Ako sa zbaviť chrasty na hruške

Hruška je krásny strom, ktorý sa môže stať vrcholom každej záhrady.

Ale čo robiť, keď je každý milovaný strom náhle zasiahnutý chrastavom?

Čo je nebezpečné a odkiaľ pochádza

chrasta - Bežné plesňové ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v stromoch mierneho podnebia. Kauzálnym agensom choroby je vačica hniezdna Venturia pirina. Nebezpečenstvo je, že kvety rastliny s touto chorobou nemôže tvoriť vaječník a pád.

Viete? Je ťažké uveriť, ale najbližší príbuzný hrušky je ruže.

Ak vám tento signál chýba a nelieči hrušku, chrasta sa presunie na listy stromu a tiež sa rozpadne. To všetko negatívne ovplyvňuje kvalitu budúcej úrody, pretože ovocné puky sú položené nesprávne. Ak sú rastliny, ktoré prinášajú ovocie, infikované chrastou, potom sa na plodoch objavia tmavé škvrny s rozkvitnutím, ktoré poškodzujú chuť ovocia.

Naučte sa, ako sa vysporiadať s bakteriálnym popálením, hrdzou a žlčovými roztočmi, ktoré zasiahli hrušku.

Známky porážky

Príznaky ochorenia možno vidieť na všetky nadzemné časti hrušky - výhonky, ovocie, kvety a listy. Keď sa ochorenie len začína vyvíjať, na listoch sa objavujú malé okrúhle škvrny, ktoré nakoniec stmavnú a spadnú na iné časti rastliny. Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako vyzerá choroba. S ďalším vývojom chrasty je rastlina pokrytá veľkými hnedými škvrnami a povrch plodov je popraskaný. Výsledkom je, že plody rastú malé a majú hlboké trhliny.

Viete? Hruška je široko využívaná na výrobu nábytku a hudobných nástrojov. Často sa z neho vyrábajú aj kuchynské spotrebiče, pretože takýto strom neabsorbuje pachy a nie je deformovaný vlhkosťou.

Preventívne opatrenia

Aby ste sa čudovali, ako zaobchádzať s chrastou na hruške, mali by ste včas prijať preventívne opatrenia. Pamätajte, že prevencia je prospešná aj vtedy, keď je rastlina zdravá a prináša dobrú úrodu. Koniec koncov, vždy existuje riziko, že sa choroba dostane zo susedov, ktorí sú v blízkosti.

Chrasta - choroba, ktorá postihuje mnohé plodiny: jablko, marhuľa, čerešňa, čerešňa, horský popol, rakytník, vŕba, zemiaky.

Hlavné pravidlá na ochranu hrušiek pred chrastavitosťou: t

 1. Rastlina by mala rásť na dobre osvetlenom a vetranom mieste. Je lepšie, ak sú stromy ďaleko od seba.
 2. Je potrebné monitorovať integritu stromu, pretože zlomené vetvy a rôzne trhliny sú základom pre rozvoj ochorenia.
 3. Pravidelne (raz ročne) je potrebné odstrániť slabé vetvy a spracovať praskliny špeciálnou kvapalinou.
 4. Plody, ktoré padajú z hrušky na zem, by mali byť okamžite zozbierané, aby sa zabránilo pádu húb na ne.
 5. Po zbere celej úrody je potrebné vykonať všeobecné čistenie záhrady. Takže by ste mali spáliť všetky listy, pretože sa neskôr môžu stať príčinou choroby rastlín.

Je to dôležité! Ak sa už objavili príznaky ochorenia, preventívne opatrenia situáciu nezachránia. V tomto prípade by ste mali na hrušiek použiť špeciálny nástroj na chrastavitosť.

Ako sa vysporiadať s "metlou"

Každá choroba stromov vyžaduje komplexné opatrenia a chrasta nie je výnimkou. Aby sa raz a navždy zbaviť sa tejto choroby:

 • sprej rastliny s modrou vitriol v kombinácii s limetkou. Uskutočnenie takejto akcie by malo byť niekoľkokrát ročne. Dobré výsledky sa dosahujú aj striedavým rozprašovaním kvapaliny Bordeaux (môžete tiež použiť oxychlorid meďnatý alebo koloidnú síru) a síran meďnatý;
 • pravidelne sa zbavujte postihnutých častí stromu (najmä v prípade mladých výhonkov);
 • zničiť zkažené ovocie.
Nestačí vedieť, čo s hruškami zaobchádzať z chrastavitosti, pretože existuje aj určitý plán spracovania stromov. V ťažkých prípadoch strom vyžaduje 5 ošetrení ročne:

 1. Keď sa obličky len tvoria a opuchy. Odporúča sa použitie síranu meďnatého.
 2. Keď sa začnú tvoriť púčiky. Dobre sa hodí fungicíd "Skor."
 3. Keď rastlina prestane kvitnúť. Fungicíd "Skor" je opäť ideálny.
 4. Pol mesiaca po poslednom ošetrení.
 5. Tento postrek sa vykonáva na zimných odrodách hrušky na začiatku jesene alebo na konci leta.

Je to dôležité! Pamätajte, že je potrebné striedať lieky, pretože jednosmerné postrekovanie je neúčinné.

Odolné odrody

Aby sme nerozmýšľali o tom, ako sa vysporiadať s chrastou na hruške, môžete pestovať rastliny, ktoré sú odolné voči chorobe. Takže, výber sadeníc, jeden by mal venovať pozornosť nasledujúcich odrôd: "Bieloruská neskoro", "Annushka", "Yanvarskaya", "Rusanovskaya", "Oryol krása", "Yesininskaya", "Nerussa" a ďalšie. Všetky tieto odrody majú odlišnú odolnosť voči chorobe a nemôžu dávať stopercentnú istotu, že sa na nich neobjaví chrasta.

Prečítajte si tiež o vlastnostiach pestovania a plodenia hruškových odrôd: "vojvodkyňa", "Bergamot", "Avgustovskaya Dew", "rozprávka", "Otradnenskaya", "Elena", "Lada", "Just Maria", "Nika", "Severyanka" "," Krasulya "," Rogneda "," Kokinskaya "," Mramor "," katedrála ".

Pamätajte si, že ak chcete pestovať dobrú úrodu a udržiavať zdravé hrušky zdravé, musíte pravidelne vykonávať preventívne metódy. V prípade, že huba už zasiahla rastlinu, je potrebné okamžite uplatniť opatrenia na kontrolu chrastavitosti. S vďačnosťou za vašu starostlivosť vás stromy potešia svojou krásou, dlhovekosťou a chutným ovocím.

Pozrite si video: BELLEZA centrum - odstránenie bradavice veruky na prste CO2 laserom (Apríl 2020).