Zucchini: čo je táto rastlina a ako sa o ňu starať

Mnohí počuli o cuketa, ale nie každý vie, čo to je. To je veril, že tento druh cukety, ktorý bol chovaný v Amerike, av Európe prišiel z Mexika. Ale jeho rodičia boli talianski chovatelia, ktorí mu dali meno: talianske slovo zucchini je drobná forma z cukety, čo znamená "tekvica". O tom, ako pestovať tento zázrak v záhrade a čo je jeho vlastnosťou, povieme ďalej.

Cuketa: opis

Cuketa je vysoko výnosná, dozrievajúca zelenina, ktorá patrí do rodiny tekvicov. Je to v mnohých ohľadoch podobný cuketa, ale má viac ženských kvetov, ktoré rastú samé bližšie ku koreňu kríka.

Mužské kvetenstvo sa uchováva vo zväzkoch niekoľkých veľkých zvonov žltooranžovej farby. Listy cukety majú drsný vzhľad s strieborným vzorom odtieňov. Na stonkách a stopkách nie je prakticky žiadna pubescencia.

Všeobecne platí, že cuketa má podobný popis ako cuketa, s jediným rozdielom, že jej plody majú tmavozelenú alebo hlboko zlatistú farbu. Existujú aj pruhované odrody. Taktiež sa mení tvar a veľkosť plodov.

Môžu byť pretiahnuté alebo okrúhle, nie viac ako tenisový loptičku alebo do dĺžky 25 cm. Všetko závisí od typu zeleniny.

Viete? Mäsité mužské kvetenstvo cukety v Taliansku sa konzumujú spolu s plodmi zeleniny. Sú plnené krevetami, ricottou, mozzarellou a vyprážané. Môžete ich zbierať od začiatku leta do jesene.

Cuketa Bush rastie kompaktne, bez vetiev. Vertikálne stonky rastliny spadajú na zem len ku koncu sezóny. Jeho plody dozrievajú rýchlo a samotná rastlina je málo náchylná k chorobám.

Cuketa a cuketa: aké sú rozdiely

Berúc do úvahy množstvo podobností, mnoho divov: cuketa je cuketa alebo nie? Spolu s cuketou sa odvoláva na druh tekvice a vo väčšine prípadov sa vzťahuje na poddruh cukety. Ale berúc na vedomie výhody cukety nad cuketou, to je často nazývané zucchini pokročilé.

Má viac kompaktných rias a ovocie sa vyznačuje obrovskou paletou farieb: žltej, zelenej, takmer čiernej a tiež škvrnitej, pruhovanej.

Tyčinky sú väčšinou žltkasté alebo biele vo farbe, čo je dosť ťažké. V cuketa, naopak, je tak mäkká, že niekedy nie je ani ošúpaná. Okrem toho má vysoký obsah vitamínu C.

Porovnanie cuketa a cuketa, je potrebné poznamenať, ako sa líšia v chuti. Prvý má jemné mäso, ktoré možno jesť aj surové. Kvôli tvrdému ovocím je vždy potrebné predbežné spracovanie. Pred varením sa odlúpnu a odstránia sa semená, ktoré sú dosť veľké. Cuketa má nielen tenkú šupku, ale aj malé nepostrehnuteľné semená. Preto pri varení jedál z nej nie sú vyrezané.

Viete? Jedna ker zucchini produkuje až 20 plodov, zatiaľ čo z jedného kríka cukety sa neodoberá viac ako deväť plodov.

Je pravda, že s vysokou plodnosťou je príbuzný cukety pomerne jemný. Netoleruje teploty vzduchu pod 5 ° C a vyžaduje veľa slnka a tepla. Ale po zbere jeho ovocie môže byť uložený na viac ako šesť mesiacov, čo nemožno povedať o cuketa.

Čo potrebujete na výsadbu cukety na mieste

Cez jemný charakter rastliny, pestovanie cukety v otvorenom poli je populárny v našej oblasti a dáva dobré výsledky. Samozrejme, ak budete dodržiavať všetky pravidlá pestovania rastlín.

Zucchini osvetlenie a teplota

Najdôležitejšou vecou pri pestovaní tejto zeleniny je to, že musí poskytovať dobré svetlo a dostatok tepla. Preto by mala byť oblasť, na ktorej pristane, osvetlená rozptýleným slnečným svetlom. Počas celého vegetačného obdobia by mal závod dostávať dostatok tepla, takže sa uistite, že slnečné lúče zahrejú pôdu na maximum. Ak budete postupovať podľa týchto pravidiel, potom cuketa je vždy destilovaná v raste cukety, aj keď sa zvýšil predtým.

Vo vašej záhrade môžete tiež pestovať takéto tekvice ako uhorky, melóny, melóny, squash, tekvice.

Požiadavky na pôdu

Cuketa miluje piesočnaté a hlinité pôdy, takže ich pestovanie by malo prebiehať na voľných pôdach normálnej kyslosti. Ak nie je vhodné miesto, alebo sa dobre nezohreje, potom sa vytvoria vysoké lôžka pre zariadenie na halde kompostu.

Na zaistenie dostatočného zahrievania posypaného vrstvou zeminy alebo piesku. Je dôležité, aby sa od jesene pripravovali a plnili zvyšky rastlín.

Ďalšia otázka: ako pestovať zdravé cukety? Za týmto účelom je potrebné zasadiť je v krajine po solanaceous, kapusta, fazuľa. Neodporúča sa používať oblasti, kde sa predtým pestovali tekvicové rastliny - pôvodcovia typických ochorení môžu zostať v zemi.

Výsadba cuketa: termíny, prípravné práce, schéma

Čo cuketa a cuketa sú podobné je, že sú zasadené v rovnakom čase rovnakým spôsobom: na konci mája alebo začiatkom júna siatím semien v otvorenom teréne alebo sadenice.

Výsadba zucchini priamy výsev

Cuketa squash vyžaduje osobitný prístup k výsadbe a starostlivosti. Prvým krokom je správne pripraviť pôdu na výsadbu. To by sa malo urobiť na jeseň, vykopať pozemok so superfosfátom, hnojom a drevným popolom.

Pomáha znižovať kyslosť pôdy. Na jar, pred výsadbou, sa pozemok opäť vykopáva, vyrovnáva a zalieva dusičnanom amónnym alebo roztokom manganistanu draselného na dezinfekciu pôdy. Potom môžete pristúpiť k vylodeniu.

Je to dôležité! Pred výsadbou semien je žiaduce, aby vydržali asi dva dni vo vlhkej gáze, aby mohli ľahšie klíčiť.

Prvá výsev sa vykonáva v polovici mája. K tomu, kopať diery až 7 cm do hĺbky, a ak je pôda ťažká, potom až 4 cm.Medzi vzdialenosť medzi nimi by mala byť aspoň 50 cm, ako rastlina rád priestor. V diere najprv dal hŕstku zeminy zmiešanej s humusom a drevným popolom. Je však potrebné rozptýliť zmes tak, aby sa popol nedostal do styku s koreňmi rastliny. Do každej jamky sa naleje voda a potom sa umiestnia dve alebo tri semená. Keď vyklíčia, musíte opustiť jeden, najsilnejší výhonok. Ale po vysadení semien do zeme by mala byť pôda mulčovaná aspoň so suchou zeminou.

Pestovanie cukety semenáčikom

Cuketa môže byť pestovaná a sadenice. Na klíčenie semien vezmite nízku, ale širokú nádobu, naplňte ju pilinami a navlhčite vodou. V niektorých prípadoch sa piliny odporúčajú navlhčiť zmesou suspenzie (1 liter) a kyseliny boritej (0,5 g).

Semená sa ponoria do zmesi, nádoba sa uzavrie filmom a nechá sa v miestnosti, kde sa teplota udržiava na úrovni 20 až 25 ° C.

Sadením sadeníc pripravených asi 25 - 30 dní. Najprv by však mal byť usadený v samostatných nádobách, najlepšie v rašeline. To potom umožní, aby bola zasadená v otvorenom teréne spôsobom prekládky bez toho, aby sa narušili korene.

Ak sa počas výsadby rozpadne koreňový systém, rastlina nie je dobre zakorenená. Sadenice sú umiestnené na lôžkach, ako pri siatí, koncom mája-začiatkom júna.

Ako pestovať cukety: starostlivosť o cukinu

Aby cuketa dávala dobrú úrodu, musí sa pestovanie a údržba vykonávať podľa určitých pravidiel - pravidelné zavlažovanie, periodické odstraňovanie burín a uvoľňovanie pôdy, ako aj včasné odstraňovanie starých listov.

Je to dôležité! Rovnako ako cuketa, cuketa rastie kompaktne. Začiatkom júla sa na ňom objavuje mnoho širokých listov. Musíme však pochopiť, že zasahujú do vetrania kríka a otepľovania pôdy slnkom. Okrem toho sa ukrývajú pred kvetmi hmyzu, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti rastliny. To všetko môže viesť k výskytu húb, hypotermií. V najlepšom prípade čakáte na zníženie výnosov, v najhoršom prípade na smrť rastliny. Preto sa musí pravidelne odstraňovať tretina listov. Žiaduce najväčšie a najstaršie.

Ako na vodu cuketa

Cuketa je teplomilná rastlina. Optimálna teplota jeho normálneho vegetačného obdobia je 25 ° C. Vysoká teplota však prispieva k vysušeniu pôdy a samotná rastlina je vlhko milujúca. Preto by v žiadnom prípade nemala pôda vyschnúť.

Cuketa reaguje citlivo, ak je zalievanie nedostatočné - vaječníky klesajú a neuvoľňujú nové. Počas kvitnutia a ovocných vaječníkov by sa malo posilniť zalievanie. Počas zavlažovania by ste mali dávať pozor, aby ste neznížili výnos rastliny. Voda by nemala spadnúť na vaječník a listy. To platí najmä pre oblasti, ktoré sú zle vetrané.

Starostlivosť o pôdu a jej odstraňovanie

Kým rastliny ešte nenadobudli plnú účinnosť, musia sa pravidelne odstraňovať. Potom oni sami utopia burinu. Ak je pôda v lôžkach ľahká, potom nie je potrebné ju uvoľniť. Ťažký musí byť uvoľnený po každom zalievaní alebo daždi.

Zvláštnosti kŕmenia cuketou

Počas vegetačného obdobia sa odporúča podávať cuketu niekoľkokrát. Prvýkrát sa kŕmia jeden mesiac po vysiatí semien v otvorenom teréne alebo dva týždne po presadení. Minerálne hnojivá sa aplikujú striktne pod koreň, vyhýbajú sa kontaktu s listami.

Veľmi citlivé zariadenie na organické hnojivo. V období pred kvitnutím si môžete pripraviť roztok kuracieho hnoja v pomere 1:20 alebo mullein 1:10.

Keď sa púčiky začnú tvoriť na rastline, môžete kŕmiť drevný popol (asi 300 g). Počas obdobia tvorby ovocia sa odporúča pridávať kvapalné hnojivá s obsahom fosforu a draslíka podľa návodu.

Je to dôležité! Cuketa je krížovo opelená rastlina. Preto, aby sa zachovala čistota odrody, mali by byť vysadené oddelene od iných tekvicových rastlín a opelenie by sa malo vykonávať ručne.

Zber cukety

Prvé plody rastliny sa objavia v júni. Ak nie sú ošklbané, môžu dosiahnuť 25 cm, ale takéto cukety nemajú kulinársku hodnotu, pretože stráca veľa chuti.

Ak chcete odstrániť ovocie je žiaduce, keď dosiahnu dĺžku asi 15 cm.V tomto veku, cuketa majú jemné mäso a môžu byť použité ako jedlo aj surové s kožou.

Pamätajte, že rastlina nebude niesť ovocie na úkor seba. Preto, ak čas neodstráni príchod včas, nové sa na ňom neobjavia. Zelenina by sa mala odstraňovať každý týždeň a uprostred leta - niekedy každý deň. Musia byť narezané stonkou, aby sa zvýšili výnosy.

Na skladovanie odstraňujú zeleninu na zimu, ktorá už sama dozrela a semená nie sú úplne zrelé. Zvyčajne je táto cuketa o niečo väčšia ako tie, ktoré sa chystali na jedlo hneď. Uistite sa, že úroda pri zbere zostáva nedotknutá a nepoškodená, potom sa bude skladovať celú zimu, postupne dozrievanie.

Odporúča sa ponechať jednu cuketu, aby úplne dozrela v záhrade a vyzdvihnúť, keď stonka vyschne. Semená sa zbierajú z tejto zeleniny na siatie budúci rok.

Prečo sa cuketa chuť horká

Niekedy sa ženy v domácnosti sťažujú, že namiesto šťavnatej, jemnej a príjemnej dužiny cuketa sklamáva horkú pachuť.

Je to dôležité! V takýchto plodinách akumulujú toxické látky cucurbitacins, ktoré im dodávajú horkosť. Preto pred varením riadu s cuketou, vždy skúste zeleninu prvý. Ak je to horké, je lepšie poslať ho do kompostu.

Môže k tomu dôjsť v dôsledku dlhého pobytu rastliny bez požadovaného množstva vlhkosti alebo živín. Dnes chovatelia pestujú rastlinné odrody, ktoré v takýchto podmienkach nezhromažďujú toxické látky. Je však lepšie vykonávať správnu starostlivosť vopred.

Cuketa je zaujímavá, originálna a chutná zelenina, ktorá je už dlho častým hosťom v lôžkach našich záhradkárov. Napriek svojej značnej podobnosti s cuketou sa líši od vzhľadu, podľa chuti ovocia, vlastností starostlivosti a skladovania. Je to teplomilná rastlina, ktorá so správnou teplotou a vodným režimom dáva bohatú úrodu. Je dôležité, aby sa cuketa a voda podávala len včas, aby plodina zachovala svoje chuťové vlastnosti, inak sa všetky plody stanú horkými a nevhodnými na ľudskú spotrebu. Ak je úroda úspešná, môže byť uskladnená až do budúcej sezóny.

Loading...