox boli prvýkrát chované v Spojených štátoch v polovici XIX storočia. V priebehu sto- ročnej historickej etapy sa tieto hospodárske vtáky nepodrobili žiadnej genetickej mutácii.

Ale dva roky po skončení druhej svetovej vojny sa Amrox dostal na územie porazeného Nemecka, kde sa ich genetický kód zlepšil chovom. Toto plemeno kurčiat tak získalo svoj moderný vzhľad a dodnes je štandardom plemien.

Viete? Plemeno Amroks bolo oficiálne zaregistrované v roku 1848.

Chov takýchto kurčiat sa chová iba na súkromných farmách s hydinou. Neexistuje žiadny globálny priemysel, amrox sa ponecháva ako referencia v zberných stádach. V prípade straty genetického kódu (ako rezerva) sa niektoré z týchto vtákov skladujú v laboratóriách.

Vonkajšie charakteristiky

kohúti Amrox plemená sú pomerne veľké a vysoké, majú široký hrudník, veľký zobák a hrebeň. Zobák má žltú farbu a mierny ohyb na špičke. Kohútik je veľký, ale vzpriamený. Má 5-7 zubov, ktoré sú vymaľované v jasnej červenej farbe. Často sú prvé a posledné zuby nižšie ako stredné. Zadný zub je rovnobežný s týlovou čiarou hlavy.

Hlava kohútov je veľká a úmerná telu. Veľké tmavo hnedé oči a proporčné oválne laloky sú charakteristickými vlastnosťami kohútikov Amrox.

Zadná strana kohútikov široká a veľká, spolu s hlavou a chvostom tvoria polkruh. Chvost stredne veľkého vtáka, ktorý sa nachádza v uhle 45 ° k telu, má charakteristickú farbu a načechrané perie. Prsia týchto jedincov sú veľké, konvexné, s elegantným perím. Krídla nie sú príliš veľké, tesne k telu. Shins a metatarsus podlhovasté, široko rozložené. Päty majú tmavožltú farbu, menej často - horúcu ružovú. kurčatá Amroks podľa opisu je rovnaký ako u kohútov, s výnimkou niektorých odtieňov. Kurčatá majú menej vypuklý hrudník a menšie telesné rozmery. Ich chvost je o niečo menší, perie je kratšie. Niekedy sa na kurčatách na zobáku môže objaviť šedo-čierna patina. Okrem toho, čierne pruhy kohútov v šírke sa zhodujú s bielymi, zatiaľ čo v kurčatách sú biele pruhy už čierne.

Perie jedincov rôznych pohlaví je dosť husté a prilieha k telu. Kurčatá tohto plemena majú tmavo sivé alebo čierne s malými bielymi škvrnami na bruchu.

znak

Povaha tohto plemena kurčiat celkom pokojný, Vtáky majú vyváženú psychiku a neprinášajú svojim majiteľom rôzne problémy. Dostávajú sa spolu s inými odrodami kurčiat a neboja sa hospodárskych zvierat, psov, mačiek, atď. Odborníci odporúčajú začiatočníkom začať s Amroks kurčatami, pretože pre prvú skúsenosť to bude jednoducho dokonalé.

Prečítajte si aj o skalách Maran, Master Gray, Brama, Poltava, Leggorn, Kuchinsky Jubileum, losos Zagorskaya, Adler striebro, Redbro, Rhode Island.

Produktívne údaje

Toto plemeno hospodárskych vtákov sa vyznačuje dobrou produktivitou nielen vajec, ale aj mäsových výrobkov. Kurčatá Amrox na vrchole svojho životného cyklu získavajú 3-4 kg živej hmotnosti, Kohúty, ako kurčatá, dosahujú hmotnosť až jeden a pol roka. Dospelí kohúti môžu vážiť od 4 do 5 kg, kurčatá od 3 do 4 kg. Okrem toho majú vtáky tohto plemena vysokú mieru prežitia, ktorá sa podľa rôznych zdrojov pohybuje od 90 do 95% (platí to aj pre kurčatá).

Je to dôležité! Obezita kuracieho mäsa môže viesť k strate produktivity, takže musíte správne vypočítať diétu. Za normálnych podmienok by sa krmivo malo konzumovať v priebehu 25-35 minút, ak zostane alebo je konzumované v predstihu, potom vyvážte správnu diétu.

Charakteristickým znakom plemena Amrox je, že kladenie vajíčok začína vo veku piatich mesiacov. Tieto kurčatá prinášajú pomerne veľké (asi 60 g) vajcia, ktoré majú hustú škrupinu svetlej béžovej farby. Priemerný kurča môže ležať 200 vajec v prvom rokuV nasledujúcich rokoch sa produkcia vajec znižuje o 10-15%.

V Nemecku, tiež odvodený trpaslík odrody tohto plemena vtákov. Hlavným cieľom tejto šľachtiteľskej kampane bolo vyrobiť malé kurčatá, ktoré by boli schopné priniesť maximálny počet vajec s minimálnymi nákladmi na kŕmenie.

Trpaslík amrox má hmotnosť asi 1,5 kg, jesť 2-3 krát menej jedla a priniesť iba o 20% menej vajec ako obyčajný amrox. Z matematického hľadiska je trpasličí typ tohto plemena oveľa výhodnejší, ak sa ich obsah vykonáva s cieľom získať vajcia.

Ako si vybrať zdravého mladého pri nákupe

Príprava na nákup amroxu je dosť problematická, čo si bude vyžadovať opatrnosť a dôkladnosť pri výbere. Najlepšie je kúpiť vtáky v špecializovaných kluboch, ktoré ich dlhú dobu chovajú. Väčšina z týchto klubov má oficiálne webové stránky, ktoré ponúkajú dodávky kurčiat kamkoľvek v našej krajine. Je možné kúpiť kurčatá tohto plemena na trhoch priamo z rúk, ale je lepšie to urobiť v sprievode skúsených špecialistov alebo veterinárov. Veľmi často na trhoch môžete nájsť krížence, ktoré podstúpili určitú genetickú mutáciu. Začiatočníci nemusia rozlišovať skutočné plemeno Amrox od Mudbloods prvýkrát. Preto je lepšie dať prednosť predávajúcim s osvedčenou reputáciou, ktorí majú veľa pozitívnej spätnej väzby od iných kupujúcich.

Ak sa rozhodnete kúpiť Amroks kurčatá na trhu, potom je potrebné venovať pozornosť tieto rozlišujúce charakteristiky:

 • Kurčatá by mali byť čisté, dobre upravené, bez nečistôt na perách. Venujte osobitnú pozornosť kloaca - to by malo byť čisté, pretože špina bude znamenať, že vták je ovplyvnený nejakou črevnou infekciou.
 • Oči vtáka musia svietiť a byť "živé". Reakcia na pohyb rúk a svetla je nevyhnutná pre zdravé kurča.
 • Zdravá a čistá pokožka. Starostlivo kontrolujte kožu pod perím. Nemali by byť špinavé alebo majú rôzne vredy, rany atď.
 • Elastické a mäkké brucho je znakom zdravého vtáka. Pri niektorých odchýlkach existuje riziko získania kurčiat s krivicou.
 • Zobák musí byť čistý, bez odštiepenia.
 • Kurča by malo byť agilné a mierne ostré. Dráždi ju alebo ju miluj, zdravý vták by mal na ňu reagovať akýmkoľvek spôsobom.
Pri výbere mláďat si pozorne prezrite oblasť pupočnej šnúry. Zdravé kurča by nemalo mať infekčné lézie s hnisavými výtokmi. Keď si kúpite Amrox, požiadajte predajcu o očkovanie. Predajcovia veľtrhu majú potvrdenie od veterinárneho lekára vo forme dokumentácie.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali plemená kurčiat: Sussex, Cochinhin, Loman Brown, Orpington, Dominant, Menorca, Black Bearded, Russian White, Andalusian, Faverol, Wyandot.

Podmienky zadržania

Kuracie kurča pre toto plemeno vtákov by mali byť postavené na určitej časti farmy, kde nedochádza k preliatiu prievanu a nedochádza k zvýšenej vlhkosti. V dome by však malo byť normálne vetranie. Aby bolo osvetlenie v údržbárskej miestnosti optimálne, treba okná priniesť na južnú stranu, takže budete šetriť aj na elektrine. Je dôležité, aby na strope a stenách zostavy neboli žiadne trhliny a netesnosti, ktoré by spôsobili zbytočnú vlhkosť, najmä počas obdobia dažďov.

Viete? Len za jeden deň je vajíčko schopné plne sa formovať v tele kurčaťa.

Dôležitou súčasťou každého kurníku je pohlavie. Mal by sa zdvihnúť z terénu o 30-40 cm, najlepšie je ho postaviť z hrubej dosky, ktorá má hrúbku najmenej 2 cm, pričom zvýšená podlaha chráni kurčatá pred potkanmi a inými malými parazitmi. Dosky posypané slamou alebo rašelinou s kamienkami. Vo výške asi 20-30 cm od podlahy by mali byť inštalované stupňovité bidlá. Najlepšie je vybaviť kurník na tichom mieste, bez hluku. Ak je to možné, mala by byť vykonaná zvuková izolácia. Akékoľvek, dokonca aj slabé zvukové vibrácie môžu spôsobiť stres v ponáhľajúcich kurčatách, čo bude mať nepriaznivý vplyv na kvalitu vajec a proces pokládky všeobecne.

Postavte si dom na západnej alebo východnej strane pozemku. Dĺžka denného svetla v kurníku by mala byť 15-18 hodín, teplota vzduchu - 16-20 ° C. V procese budovania miestností pre kurčatá je dôležité, aby bol dom optimálnej veľkosti. Pre každé 2-3 kurčatá by mali byť 2-3 m² plochy.

Nádvorie pre prechádzky

Povinnou funkciou procesu kurčiat Amrox je nádvorie na prechádzky. Mal by byť postavený v blízkosti kurníku na mieste, ktoré je bohaté na rôzne druhy bylín. Prechádzka by mala mať na území aspoň niekoľko malých stromov. Plocha pre chovné kurčatá sa vypočíta takto: t 10 kurčiat potrebuje 20 m² priestoru, Môžete oplotiť dvore s drôtené pletivo. Tiež by mal mať malý baldachýn, ktorý bude chrániť sliepky pred spáleným slnkom. Výška plota by nemala prekročiť 1,5-2 m, pretože kurčatá Amroks nemajú sklon lietať, takže nebudú môcť opustiť územie nádvoria.

Ak na vychádzkovom dvore nie je žiadna kerová vegetácia, potom by mala byť vysadená. Kurčatá milujú získať veľa malých hmyz z malých kríkov, ktoré sú neskôr jeden.

Čo kŕmiť

Strava amroxu sa nelíši od stravy iných plemien kurčiat. Musia byť kŕmené prírodnými obilninami a zelenými bylinkami. Je tiež potrebné pravidelne pridávať do potravín rôzne minerálne a vitamínové doplnky vo forme granúl.

Najobľúbenejšie krmivo pre tieto vtáky sú kašičky na vode alebo vývar z rýb (v zime) na základe obilnín (pšenica, ovos, proso, proso, atď.). V období leto-jeseň môžu byť kurčatám podávané celozrnné plodiny alebo ich sadenice. Vtáky sú tiež veľmi obľúbené na nakrájanej varenej zelenine a strukovinách (hrášok, zemiaky, mrkva, repa, kukurica atď.). Diéta musí obsahovať čerstvé bylinky, ktoré sa pridávajú v drvenej forme do obilnín alebo obilia. Najvýhodnejšie greeny pre kurčatá sú: žihľava, ďatelina, kôpor, topy, atď.

Je to dôležité! Aby sa zabránilo zraneniu, novozískaný vták musí byť prepravovaný v sieťovej krabici.

Okrem základnej stravy opísanej vyššie, kurča potrebuje bielkovinové potraviny a rôzne minerálne a vitamínové doplnky. Odpady rýb, tvarohu, jogurtu atď. Sú hlavnými produktmi, ktorými sa proteín dodáva do tela vtáka. Amrox sa podáva ako potravinárske aditíva kvasiniek, vaječného prášku, rybej múčky, štrku, kriedy, rybieho oleja atď.

Nakŕmte potrebu kurčiat trikrát denne (zima a jeseň) a dvakrát denne (leto a jar). Počas teplého obdobia roka, kvôli veľkému množstvu trávy a hmyzu, vtáky samy dostávajú jedlo v čase obeda, takže sa musia kŕmiť len ráno a večer.

Vrstvy potrebujú pridať viac vápnika do svojej stravy, ktorá sa nachádza v kriede, rybej múčke a škrupine. Muži sa snažia zvýšiť množstvo bielkovinových potravín. Novorodené kurčatá musia byť kŕmené proteínom z pipety s postupným chovom na bežné jedlo: zelené, obilniny, zrná atď.

Starostlivosť a čistenie v kurníku

Sliepky Amrox nevyžadujú osobitnú starostlivosť, Všetko, čo potrebujú, je čistý kurník a patio, vyvážená strava a prítomnosť bidlá. V zime nepotrebujú kurčatá otepľovanie, navyše aj v zime potrebujú prechádzky (ak teplota vzduchu neklesne pod -10 ° C). Jediné, čo potrebujete, je zohriať plášť zo sklenej vaty alebo iných tepelne izolačných materiálov. Aj na zimu je potrebné pokryť podlahu slamou alebo rašelinou, aby bol prenos tepla minimálny.

Uistite sa, že kurník a nádvorie majú vždy pijanov s čistou vodou. Voda v miskách na pitie by sa mala vymieňať každé 1-2 dni. Tiež by mal byť umiestnený v nádvorí nádvorí kúpací kapacita nie viac ako 20 litrov. A nezabudnite pravidelne čistiť kopu z výkalov a nahradiť ju podstielku (rašelina, slama, atď.).

Prevencia chorôb

Amroks kurčatá v 95% prípadov nie sú prístupné chorobám, ale stále sú potrebné preventívne opatrenia. Aj keď vtáky neinfikujú infekčné ochorenia, môžu to urobiť rôzne parazity (lathers, blchy, kliešte atď.).

Tieto parazity zhoršujú stav peria kurčiat, čo v konečnom dôsledku zvyšuje riziko rôznych bakteriálnych a infekčných ochorení. Okrem toho, zlý stav peria môže viesť k podchladeniu alebo prehriatiu vtáka. Pre prevenciu parazitov v kurníku je potrebné stavať popol. Sú umiestnené v rohu kurníku s prídavkom popola a piesku v pomere 0,5: 0,5. Ak je vták napadnutý kliešťom, potom sa do kúpeľa popola pridáva koloidná síra, ktorá sa má po 2-3 dňoch opäť odstrániť.

Na prevenciu rôznych infekčných chorôb je potrebné použiť chemické antibakteriálne činidlá. Sú rôzne v závislosti od typu patogénu. Ak chcete správne dezinfikovať kurník, musíte sa poradiť so skúseným veterinárom. A samozrejme nezabudnite na očkovanie pre vaše kurčatá.

Viete? Po prvýkrát boli kurčatá pred 3 tisíc rokmi domestikované na území modernej Etiópie.

Vlastné kurčatá

Chov kurčiat plemena Amroks, aj keď jednoduchý, ale celkom citlivá záležitosť. Správna starostlivosť a včasné kŕmenie vám pomôže rásť zdravo mladých.

Údržba a starostlivosť

20. - 22. deň po začiatku rozmnožovania sa objavujú kurčatá. Chovatelia hydiny by si nemali nechať ujsť. Prvých pár hodín po narodení kurčiat nie je potrebné zdvihnúť (dať im čas na vyschnutie pod kuracím mäsom). Potom sa kurčatá musia zasadiť do samostatnej krabice, ktorá je izolovaná kožušinou a nemá žiadne medzery. Počas prvých 2 - 3 týždňov potrebujú malé sliepky osobitnú starostlivosť, pretože potrebujú konštantné teplo (musia byť uchovávané pri teplote nie nižšej ako 30 ° C). Na vytvorenie optimálnych podmienok používajú skúsení chovatelia hydiny špeciálne reflektorové žiarovky, ktoré udržujú konštantné teplo v krabici. Ak nemáte také lampy, potom môžete do krabice vložiť prázdnu panvicu, do ktorej môžete vložiť ďalšiu panvicu s horúcou vodou. Voda sa samozrejme musí neustále meniť tak, aby jej teplota neklesla pod 50-60 ° C.

Je to dôležité! Riedenie kurčiat inkubáciou zvyšuje riziko straty až o 20%.

Ak sa budete zámerne zaoberať chovom kurčiat Amrox, potom musíte postaviť špeciálne kurča, ktoré bude udržiavať konštantnú teplotu, svetlo a vlhkosť. Kurča by malo byť vybavené jedlom a vodou. Misky na pitie a podávače sú sieťované tak, aby do nich nemohli spadnúť malé kurčatá. Okrem toho, čistí konzumenti a krmítka sú účinné v tom, že každé kurča bude mať vlastné oddelenie pre potraviny.

kŕmenie

Strava kurčiat by mala byť takýmto druhom potravín:

 • mleté ​​obilniny (vo forme obilnín);
 • varená a jemne nasekaná zelenina (mrkva, zemiaky, repa atď.);
 • pšeničné otruby, múčka, ovos atď.;
 • Tráva a rybia múčka;
 • drvené bylinky (ďatelina, kôpor, atď.);
 • čerstvo vyrobený tvaroh;
 • krieda, drvená škrupina, kostná múčka atď.
Diéta, ktorú predstavujú vyššie uvedené produkty, musí byť vyvážená. Napĺňajte krmivá len pre kurčatá len polovicu, aby ste znížili náklady na krmivo. Ak po 30-40 minútach po kŕmení nájdete zvyšky jedla, potom nabudúce trochu menej jedla.

Na posilnenie imunity kurčiat v prvých mesiacoch ich života pomôže komplexný doplnok "Gammatonic".

Okrem toho, v lete, kurčatá musia chodiť na čerstvej tráve. Takže sa budú môcť rýchlo prispôsobiť dospelosti: malé kurčatá začnú hľadať malý hmyz, jedlú trávu atď.

Na záver by som rád poznamenal, že kurčatá Amroks sú vynikajúcim plemenom vtákov, s ktorými sa môžu nielen skúsení chovatelia hydiny ľahko vyrovnať, ale aj začiatočníci. Tri tucty kurčiat na Vašej farme budú kŕmiť vašu rodinu a budete mať stále nielen čerstvé vajcia, ale aj chutné a šťavnaté mäso.

Okrem toho, vtáky plemena Amroks môžu byť chované na následný predaj. Takáto činnosť sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou u niektorých chovateľov hydiny v našej krajine.

Loading...